Jump to content

Jiayu G2S


kenpachi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακυρο, ολα καλα...η δουλεια εγινε και το κινητο φυσαει!Στη lockscreen εχει ενα ρολοι που τα λεει λιγο κινεζικα... μηπως ξερετε πως το αλλαζουμε αυτο??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 360
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο παει πακετο με την ΡΟΜ που φορας και δεν αλλαζει ετι ευκολα...... κι εγω το ιδιο εχω

 

Ακυρο, ολα καλα...η δουλεια εγινε και το κινητο φυσαει!Στη lockscreen εχει ενα ρολοι που τα λεει λιγο κινεζικα... μηπως ξερετε πως το αλλαζουμε αυτο??

 

αυτο παει πακετο με την ΡΟΜ που εβαλες

κι εγω το ιδιο προβλημα εχω, αλλα σκασιλα μου

 

ίσως να είχα αναφέρει πιο πίσω ότι έχω παραγγείλει ένα ΑΣΠΡΟ G2S πριν μια εβδομάδα

σήμερα λοιπόν με ειδοποίησαν ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ στοκ σε άσπρο και το εργοστάσιο ΔΕΝ τους λέει πότε θα υπάρχει διαθέσιμο

 

γιατί το αναφέρω ? ... μα γιατί έχουν βάλει ότι διαθέτουν στην παραγωγή του G4 και "ρίχνουν" την παραγωγή των άλλων μοντέλων τους, πόσο μάλλον στην ολόλευκη έκδοση, που από ότι φαίνεται, είναι πολύ σε ζήτηση.

 

Μην ξεχνάμε πόσες άλλες εταιρίες έχουν βγάλει (ή θα βγάλουν) ολόλευκα μοντέλα, οπότε το λευκό δεν το προλαβαινουν

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

1. υποστηρίζει ελληνικά το τηλέφωνο από τη μάνα του?

2. υπάρχει κάποιο ROM με ελληνικά?

 

όχι δεν εχει ελληνικά μενο, μπορείς ομως να του βαλεις δωρεαν Ελληνικό πληκτρολόγιο απο το Android shop για ελληνικά μηνύματα

 

υπάρχει κάποιο ROM με ελληνικά (etotalk rom 4.0.4) αλλα ειναι για το αλλο μοντελο της Jiayu το G3 (το παραγγέλνεις με ελληνικό ΡΟΜ απο το καταστημα)

Φαντάζομαι οτι θα κανουν ΡΟΜ και για το G2S συντομα

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν τα case για το G2, όπως:

http://www.pandawill.com/original-protective-silicon-case-for-jiayu-g2-smart-phone-p71084.html

κάνουν και για το G2S??

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν πρέπει να κάνουν γιατί η ίδια η Jiayu δίνει διαφορετικές θήκες για τα δύο κινητά. Οι διαστάσεις τους είναι παραπλήσιες αλλά εγώ δεν θα το ρίσκαρα... Edited by navi55
συνεχόμενα posts
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

για να εχεις προσβαση στις αγγελιες πρεπει να εισαι καιρο στο φορουμ και να εχεις αρκετα ποστς (νομιζω πανω απο 100) και ο λογος ειναι οτι δε θελεουν να αποκτησει τετοιο χαρακτηρα το site.

 

δε θυμαμαι που το ειχα διαβασει αλλα ισχυει σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις προσβαση στις αγγελιες πρεπει να εισαι καιρο στο φορουμ και να εχεις αρκετα ποστς (νομιζω πανω απο 100) και ο λογος ειναι οτι δε θελεουν να αποκτησει τετοιο χαρακτηρα το site.

 

δε θυμαμαι που το ειχα διαβασει αλλα ισχυει σιγουρα

 

Καταλαβαίνω και ευχαριστώ. Πάντως επειδή είναι ιδιαίτερο τηλέφωνο δεν νομίζω οτι μπορεί να βγει στη Χρυσή Ευκαιρία... Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm. Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω. Επαναλαμβάνω οτι δεν πρόκειται να το ανοίξω αν κάποιος ενδιαφέρεται. Θα δοθεί στο πακέτο του όπως θα φτάσει από το εξωτερικό.

