Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

My mistake. Στη στροφή προς Μηλιές ήθελα να πω. Πριν το Κορώπι.

 

Χοντρικά, συντεταγμένες: 39.299829, 23.142187.

 

Παρατήρησα επίσης (ενώ υπάρχει σταθμός) ΠΟΛΥ ασθενές σήμα μέσα στα Jumbo στα Παλιά από Cosmote, στα ίδια επίπεδα με Vodafone βασικά. Τι στο καλό; Νόμιζα ήταν καλύτερη λόγω σταθμού, που μάλιστα πρέπει να είναι και αδειοδοτημένος.

Link to comment
Share on other sites

My mistake. Στη στροφή προς Μηλιές ήθελα να πω. Πριν το Κορώπι.

 

Χοντρικά, συντεταγμένες: 39.299829, 23.142187.

 

Παρατήρησα επίσης (ενώ υπάρχει σταθμός) ΠΟΛΥ ασθενές σήμα μέσα στα Jumbo στα Παλιά από Cosmote, στα ίδια επίπεδα με Vodafone βασικά. Τι στο καλό; Νόμιζα ήταν καλύτερη λόγω σταθμού, που μάλιστα πρέπει να είναι και αδειοδοτημένος.

 

Ναι, αλλά αυτός ο σταθμός δε καλύπτει Άφησσο σε καμία περιπτωση. Κορωπί, Μηλιές, Κάτω Γατζέα, Καλά Νερά και κάτι που λογικά δε θυμάμαι καλύπτει :p

Αφέτες, Άφησσος κτλ από Σωρό. Δυστυχώς. Είχαν βάλει μια κεραία στη στροφή στις Αφέτες -δε γνωρίζω ποιας εταιρείας - αλλά μετά από διαμαρτυρία κατοίκων ο σταθμός απενεργοποιήθηκε. Αυτό όσο ήμουν στην Ελλάδα (πριν το 2012).

 

Ασθενές 3G; Θυμάμαι ότι η 2η ήταν τέρμα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτός ο σταθμός δε καλύπτει Άφησσο σε καμία περιπτωση. Κορωπί, Μηλιές, Κάτω Γατζέα, Καλά Νερά και κάτι που λογικά δε θυμάμαι καλύπτει :p

Αφέτες, Άφησσος κτλ από Σωρό. Δυστυχώς. Είχαν βάλει μια κεραία στη στροφή στις Αφέτες -δε γνωρίζω ποιας εταιρείας - αλλά μετά από διαμαρτυρία κατοίκων ο σταθμός απενεργοποιήθηκε. Αυτό όσο ήμουν στην Ελλάδα (πριν το 2012).

 

Ασθενές 3G; Θυμάμαι ότι η 2η ήταν τέρμα.

 

Ο σταθμός στους Αφέτες ήταν Vodafone αν θυμάμαι καλά...εξ'ου και η χάλια κάλυψη στις παραπάνω περιοχές:mad:

 

Για τα Jumbo πάντως νομίζω πως και το 2G δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλά επίπεδα σε εσωτερικούς χώρους.. χτες τα επισκέφτηκα

Link to comment
Share on other sites

Ο σταθμός στους Αφέτες ήταν Vodafone αν θυμάμαι καλά...εξ'ου και η χάλια κάλυψη στις παραπάνω περιοχές:mad:

 

Για τα Jumbo πάντως νομίζω πως και το 2G δεν ήταν σε ιδιαίτερα καλά επίπεδα σε εσωτερικούς χώρους.. χτες τα επισκέφτηκα

 

Mε 2G δεν είχα πρόβλημα σε εσωτερικούς χώρους πλην του γνωστού (ποιότητα).

Δε γνωρίζω πραγματικά ποιας εταιρείας ήταν ο σταθμός βάσης στις Αφέτες. Θεωρητικά αυτό το αμφιθεατρικό χωριό δε θα έπρεπε να είχε πρόβλημα με την κάλυψη. Δε ξέρω τι συμβαίνει σε εσωτερικούς χώρους, σε εξωτερικούς το σήμα είναι αρκετά καλό.

 

(είναι στους ή στις Αφέτες; Τώρα πρόσεξα πως το γράφεις.)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στο καράβι έχοντας φύγει από Άνδρο και πηγαίνοντας Τήνο.

