Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, panos.k2 said:

Η 700αρα είναι από την κεραια στην Πινδου. 

eNb 10246

Τότε γιατί δείχνει την 104671 και στο Netmonster κει στο Cellmaper; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1483

  • georgemv

    732

  • cmvr

    1008

  • georgebad

    1099

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Τότε γιατί δείχνει την 104671 και στο Netmonster κει στο Cellmaper; 

Παίρνε το cell id από το Netmonster και βάζε το στο tool που έχει το cellmapper να βρίσκεις ακριβώς το enb της κεραίας για κάθε μπάντα που σου κάνει ca κάθε φορά 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

Παίρνε το cell id από το Netmonster και βάζε το στο tool που έχει το cellmapper να βρίσκεις ακριβώς το enb της κεραίας για κάθε μπάντα που σου κάνει ca κάθε φορά 😉

Δεν είχα προσέξει ότι είχε άλλο PCI. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
16 minutes ago, cuibono said:

Στο Άγιο Όρος παίρνοντας σήμα από Χαλκιδική 

7+1+3+7+3, το netmonster λέει τα δικά του

Screenshot_20240531_190801_Speedtest.jpg

Πραγματικά απίστευτο 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zerokill said:

Ευλόγηcον τις μπάντες σου.

Αγιασθήτω τα radios και τις baseband σου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, οταν παω σε ψηλα ξεχασμενα βουνα, διχως υπερβολη, εχω ολη την κεραια 'δικη μου'....αρα, εκτος πολης και ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

ca μεχρι τι αριθμό μπορούμε να έχουμε στην cosmote (νόμιζα 4) αλλα και στις άλλες ?

επίσης αναμένεται να αυξηθεί ο αριθμός?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, drdedus said:

μ@λακια είπα? like βλέπω αλλα δεν απάντησε κάποιος.

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

Edited by marios239
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, marios239 said:

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

H COSMOTE στο 4G το περισσότερο που κάνει είναι: 

B1+B3+B3+B7+B7+B20

Η 28αρα που ανεφερες, στην COSMOTE είναι μόνο στο 5G και δε την αναγνωρίζουν τα 4G κινητά  

Στις Β3 και τη Β7 έχει 30MHz στην καθεμία άρα το χωρίζει σε 2 «κομμάτια» 20+10MHz που θεωρείται ca

Γενικά να θυμάστε ότι μέχρι 100MHz «χωράνε» στο 4G

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, marios239 said:

Απ' ότι διάβασα ο θεωρητικός αριθμός είναι έως 5 carriers. Στην πράξη δεν γνωρίζω πόσο συχνά συμβαίνει. 4ca βλέπω πάντως αρκετά συχνά με cosmote.

Πλέον δε νομίζω πως θα δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο 4g. Ίσα ίσα που με την ανάπτυξη του 5G SA είναι πιθανό να πάρουν bandwith απ' το 4G. (Όχι άμεσα βέβαια).

Edit: Για τους άλλους παρόχους, έχω δει κεραίες τους με b1+b3+b7+b20+b28, αλλά πολύ λίγες συσκευές υποστηρίζουν ένα τέτοιο συνδιασμό. Πρακτικά, σε αναβαθμισμένες κεραίες βλέπω 3ca και ποιο σπάνια 4ca.

(Ας μου πει κι εμένα κάποιος αν λέω βλακείες)

Cosmote κανει split τα combos σε Β3+Β3 και Β7+Β7 μαζι εννοειται παρεα με τα αλλα cells του ιστου που βλεπει το κινητο. 

Off-topic:Voda/Nova στην καλυτερη κανουν 5CA και στα νησια του Αιγαιου εχει και Β8 η Vodafone απο οσο εχω δει. 

Βεβαιως για να πετυχεις τον καλυτερο δυνατο συνδυασμο πρεπει να εχεις τελευταιων προδιαγραφων modem. 

