Jump to content

4G LTE


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα δει σε τι κεραια συνδεεται.Οποτε θα καταλαβει αμα οντως υπαρχουν 2 κεραιες και αμα τον τραβαει μια κεραια αλλη λογω καλυτερου σηματος απο αυτη που εχει καλυτερη ταχυτητα.Μπορει να βλεπει μια 1800/2600 και να εχει μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα να υπαρχει μια 800αρα που να τον τραβαει και να μην μπορει να δει την αλλη επειδη το κινητο συνδεεται οπου μπορει να παρει καλυτερο σημα.

 

Δεν ισχύει αυτό που λες στο LTE.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • mixtri

    1484

  • georgemv

    736

  • cmvr

    1009

  • georgebad

    1099

Πάντως το lte είναι καλό όπου υπάρχει σωστά! Είμαι σε σημείο όπου με band 3 έχω περίπου 40down και σήμα 65-70dBm και συνδέεται σε μία άλλη κεραία band 20 με σήμα 105dBm και 2mbps με το ζόρι. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό πάντως άμα το βάλω-βγάλω σε λειτουργία πτήσης μπορεί να ξεκολλήσει και να μπει στη band 3!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το lte είναι καλό όπου υπάρχει σωστά! Είμαι σε σημείο όπου με band 3 έχω περίπου 40down και σήμα 65-70dBm και συνδέεται σε μία άλλη κεραία band 20 με σήμα 105dBm και 2mbps με το ζόρι. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό πάντως άμα το βάλω-βγάλω σε λειτουργία πτήσης μπορεί να ξεκολλήσει και να μπει στη band 3!

 

μπορείς να κλειδώσεις το κινητό στην band 3 στο lte και δεν σε πετάει αυτό γίνεται από το service mode του κινητού σου και δεν γίνεται σε όλες τις συσκευές δυστυχώς νομίζω μόνο σε συσκευές με επεξεργαστή media tek .

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το lte είναι καλό όπου υπάρχει σωστά! Είμαι σε σημείο όπου με band 3 έχω περίπου 40down και σήμα 65-70dBm και συνδέεται σε μία άλλη κεραία band 20 με σήμα 105dBm και 2mbps με το ζόρι. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό πάντως άμα το βάλω-βγάλω σε λειτουργία πτήσης μπορεί να ξεκολλήσει και να μπει στη band 3!

 

Παιδιά σόρυ, δεν είναι δουλειά σας να κλειδώνετε και να ξεκλειδώνετε σε μπάντες. Αυτό είναι δουλειά των σχεδιαστών του δικτύου. Οι συσκευές σας δίνουν κάποιο report, μη χ...., στο δίκτυο και με βάση αυτό το καημένο report πρέπει το δίκτυο να αποφάσει τη διανομή πόρων. Αν λοιπόν η συσκευή σας έχει bug ή το δίκτυο δεν έχει ρυθμιστεί σωστά τότε βλέπετε χαμηλές επιδόσεις. Ακόμα οι κατασκευαστές κινητών, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η APPLE, κάνουν χαζομάρες. Η Qualcomm διαφημίζει triple CA και οι κατασκευαστές εξοπλισμού ακόμη παλεύουν να το debuggάρουν. Όλα στο βωμό του marketing.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/e8c2c06088c19ce02470fcb6053442f0.jpg

 

Στο Χαλάνδρι με Galaxy note 5! Θεωρώ πως είναι πολύ πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα Ιωαννινα με 4G+

 

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1862877478

 

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1862879313

Edited by alexm26
Link to comment
Share on other sites

Στα Ιωαννινα με 4G+

 

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1862877478

 

Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1862879313

Οοοοοο άψογα νούμερα. Ειδικά για επαρχία. Με τι τηλέφωνο τα έπιασες φίλε μου?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με Samsung Galaxy S6 η μπαντα της κεραιας ειναι 800αρα ενω η 1800 μου δινει 50mbps λιγοτερα.Ναι ειναι πολυ καλα σε σχεση με της Vodafone(4G)που ειναι κατωτερο και απ το 3G της Wind. Edited by alexm26
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια παρατήρηση, ήμουν με φίλο σε περιοχή της κεντρικής Θεσ/νίκης (Μπότσαρη, οι κάτοικοι Θεσσαλονίκης την ξέρουν) και είδαμε download 111.19mbps και upload 40,8mbps σε speedtest...shock :):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σας πω οτι αποκαταστάθηκε η βλάβη.Θεωρούνται τα 111 φίλε μου ξεπερασμένα τη στιγμή που εγώ με παλαιό κινητό πιάνω 140,κάποιοι πάνω από 200 ενώ η cosmote εδωσε διάθεση εμπορική 375
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σας πω οτι αποκαταστάθηκε η βλάβη.Θεωρούνται τα 111 φίλε μου ξεπερασμένα τη στιγμή που εγώ με παλαιό κινητό πιάνω 140,κάποιοι πάνω από 200 ενώ η cosmote εδωσε διάθεση εμπορική 375

 

Έως τα 375 σε 2 σταθμούς. Πρακτικά, αρκετά πιο κάτω από 375 και με μόλις 3 συσκευές να το υποστηρίζουν. Και η Vodafone το έδωσε. So what? Τρομερά ανούσιο είναι προς στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με νύχτα η μια εταιρεία με την άλλη στην πράξη.Ασφαλώς και δύσκολα κανείς θα το συναντήσει.Απλά τόνισα διαφορά με τα 111
Link to comment
Share on other sites

Δική σου άποψη. Εγώ με Cosmote πχ δεν είμαι ευχαριστημενος.

Επί της ουσίας τώρα, το 4G++ το παρέχουν και οι 2,αλλά επαναλαμβάνω πως με κάλυψη σε 2 σταθμούς & 3 μόνο συσκευές άνω των 500 ευρώ να το υποστηρίζουν, οκ, είναι κάτι για να χαίρονται τα fanboys των εταιρειών. Προς το παρόν.

Ας αποκτήσουμε την κάλυψη του απλού 4G κατ'ελάχιστον, ας αξιωθεί να δώσει κι η Cosmote παραπάνω όγκο να το χαρεί κανείς στην πράξη, ας βγουν και συσκευές μεσαίας κατηγορίας τιμης να το υποστηρίξουν, ας βγουν και modems με νορμάλ τιμές να το υποστηρίζουν (όχι 300+ €) & συζητάμε πάλι για τη χρησιμότητά του σε όλους τους παροχους.

Το να κάνω speedtest και να βλέπω απλά μια ταχύτητα υψηλή δε σημαίνει πως το Facebook θα φορτώσει πιο γρήγορα με τα 150 mbps αντί των 100 - αυτό είναι απλά αριθμολαγνεια. Και πίστεψέ με, η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών κάνει speedtests και μετά πάει και ανοίγει το Facebook. Σοβαρά τώρα; :wacko: Αυτό γίνεται και με 1 mbps.

Τεχνολογικά, & οι 2 πάροχοι στα ίδια επίπεδα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δική σου άποψη. Εγώ με Cosmote πχ δεν είμαι ευχαριστημενος.

Επί της ουσίας τώρα, το 4G++ το παρέχουν και οι 2,αλλά επαναλαμβάνω πως με κάλυψη σε 2 σταθμούς & 3 μόνο συσκευές άνω των 500 ευρώ να το υποστηρίζουν, οκ, είναι κάτι για να χαίρονται τα fanboys των εταιρειών. Προς το παρόν.

