Jump to content

Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πήραν το κινητό και τα 2 ξαδέρφια μου και μου ζήτησαν να τα "ρυθμίσω". Τα onscreen buttons είναι εκνευριστικά, καθότι είναι ίδια με τα κανονικά και πιάνουν χώρο στην ήδη μικρή οθόνη. Ξέρετε πώς βγαίνουν?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 409
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ίδιο που κάνεις όταν έχεις κλήση από το ακουστικό. Έχοντας την κλήση είτε κανονικά είτε σε ανοικτή ακρόαση, αυξομειώνεις την ένταση από τα πλαινα κουμπιά.

 

χαιρω πολυ. μιλαω για τον ηχο η αλλιως τραγουδι που χτυπαει οταν με παιρνουν τηλ. η ενταση ειναι πολυ χαμηλη ακομα και οταν το εχω στο τερμα. υπαρχει κατι που μπορω να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει το xperia e και το rootara για να περασω το superuser και το link2sd για να μπορεσω να περασω περισσοτερες εφαρμογες...εκανα τη πρωτη αναβαθμιση κανονικα αλλα στη δευτερη ενω κατεβαινει δεν μπορει να ολοκληρωσει την εγκατασταση...γνωριζετε το λογο???ξερει καποιος πως μπορω να το κανω?
Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να rootάρει το κινητό μετά την τελευταία αναβάθμιση;

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει η κοπελα μου αυτο το κινητο εδω και 4-5 μηνες και ενω δουλευε οσο καλυτερα γινεται για την κατηγορια και τα λεφτα του εχει περιπου μια εβδομαδα που της κολλαει ( δλδ δεν κανει τπτ , η οθονη μενει σβησμενη δεν κλεινει δεν ανοιγει ή ξεκλειδωνει και γενικα δεν αποκρινεται και πρεπει να βγαλεις την μπαταρια για να ξανανοιξει.) Παρακολουθησα το topic και ειδα αλλον εναν μονο με το ιδιο προβλημα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το προβλημα ειναι software i hardware δλδ αν φταει η τελευταια αναβαθμιση η χρειαζεται να το στειλει για επισκευη ή αν μπορει να γινει κατι για να διορθωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχει η κοπελα μου αυτο το κινητο εδω και 4-5 μηνες και ενω δουλευε οσο καλυτερα γινεται για την κατηγορια και τα λεφτα του εχει περιπου μια εβδομαδα που της κολλαει ( δλδ δεν κανει τπτ , η οθονη μενει σβησμενη δεν κλεινει δεν ανοιγει ή ξεκλειδωνει και γενικα δεν αποκρινεται και πρεπει να βγαλεις την μπαταρια για να ξανανοιξει.) Παρακολουθησα το topic και ειδα αλλον εναν μονο με το ιδιο προβλημα.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το προβλημα ειναι software i hardware δλδ αν φταει η τελευταια αναβαθμιση η χρειαζεται να το στειλει για επισκευη ή αν μπορει να γινει κατι για να διορθωθει.

 

Δοκιμασε να φλασαρεις ξανα την μαμα ρομ μεσω SUS. Πατα την επιλογη για καθαρη εγκατασταση και οχι πανω απο την παλια.Θα ειναι σαν να αγοραζει τωρα το κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Δεν το κανει τοσο συχνα ωστε να χρειαζεται να φλασαρω ακομα το κινητο αλλα αν φτασει σε σημειο που δεν μπορεις να το δουλευεις θα το δοκιμασω και θα γραψω αν λυθηκε το προβλημα. Μεχρι τοτε θα περιμενω και την καινουργια αναβαθμιση μηπως λυθει.
Link to comment
Share on other sites

Απορία, αν ξέρει κανείς:

Όταν κλειδώνεις το πληκτρολόγιο, νομίζω σε όλα τα xperia τηλέφωνα όπως και στο E, κάνει ένα εφεδάκι σαν να κλείνει μόνιτορ παλιάς τηλεόρασης.

