Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως, η Cosmote έχει ρυθμίσει το δίκτυό της να προτιμά την Β7, μέχρι αηδίας... Ακόμα και με φουλ σήμα, υπάρχει περίπτωση η Β7 να είναι πιο αργή από την Β3, που βρίσκεται στον ίδιο σταθμό.

 

Επίσης, βλέπω ότι η Β20 έχει ελάχιστα καλύτερη κάλυψη από την Β3, ενώ θα μπορούσε να φτάνει πολύ πιο μακριά το σήμα της... Η Cosmote έχει κάνει το αντίθετο από τις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1480

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

Όντως, η Cosmote έχει ρυθμίσει το δίκτυό της να προτιμά την Β7, μέχρι αηδίας... Ακόμα και με φουλ σήμα, υπάρχει περίπτωση η Β7 να είναι πιο αργή από την Β3, που βρίσκεται στον ίδιο σταθμό.

 

Επίσης, βλέπω ότι η Β20 έχει ελάχιστα καλύτερη κάλυψη από την Β3, ενώ θα μπορούσε να φτάνει πολύ πιο μακριά το σήμα της... Η Cosmote έχει κάνει το αντίθετο από τις άλλες...

 

Προφανώς παίζει με τη μέγιστη ένταση η Β20 στους σταθμούς λόγω EIRP. Επομένως δε μπορεί να πάει παραπάνω. Η υπόθεση σου ότι θα μπορούσε είναι λάθος. Σε only b20 σταθμούς υπάρχει τεράστια διαφορά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η προτεραιότητα έχει οριστεί 7 -> 3 -> 20 στατικά.

Το να κλειδώσει κάποιος σε 3G γιατί δεν μπορεί να επιλέξει την 3 το βλέπω υπερβολικό.

Γενικά η 7 υποφέρει κυρίως στο upload, ελπίζω να το δουν κάποια στιγμή.

 

Ίσως θα έπρεπε να ρυθμίσουν καλύτερα το power control @b7

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω απο Λάρισα και επάνω μεχρι Νευροκόπι και από εκεί έως τον λαγό ποτέ δεν είχα θέμα με την φωνή..Ίσως σε καμία 10αρια κλήσεις να είχα για λίγο το φαινόμενο του μικροφονισμου που το είχα με όλες της εταιρίες.άσε που σχεδόν πάντα μιλά με με Η ..εδώ πάνω που βρίσκεται η μονάδα μέσα στο βουνό που έχω 2g μιλάω εδώ και 30 λεπτά με σταθερο στην Αθήνα και με κινητό cosmote και η ομιλία είναι καμπάνα,ούτε το παραμικρό πρόβλημα..πχ μέσα στην Βέροια με 2g της wind είχα πολύ μεγαλύτερο θέμα με ένα κινητό cosmote και με wind ενός φίλου

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω απο Λάρισα και επάνω μεχρι Νευροκόπι και από εκεί έως τον λαγό ποτέ δεν είχα θέμα με την φωνή..Ίσως σε καμία 10αρια κλήσεις να είχα για λίγο το φαινόμενο του μικροφονισμου που το είχα με όλες της εταιρίες.άσε που σχεδόν πάντα μιλά με με Η ..εδώ πάνω που βρίσκεται η μονάδα μέσα στο βουνό που έχω 2g μιλάω εδώ και 30 λεπτά με σταθερο στην Αθήνα και με κινητό cosmote και η ομιλία είναι καμπάνα,ούτε το παραμικρό πρόβλημα..πχ μέσα στην Βέροια με 2g της wind είχα πολύ μεγαλύτερο θέμα με ένα κινητό cosmote και με wind ενός φίλου

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνούμε, έχουν θέμα σε μέρη με πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Στόν Άγίό Γέώργίό στό χώρίό .Δέν έίχέ 4g ή πέρίόχή.Έδώ κ μίά βδόμάδά τό βάλάνέ κ άπό ότί φάίνέτάί κάνάνέ πόλύ κάλή δόύλίτσά. :)

 

Πολυ Καλο !!!!!!!!!!!!:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/android/3319243724.png

 

Εντυπωσιακό, αν υπολογίσει κανείς πως πρόκειται για φθηνή Κινέζικη συσκευή με modem που έχει ταβάνι τα 150mbps.

