Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστα. Εγω απορω γιατι η εταιριες δεν το κανουν σαν τις τραπεζες το ολο θεμα (η και εταιριες κινητης στην Γερμανια πχ). Οταν κανεις συμβολαιο υποχρεωτικα βαζεις πληρωμη μεσω τραπεζας. Στα καταστηματα, βαζεις μηχανημα για να πληρωσει καποιος μετρητα λογαριασμο αν θελει και εννοειται μονος σου. Οτι θελεις να κανεις να σε "αναγκαζουν" να το κανεις online. Μονο οτι δεν γινεται ονλαιν να πηγαινεις σε καταστημα οπου θα χει 2-3 ατομα το πολυ (αναλογως την περιοχη) και οχι 10 πχ τωρα.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Χθεσινό τεστ, στη λεωφόρο Κρυονεριου στον Άγιο Στέφανο, κοντά στην Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας.

 

Παλιό δίκτυο, χωρίς εξοπλισμό 5G. Μου έκανε εντύπωση που έβλεπα single band. Το Cellmapper δείχνει πως η ίδια κεραία έχει και B3. Οπότε ίσως υπάρχει βλάβη ή απλά η συσκευή μου έφαγε κάποιο κόλλημα και δεν έκανε 4G+. Πάντως το έβαλα και σε flight mode και το έβγαλα, αλλά και πάλι single band έδειχνε.

 

Screenshot-2021-06-23-08-24-48-414-org-zwanoo-android-speedtest.jpg

Screenshot-2021-06-23-08-24-02-888-cz-mroczis-netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι επικίνδυνο. Ειδικά αυτές τις εποχές που υπάρχουν απάτες με τράπεζες και SIM swap

 

Γίνεται ταυτοποίηση με MobileID, είναι το στάνταρ σε όλη την χώρα.

https://www.mobileid.ch/en

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ταυτοποίηση με MobileID, είναι το στάνταρ σε όλη την χώρα.

https://www.mobileid.ch/en

 

https://www.bankid.com/en/

Μας αντιγράψατε. Τώρα ψάχνω να δω ποιος το έκανε πρώτος.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει ακουστεί για ενιαία υπηρεσία που θα επαληθεύει την ταυτότητα των ευρωπαίων πολιτών αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι ανακοινώσιμο.

Στην Ελλάδα το προσπαθούν μέσω του gov, θεωρητικά στοιχεία όπως ταυτότητα ή αφμ θα μπορούσαν να επαληθεύονται από το eGov-KYC που μέχρι στιγμής υπάρχει μόνο στις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Μεσοπέλαγα στο Κάβο Ντόρο και πιάνει 4CA 3+1+7+3. Χαμηλό σχετικά σήμα(-111), αλλά μια χαρά δουλεύεις.

 

7468945175.png

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μεσοπέλαγα στο Κάβο Ντόρο και πιάνει 4CA 3+1+7+3. Χαμηλό σχετικά σήμα(-111), αλλά μια χαρά δουλεύεις.

 

7468945175.png

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Είδες enb id? Αν είναι από Σκύρο είσαι σε ///, αν είναι από Εύβοια nsn.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δελτιο τυπου

 

Την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα πέτυχε το δίκτυο κινητής της COSMOTE συνολικά, αλλά και στις επιμέρους αξιολογήσεις των υπηρεσιών Mobile Internet και φωνής, από τη διεθνώς αναγνωρισμένη εταιρεία μετρήσεων και ελέγχου δικτύων umlaut, αποκτώντας για έβδομη συνεχόμενη φορά την πιστοποίηση «Best in Test».

 

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, περιελήφθησαν στις live μετρήσεις και συνυπολογίστηκαν στο τελικό σκορ κι οι επιδόσεις των δικτύων 5G, γεγονός που οδήγησε σε εντυπωσιακή αύξηση των καταγεγραμμένων ταχυτήτων. Σύμφωνα με τα στοιχεία της umlaut, ο μέσος όρος ταχυτήτων που καταγράφηκε στις μετρήσεις των δικτύων COSMOTE αυξήθηκε κατά 57% σε σύγκριση με την τελευταία, προ 5G, μέτρηση, το 2019. Επίσης, στις ταχύτητες download, οι συνδρομητές κινητής COSMOTE απολαμβάνουν, κατά μέσο όρο, υπερδιπλάσιες ταχύτητες σε σχέση με τους ανταγωνιστικούς παρόχους κινητής σε μεγάλες πόλεις και κωμοπόλεις, ενώ στους βασικούς οδικούς άξονες της χώρας οι μετρηθείσες ταχύτητες download της COSMOTE ήταν, κατά μέσο όρο, σχεδόν τριπλάσιες.

