Jump to content

Jiayu G4


akaloith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γρήγορη ερώτηση γιατί έχω χάσει την επαφή με το θρεντ. Μόλις πήρα μετά από 2,5είναι το ς το κινητό από επισκευή και θέλω να το δώσω στην κοπέλα μου. Ποια ρομ είναι η βέλτιστη/πιο stable για να περάσω (και link :whistle: ) για το G4 Turbo 2/32 3000 και να μην χρειαστεί να ξανασχοληθώ; Τα ελληνικά δεν με ενδιαφέρει να υπάρχουν. Ευχαριστώ.

 

Φυσικά την τελευταία official θα βάλεις!!! Ψάξε στο needrom G4 την έχει και λέει ότι είναι για το G4a 2/32

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!εχω ενα jiayu g4c το οποίο το έχω 3 μήνες!!ξαφνικα αρχισε να κολλαει η οθονη και μετα απο λιγο καιρο τα ειχε παιξει τελειως.

πατιεται ενα σημειο της οθονης μονο του συνεχεια αλλες φορες κολλαει δεν κανει τπτ αλλες φορες νεκρωνει καποιο σημειο της οθονης!! εκανα επαναφορα ρυθμισεων τπτ αλλαξα ρομ παλι τπτ..!!το θεμα ειναι οτι oti φτιαχνει μονο του και μετα ξαναβγαζει τα ιδια προβληματα ! καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!εχω ενα jiayu g4c το οποίο το έχω 3 μήνες!!ξαφνικα αρχισε να κολλαει η οθονη και μετα απο λιγο καιρο τα ειχε παιξει τελειως.

πατιεται ενα σημειο της οθονης μονο του συνεχεια αλλες φορες κολλαει δεν κανει τπτ αλλες φορες νεκρωνει καποιο σημειο της οθονης!! εκανα επαναφορα ρυθμισεων τπτ αλλαξα ρομ παλι τπτ..!!το θεμα ειναι οτι oti φτιαχνει μονο του και μετα ξαναβγαζει τα ιδια προβληματα ! καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

 

Το αφής της οθόνης είναι!

Είναι ακριβό για να το αλλάξεις μιλά με αυτόν που το πήρες και στειλτο πίσω! Θα κάνει καιρό αλλά θα το φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Oπως ειχα γράψει και ποιο πάνω το τηλέφωνό μου σβήνει όταν το χτυπήσεις λίγο απο πίσω.Βέβαια πολλες φορές το έχω βάλει στην τσέπη και όταν το βγάζω είναι κλειστό.

Το πήγα σε ένα ΓΕΡΜΑΝΟ ,μου είπε ότι το άνοιξε, αλλα δεν μπόρεσε να βρει τι φταίει.

Παίζει να είναι θέμα λογισμικού και να του κάνω κανένα format?

Φοβάμε βέβαια μήπως κατα το format κάνει κανένα restart και το πετάξω στα σκουπίδια:D

Επίσης σκέφτικα το θέμα μπαταρίας.Μήπως με το χτύπημα κάνει καμια διακοπή η μπαταρία.

 

Ξέρετε κάπου που θα μπορούσα να το παω να το δουν???

Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου έφερε ένα jiayu g4 με τον 6589Τ και μπαταρία 1850ma με πρόβλημα μήπως βρούμε άκρη (δεν είμαι ειδικός, απλά ψάχνοντας μπορώ να αλλάξω μια rom). Το τηλέφωνο λειτουργούσε και έμπαινε στο μενού κανονικά, είχε πρόβλημα στις sim και δεν έψαχνε το wifi. Οι κάρτες sim δεν αναγνωρίζονταν , ώσπου με αλλαγή rom (κάποια εργοστασιακή που αναφέρεται εδώ), η μία sim λειτούργησε ή μάλλον αναγνώρισε την κάρτα sim (την κανονική , νομίζω είναι η 2), η άλλη, (η microsim) συνεχίζει να μην αναγνωρίζεται. Όμως παρόλο που βγαίνει η ένδειξη της κεραίας (ένδειξη μόνο για μια κεραία) δεν βρίσκει σήμα καθόλου ούτε στη sim που αναγνωρίζει. Γράφει στην οθόνη vodafon αλλά δε συνδέεται πουθενά. Στις (πρόσθετες) ρυθμίσεις της διαχείρισης sim, οι ενδείξεις voice call, video call και sms είναι σκιασμένες, δεν μπορούν να επιλεγούν ή να ρυθμιστούν. Όλα τα άλλα στο τηλέφωνο λειτουργούν κανονικά. Παρατήρησα επίσης ότι πατώντας *#06# που αναφέρει τα imei, αυτά αναφέρονται αλλά είναι ίδια και τα δύο. Είναι σωστό; σε δύο δίκαρτα nokia που έχω αναφέρει δύο διαφορετικά imei. Όμως και στο κουτί που έχει αυτοκόλλητο με τα 2 imei (γιατί πίσω από την μπαταρία αναφέρει μόνο το 1ο), γράφει δύο ίδια imei. Θα με τρελάνει...3 rom έχω αλλάξει..