Εμένα εδώ και πολύ καιρό, έχει πάει περίπατο αυτό, χωρίς να έχω κάνει κάτι στο τηλ.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το βάλω ή από που ρυθμίζεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Πηρα το εν λογο τηλεφωνο και ειναι και η πρωτη μου επαφη με smartphone!

Σιγα σιγα το μαθαινω και βρισκω και προβληματακια!

Στην προσπαθεια μου να στειλω μνμ καποιες λεξεις δεν υπαρχουν στο λεξικο!

Τις γραφω εγω χωρις την βοηθεια του λεξικου αλλα πως μπορω να τις προσθεσω στο λεξικο ωστε την επομενη φορα να υπαρχουν?

Εαν γινεται κατευθειαν απο την οθονη που γραφω το μνμ ωστε να γινεται γρηγορα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Πηρα το εν λογο τηλεφωνο και ειναι και η πρωτη μου επαφη με smartphone!

Σιγα σιγα το μαθαινω και βρισκω και προβληματακια!

Στην προσπαθεια μου να στειλω μνμ καποιες λεξεις δεν υπαρχουν στο λεξικο!

Τις γραφω εγω χωρις την βοηθεια του λεξικου αλλα πως μπορω να τις προσθεσω στο λεξικο ωστε την επομενη φορα να υπαρχουν?

Εαν γινεται κατευθειαν απο την οθονη που γραφω το μνμ ωστε να γινεται γρηγορα!

 

Πιστεύω ότι αν "κατεβάσεις" κάποιο άλλο πρόγραμμα για να γράφεις (π.χ Swiftkey), θα'χεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς. Σε μικρό χρονικό διάστημα, "μαθαίνει" τον τρόπο γραφής σου και μπορείς μετά να γράφεις ολόκληρα μηνύματα απλώς επιλέγοντας τις λέξεις από τις προτεινόμενες.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από το πληκτρολόγιο είναι η γραμμή προτεινόμενων λέξεων της εφαρμογής. Τέρμα αριστερά εμφανίζεται η λέξη που γράφεις εκείνη την στιγμή. Εάν την επιλέξεις αντί για κάποια από τις προτεινόμενες τότε αυτόματα αποθηκεύεται στο λεξικό χρήστη και θα εμφανίζεται στις προτεινόμενες λέξεις. Η σειρά εμφάνισης έχει να κάνει με την συχνότητα χρήσης. Φυσικά αναφέρομαι στο στοκ πληκτρολόγιο πάντα...

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ακομα μια αποροια!

Προσπαθω να στειλω ενα mms και μου λεει οτι "δεν μπορει και οτι η αποστολη θα γινει οταν ειναι διαθεσιμο το δικτυο",

Στη γραμμη καταστασεις πανω απο τις μπαρες του σηματος κεραιας μου βγαζει ενα Ε και μου εμφανιζει συχνα το προηγουμενο κειμενο!

Κατι δεν εχω ενεργοποιησει αλλα δεν κατεχω τιποτις!!!

 

Ακομα μια!

Γινεται οταν ερχεται ενα μνμ να αναβει και η οθονη οπως οταν εχεις κληση!

Με τον συντομο ηχο και την δονηση αμα εχει λιγο φασαρια δεν το καταλαβαινω!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις και καμια αλλη τετοια εφαρμογη και αλληλεπιδρουν!

ενα ακομα ερωτημα?

μπορω να φτιαξω μια ομαδα (πχ οικογενεια) που οτι τηλ μπαινει να χτυπαει με αλλο ηχο?

τωρα απλα εχω βαλει αλλο ηχο στην καθε επαφη αλλα το αλλο ειναι πιο ευκολο!

 

παναθεμα το android!

Χθες λειτουργουσε η εφαρμογη και σημερα στα μνμ δεν κανει τιποτα!

 

παρατηρησα οτι εαν κανεις εγκατασταση το light flow και δεν πειράξεις τις ρυθμισεις των μνμ των τοτε λειτουργει!

