Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγες προς κέντρο Σητείας να δεις αν έχουν αναβαθμίσει; Στο Cellmapper δε φαίνεται κάτι σχετικό. Φαίνεται παλιό δίκτυο.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

1 ώρα πριν, chris_amg said:

Για το θέμα στο κέντρο της Λάρισας που είχα με κάλεσαν πίσω από την Κοσμοτε δεν βρήκαν κάποια βλάβη στην περιοχή μου λένε, απ ότι φαίνεται αυτό ακριβώς δεν ενδιαφέρονται για λύση των προβλημάτων..

Αν δε το είδαν στην εξυπηρέτηση πελατών τότε λογικά θα έχει διορθωθεί. 🙂

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Πήγες προς κέντρο Σητείας να δεις αν έχουν αναβαθμίσει; Στο Cellmapper δε φαίνεται κάτι σχετικό. Φαίνεται παλιό δίκτυο.

Poco X3 Pro via Tapatalk
 

Τώρα που ξανά γύρισα θα τα περάσω όλα σιγά σιγά με victus. Για την πράσινη δεν μπορώ λόγω esim σε iphone.

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Στείλε screenshot να φαίνονται τα Cell ID. Υπάρχει εργαλείο στο Cellmapper site που τα μετατρέπει σε eNb
Στο αεροδρόμιο της Σητείας είναι παλιό δίκτυο micro με 3+20.
Poco X3 Pro via Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, georgeavl3 said:

Στείλε screenshot να φαίνονται τα Cell ID. Υπάρχει εργαλείο στο Cellmapper site που τα μετατρέπει σε eNb
Στο αεροδρόμιο της Σητείας είναι παλιό δίκτυο micro με 3+20.
Poco X3 Pro via Tapatalk




 

Θα τα στέλνω αυτά ναι! αλλά δεν θα φαίνεται στον χάρτη (γιατί θέλω να τους ανανεώσω από όπου περνάω). Παλιά με το andoid ειχα περάσει από τις κεραίες στον νομό Λασιθίου σε αρκετές περιοχές και νόμιζω φαίνεται στο cellmapper.

Link to comment
Share on other sites

Κέντρο Αργαλαστης με Β3 μόνο. 

Καλά, κανένας δεν έχει κοσμοτε εδώ ή κανένας δεν είναι έξω; 

 

Screenshot_2022-10-05-17-13-40-772_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-10-05-17-14-39-529_cz.mroczis.netmonster.jpg

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mixtri said:

Κέντρο Αργαλαστης με Β3 μόνο. 

Καλά, κανένας δεν έχει κοσμοτε εδώ ή κανένας δεν είναι έξω; 

 

Screenshot_2022-10-05-17-13-40-772_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2022-10-05-17-14-39-529_cz.mroczis.netmonster.jpg

Το Neighbor Cell εχει κατα πολυ μεγαλύτερη κινηση .....κανει Overlapping και τραβαει χρηστες αππ την δική σου κυψέλη πολλές φορές.  Δεν είμαι απόλυτος ομως συνηθως ετσι συμβαίνει με πολλα Micro Cells στην Cosmote.

Έχεις 2 neighbor cells ΠΙΤΑ 🙂

( RSRQ -12+ )

 

Στο Ηράκλειο υπαρχει ενα Cell που αν " ρουφήξει "  συνδρομητές σε primary band B20 ...δεν τους αφήνει ακομα και αν εχουν διπλα τους Micro Cell με  B3 primary band με πολυ καλύτερο σημα.

( Το εκαναν για να αξιοποιήσουν ενα νεο 5G Massive Cell που ομως πλεον ....δεν αρκεί) 

Λάθος Optimizations συνήθως.

 

 

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, HORGRAP said:

Το Neighbor Cell εχει κατα πολυ μεγαλύτερη κινηση .....κανει Overlapping και τραβαει χρηστες αππ την δική σου κυψέλη πολλές φορές.  Δεν είμαι απόλυτος ομως συνηθως ετσι συμβαίνει με πολλα Micro Cells στην Cosmote.

Έχεις 2 neighbor cells ΠΙΤΑ 🙂

( RSRQ -12+ )

 

Στο Ηράκλειο υπαρχει ενα Cell που αν " ρουφήξει "  συνδρομητές σε primary band B20 ...δεν τους αφήνει ακομα και αν εχουν διπλα τους Micro Cell με  B3 primary band με πολυ καλύτερο σημα.

( Το εκαναν για να αξιοποιήσουν ενα νεο 5G Massive Cell που ομως πλεον ....δεν αρκεί) 

Λάθος Optimizations συνήθως.