Καμιά βοήθεια παιδιά ή να το πετάξω από το μπαλκόνι; αν και το θέλει ο μικρός για παιχνιδομηχανή... (πάντως ωραίο τηλεφωνάκι, πολύ συμμαζεμένο σε μέγεθος και δείχνει ποιοτικό)...

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια παιδιά ή να το πετάξω από το μπαλκόνι; αν και το θέλει ο μικρός για παιχνιδομηχανή... (πάντως ωραίο τηλεφωνάκι, πολύ συμμαζεμένο σε μέγεθος και δείχνει ποιοτικό)...

 

Πρέπει να επαναφέρεις πάλι το IMEI. Ναι και οι δυο SIM έχουν το ίδιο IMEI.

Όταν το φλασάρεις το κινητό διάφορες ROMS αυτά παθαίνει, χάνει το ΙΜΕΙ. Όσο για το WIFi παίζει να πρέπει να αλλάξεις την MAC ADDRESS. Εγώ στο G4A είχα θέμα με την MAC address την άλλαξα και ησύχασα, αλλά το 'χω πουλήσει πλέον το κινητό και έχω το G4s που είναι κλάσεις ανώτερο απ' όλες τις απόψεις.

 

Δοκίμασε να επαναφέρεις το IMEI με το MTK Droid Tools, αφού έχεις ρουτάρει την ROM.

 

Αλλιώς άλλος τρόπος είναι με το

 

που φτιάχνει και το IMEI και αλλάζει και MAC Address...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια παιδιά ή να το πετάξω από το μπαλκόνι; αν και το θέλει ο μικρός για παιχνιδομηχανή... (πάντως ωραίο τηλεφωνάκι, πολύ συμμαζεμένο σε μέγεθος και δείχνει ποιοτικό)...

 

Έχει καλό πρόβλημα από ότι βλέπω το άνοιξε ο άνθρωπος και δε βρήκε τίποτα... Κάτι ξεκόλλησε στη πλακέτα του μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το κινητό το έφτιαξα μόνος μου.

Εχουν θέμα οι επαφές του κινητού με την μπαταρία.Ενω έχουν καλή επαφή αν δεν πιεστεί υπερβολικά η μπαταρία κάνει διακοπές.

 

Μια ερώτηση.

Προσπαθώντας να βρω τι φταίει πήρα ένα backup μέσω jiayu.es και έκανα το τηλέφωνο

Reset μήπως και έχει κρασάρει λογισμικό.

Τώρα φορτώνω την ισπανική που είχα (όλα καλά) αλλα όταν βάζω το backup το

κινητό μένει συνέχεια σε κατάσταση restart και δεν ξενινάει.

Υπάρχει λύση???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα.. ενα καλο handsfree απο skroutz mexri 8 ευρω θελω να μου προτεινετε..

επισης με το θεμα με την θυρα usb και μενα αριχισε να χαλαει αυτο θελει αντικατασταση η φτιαχνει απο καποιον ειδικο?

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλό πρόβλημα από ότι βλέπω το άνοιξε ο άνθρωπος και δε βρήκε τίποτα... Κάτι ξεκόλλησε στη πλακέτα του μάλλον

'Αγνωστο το πρόβλημα, η μία sim μετά από διάφορα φλασαρίσματα αναγνωρίστηκε κανονικά αλλά πάλι δεν βρίσκει σήμα, η άλλη (η μικρή ) δεν αναγνωρίζεται. Πιθανολογό ότι το πρόβλημα είναι software γιατί αρχικά δεν έβλεπε καμιά sim. Αληθεύει ότι έχει και τις δύο sim με ίδιο imei; Γίνεται να παίζουν δύο imei ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.

Το καλωδιάκι που ανεβαίνει απο την πλακέτα του usb πάνω είναι η κεραία???

Εφτιαξα το κινητό μου που έκανε διακοπές απο την μπαταρία αλλα δεν έχει σήμα.

Πριν πάει στον Γερμανό είχε κανονικό σήμα.

Το ξεβίδωσα και είδα την πάνω άκρη απο το καλωδιάκι που ανεβαίνει απο δεξια όπως κοιταω το κινητό απο πίσω ξεκουμπωμένο απο την πλακέτα και συνχρόνος διαλυμένη

η υποδοχή του κουμώματος.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση.

Το καλωδιάκι που ανεβαίνει απο την πλακέτα του usb πάνω είναι η κεραία???

Εφτιαξα το κινητό μου που έκανε διακοπές απο την μπαταρία αλλα δεν έχει σήμα.

Πριν πάει στον Γερμανό είχε κανονικό σήμα.

Το ξεβίδωσα και είδα την πάνω άκρη απο το καλωδιάκι που ανεβαίνει απο δεξια όπως κοιταω το κινητό απο πίσω ξεκουμπωμένο απο την πλακέτα και συνχρόνος διαλυμένη

η υποδοχή του κουμώματος.