Screenshot_20160708_203231.png

Server Hyperhosting. Αρχικά επέλεξε μόνο του ΟΤΕ και κλασικά αφού πήγε για λίγο 30-40 μετά από 1” άρχισε να πέφτει και σταθεροποιήθηκε στα 18.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Ξουρίχτι Πηλίου, Cosmote σχεδόν εκτός δικτύου(και 2G), Vodafone σχεδόν σε όλη τη διαδρομή Τσαγκαράδα- Ξουρίχτι LTE.

 

Μηλιές Πηλίου, το 1800άρι LTE της Cosmote δεν τη βοηθάει. Ο έτερος πάροχος έχει πολύ πιο ισχυρό σήμα.

 

Παραλία Παπα νερό,Μούρεσι Πηλίου, Cosmote εικονικό UMTS με κάποιες αναλαμπές λειτουργίας. Αναγκαστικά έκανα tethering με τον έτερο πάροχο που είχε LTE/UMTS.

Link to comment
Share on other sites

Ξουρίχτι Πηλίου, Cosmote σχεδόν εκτός δικτύου(και 2G), Vodafone σχεδόν σε όλη τη διαδρομή Τσαγκαράδα- Ξουρίχτι LTE.

 

 

 

Μηλιές Πηλίου, το 1800άρι LTE της Cosmote δεν τη βοηθάει. Ο έτερος πάροχος έχει πολύ πιο ισχυρό σήμα.

 

 

 

Παραλία Παπα νερό,Μούρεσι Πηλίου, Cosmote εικονικό UMTS με κάποιες αναλαμπές λειτουργίας. Αναγκαστικά έκανα tethering με τον έτερο πάροχο που είχε LTE/UMTS.

 

Το αντιθετο γινοταν,οταν ημουν στη διαδρομη για Φοινικουντα απο την Κορωνη.Η μπλε και η κοσμοτε επιαναν Vodafone καθολου.Ημαθια βεβαια η κοσμοτε και η κοκκινη ειναι GSM/3G/4G και η μπλε GSM μονο.

 

Sent from mTalk

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Συνοικία Αγίας Παρασκευής,Τσαγκαράδα Πηλίου, Cosmote μόνο UMTS,σε αντίθεση με άλλον πάροχο που έχει LTE. Τι στο καλό;
Link to comment
Share on other sites

Συνοικία Αγίας Παρασκευής,Τσαγκαράδα Πηλίου, Cosmote μόνο UMTS,σε αντίθεση με άλλον πάροχο που έχει LTE. Τι στο καλό;

 

Εμεινε πισω...και λογω χωρητικοτητας υπαρχουν θεματα και στο mobile internet.

 

Sent from mTalk

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 30mbps από κεραία στη Μύκονο. Λεπτομέρεια : βρίσκομαι στο νότιο μέρος της Τήνου, 6 ν.μ. μακριά...:lol:
Link to comment
Share on other sites

@ kotsianis, η Cosmote στο βόρειο Πήλιο δεν το έχει... Είναι γνωστό

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μία εβδομάδα περίπου το 4G &4G+ στην μισή περιοχή των Μεγάρων Αττικής (είσοδο πόλης από Αθήνα) είναι εκτός και καλύπτει μόνο 3G + 2G. Έχω ενημερώσει το Customer service το γνωρίζουν λέει αλλά καμία βελτίωση ακόμη. Το γελοίο είναι να έχουν οι άλλες 2 σήμα 4G φουλ μάλιστα και με Cosmote να είσαι με H+. Καλό το όνομα να έχεις αλλά στην πράξη φαίνεται κατά πόσο λύνει ένα πρόβλημα άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Ασπροβάλτα Κυριακή βράδυ εν μέσω λαού Και εν μέσω φουλ σεζόν https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160717/4cb9f608ad08d53ff4129a985b8a52b1.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εχει πιασει κανεις συχνοτητες LTE στα 800Mhz;

Ακομα κι η WIND το προχωρησε αρκετα γρηγορα το θεμα, η Cosmote εμεινε πισω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει πιασει κανεις συχνοτητες LTE στα 800Mhz;

Ακομα κι η WIND το προχωρησε αρκετα γρηγορα το θεμα, η Cosmote εμεινε πισω.