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω οτι απαγορευονται οι εμεσες/αμεσες αγγελιες στα τοπικ, λογικα θα σβησουν το μηνυμα σου. ψαξε καπως αλλιως να το πουλησεις
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω μία λύση από έναν Κινέζο στο forum της Jiayu. Η μετάφραση είναι από google όπως θα καταλάβετε...

 

" 1, enter the setup menu, open the GPS, then open the A-gps assisted positioning are open.

2, dialer enter * # * # 3646633 # * # * or phone root install mobile Uncle latest version, click to enter the engineering mode ------ engineering mode (mtk) ----- Location

3 below YGPS options, click the Open button, select the second page sub-Click (interval of 10 seconds each) hot-wam-cold-full-AGPS restart and then select three to wait for thirty seconds to click on start one minute, and then select the third the E word starts (the first two keep the D word starts). Then click on the JAM scan. Back to the first page to see. If there is no search for the stars, according to the above process, and finally click on the stop can be.

Note: the engineering mode other options do not make points mistaken there may be a big problem

I found when search online, makes sense!

I tried twice, once seen 13 stars, connected to six stars, display visible 17 stars, connected seven stars!"

 

Αν κάποιος έχει την όρεξη και καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει ας το δοκιμάσει να ενημερώσει και εμάς τους αδαείς ...:O:O:O

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Αν τα εγραφε στα Κινεζικα παντως, θα τα καταλαβαιναμε καλυτερα..

χαχαχα.............

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω μία λύση από έναν Κινέζο στο forum της Jiayu. Η μετάφραση είναι από google όπως θα καταλάβετε...

 

" 1, enter the setup menu, open the GPS, then open the A-gps assisted positioning are open.

2, dialer enter * # * # 3646633 # * # * or phone root install mobile Uncle latest version, click to enter the engineering mode ------ engineering mode (mtk) ----- Location

3 below YGPS options, click the Open button, select the second page sub-Click (interval of 10 seconds each) hot-wam-cold-full-AGPS restart and then select three to wait for thirty seconds to click on start one minute, and then select the third the E word starts (the first two keep the D word starts). Then click on the JAM scan. Back to the first page to see. If there is no search for the stars, according to the above process, and finally click on the stop can be.

Note: the engineering mode other options do not make points mistaken there may be a big problem

I found when search online, makes sense!

I tried twice, once seen 13 stars, connected to six stars, display visible 17 stars, connected seven stars!"

 

Αν κάποιος έχει την όρεξη και καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει ας το δοκιμάσει να ενημερώσει και εμάς τους αδαείς ...:O:O:O

 

Αν είσαι root πας: /system/etc/gps.conf (εάν δεν υπάρχει το δημιουργείς) και κάνοντας αλλαγές έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα δεν είναι αυτό. Το SNR είναι χαμηλό και αποσυνδέεται ό δέκτης συνεχώς με αποτέλεσμα να μην είναι εφικτή η πλοήγηση.

 

Για όσους ενδιαφέρονται παραθέτω το δικό μου (μετά από πολύ ψάξιμο) gps.conf:

 

=================================================================

 

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

 

DEBUG_LEVEL=0

 

# Intermediate position report, 1=enable, 0=disable

INTERMEDIATE_POS=0

 

# Accuracy threshold for intermediate positions

# less accurate positions are ignored, 0 for passing all

ACCURACY_THRES=0

 

# Report supl ref location as position, 1=enable, 0=disable

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

 

# Wiper (wifi positioning), 1=enable, 0=disable

ENABLE_WIPER=1

 

################################

##### AGPS server settings #####

################################

 

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

 

==================================================================

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, το πρόβλημα με το GPS λύνεται μόνο με επέκταση της κεραίας με ταινία χαλκού κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια, το πρόβλημα με το GPS λύνεται μόνο με επέκταση της κεραίας με ταινία χαλκού κλπ;

 

Ή πιθανότατα με φλασάρισμα νέου Radio εάν προνοήσει ο κατασκευαστής. Θα μπορούσε να το συμπεριλάβει σε κάποιο μελλοντικό update.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα rom αλλά δεν νομίζω οτι λύνει κάποιο πρόβλημα http://translate.google.com/translate?depth=1&rurl=translate.google.de&tl=en&u=http://bbs.ejiayu.com/thread-466412-1-1.html

Χρησιμοποιείστε google translate αλλά εγώ δεν κατάλαβα πολλά από την μετάφραση ...