 

«Είμαστε υπερήφανοι γι’ αυτήν τη νέα διάκριση, καθώς αποτελεί επιβεβαίωση της υψηλής ποιότητας του δικτύου μας, αλλά και επιβράβευση της σκληρής δουλειάς των τεχνικών μας, οι οποίοι φροντίζουν για τη συνεχή βελτίωση κάλυψης, χωρητικότητας και ταχύτητας του δικτύου, και τη διαρκή αναβάθμιση των υπηρεσιών. Στόχος μας είναι η κορυφαία εμπειρία συνδεσιμότητας και επικοινωνίας των συνδρομητών COSMOTE, όπου κι αν βρίσκονται. Η συνεχής επέκταση του δικτύου 5G που φέραμε πρώτοι στην Ελλάδα, υπόσχεται όλο και μεγαλύτερες ταχύτητες, για όλο και περισσότερους Έλληνες», δήλωσε σχετικά o Executive Director Network Development & Operations Ομίλου ΟΤΕ, κ. Γιώργος Τσώνης.

 

«Συγχαρητήρια στην COSMOTE, η οποία πιστοποιήθηκε ως «Best in Test» στην Ελλάδα για 7η φορά. H COSMOTE ξεχωρίζει, έχοντας πετύχει την καλύτερη επίδοση σε όλες τις κατηγορίες: φωνή, data και συνολική εμπειρία χρήσης. Προτεραιότητα της umlaut είναι να αξιολογεί δίκαια και με διαφάνεια τις δικτυακές υποδομές παγκοσμίως και να συμβάλλει, ώστε να γίνουν ακόμα καλύτερες μέσα από τις συγκριτικές μετρήσεις, τις εκθέσεις ελέγχου και τα πιστοποιητικά της», σημείωσε ο CEO Telecommunication της umlaut, κ. Hakan Ekmen.

 

Η πιστοποίηση «Best in Test» είναι αποτέλεσμα μιας σειράς ανεξάρτητων συγκριτικών μετρήσεων που πραγματοποιήθηκαν από την umlaut την περίοδο 10 έως 23 Απριλίου 2021. Οι μετρήσεις, υπό την μορφή προσομοίωσης κανονικής χρήσης συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας, πραγματοποιήθηκαν με ειδικό επιστημονικό εξοπλισμό (drive test tools) της umlaut σε 24 μεγάλες και μικρές πόλεις, καθώς και σε βασικούς οδικούς άξονες της χώρας. Κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης, η οποία πραγματοποιήθηκε σε όλες τις δημοφιλείς υπηρεσίες Mobile Internet και φωνής, καταγράφηκε η τελική εμπειρία των πελατών ως προς την αξιοπιστία, την ποιότητα/πιστότητα ήχου, το χρόνο αποκατάστασης κλήσης, τη συνδεσιμότητα broadband 4G/5G, την ταχύτητα upload/download, την ταχύτητα πλοήγησης στο internet, την απρόσκοπτη παρακολούθηση HD/UHD videos και την ταχύτητα απόκρισης σε OTT Voice apps και gaming. Το πιστοποιητικό «Best in Test» για το δίκτυο COSMOTE, καθώς και περισσότερες πληροφορίες για τη μεθοδολογία και τα αποτελέσματα των μετρήσεων από την εταιρεία umlaut, είναι διαθέσιμα, εδώ.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τους. Συγχαρητήρια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είδες enb id? Αν είναι από Σκύρο είσαι σε ///, αν είναι από Εύβοια nsn.
Κράτησα ένα screenshot για το αυτό εδώ το αποτέλεσμα.

7468961900.png

 

c0b0f94c2890b1f8f79d4d74a2718ce1.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Είδες enb id? Αν είναι από Σκύρο είσαι σε ///, αν είναι από Εύβοια nsn.

 

Δεν έχουν δώσει band 1 σε NSN AFAIK

Link to comment
Share on other sites

Κράτησα ένα screenshot για το αυτό εδώ το αποτέλεσμα.

c0b0f94c2890b1f8f79d4d74a2718ce1.jpg

Sent from my Galaxy S10e

 

Είναι Ericsson η κεραία αυτή. Το δεύτερο κανάλι band 7 ορίζεται σαν EARFCN 3200 στα NSN και 3194 στα Ericsson για λόγους που δεν ασπάζομαι (και καλά μερικές συσκευές θέλουν ελαφρώς overlapping κανάλια για να κάνουν continuous CA)

Link to comment
Share on other sites

Είναι Ericsson η κεραία αυτή. Το δεύτερο κανάλι band 7 ορίζεται σαν EARFCN 3200 στα NSN και 3194 στα Ericsson για λόγους που δεν ασπάζομαι (και καλά μερικές συσκευές θέλουν ελαφρώς overlapping κανάλια για να κάνουν continuous CA)

 

Έχει νόημα αν θες τη μέγιστη απόδοση του aggregated spectrum. Υπάρχουν λόγοι για mpr όταν κάνεις ulca και επιπλέον στο overlapped Region έχεις καλύτερη απόδοση όταν κάνεις mac ce commands για carrier activation/deactivation.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν δώσει band 1 σε NSN AFAIK

 

Flexi are not flexi.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα αν θες τη μέγιστη απόδοση του aggregated spectrum. Υπάρχουν λόγοι για mpr όταν κάνεις ulca και επιπλέον στο overlapped Region έχεις καλύτερη απόδοση όταν κάνεις mac ce commands για carrier activation/deactivation.

