Jump to content

Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο της Sony.

Το Ε έχει πραγματικά προσωπικότητα.

Μια μέρα χρειάστηκε να κάνω 6 restarts για να στρώσει.

Χάιδευε το που και που...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 409
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα εχω το XPERIA E (C1505) κανω ενεργοποιηση στα δεδομενα αλλα δεν μου βγαζει το σημα που εβγαζε στο πανω μερος, ενω εχω κανει ενεργοποιηση, και δεν μπορω να συνδεθω στο internet σας παρακαλω βοηθηστε με

 

 

 

 

 

 

 

Καλώς ήρθες στον υπέροχο κόσμο της Sony.

Το Ε έχει πραγματικά προσωπικότητα.

Μια μέρα χρειάστηκε να κάνω 6 restarts για να στρώσει.

Χάιδευε το που και που...

 

Απο το να τρολαρεις φιλε μου και να μην τον βοηθας θα μπορουσες να του πεις να κοιταξει στις ρυθμισεις-ασυρματο και δικτυα-ρυθμισεις internet και να τις κατεβασει.

 

Επειδη φιλε μου feik εχω αλλη εκδοση, αν δεν ειναι αυτο το path για να βαλεις τις ρυθμισεις, μπορεις να το κανεις και χειροκινητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το XPERIA E (C1505) κανω ενεργοποιηση στα δεδομενα αλλα δεν μου βγαζει το σημα που εβγαζε στο πανω μερος, ενω εχω κανει ενεργοποιηση, και δεν μπορω να συνδεθω στο internet σας παρακαλω βοηθηστε με

Δεν έχω το Ε αλλά στο U γίνεται πηγαίνοντας Ρυθμίσεις->Xperia->Ρυθμίσεις Internet.. :) Δοκίμασε έτσι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω το xperia e εκανα unlock bootloader ολα πηγαν μια χαρα, υστερα πηγα να ανοιξω το κινητο και κολαει για 2 δευτερα οταν εχει ενα εικονιδιο που κυματιζει!! , υστερα κανει επανακινηση, σας παρακαλωωω πολυ βοηθηστεεε μεε!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ξαναπεράσεις το επίσημο λογισμικό;

 

Πρώτα να ξανακλειδώσει τον bootloader αλλιώς δεν θα προχωρήσει η διαδικασία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελευταία κάνει το εξής σχεδόν κάθε μέρα.

Όταν παίρνω ή με παίρνουν, την 1η φορά δε με ακούνε είτε από την αρχή είτε μετά από πολύ λίγο.

Ξανακαλώντας όλα οκ. Πολύ εκνευριστικό.

 

Αξίζει να πάω στο service;

Έχω περάσει πάρα πολλά δεδομένα, επαφές κτλ και βαριέμαι να ξανασετάρω το κινητό. Όχι τίποτα άλλο φοβάμαι ότι δε θα αλλάξει κάτι, γιατί θεωρώ ότι είναι θέμα χαρακτηριστικών κινητού και όχι κάτι άλλο...

 

Στη Sony στο service ένα παιδί μου πε ότι αξίζει να το ξαναπεράσουν το λογισμικό από την αρχή,

τι να κάνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελευταία κάνει το εξής σχεδόν κάθε μέρα.

Όταν παίρνω ή με παίρνουν, την 1η φορά δε με ακούνε είτε από την αρχή είτε μετά από πολύ λίγο.

Ξανακαλώντας όλα οκ. Πολύ εκνευριστικό.

 

Αξίζει να πάω στο service;

Έχω περάσει πάρα πολλά δεδομένα, επαφές κτλ και βαριέμαι να ξανασετάρω το κινητό. Όχι τίποτα άλλο φοβάμαι ότι δε θα αλλάξει κάτι, γιατί θεωρώ ότι είναι θέμα χαρακτηριστικών κινητού και όχι κάτι άλλο...

