Jump to content

myphone.gr AWARDS: Οι καλύτερες συσκευές του 2012 [UPDATE]


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποια συσκευή ήταν για εσάς η καλύτερη για το 2012;  

902 members have voted

  1. 1. Ποια συσκευή ήταν για εσάς η καλύτερη για το 2012;

    • Nokia Lumia 920
      93
    • Nokia 808 Pureview
      42
    • HTC One X
      47
    • Samsung Galaxy S3
      240
    • Samsung Galaxy Note 2
      251
    • LG Optimus 4X HD
      21
    • Sony Xperia T
      28
    • Apple iPhone 5
      69
    • Google Nexus 7
      90
    • Apple iPad 4
      21


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι του myphone.gr, καλώς ήρθατε στα καλύτερα της χρονιάς!

 

Το 2012 ήταν μια χρονιά συναρπαστική, γεμάτη καινούργιες πρωτοποριακές συσκευές. Εδώ λοιπόν, στο myphone.gr, αποφασίσαμε για πρώτη φορά φέτος να δώσουμε βραβεία για τις καλύτερες συσκευές της χρονιάς. Έτσι, editors, moderators, admins και όλο το ανθρώπινο δυναμικό της αγαπημένης σας ιστοσελίδας ψήφισαν τα καλύτερα (κατά την γνώμη τους) κινητά σε τρεις διαφορετικές κατηγορίες: Value for money (για την συσκευή που έχει τον καλύτερο λόγο τιμής/απόδοσης αλλά και χαρακτηριστικών), Best Performance (για το smartphone με τις καλύτερες επιδόσεις) και Editors Choice (για το καλύτερο smartphone της χρονιάς). Παράλληλα, έδωσαν και το βραβείο Best Tablet για το καλύτερο tablet. Οι συσκευές που μπήκαν στην ψηφοφορία ήταν αυτές που έκαναν την εμφάνιση τους μέσα στο 2012 αλλά και που είναι διαθέσιμες σε καταστήματα της ελληνικής αγοράς, ενώ για την κατηγορία Value for money πήραμε σαν βάση τις τιμές καθ' όλη την διάρκεια της χρονιάς που μας αφήνει σε λίγες ημέρες.

 

Φυσικά, δεν θα μπορούσε να λείψει η δική σας γνώμη, με το τελευταίο βραβείο, Reader's Choice, να ανήκει αποκλειστικά σε εσάς. Έτσι, μέσα από την ψηφοφορία που θα γίνει θα ανακηρύξετε εσείς την αγαπημένη σας συσκευή για το 2012, είτε πρόκειται για smartphone είτε για κάποιο tablet.

 

Πάμε λοιπόν να δούμε τους νικητές της κάθε κατηγορίας όπως τους έχει επιλέξει μετά από ψηφοφορία η ομάδα του myphone.gr.

 

Value for money

 

[3o] HTC Desire C: Ο μικρός αδελφός της επιτυχημένης σειράς της HTC ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατηγορίας μιας και προσφέρει εξαιρετική ποιότητα, εμφάνιση και το Sense της HTC λίγο πάνω από τα 150 ευρώ.

 

[2ο] ΗΤC One S: Πρακτικά πρόκειται για το One X με μικρότερη οθόνη και διαφορετικό επεξεργαστή. Παρ’ όλα αυτά προσφέρει εξαιρετικές επιδόσεις, ποιότητα κατασκευής κρατώντας την τιμή του κάτω από τα 400 ευρώ.

 

[1o] LG Optimus 4X HD: Μπορεί η LG να του γύρισε την πλάτη μερικούς μήνες μετά την κυκλοφορία του, αλλά εμείς δεν το ξεχάσαμε. Ισχυρότατο κινητό, με τις επιδόσεις του να βρίσκονται στα επίπεδα των Samsung Galaxy S3 και HTC One X, η τιμή των 352 ευρώ είναι πραγματικά μοναδική. Άξιος πρώτος!!!

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9861/optimus4x.jpg

 

Best Performance

 

[3ο] Apple iPhone 5: Μπορεί να «μοιάζει» με το iPhone 4S, αλλά οι επιδόσεις του παραμένουν κορυφαίες. Ο διπύρηνος Α6 αναλαμβάνει να φέρει εις πέρας οποιαδήποτε ανάγκη του χρήστη με απαράμιλλη ταχύτητα, προσφέροντας μοναδικές επιδόσεις.

 

[2ο] Samsung Galaxy S3: Το best seller της Samsung δεν θα μπορούσε να είναι σε διαφορετική θέση. Ο συνδυασμός του τετραπύρηνου Exynos με τον Mali-400 GPU φέρνουν κορυφαίες επιδόσεις σε ένα από τα κορυφαία κινητά της αγοράς.