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ το εξής εδώ και λίγους μήνες και δεν έχω βγάλει άκρη:

Gigamax Unlimited Extra SIM σε HUAWEI 4G+ router, 100 μέτρα από τον σταθμό βάσης με οπτική επαφή

Όταν ξεκινήσει το session δίνει 80+ Mbps download, μετά από λίγη ώρα τρώει κάτι σαν κόφτη και το κοντέρ σταματάει στα 20-30-40Mbps.

Την ίδια στιγμή με 4G+ κινητό στον ίδιο χώρο πάνω από 100Mbps σταθερά.

Κάνεις επανεκκίνηση, δίνει πάλι 80+ και μετά από λίγο πέφτει στα 20-30-40.

Οι δοκιμές τόσο με apn internet όσο και με vpn-internet.

 

Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο; Από την εξυπηρέτηση κλασσικά δε βλέπουν πρόβλημα και προφανώς αν υπάρχει κάποιο όριο δε θα το παραδεχτούν

 

 

 

Galaxy A54 5G - COSMOTE Gigamax Unlimited

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, manzoump said:

Παρατηρώ το εξής εδώ και λίγους μήνες και δεν έχω βγάλει άκρη:

Gigamax Unlimited Extra SIM σε HUAWEI 4G+ router, 100 μέτρα από τον σταθμό βάσης με οπτική επαφή

Όταν ξεκινήσει το session δίνει 80+ Mbps download, μετά από λίγη ώρα τρώει κάτι σαν κόφτη και το κοντέρ σταματάει στα 20-30-40Mbps.

Την ίδια στιγμή με 4G+ κινητό στον ίδιο χώρο πάνω από 100Mbps σταθερά.

Κάνεις επανεκκίνηση, δίνει πάλι 80+ και μετά από λίγο πέφτει στα 20-30-40.

Οι δοκιμές τόσο με apn internet όσο και με vpn-internet.

 

Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο; Από την εξυπηρέτηση κλασσικά δε βλέπουν πρόβλημα και προφανώς αν υπάρχει κάποιο όριο δε θα το παραδεχτούν

 

 

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα δικτύου αφού στο κινητό πάει μπάλα

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, manzoump said:

Παρατηρώ το εξής εδώ και λίγους μήνες και δεν έχω βγάλει άκρη:

Gigamax Unlimited Extra SIM σε HUAWEI 4G+ router, 100 μέτρα από τον σταθμό βάσης με οπτική επαφή

Όταν ξεκινήσει το session δίνει 80+ Mbps download, μετά από λίγη ώρα τρώει κάτι σαν κόφτη και το κοντέρ σταματάει στα 20-30-40Mbps.

Την ίδια στιγμή με 4G+ κινητό στον ίδιο χώρο πάνω από 100Mbps σταθερά.

Κάνεις επανεκκίνηση, δίνει πάλι 80+ και μετά από λίγο πέφτει στα 20-30-40.

Οι δοκιμές τόσο με apn internet όσο και με vpn-internet.

 

Έχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο; Από την εξυπηρέτηση κλασσικά δε βλέπουν πρόβλημα και προφανώς αν υπάρχει κάποιο όριο δε θα το παραδεχτούν

 

 

 

 

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα δικτύου αφού στο κινητό πάει μπάλα

Ακριβώς.. αν υπήρχε όριο γιατί να μην εφαρμόζεται και στο κινητό;

Προφανώς είναι θέμα ρούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αναφέρω γιατί σίγουρα είναι μια συμπεριφορά που με παραξενεύει. Όταν κάνω στο router 3-4 τεστ μαζεμένα και βλέπω ένα κολλημένο download σε μια χαμηλή τιμή, θα σκεφτώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Ειδικά όταν στην αρχή μου δίνει πολύ καλές ταχύτητες. Το θέμα το έχω μήνες, έχουν γίνει δοκιμές, με ethernet σε laptop, τα πάντα.

Το κινητό προφανώς σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει το traffic που κάνει το router (40GB το μήνα στο κινητό έναντι 300GB το μήνα το router). Το κινητό επίσης έχει την κεντρική SIM του σχήματος, ενώ το router extra sim.