 

Sent from my Moto E4

Link to comment
Share on other sites

Τσιμισκή 14 στο Ακμή.

Band 3 και 20.

Σε εσωτερικούς χώρους γενικώς υστερεί στο κέντρο αλλά εκτός βλέπεις 100αρια για πλάκα.a7f4ce330dc8615dbc6855d4c9e12c79.jpgba144ad5ed810c4109c25e147d0b018b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N7505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/android/3319243724.png

 

Εντυπωσιακό, αν υπολογίσει κανείς πως πρόκειται για φθηνή Κινέζικη συσκευή με modem που έχει ταβάνι τα 150mbps.

 

Sent from my Moto E4

 

Aυτό που δε καταλαβαίνω είναι πως με 10-20% overhead στο PHY/MAC/RLC/PDCP μπορεί να φτάσει τέτοιες ταχύτητες. Δύο πράγματα συμβαίνουν σε αυτή την περίπτωση:

1) Η ΚΟΣΜΟ έχει τεντώσει το QCI της ροής δεδομένων προς το speedtest.net επομένως και βλέπεις χωρητικότητα δικτύου

2) Έχει ενεργοποιήσει το γνωστό feature για να κόβει retransmissions σε RLC/MAC επομένως το BLER παίζει να είναι στο θεό εφόσον τα δεδομένα δεν έχουν CRC.

 

Απλά σας τα λέω για να μη χαίρεστε και πολύ με αυτά τα speedtests. Γενικότερα είναι ότι τα benchmarks για τους επεξεργαστές. Δείχνει πολλά για την ποιότητα του δικτύου και τον εξοπλισμό της /// αλλά φαινομενικά κανένας χρήστης δε θα πάρει σε πραγματικές συνθήκες τέτοια ταχύτητα. Η /// τους δίνει μια χωρητικότητα σε baseband. Το πως το διαχειρίζεται κανείς είναι δικό του θέμα, αλλά και ρίσκο σε βάθος χρόνου όταν θα παίξουν πολλές υπηρεσίες πάνω από το δίκτυο, ειδικά Cat-M :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δε καταλαβαίνω είναι πως με 10-20% overhead στο PHY/MAC/RLC/PDCP μπορεί να φτάσει τέτοιες ταχύτητες. Δύο πράγματα συμβαίνουν σε αυτή την περίπτωση:

1) Η ΚΟΣΜΟ έχει τεντώσει το QCI της ροής δεδομένων προς το speedtest.net επομένως και βλέπεις χωρητικότητα δικτύου

2) Έχει ενεργοποιήσει το γνωστό feature για να κόβει retransmissions σε RLC/MAC επομένως το BLER παίζει να είναι στο θεό εφόσον τα δεδομένα δεν έχουν CRC.

 

Απλά σας τα λέω για να μη χαίρεστε και πολύ με αυτά τα speedtests. Γενικότερα είναι ότι τα benchmarks για τους επεξεργαστές. Δείχνει πολλά για την ποιότητα του δικτύου και τον εξοπλισμό της /// αλλά φαινομενικά κανένας χρήστης δε θα πάρει σε πραγματικές συνθήκες τέτοια ταχύτητα. Η /// τους δίνει μια χωρητικότητα σε baseband. Το πως το διαχειρίζεται κανείς είναι δικό του θέμα, αλλά και ρίσκο σε βάθος χρόνου όταν θα παίξουν πολλές υπηρεσίες πάνω από το δίκτυο, ειδικά Cat-M :)

 

