Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοω γιατι δεν επηρεαζεται (οπως το download)οταν ειναι φουλ το δικτυο

 

Είναι FDD τα δίκτυα, είναι σχεδόν πλήρως ανεξάρτητη η κίνηση down από την up.

Ακούγεται καλό αλλά είναι άσχημο.

Μακάρι να μπορούσαν να δώσουν συχνότητες του upload στο download σε ώρες φόρτου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Μαλιστα, καλα θα ηταν. Παντως 1η φορα προσωπικα ειδα τοσο εντονο φαινομενο στο 4g της cosmote.

Το 3g πηγαινε ομως πολυ καλα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τεζα η b3...Νεα Κιος παραλιακα.

Εκανε καποια στιγμη και ca με b20 αλλα τα ιδια χαλια.

http://i.imgur.com/nZnnZU4l.jpg

 

Δες στη σελίδα 193 τα σχόλια 2884 και 2886. Είχα αναφέρει ακριβώς το ίδιο πράγμα, όχι σε παραλία, αλλά σε αυτοκινητοδρομο.

 

Πρέπει να έχει πρόβλημα το download της Cosmote στην Αργολίδα (λίγο μετά το τούνελ του Αρτεμισίου) μέχρι και τις αρχές της Κορινθίας (προς Αθήνα). Δε μπορεί όλη μέρα να είναι τέζα... Λίγο πριν τον Ισθμο, έφτιαξε (50 Mbps). :down:

Link to comment
Share on other sites

Δες στη σελίδα 193 τα σχόλια 2884 και 2886. Είχα αναφέρει ακριβώς το ίδιο πράγμα, όχι σε παραλία, αλλά σε αυτοκινητοδρομο.

 

Πρέπει να έχει πρόβλημα το download της Cosmote στην Αργολίδα (λίγο μετά το τούνελ του Αρτεμισίου) μέχρι και τις αρχές της Κορινθίας (προς Αθήνα). Δε μπορεί όλη μέρα να είναι τέζα... Λίγο πριν τον Ισθμο, έφτιαξε (50 Mbps). :down:

 

Δε νομιζω, τολο, λυγουριο και ναυπλιο μια χαρα ηταν. Μαλιστα στο τελευταιο 250mbps επιασα με 3ca ομως.

Παντως Μητσο η δικη μου η συσκευη σε κινηση με γυρναει σχεδον παντα σε b20, εστω και αν εχει ψηλα dbm απο αλλα bands.Το εχω ξαναγραψει. Μονο σε περιοχες με ca πχ αργος, ισθμος, μεγαρα κτλ χρησιμοποιει (ενωνει) και τα αλλα bands. Σε κινηση παντα αναφερομαι, μου "κλειδωνει" σχεδον παντα σε b20.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω, τολο, λυγουριο και ναυπλιο μια χαρα ηταν. Μαλιστα στο τελευταιο 250mbps επιασα με 3ca ομως.

Παντως Μητσο η δικη μου η συσκευη σε κινηση με γυρναει σχεδον παντα σε b20, εστω και αν εχει ψηλα dbm απο αλλα bands.Το εχω ξαναγραψει. Μονο σε περιοχες με ca πχ ισθμος, μεγαρα κτλ χρησιμοποιει και τα αλλα bands.

 

Δε μπορώ να δω μπάντες με τη συσκευή μου, αλλά λίγο πριν το τούνελ στο Αρτεμισιο, εκεί που είναι οι στροφές, έπιασα πάνω από 100 Mbps σε κίνηση, οπότε αποκλείεται να ήταν B20. Μετά το τούνελ ήταν που άρχισε το "πανηγύρι"... Με το ζόρι φόρτωνε σελίδες.

 

Υ.Γ. Στη Λακωνία, εδώ και σχεδόν 1 μήνα έχει πάθει ακριβώς το ίδιο το 3G! Από μια Τετάρτη που έκανε εργασίες (αυξήθηκε η ταχύτητα του 4G στο διπλάσιο), το 3G απέκτησε περιορισμό με <1 Mbps ακόμα και αργά το βράδυ και είναι σχεδόν μη λειτουργικό, γιατί με το ζόρι ανοίγει σελίδα (το ίδιο είδε και ο αδερφός μου με Samsung)! Το ίδιο είδα και σε μερικές κεραίες λίγο πριν την Τρίπολη (Μανθυρεα και πιο μετά), που η Cosmote είχε μόνο 3G. Πιθανόν να έπαθαν το ίδιο και στην Αργολίδα, αλλά στο 4G. Τα χάλασε όλα η Cosmote, μάλλον για να την φτάσουν οι άλλες... :p

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν ειναι θεμα συσκευης baseband κτλ αλλα στην εθνικη (και γενικοτερα οταν βρισκομαι σε κινηση) οπου δεν κανει aggregation μου κλειδωνει σχεδον παντα σε b20. Μολις σταματησω μετα απο λιγο στατικος συνηθως μπαινει b3/b7. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν ειναι θεμα συσκευης baseband κτλ αλλα στην εθνικη (και γενικοτερα οταν βρισκομαι σε κινηση) οπου δεν κανει aggregation μου κλειδωνει σχεδον παντα σε b20. Μολις σταματησω μετα απο λιγο στατικος συνηθως μπαινει b3/b7.

 

Καλή στρατηγική ακούγεται. Δεν θες τρελό radio hunting όταν κινείσαι για λόγους μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Βόλο τώρα και το βλέπω. Σε εσωτερικούς χώρους έχει θέμα βέβαια αλλά γενικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό χροοοοονια μπροστά στην πόλη του Βόλου. Αλλά take it easy, τόσα χρόνια οι άλλες δε μπορούσαν να βάλουν σταθμούς.