 

Στη Sony στο service ένα παιδί μου πε ότι αξίζει να το ξαναπεράσουν το λογισμικό από την αρχή,

τι να κάνω;

Νομίζω ότι είναι μονόδρομος το να περάσεις το λειτουργικό σε καθαρή εγκατάσταση μέσω SUS. Λογικά, θα στρώσει.... Είναι σπαστικό το να το σετάρεις ξανά αλλά μόνο έτσι θα καταφέρεις να επιλύσεις όποιο θέμα υπάρχει...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

Μήπως έχει περάσει κανείς CM10 ή οποιαδήποτε άλλη pure android ROM αλλά στο dual μοντέλο; Πώς τρέχει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα με κάποια custom rom να πάμε σε android 4.2 και πάνω σε E Dual;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια βοήθεια παίδες, προσπαθώ να ρουτάρω το "πλαντάμι" με framaroot και δεν δέχεται τα exploit αν δεν κάνω λάθος gandalf kai aragorn γράφει error #7 try another exploit, τι μπορώ να κάνω;

 

Ή κάποιος άλλος τρόπος σίγουρος; Εν τω μεταξύ, έχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους που περιγράφονται στην σελίδα 19, τα ίδια, δεν ρουτάρεται.

Τι στο δ... καλό κάνω λάθος;

Edited by giagkos
Συμπλήρωση ερώτησης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο κινητό,αλλά με τα σχόλια που διάβασα με αποθάρρυναν από το να το αγοράσω.Όσοι ειναι κάτοχοι αυτού του τηλεφώνου έχουν ακόμα τα πρόβληματα αυτά που διάβασα στα σχόλια ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή πολλοι το ζητάτε:Οδηγός για root σε android 4.1.1

 

Σελίδα:http://www.droidextra.org/...-xperia-e.html

 

Πρώτο βήμα είναι να κατεβάσετε του drivers από την παραπάνω σελίδα.Τους αφήνετε έτσι όπως είναι σε zip

Στη συνέχεια κατεβάζετε το SRSROOT το πρόγραμμα (το δίνει η παραπάνω σελίδα)το εγκαθιστητε στο υπολογιστή(Εγώ το έκανα σε Windows HP)συνδέετε το κινητό με Τον υπολογιστή και πάτε ρυθμίσεις/για προγραμματιστές/εντοπισμός σφαλμάτων USB

Στη συνέχεια πατάτε Root και αρχίζει να ρουταρει το κινητό ακολουθήστε τα βήματα που θα σας πει και είστε κομπλέ αυτός ο τρόπος ρουταρει 100% ξανά δοκίμασε

Μια βοήθεια παίδες, προσπαθώ να ρουτάρω το "πλαντάμι" με framaroot και δεν δέχεται τα exploit αν δεν κάνω λάθος gandalf kai aragorn γράφει error #7 try another exploit, τι μπορώ να κάνω;

 

Ή κάποιος άλλος τρόπος σίγουρος; Εν τω μεταξύ, έχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους που περιγράφονται στην σελίδα 19, τα ίδια, δεν ρουτάρεται.

Τι στο δ... καλό κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω το xperia e single. δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει πολύ καλές ROM για το κινητό αυτό. έχω ψάξει σε όλο το google και στο xda. στο όποιο έψαχνα για μέρες. προτιμώ να έχω την κανονική έκδοση 4.1.1 jelly bean παρά να του βάλω άλλη.έχουν όλες πολλά bugs..
Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω το xperia e single. δεν μπορώ να πω ότι έχω βρει πολύ καλές ROM για το κινητό αυτό. έχω ψάξει σε όλο το google και στο xda. στο όποιο έψαχνα για μέρες. προτιμώ να έχω την κανονική έκδοση 4.1.1 jelly bean παρά να του βάλω άλλη.έχουν όλες πολλά bugs..