Εμείς αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πώς μονίμως σε όλα τα speedtest της Cosmote που βγάζουν τόσοι χρήστες είσαι γεμάτος απορίες και αμφιβάλλεις (παρόλο που σαν εμπειρία χρήσης βλέπουμε πραγματικά download τέτοια.....γιατί ναι.....μην αμφιβάλλεις....συνήθως αυτό που βλέπω στα speedtest τα βλέπω και στο κατέβασμα.....) και στα αντίστοιχα άλλης εταιρείας όταν είναι καλά (αν και μέσο όρο 10-20mbps δεν είναι καλά) μιλάς για άψογα στημένο δίκτυο και όταν σου λένε για προβλήματα πάντα οι άλλοι δεν μετράνε σωστά και πρέπει να πάνε 5 μέτρα πιο δίπλα, φταίει η συσκευή τους και άλλα τέτοια!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αυτό που δεν καταλαβαίνουμε είναι πώς μονίμως σε όλα τα speedtest της Cosmote που βγάζουν τόσοι χρήστες είσαι γεμάτος απορίες και αμφιβάλλεις (παρόλο που σαν εμπειρία χρήσης βλέπουμε πραγματικά download τέτοια.....γιατί ναι.....μην αμφιβάλλεις....συνήθως αυτό που βλέπω στα speedtest τα βλέπω και στο κατέβασμα.....) και στα αντίστοιχα άλλης εταιρείας όταν είναι καλά (αν και μέσο όρο 10-20mbps δεν είναι καλά) μιλάς για άψογα στημένο δίκτυο και όταν σου λένε για προβλήματα πάντα οι άλλοι δεν μετράνε σωστά και πρέπει να πάνε 5 μέτρα πιο δίπλα, φταίει η συσκευή τους και άλλα τέτοια!

 

Από το μυαλό σου τα βγάζεις αυτά που λες; Έχω στόκερ και στο myphone.gr? :lol: Εγώ ποτέ δεν είπα για άψογα στημένο δίκτυο. Λοιπόν, για να μη τα πολυλογούμε. Λες ασυναρτησίες. Το speedtest χρησιμοποιεί UPD και το download TCP. Σε καμία περίπτωση δε παίζεις ούτε σε ίδιο QCI, ούτε δε παίζεις χωρίς retransmissions. Φτάνει η κοροιδία πια... Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δε καταλαβαίνω είναι πως με 10-20% overhead στο PHY/MAC/RLC/PDCP μπορεί να φτάσει τέτοιες ταχύτητες. Δύο πράγματα συμβαίνουν σε αυτή την περίπτωση:

1) Η ΚΟΣΜΟ έχει τεντώσει το QCI της ροής δεδομένων προς το speedtest.net επομένως και βλέπεις χωρητικότητα δικτύου

2) Έχει ενεργοποιήσει το γνωστό feature για να κόβει retransmissions σε RLC/MAC επομένως το BLER παίζει να είναι στο θεό εφόσον τα δεδομένα δεν έχουν CRC.

 

Απλά σας τα λέω για να μη χαίρεστε και πολύ με αυτά τα speedtests. Γενικότερα είναι ότι τα benchmarks για τους επεξεργαστές. Δείχνει πολλά για την ποιότητα του δικτύου και τον εξοπλισμό της /// αλλά φαινομενικά κανένας χρήστης δε θα πάρει σε πραγματικές συνθήκες τέτοια ταχύτητα. Η /// τους δίνει μια χωρητικότητα σε baseband. Το πως το διαχειρίζεται κανείς είναι δικό του θέμα, αλλά και ρίσκο σε βάθος χρόνου όταν θα παίξουν πολλές υπηρεσίες πάνω από το δίκτυο, ειδικά Cat-M :)

 

Τα speedtests παντως δειχνουν αν τρεχει το 4G ή οχι; Με 80-90Mbps που εχω στο 5s οτι κανω στο ιντερνετ παει σφαιρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τα speedtests παντως δειχνουν αν τρεχει το 4G ή οχι; Με 80-90Mbps που εχω στο 5s οτι κανω στο ιντερνετ παει σφαιρα.

 

Αν ρωτάς εμένα, τα speedtests είναι καμμένα data. Εγώ κάνω κανένα speedtest όταν μου μένουν 30 γίγα στο τέλος του μήνα, έτσι για πλάκα... Και να φανταστείς οτι χρησιμοποιώ iperf με δικό μου server. Ούτε καν speedtest.net. Έτσι, για να βλέπω και την αλήθεια :)

 

To 4G είναι τόσο πολύπλοκο που δε δείχνει τίποτα το speedtest σε επίπεδο υπηρεσίας. Το 4G δεν είναι ένα flat QoS δίκτυο πχ DSL connection. Είναι μοιραζόμενος πόρος. Η μαγκιά είναι να μπορείς να το μοιράζεις σωστά. Εκεί φαίνεται η διαφορά /// vs Huawei vs NSN.

