Jump to content

Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 409
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, έχω το xperia e single, καθώς πάω να βάλω μια ROM μέσω του cwm μου βγάζει σφάλμα status 7(error 7) κάπως έτσι, γιατί το κάνει αυτό; παλιότερα δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Πως να το διορθώσω ;

 

Υ.Γ το κινητό είναι rooted!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω το xperia e single, καθώς πάω να βάλω μια ROM μέσω του cwm μου βγάζει σφάλμα status 7(error 7) κάπως έτσι, γιατί το κάνει αυτό; παλιότερα δεν είχα αυτό το πρόβλημα. Πως να το διορθώσω ;

 

Υ.Γ το κινητό είναι rooted!

ρίξε μια ματιά

http://youtu.be/QW1znjDLe-kHow

Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά

http://youtu.be/QW1znjDLe-kHow

 

τα δοκίμασα όλα αυτά αλλά λείπει η λέξη assert. όταν πάω να κάνω την επεξεργασία

 

εγκατέστησα την xboost για τον xperia e single, είναι γιαυτό το κινητό, το πρόβλημα είναι πως τα Ελληνικά γράμματα σε πολλές εφαρμογές τα δείχνει μισά-κομμένα (opera mini στο facebook πχ.) γιατί; πως να τον διορθώσω ; το έχω παρατηρήσει και σε άλλη μια rom, βέβαια στην κανονική official rom του κινητού δεν συμβαίνει αυτό, τι να κάνω;; help κάποιος

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, εφόσον τα επιλέξεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα το τολμήσω σε κανα μηνα που θα επιστρέψω από τις διακοπές διαρκείας μου (από Ιούλιο) :-) θα τολμήσω το root κ ελπίζω να ζήσει το κινητό! :-)
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους εχω το E1 μολις 3 μερες και αποφασησα να κανω την ενημερωση απο το pc μου.δεν ειμαι και guru απλα το πηγα βημα βημα.και εκει που ολα εμοιαζαν οκ ξαφνικα μαυρη οθονη με ενα λογοτυπο sony.καμια αντιδραση.τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα τις οδηγίες του PC companion για επαναφορά λογισμικού.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Έκανα εγγραφή σήμερα στο φόρουμ σας για να ζητήσω βοήθεια για ένα πρόβλημα που έχω με το sony κινητό μου και μου έχει σπάσει κυριολεκτικά τα νεύρα..

Βασικά εδώ και λίγο καιρό -χωρίς να μπορώ να εντοπίσω από πότε- δεν κάνει κανένα ήχο ειδοποίησης όταν έχω νέο μήνυμα. Ούτε καν το φωτάκι LED ... Έρχονται μηνύματα και τα παίρνω χαμπάρι ... αύριο!

Διάβασα άπειρα και σε ξένα sites αλλά κανένα αποτέλεσμα..

 

Τι μπορεί να φταίει; Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος;

 

:worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φίλος χρειάζεται βοήθεια με συγκεκριμένο τηλέφωνο και δεν ξέρω τι να του προτείνω. το κινητό έχει ακόμα 1 χρόνο + εγγύησης αλλά η stock rom τον έχει κρεμάσει πολλές φορές. του φλάσαρα μια αγγλική unbranded μέσω flashtool αλλά ειδικά στο dialer έχει ακόμα το θέμα που είχαν όλα τα xperia του 2012-2013.

στο xda διαβάζω ότι μπορεί να μπει η ics (μιας και το e έχει μαμίσια jb) από το dual (όσες ώρες και να το αφήσω δεν κατεβαίνει από το λινκ που δίνει ο δημιουργός), η cm 10 λειτουργεί κανονικά, η 11 έχει bugs και κολλάει απίστευτα, ενώ τέλος, βρήκα και μία stock based με modules από πρόσφατα κινητά της sony (z1, z2 κα) αλλά δεν μπορώ να την κατεβάσω (το λινκ δεν δουλεύει και το τόρρεντ δεν έχει seeders).