 

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω usb drivers? μόλις παρέλαβα και αυτοί που έχω δεν δουλεύουν...

Edited by arkas5
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω usb drivers? μόλις παρέλαβα και αυτοί που έχω δεν δουλεύουν...

 

θες να μου πεις οτι αν εχεις ηδη usb drivers για το G3, ισως και να μην κανουν !?!? και να θελει αλλους drivers ?? :shock:

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Είχα βρει κάποιους drivers αλλά έπρεπε τελικά να απενεργοποιήσω το USB debugging για να συνδεθεί το τηλέφωνο. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το βρήκα ψάχνοντας με τις επιλογές. Ξέρει κανείς αν το Quick boot πρέπει να είναι ενεργοποιημένο? Τι κάνει αυτό?
:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω απο το Quick-Boot του G3 (που έχω), αντικαθιστά το πάτημα του POWER για να σβήσεις τι κινητό

Ενα ειδος ..... quick-shut-down ...... νομιζω

 

Θα σου πω οταν το παραλαβω (αν βρω σε κατασπρο που εχει μουρλαθει η γυναικα μου)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

αν κρίνω απο το Quick-Boot του G3 (που έχω), αντικαθιστά το πάτημα του POWER για να σβήσεις τι κινητό

Ενα ειδος ..... quick-shut-down ...... νομιζω

 

Θα σου πω οταν το παραλαβω (αν βρω σε κατασπρο που εχει μουρλαθει η γυναικα μου)

καμία σχέση. Είναι λειτουργεία γρήγορης εκκίνησης-αναμονής. Δηλαδή κλείνεις το κινητό, κι όταν τ ανοιξεις ανοίγει σε 4 δευτερόλεπτα, σαν να ταν σε αναμονή

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση. Είναι λειτουργεία γρήγορης εκκίνησης-αναμονής. Δηλαδή κλείνεις το κινητό, κι όταν τ ανοιξεις ανοίγει σε 4 δευτερόλεπτα, σαν να ταν σε αναμονή

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Έχω δύο απορίες ακόμα:

1) Δεν έχει πουθενά στο τηλέφωνο δυνατότητα να προσθέσω ένα e-mail account από exchange server. Έχει μόνο Google accounts. Ξέρει κανείς πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα δωρεάν? Υπάρχουν επιλογές στο play αλλά τις χρεώνουν $15. Σε όλα τα άλλα androin κινητά έχει την επιλογή email προ-εγκατεστημένη. Στο G2S γιατί δεν υπάρχει? Μήπως είναι μόνο το δικό μου έτσι?

2) Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Navigon αλλά βγάζει σφάλμα κατά την ενεργοποίηση. Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να το εγκαταστήσει με επιτυχία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

:chair: Μη βαράτε, μαθαίνω. Τρέχουσες συσκευές Xiaomi Mi3, Samsung Galaxy Core, iPad2 10", iPhone 6, Samsung Galaxy Tab2 7"
Link to comment
Share on other sites

χωρις να εχω ακομα παραλάβει το G2S, αλλά απο την πείρα του G3, αντι NAVIGON εγω εχω βαλει το "τελευταίο" IGO-Primo, με χαρτες ΔΕΚ 2012 και τρεχει σφαίρα (ειναι και "τζάμπα" απο το internet)

 

ξερω οτι το NAVIGON εχει κατι μυστήρια "κλειδώματα" που το κανουν δύσκολο, οποτε πολυ πιο ευκολα εγκαθιστάς το IGO και καθαριζεις (αν βεβαια, δεν εχεις αγοράσει αρχικα το original NAVIGON)