Όχι ένας χρήστης να παίρνει υψηλή ποιότητα υπηρεσίας και ο άλλος χαμηλή, εκτός και αν πραγματικά το θες. Όσο και να εξηγούμε κάποια πράγματα, θα βγαίνει πάντα ένας και θα λέει την άποψή του έχοντας φοβερή εμπειρία στο speedtest.net. Εντάξει, δείχνει κάποια πράγματα αλλά πρέπει να γίνει με patterns και παράλληλα με άλλες μετρήσεις (δες ΕΕΤΤ) για να υπάρχει νόημα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η 2600 στο σπίτι μου Αθήνα, έπιανε παλιότερα 60-80 Mbps. Τώρα έχει πέσει αρκετά σε ταχύτητα... Ακόμα και τα ξημερώματα, με το ζόρι ξεπερνά τα 40 κι ενώ έχω φουλ σήμα.

 

http://www.speedtest.net/android/3319703807.png

 

Υ.Γ. Μέχρι και η 1800 (5 MHz bw) της WIND, περισσότερο πιάνει στην περιοχή μου!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λογικό όταν η b7 κρατάει ότι συσκευή βλέπει ακόμα και σε -120dbm. Και πιάνει band3 με -55dbm δίπλα σου.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που δε καταλαβαίνω είναι πως με 10-20% overhead στο PHY/MAC/RLC/PDCP μπορεί να φτάσει τέτοιες ταχύτητες. Δύο πράγματα συμβαίνουν σε αυτή την περίπτωση:

1) Η ΚΟΣΜΟ έχει τεντώσει το QCI της ροής δεδομένων προς το speedtest.net επομένως και βλέπεις χωρητικότητα δικτύου

2) Έχει ενεργοποιήσει το γνωστό feature για να κόβει retransmissions σε RLC/MAC επομένως το BLER παίζει να είναι στο θεό εφόσον τα δεδομένα δεν έχουν CRC.

 

Απλά σας τα λέω για να μη χαίρεστε και πολύ με αυτά τα speedtests. Γενικότερα είναι ότι τα benchmarks για τους επεξεργαστές. Δείχνει πολλά για την ποιότητα του δικτύου και τον εξοπλισμό της /// αλλά φαινομενικά κανένας χρήστης δε θα πάρει σε πραγματικές συνθήκες τέτοια ταχύτητα. Η /// τους δίνει μια χωρητικότητα σε baseband. Το πως το διαχειρίζεται κανείς είναι δικό του θέμα, αλλά και ρίσκο σε βάθος χρόνου όταν θα παίξουν πολλές υπηρεσίες πάνω από το δίκτυο, ειδικά Cat-M :)

 

Μερικές παρατηρήσεις Μιχάλη:

Το speedtest.net είναι TCP στο port 8080. Δεν είναι UDP, έχει error correction στους headers όπως οποιαδήποτε άλλη TCP σύνδεση και στρεσάρει πολύ τον congestion control αλγόριθμο του server καιθώς και το receive window του client. Είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της απόδοσης του TCP, ειδικά αν ο server είναι σχετικά μακριά και όχι μέσα στο δίκτυο.

Επίσης, λόγω TCP το overhead δεν είναι 10%-20%, είναι ακριβώς 1460/1500 < 3%. Δηλαδή το θεωρητικό μέγιστο με 20αρη 64QAM carrier είναι 146mbps.

Για το θέμα του BLER πιθανόν να το έχει κάνει αλλά για όλα τα δεδομένα, όχι μόνο για τους servers του speedtest. Βλέπω στο rooted Android αρκετά μεγάλα νούμερα στο BLER. Μπορεί πανεύκολα να επιβεβαιωθεί με ένα IP layer snoop. Θα το δω σύντομα και θα επανέλθω.

Σε πραγματικό test, από ftp.ntua.gr μου δίνει στο (http) download πάνω από 150mbps με μέσο σήμα.

Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι απλά το δίκτυο είναι overkill τον χειμώνα χωρίς τουρισμό και απλά σούπερ το καλοκαίρι με τουρίστες. Έχουν το bandwidth, έχουν τα $$$ για ///, έχουν τσάμπα οπτικές από ΟΤΕ και σε όλες τις εταιρικές παρουσιάσεις (προς μετόχους, δημόσιες, κτλ) αφιερώνουν αρκετά slides για να δείξουν ότι είναι ή στοχεύουν να είναι το ν1 παντού (κάλυψη, χωρητικότητα, υπηρεσίες σαν το volte). Έχουν τα μέσα και τη θέληση, αυτή είναι όλη η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις Μιχάλη:

Το speedtest.net είναι TCP στο port 8080. Δεν είναι UDP, έχει error correction στους headers όπως οποιαδήποτε άλλη TCP σύνδεση και στρεσάρει πολύ τον congestion control αλγόριθμο του server καιθώς και το receive window του client. Είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της απόδοσης του TCP, ειδικά αν ο server είναι σχετικά μακριά και όχι μέσα στο δίκτυο.

Επίσης, λόγω TCP το overhead δεν είναι 10%-20%, είναι ακριβώς 1460/1500 < 3%. Δηλαδή το θεωρητικό μέγιστο με 20αρη 64QAM carrier είναι 146mbps.

Για το θέμα του BLER πιθανόν να το έχει κάνει αλλά για όλα τα δεδομένα, όχι μόνο για τους servers του speedtest. Βλέπω στο rooted Android αρκετά μεγάλα νούμερα στο BLER. Μπορεί πανεύκολα να επιβεβαιωθεί με ένα IP layer snoop. Θα το δω σύντομα και θα επανέλθω.

Σε πραγματικό test, από ftp.ntua.gr μου δίνει στο (http) download πάνω από 150mbps με μέσο σήμα.

Η δικιά μου εκτίμηση είναι ότι απλά το δίκτυο είναι overkill τον χειμώνα χωρίς τουρισμό και απλά σούπερ το καλοκαίρι με τουρίστες. Έχουν το bandwidth, έχουν τα $$$ για ///, έχουν τσάμπα οπτικές από ΟΤΕ και σε όλες τις εταιρικές παρουσιάσεις (προς μετόχους, δημόσιες, κτλ) αφιερώνουν αρκετά slides για να δείξουν ότι είναι ή στοχεύουν να είναι το ν1 παντού (κάλυψη, χωρητικότητα, υπηρεσίες σαν το volte). Έχουν τα μέσα και τη θέληση, αυτή είναι όλη η ιστορία.

Αυτό δε το ήξερα. Δεν ασχοληθεί με τους servers του speedtest.net γιατί χρησιμοποιώ iperf configuration files. Πάντως έτσι εξηγούνται οι ταχύτητες που ποστάρετε.

Για τo BLER απλά το υπέθεσα. Να που θα βγω σωστός (ακόμη μια φορά :p ). Το κακό με αυτά τα speedtest είναι ότι δε μετράνε το περιεχόμενο των πακέτων αλλά το ρυθμό. Σε μια πραγματικά υπηρεσία μπορεί να δεις κάτι διαφορετικό (αυτό είπα και έπεσε ο άλλος να με φάει).

Για τα άλλα συμφωνώ. Και εμάς μας συμφέρει να έχουμε πελάτες. Η /// δυστυχώς είναι ακριβή για τις μέρες μας. Και συνήθως μόνο μεγάλοι πελάτες την προτιμουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η 2600 στο σπίτι μου Αθήνα, έπιανε παλιότερα 60-80 Mbps. Τώρα έχει πέσει αρκετά σε ταχύτητα... Ακόμα και τα ξημερώματα, με το ζόρι ξεπερνά τα 40 κι ενώ έχω φουλ σήμα.

 

http://www.speedtest.net/android/3319703807.png

 

Υ.Γ. Μέχρι και η 1800 (5 MHz bw) της WIND, περισσότερο πιάνει στην περιοχή μου!! :wacko:

 

Η κοσμοτε κανει το εξης configuration.Ριχνει τους χρηστες 4G στην B7-->B3 και τελος στην B20.