 

Galaxy A54 5G - COSMOTE Gigamax Unlimited

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, manzoump said:

Εγώ το αναφέρω γιατί σίγουρα είναι μια συμπεριφορά που με παραξενεύει. Όταν κάνω στο router 3-4 τεστ μαζεμένα και βλέπω ένα κολλημένο download σε μια χαμηλή τιμή, θα σκεφτώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Ειδικά όταν στην αρχή μου δίνει πολύ καλές ταχύτητες. Το θέμα το έχω μήνες, έχουν γίνει δοκιμές, με ethernet σε laptop, τα πάντα.

Το κινητό προφανώς σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει το traffic που κάνει το router (40GB το μήνα στο κινητό έναντι 300GB το μήνα το router). Το κινητό επίσης έχει την κεντρική SIM του σχήματος, ενώ το router extra sim.

 

Α, δεν κάνεις με την ίδια σιμ τα τεστ;

Ε βάλε στο κινητό τη σιμ του ρούτερ να δεις τι θα γίνει και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick.76 said:

Redmi Note 11 4g. ΚΤΕΛ Κηφισού.

 

Screenshot_2024-06-13-07-41-10-163_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2024-06-13-07-41-35-461_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Screenshot_2024-06-13-07-40-34-503_cellmapper.net.cellmapper.jpg

ΚΤΕΛ Τρίπολης.

 

Screenshot_2024-06-13-10-17-55-426_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2024-06-13-10-18-23-948_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Screenshot_2024-06-13-10-19-02-700_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Ωχ. Τρίπολη, στα μέρη μου (περίπου 😛) Μακράν η καλύτερη στη πόλη, αλλά ο σταθμός στο βουνό πάντα πίτα. Σε όποιο σημείο και αν συνδεθείς προς το κέντρο της πόλης. Σε άλλα σημεία που σε συνδέει με άλλο cell, ίσως είναι καλύτερα, αλλά δύσκολα ξεπερνάει το 100αρι θυμάμαι. Εκεί περιμένουμε να σηκώσουν πιο δίπλα σταθμό έξτρα με N78 που πιστεύω θα λύσει το πρόβλημα, καθώς και στον ίδιο που συνδέεσαι χρωστάνε να βάλουν. Επίσης εκεί κοντά που έχεις στίγμα πάλι χρωστάνε κεραία, αλλά δεν βλέπω να έχει βάλει κάτι και μια ακόμα N78 μέσα στην πόλη που το Πάσχα δεν είχε μπει. Εσύ δεν έχεις 5G στον κινητό, σωστά; Επίσης το micro 5597 δουλεύει άραγε; Το Πάσχα ήταν τζίφος 😏

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

6 χλμ από την κεραία, οπτική επαφή. Στο σημείο το cellmapper δίνει:

Cosmote 105343 bands 1,3, 7, 20

Vodafone 3212 bands 3, 20

 

Screenshot_2024-06-13-12-05-57-728_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2024-06-13-12-06-13-760_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Screenshot_2023-01-30-20-56-14-490_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nick.76 said:

6 χλμ από την κεραία, οπτική επαφή. Στο σημείο το cellmapper δίνει:

Cosmote 105343 bands 1,3, 7, 20

Vodafone 3212 bands 3, 20

 

Screenshot_2024-06-13-12-05-57-728_com.opera.browser.jpg

Screenshot_2024-06-13-12-06-13-760_cellmapper.net.cellmapper.jpg

Screenshot_2023-01-30-20-56-14-490_com.miui.gallery.jpg

Εγώ σε παρόμοια με 5,5 km απόσταση σύμφωνα με NetMonster ούτε 20 mbps 4G+ δν έχει και δεν καλύπτει μέσα το σπίτι 💀

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, elkons said:

Εγώ σε παρόμοια με 5,5 km απόσταση σύμφωνα με NetMonster ούτε 20 mbps 4G+ δν έχει και δεν καλύπτει μέσα το σπίτι 💀

Ποιο enb? Άμα είναι φορτωμένο το 4g,αστα, λογικό 😏

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...