Jump to content

Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας! Πήρα πρόσφατα το Sony xperia E dual και ενώ συνδέεται σε άλλα wi-fi, στου σπιτιού μου δεν συνδέεται. Γράφει Σύνδεση... και μετά αποθηκευμένο. Το router μου είναι το Linksys WAG200G. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει? Στο wi-fi του σπιτιού συνδέεται κανονικά ένα netbook και ένα samsung κινητό. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι στο router αλλά τπτ! :(

 

Εχω το ιδιο router με το ιδιο πρόβλημα και η μονη λύση που βρηκα ειναι η παρακάτω όπως τη βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο στο google

 

 

 

XPeria E Dual.

 

Same probleme here: after update to Android 4.1.1 I can't connect to my wifi any more.

 

Solution: go back to Android 4.0.4:

 

1) Backup all data (using for example "Titanium Backup" and "Framaroot")

 

2) Download the 4.0.4 image. It's on the internet, and it's called "C1605_11.1.A.0.68_CE" (CE for Central Europe?)

 

3) Use "Flashtool" to install the image

 

4) Wifi works again, but all apps and settings are gone

 

5) Restore backup (using for example "Titanium Backup" and "DooMLoRD's Easy Rooting Toolkit"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 409
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ που είχα το ίδιο router απλά το άλλαξα γιατί ήταν πολύ παλιό. Κάποιο θέμα ασυμβατότητας είχε.

Με οποιοδήποτε άλλο Modem συνδέεται κανονικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα με την συμβατοτητα των router υπαρχει στην 4.1.1 με αριθμο εκδοσης 11.3.Α.2.1

και οχι στην 4.1.1 με εκδοση 11.3.Α.1.39 η οποια συδεεται κανονικα σε ολα τα router

Link to comment
Share on other sites

Τι αριθμο εκδοσης εχεις? Εγω την 11.3.Α.2.1

 

Εγώ που είχα το ίδιο router απλά το άλλαξα γιατί ήταν πολύ παλιό. Κάποιο θέμα ασυμβατότητας είχε.

Με οποιοδήποτε άλλο Modem συνδέεται κανονικά.

 

Τι αριθμο εκδοσης εχεις? Εγω την 11.3.Α.2.1

 

Εχω το ιδιο router με το ιδιο πρόβλημα και η μονη λύση που βρηκα ειναι η παρακάτω όπως τη βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο στο google

 

 

 

XPeria E Dual.

 

Same probleme here: after update to Android 4.1.1 I can't connect to my wifi any more.

 

Solution: go back to Android 4.0.4:

 

1) Backup all data (using for example "Titanium Backup" and "Framaroot")

 

2) Download the 4.0.4 image. It's on the internet, and it's called "C1605_11.1.A.0.68_CE" (CE for Central Europe?)

 

3) Use "Flashtool" to install the image

 

4) Wifi works again, but all apps and settings are gone

 

5) Restore backup (using for example "Titanium Backup" and "DooMLoRD's Easy Rooting Toolkit"

 

Βουνο μου φαινεται ολο αυτο! :( Thanks

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Τι αριθμο εκδοσης εχεις? Εγω την 11.3.Α.2.1

 

 

 

Τι αριθμο εκδοσης εχεις? Εγω την 11.3.Α.2.1

 

 

 

Βουνο μου φαινεται ολο αυτο! :( Thanks

εχω την εκδοση 11.3.Α.1.39 αυτην ηρθε επισημα σε μενα και δεν εχει κανενα προβλημα

τωρα με την 11.3.Α.2.1 το θεμα που υπαρχει με τα router δεν λυνεται παρα μονο αν γυρισεις

στην παλια αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

εχω την εκδοση 11.3.Α.1.39 αυτην ηρθε επισημα σε μενα και δεν εχει κανενα προβλημα

τωρα με την 11.3.Α.2.1 το θεμα που υπαρχει με τα router δεν λυνεται παρα μονο αν γυρισεις

στην παλια αναβαθμιση

 

Τυχερε! Εμένα ηταν ηδη εγκατεστημενη αυτη η εκδοση οταν πηρα το κινητο. Ενω εγραφε οτι ειχε την 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Φοβαμαι να το γυρισω στην παλια εκδοση μην του βγαλω τα ματακια! :(