 

 

Αυτή είναι η μόνη κυψέλη που καλύπτει το 70% του χωριού. Και επειδή μιλάμε για χωριό και δεν έχει κόσμο έξω μπορεί να έχουν κάποιοι κοσμοτε αλλά όχι πολλοί. Οι περισσότεροι εδώ έχουν Wind και Vodafone. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω περίπτωση.

Το Micro με PCI 382 μενει σε αχρηστια και το τέρας διπλα PCI 4 τραβαει ασκοπα overlappings και μάλιστα δινουν με το ζορι lock σε primary Band 20 PCI 4 μεχρι τα 120 dbm χωρις να σε αφηνει να επιστρεψεις σε PCI 382 με σημα 10 φορες καλυτερο και άδεια κυψελη !!!

απαράδεκτη υλοποίηση.

https://youtube.com/shorts/Pd-0T2dbuFY?feature=share

Screenshot_2022-10-05-17-30-42-89_852d9ab5d1afb8981047556cdc8c5f40.thumb.jpg.5136767e35732af363411a1d799b4ffe.jpg

Edited by HORGRAP

Life appreciation Guru - Cosmos entropy Analyst -  Gravitational Lensing in SPACE will always be there and  quantum coherence in Photosynthesis always makes my mind blown with viroids and obelisks creating ... Viruses .🙂

- Consciousness happens on the quantum state of our neurons  -

...but what MAKES given COMPUTATION.... CONSCIOUS ??

Consciousness IS A MASSIVE "META" COMPRESSION STATE. ( our experiences and knowledge/ senses COMPRESSED 😉

( COMPRESSION means when you learn THE MODEL OF REALITY and you JUST HAVE TO REMEMBER where are the ... mistakes / gaps to correct and develop AND THEN ...YOU ...compress yourself 😉

Link to comment
Share on other sites

Λατρευτος λόφος Σαρακηνός στο Βόλο που επί σχεδόν ένα χρόνο μου δίνει καλές ταχύτητες. 

Αυτό είναι το μέγιστο συνήθως που πιάνω σε ώρες μη αιχμής

Εξοπλισμός mikrotik chateau lte12 + external lte antenna

Μακάρι να αναβαθμιστεί στο μέλλον.

 

 

Screenshot_20221006-014514.png

Screenshot_20221006-014445.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν κάνουν εργασίες αναβάθμισης στην Άρτα; Από χθες Τετάρτη πραγματικά σέρνεται το δίκτυο ακόμη και σε "καλά" σημεία... Εννοώ από 100+ πέσαμε σε μονοψήφια mbps.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το παζάρι είναι ακόμα στην πόλη; Ή τελείωσε; Αμφιβάλλω βέβαια αν εχουν Αρτινοι COSMOTE αλλά ισως επειδή έχει κίνηση και από χωριά που σε ορισμενα είναι καλύτερη η COSMOTE, μάζεψε κόσμο το δικτυο. Προσωπικά Δεν ξεχνάω κάτι καλοκαίρια που έπεφτε η COSMOTE. Τον Αύγουστο του 21 επεσε μια ολόκληρη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, seranata said:

Γνωρίζει κάποιος αν κάνουν εργασίες αναβάθμισης στην Άρτα; Από χθες Τετάρτη πραγματικά σέρνεται το δίκτυο ακόμη και σε "καλά" σημεία... Εννοώ από 100+ πέσαμε σε μονοψήφια mbps.

Ναι, αναβαθμίζουν κάποιους σταθμούς στην περιοχή της Άρτας. Δε ξέρω αν είναι αυτοί που παρατηρείς το πρόβλημα... 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, CptBill said:

Λατρευτος λόφος Σαρακηνός στο Βόλο που επί σχεδόν ένα χρόνο μου δίνει καλές ταχύτητες. 

Αυτό είναι το μέγιστο συνήθως που πιάνω σε ώρες μη αιχμής

Εξοπλισμός mikrotik chateau lte12 + external lte antenna

Μακάρι να αναβαθμιστεί στο μέλλον.

 

 

Screenshot_20221006-014514.png

Screenshot_20221006-014445.png

Αυτός ο σταθμός τραβάει πολύ ζόρι.

Λογικά είναι ψηλά στη λίστα για αναβάθμιση. 

Ο πιο προβληματικός ήταν ο σωρός. Εκεί δεν έπαιζε τίποτα. Και τώρα πάει πάρα πολύ καλά. 

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mixtri said:

Ναι, αναβαθμίζουν κάποιους σταθμούς στην περιοχή της Άρτας. Δε ξέρω αν είναι αυτοί που παρατηρείς το πρόβλημα... 