 

Καταλαβα ευχαριστώ πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει η official ή unofficial 4.3 για το xperia e single?δεν με ενοχλεί εάν δεν είναι official.. ξέρεις κάποιος πότε θα βγει official? με ενδιαφέρουν εκδόσεις ποιο πάνω από το 4.1.1 jelly bean!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Πήρα το Ε DUAL και προσπαθώ να καταλάβω πως παίζει με δύο SIMs.

Υπάρχει με κάποιο τρόπο η δυνατότητα να διαχωρίσω τα contacts ανάλογα την SIM (π.χ. PRIVATE, WORK) ώστε να καλώ από συγκεκριμένη SIM;

 

ή και όταν δέχομαι κλήση στην μία SIM, να μπορώ να κάνω επανάκληση από και όχι από την άλλη;

 

Μπέρδεμα...

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω διαχωρισμός στο ευρετήριο δεν υπάρχει.

Όταν θες να κάνεις μια κλήση απλά κοιτάς πάνω στις γραμμές, ποια είναι ενεργή.

Στα widget όμως υπάρχει τόσο ένα που τετραγωνάκι που αλλάζει άμεσα από τη γραμμή 1 στη 2 και αντίστροφα.

Επίσης υπάρχει ένα widget με προεπιλεγμένες επαφές (νομίζω 6 ή 9) που όταν τις επιλέγεις φεύγουν από τη γραμμή 1 ή τη 2 πάντα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Το XPERIA E DUAL έχει τελικά ελλείψεις στην λειτουργία των δύο sim...αλλά και κάποιες ελλείψεις στα contacts.

 

Ωστόσο με το Pixel Phone Pro όλα τα προβλήματα λύνονται εντελώς. Φοβερό προγραμματάκι... :)

 

Έβαλα και κάτι άλλα πραγματάκια π.χ. Power Schedule (θέλει root) και το My Phone Explorer και το κινητό έγινε εργαλείο!...

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Το XPERIA E DUAL έχει τελικά ελλείψεις στην λειτουργία των δύο sim...αλλά και κάποιες ελλείψεις στα contacts.

 

Ωστόσο με το Pixel Phone Pro όλα τα προβλήματα λύνονται εντελώς. Φοβερό προγραμματάκι... :)

 

Έβαλα και κάτι άλλα πραγματάκια π.χ. Power Schedule (θέλει root) και το My Phone Explorer και το κινητό έγινε εργαλείο!...

 

Το pixel phone pro τι ακριβώς κάνει;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

To PIXEL PHONE Pro είναι εναλλακτικό λογισμικό για dialer/contacts και συνεργάζεται περίφημα με dual sim κινητά.

Προσφέρει πολλές δυνατότητες για ρυθμίσεις παντός τύπου και φυσικά προσφέρει την δυνατότητα στο χρήστη να καθορίζει τους αριθμούς να λειτουργούν με συγκεκριμένη SIM.

 

Επιπλέον προσφέρει (για μένα) το πολύ σημαντικό στα contacts να φαίνονται και τα τηλέφωνα σαν να είναι τηλεφωνική ατζέντα... Βασικό για όποιον δεν θέλει να μπαίνει στην καρτέλα του κάθε χρήστη για να δει τον τηλεφωνικό του αριθμό.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

To PIXEL PHONE Pro είναι εναλλακτικό λογισμικό για dialer/contacts και συνεργάζεται περίφημα με dual sim κινητά.

Προσφέρει πολλές δυνατότητες για ρυθμίσεις παντός τύπου και φυσικά προσφέρει την δυνατότητα στο χρήστη να καθορίζει τους αριθμούς να λειτουργούν με συγκεκριμένη SIM.

 

Επιπλέον προσφέρει (για μένα) το πολύ σημαντικό στα contacts να φαίνονται και τα τηλέφωνα σαν να είναι τηλεφωνική ατζέντα... Βασικό για όποιον δεν θέλει να μπαίνει στην καρτέλα του κάθε χρήστη για να δει τον τηλεφωνικό του αριθμό.

 

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, φαίνεται χρήσιμο πρόγραμμα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...