Link to comment
Share on other sites

Τυχερε! Εμένα ηταν ηδη εγκατεστημενη αυτη η εκδοση οταν πηρα το κινητο. Ενω εγραφε οτι ειχε την 4.0.3 Ice Cream Sandwich. Φοβαμαι να το γυρισω στην παλια εκδοση μην του βγαλω τα ματακια! :(

 

ειναι ευκολο να πας στην προηγουμενη εκδοση αφου κατεβασεις την αναβαθμιση

στην συνεχεια την περνας με το flashtool

ειναι παραξενο παντως πως το adroind 4.1.1 τo δινει η sony σε 2 εκδοσεις η μια προβληματικη

και η αλλη μια χαρα

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορείς να αποκτήσεις την Α.39;

Να πως πάντως ότι και άλλα κινητά δε συνδέονταν στο linksys.

Πχ ένα Sony xperia tipo dual.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή πολλοι το ζητάτε:Οδηγός για root σε android 4.1.1

 

Σελίδα:http://www.droidextra.org/2013/07/06/how-to-root-sony-xperia-e.html

 

Πρώτο βήμα είναι να κατεβάσετε του drivers από την παραπάνω σελίδα.Τους αφήνετε έτσι όπως είναι σε zip

Στη συνέχεια κατεβάζετε το SRSROOT το πρόγραμμα (το δίνει η παραπάνω σελίδα)το εγκαθιστητε στο υπολογιστή(Εγώ το έκανα σε Windows HP)συνδέετε το κινητό με Τον υπολογιστή και πάτε ρυθμίσεις/για προγραμματιστές/εντοπισμός σφαλμάτων USB

Στη συνέχεια πατάτε Root και αρχίζει να ρουταρει το κινητό ακολουθήστε τα βήματα που θα σας πει και είστε κομπλέ εγώ το έκανα σε 5 λεπτά

 

Όσο για το πρόβλημα στην μνήμη.Ορισμένες εφαρμογές-Παιχνίδια που έχουν κάποια δεδομένα στην κάρτα μνήμης πχ GTA 3 μπορείτε να τις μετακινήσετε στην εξωτερική κάρτα μνήμης δηλαδή την δική σας μέσω του προγράμματος GL2SD ή GL TO SD.Εγώ έχω παιχνίδια όπως GTA 3,modern compact 4,six gun,real racing 3 και 6 ακόμα στην εξωτερική κάρτα μνήμης που είναι 16 GB και στην κάρτα μνήμης του κινητού (ενσωματωμένη)έχω ελεύθερα 1,5 GB από τα 2 GB

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όποιος έχει ρουτάρει το E dual

θα ήθελα να μου πει, τι παραπάνω έχει κερδίσει με αυτή τη διαδικασία.

Κολλάει λιγότερο;

Το λέω γιατί σκέφτομαι να το κάνω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eδω και ενα μηνα εχει η γυναικα μου την δικαρτη εκδοση του Ε.

ολα καλα μεχρι εδω αλλα εχει τωρα 3 μερες που ρουφαει την μπαταρια.

ενω μεχρι τωρα κραραγε 2 μερες μπαταρια τωρα παει μια μερα με το ζορι.

γιατι να γινεται αυτο?

εχετε καποια λυση? τι να προσεξω?

 

απο την αρχη εχω κατεβασει το Μπαταρία - Battery για να βλεπω το ποσοστο της μπαταριας. απο εκει μπηκα και βλεπω οτι για το λειτουργικο συστημα android τρωει 50% μπαταρια! δεν ειναι παρα πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταίνε τα google services! Πάρα πολύς κόσμος κάνει παράπονα για ξαφνική κατανάλωση μπαταρίας. Ψάξε για το ανάλογο θέμα στα νέα, νομίζω αναφέρονται λύσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταίνε τα google services! Πάρα πολύς κόσμος κάνει παράπονα για ξαφνική κατανάλωση μπαταρίας. Ψάξε για το ανάλογο θέμα στα νέα, νομίζω αναφέρονται λύσεις.