Ας αποκτήσουμε την κάλυψη του απλού 4G κατ'ελάχιστον, ας αξιωθεί να δώσει κι η Cosmote παραπάνω όγκο να το χαρεί κανείς στην πράξη, ας βγουν και συσκευές μεσαίας κατηγορίας τιμης να το υποστηρίξουν, ας βγουν και modems με νορμάλ τιμές να το υποστηρίζουν (όχι 300+ €) & συζητάμε πάλι για τη χρησιμότητά του σε όλους τους παροχους.

Το να κάνω speedtest και να βλέπω απλά μια ταχύτητα υψηλή δε σημαίνει πως το Facebook θα φορτώσει πιο γρήγορα με τα 150 mbps αντί των 100 - αυτό είναι απλά αριθμολαγνεια. Και πίστεψέ με, η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών κάνει speedtests και μετά πάει και ανοίγει το Facebook. Σοβαρά τώρα; :wacko: Αυτό γίνεται και με 1 mbps.

Τεχνολογικά, & οι 2 πάροχοι στα ίδια επίπεδα είναι.

 

 

 

Με τη Vodafone? Που όταν το σήμα της πέσει κάτω από τις 3 μπάρες σε γυρνάει αυτόματα σε 2G με το ζόρι; Τουλάχιστον με Cosmote πρώτα θα "πεθάνει" το 3G και μετά θα σε πετάξει σε 2G...Έμπαινα σε κτίρια και με τη Voda σιχτίριζα για να σερφάρω...Και άντε πες σε android κλειδώνεις σε only 3G και εξισορροπεις το θέμα... Σε iOS που έχω εγώ δεν υπάρχει επιλογή...Όποτε άλλαξα εταιρία κι όχι λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Με τη Vodafone? Που όταν το σήμα της πέσει κάτω από τις 3 μπάρες σε γυρνάει αυτόματα σε 2G με το ζόρι; Τουλάχιστον με Cosmote πρώτα θα "πεθάνει" το 3G και μετά θα σε πετάξει σε 2G...Έμπαινα σε κτίρια και με τη Voda σιχτίριζα για να σερφάρω...Και άντε πες σε android κλειδώνεις σε only 3G και εξισορροπεις το θέμα... Σε iOS που έχω εγώ δεν υπάρχει επιλογή...Όποτε άλλαξα εταιρία κι όχι λειτουργικό...

 

Ενδεχομένως να το έκανε αυτό για να έχεις σταθερή σύνδεση για κλήσεις φωνής. Συμφωνώ, υπάρχει θέμα αν δεν μπορεί να κλειδώσει η συσκευή, αλλά απ'το να σε αφήσει κάποιες στιγμές με εικονικό σήμα και να σου έρχονται οι κλήσεις σε sms, καλύτερο το 2G. Η πλειονότητα έχει το τηλέφωνο για κλήσεις. Και στις 3 εταιρίες, αλλά και γενικότερα στον κόσμο (προς το παρόν βέβαια).

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό είναι θέμα ρύθμισης δικτύου και έχει να κάνει και με το τι "λέει" η συσκευή στο δίκτυο, ώστε να γίνει μετάπτωση ή όχι σε 2G. Άλλες συσκευές μπορεί να είναι πιο δύστροπες, άλλες πιο χαλαρές, έχει να κάνει και ο συνδυασμός software/hardware του εκάστοτε κατασκευαστή (καθαρά τεχνικό θέμα, βγαίνουμε off topic). Εγώ πάλι με την Cosmote έχω το αντίθετο: σήμα και οι κλήσεις έρχονται σε sms μετά από 3 τέταρτα σε πολλές περιπτώσεις και ΚΑΚΙΣΤΟ ήχο σε 2G τουλάχιστον. Αυτά τα 2 ΕΙΝΑΙ προβλήματα, της Vodafone είναι ρύθμιση δικτύου(εκτός κι αν είναι χαμηλό το σήμα ή υπάρχει υψηλός θόρυβος, οπότε εκεί είναι θέμα της ίδιας) :p Αλλά αυτά που λέμε είναι λίγο άσχετα με το 4G++++++++++++++++