 

καμία ελπίδα; αξίζει το ξεκλείδωμα του bl και η άρση της εγγύησης;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, η αδερφη μου έχει το συγκεκριμενο τηλεφωνο (έκδοση dual sim) και εδω και μερικες εβδομαδες έχει το εξης πρόβλημα:

 

Όταν μιλαει στο τηλεφωνο, μετα απο λίγη ώρα ο συνομιλητης παυει αν την ακουει. Η αδερφη μου ακουει τον άλλο κανονικα. Έχειπανω τη default ROM, με android 4.1.1, kernel 3.4.0-perf. Διορθωνεται με καποια αναβαθμιση λογισμικου το προβλημα ή να το στειλουμε στην αντιπροσωπεια? (ειναι εντος εγγύησης)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σε στενοχωρήσω αλλά αυτό είναι ένα σύνηθες πρόβλημα του Ε. Αν διαβάσεις όλο το thread θα δεις.

Ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που άλλαξα το τηλέφωνο. Το πήγα και στο σέρβις, το έκαναν αναβάθμιση, δεν άλλαξε τίποτα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα τον νέο...

 

Έχω αποκτήσει το Ε1 Dual εδώ και περίπου τρεις μήνες και έχω και 'γώ τα προβληματάκια μου...:

 

1) Κατά το brousing, ενώ φορτώνει τις σελίδες, δεν τις εμφανίζει και

 

2) αντιμετωπίζω πολύ σοβαρά προβλήματα με την φόρτιση και επανενεργοποίηση της συσκευής, όταν αυτή σβήσει λόγω χαμηλής μπαταρίας...

 

Αν γνωρίζει κανείς να μου πει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων...!

 

p.s. συγχωρείστε μου τυχόν επανάληψη των εν λόγω θεμάτων, αλλά δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω και τις 26 σελίδες του thread...

Edited by cutieco
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλαει στο τηλεφωνο, μετα απο λίγη ώρα ο συνομιλητης παυει αν την ακουει.

 

Φίλε θα σε στενοχωρήσω αλλά αυτό είναι ένα σύνηθες πρόβλημα του Ε. Αν διαβάσεις όλο το thread θα δεις.

Ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που άλλαξα το τηλέφωνο. Το πήγα και στο σέρβις, το έκαναν αναβάθμιση, δεν άλλαξε τίποτα...

 

Ρε παιδιά να κάνω μία ερώτηση;

Επειδή έχω το ίδιο κινητό και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στις κλήσεις, που μπορεί να οφείλεται η παραπάνω δυσλειτουργία;;;;;

 

Είναι θέμα λογισμικού ή θέμα αστοχίας υλικού στη "γραμμή παραγωγής";

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα έχω το Xperia e singleξαφνικά προχθές εκεί που άκουγα μουσική από τα ακουστικά σταματησε να παίζει, τα έβγαλα κ τα ξανά εβαλα αρκετές φορές, έκλεισα το κινητό έβγαλα την μπαταρία και το ίδιο.. Άνοιξα το καπάκι και ξενιτιάς της βίδες να δω τι παίζει στην υποδοχή των ακουστικών,Όλα ηταν μια χαρά. ύστερα έβαλα τα ακουστικα κ έπαιζε η μουσικη, μετά έβγαλαν καπάκια κλπ στην θέση τους και πάλι το ίδιο, τι φταίει; Τι να κάνω;

 

Υ.Γ. Δοκίμασα πολλά ακουστικά, τα οποία δεν ήταν Sony, αυτά χρησιμοποίησα!

Link to comment
Share on other sites

Το XPERIA E έχει σοβαρό θέμα με τα ακουστικά και τις συμβατότητες. Με το παραμικρό μπορεί να βγάλει μήνυμα "Accessory not supported" παρόλο που μπορεί να είναι συμβατό. Το απόγευμα θα ποστάρω ένα link περί των συμβατών ακουστικών.