 

νομιζω οτι πλεον εχει στρωσει η κατασταση... αν του κολλαει ακομα λογω αυτου ενδεχεται να μην εχει χωρο για τις ενημερωσεις της google...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα τελευταίο update που έχουν πει ότι θα δώσει η Sony σε πλειάδα συσκευών, μεταξύ των οποίων και το Ε, ξέρουμε κάτα πότε και αν θα γίνει; Μήπως ξεκολλήσει καθόλου το κινητό;;;

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου σε κάτι blogs για την έκδοση 11.3.A.2.23. Εμένα έχει την 11.3.A.2.1.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βρώ και να αλλάξω πάροχο μεσα απο τις ρυθμίσεις του android? δεν μπορω να το βρώ με τίποτα

 

το γοογλαρα και το βρηκα, ευχαριστω

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο update που έχουν πει ότι θα δώσει η Sony σε πλειάδα συσκευών, μεταξύ των οποίων και το Ε, ξέρουμε κάτα πότε και αν θα γίνει; Μήπως ξεκολλήσει καθόλου το κινητό;;;

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου σε κάτι blogs για την έκδοση 11.3.A.2.23. Εμένα έχει την 11.3.A.2.1.

 

μπορει να μην ειναι για ελλαδα... παρε τη σονυ να ρωτησεις... 2108991919

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένα τελευταίο update που έχουν πει ότι θα δώσει η Sony σε πλειάδα συσκευών, μεταξύ των οποίων και το Ε, ξέρουμε κάτα πότε και αν θα γίνει; Μήπως ξεκολλήσει καθόλου το κινητό;;;

Κάτι έχει πάρει το μάτι μου σε κάτι blogs για την έκδοση 11.3.A.2.23. Εμένα έχει την 11.3.A.2.1.

χτες το πήρα και έχει την 11.3.Α .1. 39 . Αλλά μου λέει πως δεν έχει κάποια αναβάθμιση να κάνει. Παίζει κάτι με τις αναβαθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

χτες το πήρα και έχει την 11.3.Α .1. 39 . Αλλά μου λέει πως δεν έχει κάποια αναβάθμιση να κάνει. Παίζει κάτι με τις αναβαθμίσεις;

 

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο μοντέλο. Γενικά όμως δεν είναι όλες οι αναβαθμίσεις διαθέσιμες για όλες τις χώρες και όλα τα δίκτυα...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Χθες μου δώσανε το κινητό σε dual από τη δουλειά. Γενικά από ότι διάβασα έχει θεματάκια το κινητό; εγώ το θέλω μόνο για ομιλία, άντε λίγο σερφαρισμα και τίποτα άλλο. Η μπαταρία μπαταρία πόσο κρατάει περοπου;

Γενικα να το κρατήσω η να πάω για άλλο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άμα το θες για απλή χρήση λογικά θα είναι οκ.

Αλλά Sony είναι αυτό, ποτέ δεν ξέρεις...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο elephant. Δεν θα εμπιστευόμουν 100% την αξιοπιστία του. Αν δεν το έχεις για πρώτη συσκευή (λογικά όχι κρίνοντας από το avatar σου) βάλε όσο λιγότερα πράγματα μπορείς και απενεργοποίησε όσες προεγκατεστημένες εφαρμογές δεν χρειάζεσαι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες. Το έχω κρατήσει λίγο στα χέρια, έκανα και καμιά δυο κλήσεις (με hands free ομως) και μου κάνει καλή αίσθηση. Του έβαλα κατευθείαν το TouchPal γιατι το έχω μάθει και βολεύει.

Έχω το optimus g για προσωπικό που είναι αρκετά μεγάλο και αυτό κάθεται καλλίτερα στο χέρι.

Έχει λίγα κολληματακια αλλά για τη χρήση που προορίζεται μάλλον μια χαρά θα είναι.

 

Από αυτονομία δεν ξέρω πως τα πάει...

 

Επίσης πως μπορώ να έχω μόνο μια αρχική οθόνη; δεν μπορώ να τις βγάλω τις άλλες;

Edited by dr_themis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα εχω το XPERIA E (C1505) κανω ενεργοποιηση στα δεδομενα αλλα δεν μου βγαζει το σημα που εβγαζε στο πανω μερος, ενω εχω κανει ενεργοποιηση, και δεν μπορω να συνδεθω στο internet σας παρακαλω βοηθηστε με
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...