Οταν αλλαξα το χρωμα στo led σταματησε να λειτουργει για τα μνμ!

Οποτε το εκανα ξανα εγκατασταση και απλα δεν το πειραξα! Λειτουργει μια χαρα!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για root για την τελευταία έκδοση του dual e;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για root για την τελευταία έκδοση του dual e;

 

Το βρήκα μόνος μου με το framaroot...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Μόλις είδα το Xperia E το ερωτεύτηκα!!!:love:

 

Ήθελα να σας ρωτήσω:

 

Επειδή είμαι λιγάκι "τσακωμένος" με την τεχνολογία (το κινητό που έχω αυτή την στιγμή είναι το Samsung GE 2600) θέλω να ξέρω αν έχει εύκολο μενού για έναν αρχάριο στα smartphones σαν εμένα..

Για την ιστορία προσπάθησα να επεξεργαστώ το κινητό της αδερφής μου (Nokia Lumia 710) και το παράτησα:lol:

 

Να προτιμήσω το απλό ή το dual sim?

 

Βγάζει προβλήματα σαν κινητό?Είναι αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο το τελευταιο 2μηνο μου κανει νερα...δηλαδη,καποιες φορες που δεχομαι τηλεφωνο αργει να εμφανισει στην οθονη τον αριθμο που με καλει και δειχνει μονο το screensaver ενω ο ηχος ακουγεται κανονικα..Εχω κανει προσφατα επαναφορα εργοστασιακων και εχω μεσα ελαχιστες εφαρμογες(1 παιχνιδι και ενα reader).Aκομα,κανα δυο φορες το κινητο εχει κολλησει τελειως(δεν δουλευαν ουτε τα 3 πληκτρα κατω απ την οθονη).Τελος πολλες φορες οταν παταω για να ξεκλειδωσει,αργει πολυ το συρσιμο(οπως γινεται και οταν παω να δεχτω μια κληση)..

 

Πιστευετε οτι υπαρχει καποιο προβλημα ωστε να το παω για service(εχω ακομα εγγυηση) ή τα παραπανω οφειλονται στα χαμηλα χαρακτηριστικα του κινητου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω και εγω αυτο το κινητο εδω και ενα μηνα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα θελω να το κανω root!

Οποιος το εχει κανει επιτυχως ας μου δωσει τον οδηγο που ακολουθησε παρακαλω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται τα προγραμματα που κατεβάζω απο το android market να εγκαθίστανται στην SD card και οχι στην εσωτερικη μνημα?

π.χ δεν μπορει να κανει update το chrome γιατι δεν εχει χώρο, πως το βάζω στην SD μνημη?

 

δεν γνωριζει κανεις?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζει κανεις?

 

πας ρυθμισεις μετα διαχειρηστης εφαρμογων θα σου ανοιξει μια λιστα με ολα τα προγραματα μετα πατας μενου και διαλεγεις ταξινομηση κατα μεγεθος (ετσι σου βγαζει πρωτα αυτα που τρωνε πιο πολυ χωρο) μετα πατας πανω σε μια εφαρμογη σου ανοιγει αλλο πινακακι εκει μεσα εχει πολλες επιλογες αυτη που σε ενδιαφερει ειναι μετακινηση στην καρτα sd προσοχη δεν μεταφερονται ολεςκαι μπορει αυτο το κουμπι να μην μπορεις να το πατησεις μετακινησε οσες μετακινουνται αυτο ειναι ολο !!:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πήρα πρόσφατα το Sony xperia E dual και ενώ συνδέεται σε άλλα wi-fi, στου σπιτιού μου δεν συνδέεται. Γράφει Σύνδεση... και μετά αποθηκευμένο. Το router μου είναι το Linksys WAG200G. Έχετε ιδέα τι μπορεί να φταίει? Στο wi-fi του σπιτιού συνδέεται κανονικά ένα netbook και ένα samsung κινητό. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω κανάλι στο router αλλά τπτ! :(
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™ Ε και Xperia E dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...