αυτό φταίει και στο δικό μου. Έχει βγεί το βισματάκι της κεραίας. Στην προσπάθεια να το ξαναβάλω το βίσμα, κόπηκε το κούμπωμά του από το καλώδιο, οπότε θέλουμε κολητήρι κλπ. Μάλλον πάει σε "συνεργείο"

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος στην προσπάθεια του να αλλάξει ρομ κατάφερε και έκανε format το κινητό του.Μην με ρωτάτε πως.

Ούτε καν φορτίζει. Υπάρχει γιατριά ή πάει σκουπίδια???

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος στην προσπάθεια του να αλλάξει ρομ κατάφερε και έκανε format το κινητό του.Μην με ρωτάτε πως.

Ούτε καν φορτίζει. Υπάρχει γιατριά ή πάει σκουπίδια???

Σύνδεσέ το χωρίς μπαταρία στον υπολογιστή. Αν το βλέπει (αναγνωρίζει συσκευή) υπάρχουν ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος στην προσπάθεια του να αλλάξει ρομ κατάφερε και έκανε format το κινητό του.Μην με ρωτάτε πως.

Ούτε καν φορτίζει. Υπάρχει γιατριά ή πάει σκουπίδια???

 

Δεν έχει πάθει τίποτε. Απλά θα πρέπει να ξαναπεράσει νέα ROM.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου έπεσε το κινητο σε νερό. Ευτυχώς μπήκε το μισό μέσα όχι ολόκληρο.

 

Αμέσως έβγαλα την μπαταρία.

 

Τώρα τι κάνω;

Το ξεπλένω με οινόπνευμα και μετά πιστολάκι με κρύο αέρα;

 

Πόση ώρα περίπου θα κάνει να φύγει η υγρασία;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το αφήνεις για δύο τουλάχιστον μέρες χωρίς μπαταρία, το περνάς με το πιστολάκι και το αφήνεις σε ένα δοχείο με ρύζι που έχει την ιδιότητα να απορροφά την υγρασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις για δύο τουλάχιστον μέρες χωρίς μπαταρία, το περνάς με το πιστολάκι και το αφήνεις σε ένα δοχείο με ρύζι που έχει την ιδιότητα να απορροφά την υγρασία.

 

Οκ, τα έκανα αυτά και το κινητό άνοιξε και δουλεύει.

Το ακουστικό έχει πειραχτεί γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο, τον άλλο τον ακούω λες και μου μιλάει από το υπερπέραν.

 

Επίση η οθόνη έχει γίνει έτσι:

[ATTACH]50131[/ATTACH]

Σαν να έχει μέσα λάσπες;

 

Αν τραβήξω screenshot όμως φαίνεται κανονικά:

[ATTACH]50132[/ATTACH]

 

Πως μπορώ να το καθαρίσω; Όπως και το μικρόφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τα έκανα αυτά και το κινητό άνοιξε και δουλεύει.

Το ακουστικό έχει πειραχτεί γιατί όταν με παίρνουν τηλέφωνο, τον άλλο τον ακούω λες και μου μιλάει από το υπερπέραν.

Επίση η οθόνη έχει γίνει έτσι: Σαν να έχει μέσα λάσπες;

Πως μπορώ να το καθαρίσω; Όπως και το μικρόφωνο;

Για την μεν οθόνη, επειδή είναι OGS (one Glass) αν θυμάμαι καλά, δεν ανοιγει (εφόσον αυτά που βλέπεις - βρωμιες - εισχώρησαν αναμεσα σε οθόνη LCD & digitizer... ισως πρεπει να σκεφτεις αντικατάσταση

Ομοίως και για το ακουστικό αλλα αυτό τουλάχιστον είναι φτηνό...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλω μέσα σε ένα μικρό τάπερ με απεσταγμένο νερό μπας και ξεπλυθουν οι βrωμιές λέτε να υπάρξει πρόβλημα;

 

Το άλλο που σκεφτόμουν είναι αντί για απεσταγμένο νερό να βάλω οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Με μάτιασαν οι κακούργοι... κάτι έπαθε το κινεζάκι μου.

Δεν παίζει σωστά η οθόνη. Όταν μετακινώ το δάχτυλό μου αργά στην οθόνη, κάνει διακοπές. Αν το μετακινήσω γρήγορα δεν κάνει.

 

Στο συνημμένο φαίνεται αυτό που σας λέω. Οι γραμμές 2 και 3 είναι γρήγορες. Οι 1 και 4 είναι αργές. Και οι γραμμές 5 και 6 είναι λίγο πιό γρήγορα. Το παρατεταμένο πάτημα στην οθόνη, δεν παίζει. Καμιά ιδέα;

 

Έχω δοκιμάσει και με άλλο λειτουργικό (από προηγούμενο backup), αλλά κάνει το ίδιο.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

καμια ελπιδα φιλε. εξ αρχης οι πρωτες φουρνιες ειχαν ηαρδςαρε προβλημα με το touch. με καποιο software fix ερχοταν λιγο στα ισια του αλλα και παλι καμια σχεση με σωστο touch. απ οτι παρατηρω εχει θεματα αξιοπιστιας η jiayu με το g4, οπως ειχε και με το g3.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...