Εμενα συνηθως παντα σε B3 με εχει μεσα στη θεσσαλονικη οταν ειμαι στο δρομο,σε μπαλκονι,γενικως οταν ειμαι εξω.Μεσα B3 ή B20 εχω αναλογα το σημα.Αν ειμαι κεντρο Θεσσαλονικη εχω και B7 οταν ειναι εξω.Και Κατερινη επισης το ιδιο.Στο πεζοδρομο εξω ειχα 4g απο B7 και μεσα ειχα B3 ή B20.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με τη Γερμανία βλέπω το λινκ λειτουργεί καλύτερα από ότι με Ελλάδα :lol:

Το BLER θα το δεις καλύτερα σε VOIP όπου έχεις μικρά πακέτα και πολλά. Αλλά το TCP παίζει καλά από ότι φαίνεται.

Απορίας άξιο είναι γιατί στην Ελλάδα ο όμιλος χρησιμοποιεί /// και Γερμανία NSN. Αυτό είναι μια μεγάλη απορία...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από το μυαλό σου τα βγάζεις αυτά που λες; Έχω στόκερ και στο myphone.gr? :lol: Εγώ ποτέ δεν είπα για άψογα στημένο δίκτυο. Λοιπόν, για να μη τα πολυλογούμε. Λες ασυναρτησίες. Το speedtest χρησιμοποιεί UPD και το download TCP. Σε καμία περίπτωση δε παίζεις ούτε σε ίδιο QCI, ούτε δε παίζεις χωρίς retransmissions. Φτάνει η κοροιδία πια... Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε.

 

Εντάξει.....κάνεις πώς δεν καταλαβαίνεις τι γράφω! Το κάνω πιο λιανά!Εγώ σου λέω ότι σε μια εταιρεία κάνεις τεχνική ανάλυση για να δικαιολογήσεις τα "προβλήματά-επιδόσεις" της και στην άλλη κάνεις ακριβώς το αντίθετο για να την "αφορίσεις" για τις "καλύτερες επιδόσεις-αξιοπιστία" της! Αυτό είτε είναι η δουλειά σου είτε όχι σε ένα τεχνολογικό forum που όλοι μας θέλουμε την καλύτερη ενημέρωση ως ΧΡΗΣΤΕΣ είναι μεγάλο φάουλ!

 

Από'κει και πέρα.....(πάλι σχολίασες μερικά από αυτά που έγραψα!) όταν το speedtest εμένα στο κινητό μου γράφει 100mbps και κατεβάζω σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ DOWNLOAD ΑΡΧΕΙΟ με σχεδόν 11mb/sec ε τότε μάλλον σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες πέφτει αρκετά μέσα το speedtest! Επίσης στο VDSL που έχω σπίτι μου (όχι Cosmote) συγχρονίζω με 49, τόσο μου βγάζει ΚΑΙ το speedtest και κατεβάζω με σχεδόν 5-5.3mb/sec μέσο όρο....ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ακόμα και σε torrents! Άρα για καθημερινές μετρήσεις χρηστών ΟΧΙ επαγγελματιών είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα! Αυτό είναι που μετράει!

 

Υ.Γ.: Α και που'σαι....δεν κοροϊδεύω κανέναν! Πώς λέω ασυναρτησίες;;;; Δεν κάθομαι να μιλάω με τεχνολογικούς όρους που δεν ξέρω γιατί όντως δεν ξέρω πράγματα που ξέρεις εσύ. ΑΠΛΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ είμαι ΤΡΙΩΝ εταιρειών! ΜΟΝΙΜΟΣ χρήστης Ελλάδας είμαι, δίκαρτου κινητού που κινούμαι σε πάρα πολλά μέρη, κάνω το hobby μου μεταφέροντας και τις εμπειρίες μου (όπως έκανα αναλυτικά και το καλοκαίρι που σας έγραφα τα τεστ που έκανα.....είτε με πιστεύατε 1-2 άτομα είτε όχι) και δεν δουλεύω σε καμία εταιρεία κινητής. Απλά προσπαθώ να κάνω τις καλύτερες επιλογές για να μην έχω θέματα ΚΑΙ στην δουλειά μου!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες παραπάνω ο Γιώργος μου εξήγησε πως λειτουργεί το speedtest.net και γιατί οι ταχύτητες που παίρνεις είναι κοντά στις πραγματικές. Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου σε κάθε ποστ που κάνω. Μήπως είσαι λίγο προκατηλλειμένος; Λέω εγώ, μήπως; :lol: Εγώ προσωπικά χαίρομαι με το να πάει καλά η ΚΟΣΜΟΤΕ. Γιατί αποδεικνύει πολλά και για τη σκληρή δουλειά της /// τα τελευταία 4 χρόνια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες παραπάνω ο Γιώργος μου εξήγησε πως λειτουργεί το speedtest.net και γιατί οι ταχύτητες που παίρνεις είναι κοντά στις πραγματικές. Δεν καταλαβαίνω την έκρηξή σου σε κάθε ποστ που κάνω. Μήπως είσαι λίγο προκατηλλειμένος; Λέω εγώ, μήπως; :lol: Εγώ προσωπικά χαίρομαι με το να πάει καλά η ΚΟΣΜΟΤΕ. Γιατί αποδεικνύει πολλά και για τη σκληρή δουλειά της /// τα τελευταία 4 χρόνια.