 

Πάντως και εγώ έχω θέμα με το handsfree. Μέχρι να εντοπίσω τα συμβατά ακουστικά με ταλαιπώρησαν αρκετά. Και όταν τα εντόπισα, μετά πάλι κατά καιρούς βγάζει μήνυμα ασυμβατότητας.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Εχει θεμα όντως με όλα τα αλλα,εκτος απο τα δικά του. Δεν νομιζω οτι ειναι μόνο αυτο το μοντέλο,και του αδελφού μου το xperia tipo, τα ίδια κάνει
Link to comment
Share on other sites

Το XPERIA E είναι συμβατό μόνο με ακουστικά με πρότυπο CTIA στον 3.5mm αντάπτορα.

Ωστόσο πολλές φορές με ακουστικά CTIA τρίτων κατασκευαστών τρώει κολλήματα.

Περισσότερα εδώ στην σελίδα 10: http://www-support-downloads.sonymobile.com/c1605/whitepaper_EN_c1605_xperia_e_dual.pdf

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Πήρα το κινητό της κόρης μου experia e και θέλω να το κάνω root και να βάλω νέα rom αλλά δεν έχω ιδέα το πως γίνεται μια και 4 χρόνια είχα galaxy υπάρχει κανείς να μου δώσει οδηγίες μια και δεν ξέρω αγγλικά.

Ευχαριστώ.

Παίδες τα κατάφερα πάμε τώρα για εγκατάσταση νέας ρομ.

Edited by kiriakos1963
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πριν λίγες ημέρες έκανα root σε ενα sony c1505 SINGLE SIM και όλα καλα.Επειδή το φόρτωσα μάλλον με εφαρμογές και έστειλα μάλλον εφαρμογές που δεν επρεπε στην κάρτα sd είπα να κάνω ένα factory reset . Το θέμα έιναι ότι μετά δε μου μου δεχόταν να αποθηκευσει τους λογαριασμούς, κυρίως της google, το palystore δεν ανοίγε καν και μερικές εφαρμογές όπως το email και του android δεν υπήρχaν πια.

Έσβησα τα παντα στην κάρτα, έκανα factory reset πολλάκις αλλά τίποτα .Μάλλον είχα σβήσει εφαρμογές από το /system που η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δε βοηθά. Εν τέλει το έλυσα περνόντας με το sony flashtool από τον υπολογιστή μια ρομ (ας πούμε την τελευταία) σε .ftf μορφή αλλά έχασα όμως το root

Δηλαδή δούλεψα με αυτά

PS flashtool για mac http://dfiles.eu/files/x4ui4lf1b

 

C1505_11.3.A.2.33_Unbranded.ftf https://mega.co.nz/#...p9dUemI04A_Ax6k

 

Δούλεψε και με την ευκαρία ξεκλέιδωσα και το bootloader. Φυσικά εχασα το root τώρα. Δοκίμασα με το impactor όπως πριν πάλι αλλά λέει οτι δεν εντοπίζει τη συσκευή.Δοκίμασα και με το framaroot και δεν το κάνει αλλά ούτε και πριν το έκανε.

 

Root τώρα ξέρετε πώς κάνω πάλι;

 

υπόψιν έχω mac os

Edited by untitle
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν ξέρω αν ασχολείται κανείς ακόμα με το Ε Dual.

Ήθελα να το ρουτάρω.

Δοκίμασα με framaroot αλλά μου βγάζει error 7.

 

Γενικά δε μπόρεσα να βρω από το ίντερνετ κάποιο τρόπο.

Υπόψη το τηλ έχει 4.1.1 και 11.3.Α.3.1 και για αυτές τις παραμέτρους δεν βρίσκω κάτι στο ίντερνετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Εγώ επίτηδες δεν έχω προχωρήσει σε αναβάθμιση γιατί η έκδοση που έχω, δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα.

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...