τι να την κάνει;;Αφού το δίκτυο κεντάει και με ταχύτητες..εδώ πανω δεν έχει πουθενά και έχει το 80%του χάρτη κάλυψη ακόμη και σε ισόγειο διαμέρισμα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

τι να την κάνει;;Αφού το δίκτυο κεντάει και με ταχύτητες..εδώ πανω δεν έχει πουθενά και έχει το 80%του χάρτη κάλυψη ακόμη και σε ισόγειο διαμέρισμα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαντάσου αν βάλει 800αρα και η Cosmote τι έχει να γίνει... Με τόσες κεραίες που θα έχει, θα είναι περίεργο αν σε κάποια περιοχή δεν έχει 4G! Όμως από ταχύτητες, θα είναι ίδιες με τις άλλες, μαξιμουμ κοντά στα 50 Mbps πιστεύω.

 

Πάντως γύρω από τη Σπάρτη, σχεδόν όλα τα χωριά οι άλλες 2 εταιρίες τα έχουν καλύψει με 800αρα 4G και η Cosmote έχει εκεί με το ζόρι 3G... :down:

Link to comment
Share on other sites

τι να την κάνει;;Αφού το δίκτυο κεντάει και με ταχύτητες..εδώ πανω δεν έχει πουθενά και έχει το 80%του χάρτη κάλυψη ακόμη και σε ισόγειο διαμέρισμα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πλεον οι ταχυτητες ανεβηκαν τοσο πολυ που δεν ενδιαφερουν και πολυ κοσμο.

Το θεμα ειναι η καλυψη σε δυσκολα σημεια, εχω κεραια 4G στα 50 μετρα και το σημα μεσα στο σπιτι μου ειναι απαραδεκτο.

Δεν εχουμε μπαταριες για καψιμο, ας σοβαρευτουν επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Και ρι σε κάνει να πιστεύεις ότι με 800αρα θα έχεις καλύτερη κάλυψη..μονο αν μπει μακρια σου θα έχεις..πολυς κοσμος που έχει κοντά του κεραία δεν έχει καλό σήμα..Εγώ εχω στο βουνό δίπλα μου μια Voda και το σημα με το που μπω σπιτι(μονοκατοικια με χωράφια γύρω γύρω) πέφτει σε Ε ενώ εξω εχω Η+..με την wind και με την πράσινη που της έχουν σε ένα βουνό καμία 7km μακριά εχω ίδιο σημα μέσα εξω και κανένα θεμα..Η wind μάλιστα έχει 3G (παλιο) και με το που πιάσεις Εθνική οδό στα 500 μέτρα βουτάει σε g

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και ρι σε κάνει να πιστεύεις ότι με 800αρα θα έχεις καλύτερη κάλυψη..μονο αν μπει μακρια σου θα έχεις..πολυς κοσμος που έχει κοντά του κεραία δεν έχει καλό σήμα..Εγώ εχω στο βουνό δίπλα μου μια Voda και το σημα με το που μπω σπιτι(μονοκατοικια με χωράφια γύρω γύρω) πέφτει σε Ε ενώ εξω εχω Η+..με την wind και με την πράσινη που της έχουν σε ένα βουνό καμία 7km μακριά εχω ίδιο σημα μέσα εξω και κανένα θεμα..Η wind μάλιστα έχει 3G (παλιο) και με το που πιάσεις Εθνική οδό στα 500 μέτρα βουτάει σε g

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα 800Mhz εχουν διαφορετικα χαρακτηριστικα και δυνατοτητες σε συγκριση με τα 1800Mhz.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει κάνει εντύπωση σε όλη σχεδόν την ορεινή Ήπειρο έχει παντού 4G και μιλάμε σήμα φουλ όχι μια δυο γραμμές. Μέγιστη ταχύτητα μέχρι 51mbps. Μου έκανε εντύπωση αυτή η κάλυψη.
Link to comment
Share on other sites

τι να την κάνει;;Αφού το δίκτυο κεντάει και με ταχύτητες..εδώ πανω δεν έχει πουθενά και έχει το 80%του χάρτη κάλυψη ακόμη και σε ισόγειο διαμέρισμα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μακάρι να αποκτήσουμε και πιο κάτω τέτοια κάλυψη με Cosmote, γιατί προς το παρόν (ιδίως στο ανατολικό Πήλιο) πάσχει κάπως το LTE της,συγκριτικά με την κόκκινη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...