Θα επισημάνω ότι η Κοσμοτε προχώρησε στο τελευταίο στάδιο ανάπτυξης που είναι η αύξηση της έντασης των κεραιών στο μέγιστο. Αυτό που βλέπετε είναι το τελικό δίκτυο. Δεν υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης του. H wind for example έχει αέρα από 10 μέχρι 20dB.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Μην το λες. Έχει ακόμα περιθώρια...

Το 4x4 MIMO βελτιώνει την απόδοση (και λήψη) στα όρια της κυψέλης και επίσης τις ταχύτητες σε συνδυασμό με μεγαλύτερο modulation QAM.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Τριπολης σε 256-QAM

Απο single b7 carrier

http://www.speedtest.net/android/3103368737.png

Aπο single b20 carrier:

http://www.speedtest.net/android/3103372650.png

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κεντρο Τριπολης σε 256-QAM

Απο single b7 carrier

http://www.speedtest.net/android/3103368737.png

Aπο single b20 carrier:

http://www.speedtest.net/android/3103372650.png

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν κάνει CA. Μήπως εσυ επέλεξες μια μόνο μπάντα ενεργοποιημένη;

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που δεν κάνει CA. Μήπως εσυ επέλεξες μια μόνο μπάντα ενεργοποιημένη;

 

Κανει και μαλιστα 3ca. Επιτηδες δεν ηθελα ca για να δω τους carriers ξεχωριστα.

Μετα απο toggle airplane mode μου κανει περιπου 1-1,5λεπτο να ξεκινησει να ενωνει bands, ανεξαρτητα αν υπαρχει heavy κινηση data .

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Κανει και μαλιστα 3ca. Επιτηδες δεν ηθελα ca για να δω τους carriers ξεχωριστα.

Μετα απο toggle airplane mode μου κανει περιπου 1-1,5λεπτο να ξεκινησει να ενωνει bands, ανεξαρτητα αν υπαρχει heavy κινηση data .

 

Με 3CA πόσο πιάνει; Γιατί αν υποθέσουμε ότι και η 1800 πιάνει 180 Mbps και τα προσθέσουμε όλα μαζί, θα βγει πάνω από 450 Mbps. :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 330 εβγαλε χθες, εχω πιασει και μεγαλυτερα (πριν το καλοκαιρι) στην τριπολη.

 

Οπως ειχα γραψει και παλιοτερα το κακο με τη sim μου ειναι οτι δεν μπορω να κλεισω bands (μονο με τη sim της COSMOTE). Με voda και wind sim μπορω.

http://i.imgur.com/9whCBUcl.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ειναι σχετικα καινουρια, nano. Δεν ξερω μηπως παιζει ρολο που ειναι twin sim, αλλα δεν το νομιζω.Σε αλλη συσκευη ομως με την ιδια κοσμοτε σιμ μπορω να κλεισω μπαντες. Ειναι πολυ περιεργο αυτο που συμβαινει. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Νέα λίστα υποστηριζόμενων συσκευών για WiFi calling και VoLTE

Samsung Galaxy S6 Edge+ / A3 2016 / A5 2016 / J5 2017 / XCover 4 / S7 / S7 Edge / S8 / S8 +

Apple iPhone SE 5s / 5c / 6 / 6 Plus / 6s / 6s Plus / 7 / 7 Plus

Sony XPERIA XZ PREMIUM

Link to comment
Share on other sites

Νέα λίστα υποστηριζόμενων συσκευών για WiFi calling και VoLTE

 

Βέβαια ακόμα γράφει στο Site οτι δεν υποστηρίζονται τα καρτοκινητά.....με δόσεις το κάνουν Update??? :P

Link to comment
Share on other sites

Με iPhone 5s και whats up εχω κανονικα wifi call.Το βλεπω και στο τηλεφωνο,ενεργοποιηθηκε απο τις ρυθμισεις και εστειλα το sms στο 1333.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το J5 2017 duos αραγε εξαιρειται;

 

Αν το πουλάνε τα καταστήματα cosmote τότε λογικά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πουλάνε τα καταστήματα cosmote τότε λογικά δουλεύει.

Δικαρτα τα επισημα καταστηματα;; :D

Link to comment
Share on other sites

Πλακα Λιτοχωρου στο δρομο για το μπαρακι: http://www.speedtest.net/my-result/i/2208757863

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

350 πιάνω πολλές φορές με κινεζιά σε πολλά σημεία και πλησιασα και τα 400.

Με ποια συσκευη αν επιτρεπεται;

Κι από μένα ΣΟΚ! :p Αυτό το speedtest είναι από ακριβώς την ίδια κεραία με χθες, στο χωριό! Η Cosmote κάτι έχει κάνει τις τελευταίες μέρες** και οι ταχύτητες στο χωριό, αλλά και μέσα στη Σπάρτη, έχουν ανέβει πάρα πολύ! Παίζει να έχει 4G+ ακόμα και στο χωριό των 100 κατοίκων, καθώς από την ίδια κεραία πιάνω 800 και 1800, αλλά η συσκευή μου δεν το υποστηρίζει...

 

http://www.speedtest.net/android/3032494513.png

Εχει και b7 στο κεντρο της σπαρτης 2pci ειδα, πιανει περιπου εως το 3ο-4ο χλμ της επαρχιακης για γυθειο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...