Edited by kotsianis7
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι 4G++++....όλα είναι θέμα ping τελικά...ας βάλει και 500Mbps η cosmote...αυτό που έχω δει είναι ότι σε σημεία που το 3G μπούκωνε ή είναι εικονικό, το γυρνάω σε 4G και η συμπεριφορά είναι ακριβώς ίδια...1000 και μια 1 μελέτες διαβάζω για το 4g που είναι διαφορετικής λογικής δίκτυο, ότι η κατανάλωση μπαταρίας μπορεί να ναι και μικρότερη, ότι εκεί που έχεις χάλια 3G να έχεις τέλειο 4G...πάλι σε αυτή τη χώρα όλα τα ανατρέψαμε...και το 4G το ξεφτιλίσαμε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Βρε τι 4G++++....όλα είναι θέμα ping τελικά...ας βάλει και 500Mbps η cosmote...αυτό που έχω δει είναι ότι σε σημεία που το 3G μπούκωνε ή είναι εικονικό, το γυρνάω σε 4G και η συμπεριφορά είναι ακριβώς ίδια...1000 και μια 1 μελέτες διαβάζω για το 4g που είναι διαφορετικής λογικής δίκτυο, ότι η κατανάλωση μπαταρίας μπορεί να ναι και μικρότερη, ότι εκεί που έχεις χάλια 3G να έχεις τέλειο 4G...πάλι σε αυτή τη χώρα όλα τα ανατρέψαμε...και το 4G το ξεφτιλίσαμε...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όντως είναι τελείως διαφορετική η αρχιτεκτονικη πίσω απ'το 4G. Μην ξεχνάς ωστόσο τις δυσκολίες με την αδειοδότηση, το ανάγλυφο της χώρας και την άναρχη δόμηση:) δεν ευθύνονται 100% οι πάροχοι.

Στο μόνο που ευθύνονται είναι ότι δημιουργούν πολύ υψηλες προσδοκίες με τις διαφημίσεις τους ενώ στην τελική δεν είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γνωριζει κανεις αν υπαρχει 4g στο Άστρος-Αρκαδίας?

 

 

 

Οχι,αλλα 4G σε χωρια μην περιμενεις να δεις ευκολα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Οχι,αλλα 4G σε χωρια μην περιμενεις να δεις ευκολα.

 

δεν λες και χωριο τη συγκεκριμενη περιοχη (ιδίως τους καλοκαιρινους μηνες), παντως η wind έχει 4g εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά είδα band 20 από τη cosmote σήμερα με πολύ αδύναμο σήμα στο σπίτι μου κοντά στο Ν.Σ. σταθμό Θεσσαλονίκης. Αλλά ταχύτητες 3mbps down και 0.70 up. Με band 3 που επίσης πιάνει το πολύ με μία γραμμή σήμα (4ος όροφος ρετιρέ) έχω 7-8 down και up επίσης.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά είδα band 20 από τη cosmote σήμερα με πολύ αδύναμο σήμα στο σπίτι μου κοντά στο Ν.Σ. σταθμό Θεσσαλονίκης. Αλλά ταχύτητες 3mbps down και 0.70 up. Με band 3 που επίσης πιάνει το πολύ με μία γραμμή σήμα (4ος όροφος ρετιρέ) έχω 7-8 down και up επίσης.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Κλασσικες ταχυτητες κοσμοτε,οταν σερνεται το δικτυο...περιμενε να στρωσει την κεραια αλλα πολλα μην περιμενεις.Θα εχει κινηση περισσοτερη(λογω συνδρομητων).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως χαμηλές ταχύτητες σε ώρες αιχμής σε Ξάνθη Αλεξανδρούπολη Κομοτηνή με μέγιστη ταχύτητα 14mbps και μέση γύρω στα 9.

 

Τεράστια διαφορά από αυτό που έχουμε στην Αττική.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...