 

Καλά...σιγά μην εκραγώ σε ένα forum. Αλλά με λες προκατειλημμένο....ότι λέω ασυναρτησίες....είμαι stalker....τα βγάζω από το μυαλό μου....κοροϊδεύω.....ε κάνας άλλος χαρακτηρισμός; Για το ότι απαντάς επιλεκτικά σε τόσα που γράφω εδώ αλλά και σε άλλα topic......μήπως έχω ένα δίκιο αν τα διαβάσεις καλύτερα(;;;;)....!!!!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως τελικά μου είπανε από την Cosmote πως πρέπει να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία volte/wificall (END WIFICALL στο 1333) για να λειτουργεί σωστά η προώθηση σε μη συμβατή συσκευή.

 

Κατά τα άλλα, δοκίμασα μιας και έχω διπλή sim, να καλέσω από τη μία συσκευή τον ίδιο τον αριθμό μου που τον είχα στην volte συσκευή την οποία είχα θέσει σε flight mode και είχα ανοίξει το wi-fi (και έβγαζε την ένδειξη για wifi calling). To αποτέλεσμα ήταν να χτυπήσει κανονικά. Μπορείς δηλαδή να καλέσεις ο ίδιος τον εαυτό σου. Και δοκίμασα να απαντήσω και δούλευε φυσιολογικά.

 

Στη συνέχεια δοκίμασα ένα πείραμα. Από το volte τηλέφωνο κάλεσα έναν αριθμό και από το άλλο με τη 2η ίδια sim έναν τρίτο αριθμό. Το αποτέλεσμα ήταν να μπορεί να καλέσει ταυτόχρονα. Επιχείρησα να καλέσω από το σταθερό μου τον ίδιο μου τον αριθμό, και χτύπαγε μόνο στη μία συσκευή την ώρα που και οι 2 πραγματοποιούσαν κλήση(δεν περίμενα να χτυπήσει και στις 2..).

Και σε περίπτωση που αναρωτηθεί κανείς, η χρέωση είναι επί 2(λογικό). Δηλαδή μέσα στον ίδιο χρόνο που έφαγε συνολικά 6 (3+3, ελάχιστη χρέωση) λεπτά προς όλους. Δηλαδή κατά κάποιο τρόπο, και σίγουρα εκτός προδιαγραφών, μπορεί να λειτουργήσει σαν να έχεις 2 γραμμές αλλά μόνο για εξερχόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Καλά...σιγά μην εκραγώ σε ένα forum. Αλλά με λες προκατειλημμένο....ότι λέω ασυναρτησίες....είμαι stalker....τα βγάζω από το μυαλό μου....κοροϊδεύω.....ε κάνας άλλος χαρακτηρισμός; Για το ότι απαντάς επιλεκτικά σε τόσα που γράφω εδώ αλλά και σε άλλα topic......μήπως έχω ένα δίκιο αν τα διαβάσεις καλύτερα(;;;;)....!!!!

 

Έχεις καλή αλλά επιλεκτική μνήμη. Οτιδήποτε να γράψω σου βρωμάει. Ο Γιώργος είπε παραπάνω κάποια πράγματα αλλά αν τα έλεγα εγώ θα ήμουν μεροληπτικός. Για να τελειώνουμε, πάρτο αλλιώς. Κουράζει. ;)

εγώ είμαι η Δαμανάκη και εσύ η Παπακώστα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις. και με λίγο χιούμορ. Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...