 

Ναι, και πετάς στα σκουπίδια όλο το overlapped section και ότι περισσεύει στο άνω άκρο του δεύτερου καναλιου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και πετάς στα σκουπίδια όλο το overlapped section και ότι περισσεύει στο άνω άκρο του δεύτερου καναλιου.

 

Δε το πετάς. Το έχεις για NB iot. Επιπλέον το κέρδος είναι μεγαλύτερο στο snr και στο uplink από αυτό που χάνεις. Προφανώς το έχουν μελετήσει και έχουν καταλήξει εκεί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εντυπώσεις από το χθεσινό ταξίδι που έκανα από Ραφήνα προς Τήνο.

Πολύ εντυπωσιακό ότι δεν υπήρξε στιγμή από όσο κοιτούσα που να μην έχει 4G+. Δηλαδή αυτό που παλιότερα σε κάποια σημεία μεσοπέλαγα σε έριχνε σε 3G ή ακόμη μπορεί να μην είχε συνδεσιμότητα, δεν το συνάντησα. Σε γενικές γραμμές η ελάχιστη ταχύτητα που είχα στο ταξίδι ήταν 10/4, αν και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ παραπάνω.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε αυτό εδώ λίγο πριν το τέλος της Άνδρου, όχι για άλλο λόγο αλλά κυρίως επειδή δεν φαίνεται να υπάρχει περιοχή με κόσμο εκεί κοντά :

7469210858.png

 

Λίγο πιο κάτω, μόλις πιάσαμε την άκρη της Τήνου παρά του ότι είχε 2 γραμμές 4G+ βλέπω αυτό :

7469218176.png

Οκ, δεδομένου ότι οι κατοικημένες περιοχές είναι πιο μακριά από εκεί, και η κοντινότερη κεραία λογικά απέχει πολύ, δεν θα μπορούσα να παραπονεθώ. Δηλαδή πρόβλημα θα έχει μόνο όποιος περάσει με το καράβι για 5 λεπτά περίπου. Με το που πιάσαμε κατοικημένη περιοχή (Υστέρνια) είχε ταχύτητα τουλάχιστον 30/20.

Με το που πάτησα το πόδι μου στο νησί, στην πόλη εύκολα 240-300mbps.

Φτάνοντας στο σπίτι μου στον Άγιο Γιάννη, λίγο πιο νότια, βλέπω αυτό :

7469371165.png.

 

Γενικά νομίζω ότι τα σπάει το δίκτυο. Ζήτω δηλαδή το 5G έστω και αν δεν έχω τέτοια συσκευή. Η βελτίωση στο (ήδη καλό βέβαια) 4G είναι φανταστική.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εντυπώσεις από το χθεσινό ταξίδι που έκανα από Ραφήνα προς Τήνο.

Πολύ εντυπωσιακό ότι δεν υπήρξε στιγμή από όσο κοιτούσα που να μην έχει 4G+. Δηλαδή αυτό που παλιότερα σε κάποια σημεία μεσοπέλαγα σε έριχνε σε 3G ή ακόμη μπορεί να μην είχε συνδεσιμότητα, δεν το συνάντησα. Σε γενικές γραμμές η ελάχιστη ταχύτητα που είχα στο ταξίδι ήταν 10/4, αν και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ παραπάνω.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε αυτό εδώ λίγο πριν το τέλος της Άνδρου, όχι για άλλο λόγο αλλά κυρίως επειδή δεν φαίνεται να υπάρχει περιοχή με κόσμο εκεί κοντά :

7469210858.png

 

Λίγο πιο κάτω, μόλις πιάσαμε την άκρη της Τήνου παρά του ότι είχε 2 γραμμές 4G+ βλέπω αυτό :

7469218176.png

Οκ, δεδομένου ότι οι κατοικημένες περιοχές είναι πιο μακριά από εκεί, και η κοντινότερη κεραία λογικά απέχει πολύ, δεν θα μπορούσα να παραπονεθώ. Δηλαδή πρόβλημα θα έχει μόνο όποιος περάσει με το καράβι για 5 λεπτά περίπου. Με το που πιάσαμε κατοικημένη περιοχή (Υστέρνια) είχε ταχύτητα τουλάχιστον 30/20.