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

2) Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Navigon αλλά βγάζει σφάλμα κατά την ενεργοποίηση. Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να το εγκαταστήσει με επιτυχία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Φιλε εγκατεστησα το ναβιγκον στο jiayu g2 που εχω. Ειναι λιγο φασαρια η εγκατασταση και να ξερεις οτι το προγραμμα θα δουλευει στα ελληνικα μονο αν εχει ελληνικα και το τηλεφωνο. Δηλαδη γλωσσα μενου, φωνητικες οδηγιες θα ειναι στα αγγλικα οπως και οι αποστασεις σε μιλια, ποδια κοκ. Διευθυνσεις βεβαια δεχεται κανονικα στα ελληνικα με ελληνικο πληκτρολογιο. Εκτος και αν εχει καποια ρυθμιση πουθενα για την γλωσσα και δεν την ειδα αλλα ειναι μαλλον απιθανο.

Αν σε ενδιαφερει ακομα εγω το εγκατεστησα μ'αυτες τις οδηγιες

1) Install Navigon US 3.5.4

2) Run the program, to give up everything and get out of it

3) Download with Navigon Homepage NavigonFresh (αυτο στον υπολογιστη)

4) Create a new account in the Fresh! ( MUST )

5) then connect the device as a USB Drive to the computer

6) edit the contents of version.xml, located on the map in the folder Navigon:

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?>

<config>

<software>

<version>3.5.4</version>

<build></build>

<brand>NAVIGON_US</brand>

<platform>MN7_ANDROID_SELECT</platform>

<productprefix>AC</productprefix>

<copyright>Navigon AG, Copyright © 2010</copyright>

<imei>*******************</imei>

<id>*******************</id>

<productid>AC*****************</productid>

</software>

</config>

 

Το:

 

<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1" ?>

<config>

<software>

<version>3.5.0</version>

<build></build>

<brand>NAVIGON_EU</brand>

<platform>MN7_ANDROID_SELECT</platform>

<productprefix>AS</productprefix>

<copyright>Navigon AG, Copyright © 2010</copyright>

<imei>***************</imei>

<id>***************</id> MUST be the same as your phone's IMEI!

<productid>AS*****************</productid>

</software>

</config>

 

7) Start fresh and download a chart smaller size, leave FRESH

8) Turn off the phone from the computer (the memory card after saving the folder Navigon back to the phone)

9) Remove the "Navigon US 3.5.4"

10) Install the latest from Market version of "Navigon Select"

11) Turn WiFi or GPRS run "Navigon Select", missing cards download their own

12) That's it!

Edit υπαρχει τροπος και για ελληνικη γλωσσα. Εγκαθιστας αυτην την δωρεαν εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wiirecords.localizedapps που δημιουργει μια συντομευση για να τρεξεις ενα προγραμμα σε οποια γλωσσα θελεις. Για ελληνικα θα βαλεις el και GR στα δυο πεδια για επιλογη γλωσσας.

Edited by stetap3
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες !!! ειλικρινά, βάλτε τo IGO (απο Pirate Bay) και τρεχτε το IGO.apk και αυτο ειναι ολο !!!! επιλογη απο το μενου του IGO την γλωσσα σε Ελληνικα (ουτε εξτρα εφαρμογες, ουτε τπτ) και μενου Ελληνικο και οδηγίες στην οδηγηση στα ελληνικα και free maps / POIs καθε 3 μηνες

 

το μονο που θα επιλεξετε πριν το τρεξιμο του IGO.apk, ειναι σε τι διασταση (resolution) οθονη θα εγκατασταθει 4 ιντσες 800Χ480 το G2 ή 1280X720 το G3 (4,5 inch) και το G2S 960X540 (4 inch)

 

μην ταλαιπωρείστε με σκαλισματα και editing αρχειων για ενα προγραμμα που κατα την γνώμη μου ειναι υποδεέστερο του IGO

Edited by GAVEL
JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...