Μάλιστα, φαντάζομαι ότι είναι αυτό τότε.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, teo__ said:

Αμφιβάλλω βέβαια αν εχουν Αρτινοι COSMOTE αλλά ισως επειδή έχει κίνηση και από χωριά που σε ορισμενα είναι καλύτερη η COSMOTE, μάζεψε κόσμο το δικτυο. Προσωπικά Δεν ξεχνάω κάτι καλοκαίρια που έπεφτε η COSMOTE. Τον Αύγουστο του 21 επεσε μια ολόκληρη μέρα.

Το ζήτημα είναι και πάλι η ποιότητα του δικτύου. Για παράδειγμα στο σπίτι μου η vodafone έχει καλύτερη ταχύτητα. Αλλά εκεί που χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, τσουπ από 4G+ πέφτει σε 3G, μένει αρκετή ώρα, μπορεί να γίνει ακόμη και edge και κατόπιν πάλι 4G+. Η εμπειρία χρήσης είναι κακή. Στην cosmote πάλι είναι "βράχος" και ακόμη και με 3 mbps κάνεις δουλειά. Για να είμαι ειλικρινής έχω συμβόλαιο με απεριόριστα στην cosmote από τον Απρίλιο και δεν πολυδοκιμάζω τη vodafone αλλά, όποτε το κάνω, δε βλέπω βελτίωση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι και πάλι η ποιότητα του δικτύου. Για παράδειγμα στο σπίτι μου η vodafone έχει καλύτερη ταχύτητα. Αλλά εκεί που χρησιμοποιείς το διαδίκτυο, τσουπ από 4G+ πέφτει σε 3G, μένει αρκετή ώρα, μπορεί να γίνει ακόμη και edge και κατόπιν πάλι 4G+. Η εμπειρία χρήσης είναι κακή. Στην cosmote πάλι είναι "βράχος" και ακόμη και με 3 mbps κάνεις δουλειά. Για να είμαι ειλικρινής έχω συμβόλαιο με απεριόριστα στην cosmote από τον Απρίλιο και δεν πολυδοκιμάζω τη vodafone αλλά, όποτε το κάνω, δε βλέπω βελτίωση.

Θεωρώ πως στην αρτα η wind είναι μονόδρομος. Έτσι μου έχουν πει φίλοι-συγγενείς και το εχω διαπιστώσει και γω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

ΚΤΕΛ Σητείας

434D5BA6-CE83-44F7-8F2E-1A77786CD628.png

A5EE36DF-D3AB-4B10-B2BE-E3FA40657632.png
 

Πέρσι τέτοια εποχή και γενικά έδινε 100+ Mbps, πλέον βλέπω αυτό! Μήπως κάνουν αναβάθμιση; 
 

B1065D4F-B3E1-4A8B-8E0D-C2146D9B03F5.png

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

Μπα. Παλιό είναι το δικτυο. eNb 6513 βγάζει ο calculator.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2022 at 8:22 ΠΜ, mixtri said:

Ναι, αναβαθμίζουν κάποιους σταθμούς στην περιοχή της Άρτας. Δε ξέρω αν είναι αυτοί που παρατηρείς το πρόβλημα... 

Τελικώς σίγουρα αναβαθμίζουν. 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8737114525 

Και δοκίμασα με το S21, με το S21 FE ίσως δώσει και παραπάνω.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, seranata said:

Τελικώς σίγουρα αναβαθμίζουν. 

Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8737114525 

Και δοκίμασα με το S21, με το S21 FE ίσως δώσει και παραπάνω.

Δε λέμε ψέματα 🙂

Ωραία, με γεια σας και σε εσάς. Πάμε Αρτα! 

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικώς σίγουρα αναβαθμίζουν. 
Check out my Speedtest result! How fast is your internet? https://www.speedtest.net/my-result/a/8737114525 
Και δοκίμασα με το S21, με το S21 FE ίσως δώσει και παραπάνω.

Από κάλυψη βλέπεις διαφορά;

Και για ποιες περιοχές μιλάμε; Αναβάθμισαν το κέντρο που υπήρχε σοβαρο θέμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο έγινε η μέτρηση, στο Μονοπλιό. Πριν στο ίδιο ακριβώς σημείο, την ίδια ώρα έδινε 80 - 100 mbps.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο έγινε η μέτρηση, στο Μονοπλιό. Πριν στο ίδιο ακριβώς σημείο, την ίδια ώρα έδινε 80 - 100 mbps.

Εμένα προς το τέλος της σκουφα και Κιλκίς παρηγορητρια θυμάμαι εδινε απαράδεκτες ταχύτητες με 4G κάτω των 3mbps. Αν γίνεται κάνε μια μέτρηση εκει για να δούμε πως τα παει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...