Με το που πάτησα το πόδι μου στο νησί, στην πόλη εύκολα 240-300mbps.

Φτάνοντας στο σπίτι μου στον Άγιο Γιάννη, λίγο πιο νότια, βλέπω αυτό :

7469371165.png.

 

Γενικά νομίζω ότι τα σπάει το δίκτυο. Ζήτω δηλαδή το 5G έστω και αν δεν έχω τέτοια συσκευή. Η βελτίωση στο (ήδη καλό βέβαια) 4G είναι φανταστική.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Για να δούμε τι θα γίνει και όταν πέσει κίνηση . Δεν φαίνεται να μασάει πουθενά το νέο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα γίνει και όταν πέσει κίνηση . Δεν φαίνεται να μασάει πουθενά το νέο δίκτυο

 

Ναι, θα κάτσω καιρό και θα δω. Τουλάχιστον έχω ένα καλό μέτρο σύγκρισης μιας και τώρα φαίνεται να μην έχει πολύ κόσμο.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα κάτσω καιρό και θα δω. Τουλάχιστον έχω ένα καλό μέτρο σύγκρισης μιας και τώρα φαίνεται να μην έχει πολύ κόσμο.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Μπορείς να δεις μήπως end της κεραίας? Σύμφωνα με την ιστοσελίδα δεν έχει περάσει 5G στην περιοχή . Βέβαια αο ότι έχω παρατυρησει τα δελτία τύπου βγαίνουν αρκετά ποιο μετά από ότι καλύπτουν μια περιοχή. Πχ η Εγνατία από Βέροια μέχρι και Γιάννενα έχει παντού 5G και αυτό δεν το αναφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Μερικές εντυπώσεις από το χθεσινό ταξίδι που έκανα από Ραφήνα προς Τήνο.

Πολύ εντυπωσιακό ότι δεν υπήρξε στιγμή από όσο κοιτούσα που να μην έχει 4G+. Δηλαδή αυτό που παλιότερα σε κάποια σημεία μεσοπέλαγα σε έριχνε σε 3G ή ακόμη μπορεί να μην είχε συνδεσιμότητα, δεν το συνάντησα. Σε γενικές γραμμές η ελάχιστη ταχύτητα που είχα στο ταξίδι ήταν 10/4, αν και στα περισσότερα σημεία ήταν πολύ παραπάνω.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε αυτό εδώ λίγο πριν το τέλος της Άνδρου, όχι για άλλο λόγο αλλά κυρίως επειδή δεν φαίνεται να υπάρχει περιοχή με κόσμο εκεί κοντά :

7469210858.png

 

Λίγο πιο κάτω, μόλις πιάσαμε την άκρη της Τήνου παρά του ότι είχε 2 γραμμές 4G+ βλέπω αυτό :

7469218176.png

Οκ, δεδομένου ότι οι κατοικημένες περιοχές είναι πιο μακριά από εκεί, και η κοντινότερη κεραία λογικά απέχει πολύ, δεν θα μπορούσα να παραπονεθώ. Δηλαδή πρόβλημα θα έχει μόνο όποιος περάσει με το καράβι για 5 λεπτά περίπου. Με το που πιάσαμε κατοικημένη περιοχή (Υστέρνια) είχε ταχύτητα τουλάχιστον 30/20.

Με το που πάτησα το πόδι μου στο νησί, στην πόλη εύκολα 240-300mbps.

Φτάνοντας στο σπίτι μου στον Άγιο Γιάννη, λίγο πιο νότια, βλέπω αυτό :

7469371165.png.

 

Γενικά νομίζω ότι τα σπάει το δίκτυο. Ζήτω δηλαδή το 5G έστω και αν δεν έχω τέτοια συσκευή. Η βελτίωση στο (ήδη καλό βέβαια) 4G είναι φανταστική.

 

Sent from my Galaxy S10e

Το τελευταίο τεστ δείχνει ότι έχουν αναβαθμίσει σε 5G.

Πολύ πολύ δύσκολα μη αναβαθμισμένο 4G να βγάλει τέτοια ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο τεστ δείχνει ότι έχουν αναβαθμίσει σε 5G.

Πολύ πολύ δύσκολα μη αναβαθμισμένο 4G να βγάλει τέτοια ταχύτητα.

Έχω δει και 410 με παλιό lte :)

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πέτυχα μέχρι στιγμής στην αυλή του σπιτιού μου στον Αγ. Γιάννη στην Τήνο.

Και πέρυσι καλά πήγαινε, αλλά δεν θυμάμαι τόσο μεγάλα νούμερα.

Το καλό είναι πως και μέσα στο σπίτι η 300αρα είναι δεδομένη.

7472401600.png

62fe3ee8e7213b73470f8aefcd3b9b1f.jpg

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...