 

[1ο] Samsung Galaxy Note 2: Exynos 4412 quad-core, 2GB Ram, Mali-400MP4 είναι μουσική για τα αυτιά όλων αυτών που ψάχνουν τις καλύτερες επιδόσεις από ένα κινητό. Εύκολα πρώτο.

 

Editors Choice

 

[3ο] Htc One X: Παρουσιάστηκε τον Φεβρουάριο, και από τότε συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή των smartphones του 2012. Τίποτα να ζηλέψει από τα υπόλοιπα κορυφαία κινητά της αγοράς, δίκαια στο βάθρο του myphone.gr

 

[2ο] Samsung Galaxy S3: Χωρίς εκπλήξεις η δεύτερη θέση. Η Samsung ξέρει να δίνει κάθε χρόνο τα καλύτερα smartphone στην αγορά, και το ίδιο έκανε και φέτος με το Galaxy S3. Κάτι μας λέει ότι και το 2013 θα κυλήσει στους δικούς της ρυθμούς.

 

[1ο] Samsung Galaxy Note 2: Πως γίνεται το τέλειο να γίνει ακόμα καλύτερο; Ένα κινητό που δημιούργησε μια καινούργια κατηγορία, που φέτος έχουν αρχίσει οι υπόλοιπες εταιρίες να την ακολουθούν, κατάφερε να παρουσιάσει έναν διάδοχο άξιο της κληρονομιάς του. Πιο όμορφο, πιο μεγάλη οθόνη, πιο δυνατό, με προγράμματα που το κάνουν πραγματικό tablet και όχι απλά ένα Smartphone με μεγάλη οθόνη, ήταν αναμφισβήτητα ο βασιλιάς των κινητών για το 2012.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9860/note2.jpg

 

Best Tablet

 

[1ο] Google Nexus 7: Πρακτικά κέρδισε το βραβείο χωρίς ανταγωνισμό. Τέλεια χαρακτηριστικά, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και σε τιμή απόλυτα προσιτή, όρθωσε το ανάστημα του μπροστά στο αντίπαλο δέος που ονομάζεται iPad. Ελπίζουμε η συνέχεια να είναι ανάλογη. Πίσω του ακολούθησαν με μεταξύ τους ισοβαθμία τα iPad 4 και iPad Mini της Apple.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9859/nexus7.jpg

 

Reader's Choice

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9862/readerschoice.jpg

 

Και τώρα η σειρά σας. Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη συσκευή για τον χρόνο που ετοιμάζεται να μας αφήσει και γιατί;

 

Καλή ψηφοφορία!

 

Ενημέρωση [01/01/13]: Και μετά από την δική σας ψηφοφορία, το Note 2 κερδίζει και το βραβείο του αναγνωστικού μας κοινού, το οποίο και το ανέδειξε σαν την καλύτερη συσκευή του 2012. Σε εξαιρετικά μικρή απόσταση πίσω από το Note 2 βρέθηκε μια ακόμη συσκευή της Samsung, το Galaxy S3.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/9876/note2-awards.jpg

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμμμμμμμμ, το Nexus 4 που είναι?:confused:

 

Edit

Μονο για την ελληνικη αγορα, τωρα το ειδα....

Edited by Kazeta
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμμ, το Nexus 4 που είναι?:confused:

 

Έλα ντε, αυτό αναρωτιόμαστε κι εμείς. Το έχεις δει σε κάποιο κατάστημα;

 

Οι συσκευές που μπήκαν στην ψηφοφορία ήταν αυτές που έκαναν την εμφάνιση τους μέσα στο 2012 αλλά και που είναι διαθέσιμες σε καταστήματα της ελληνικής αγοράς
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά. Το Note 2 δεν έχει κανέναν ανταγωνιστή. Απλά τους πατάει όλους. Πιστεύω με διαφορά η καλύτερη συσκευή φέτος!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά. Το Note 2 δεν έχει κανέναν ανταγωνιστή. Απλά τους πατάει όλους. Πιστεύω με διαφορά η καλύτερη συσκευή φέτος!

 

+1 Συμφωνω απολυτα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν εκλαβω το καλύτερη συσκευή ως καλύτερη για τον περισσότερο κοσμο, θεωρώ οτι είναι το Nexus 7, το οποίο έχω και ψηφισα.

 

Η καλύτερη για εμένα προσωπικά (για τις αναγκες μου) είναι το 808 pureview.

Link to comment
Share on other sites

Το Note II σάρωσε δίκαια τις προτιμήσεις και θα φανεί στην ψηφοφορία. Ειναι ορατό και στο επίσημο thread όπου έχουν πενταπλασιαστεί οι χρήστες σε σχέση με το πρώτο Note.

Όμως δεν παύει να είναι μια ειδική κατηγορία που τράβηξε πολύ κόσμο λόγο της πληρότητας του.

Πιστεύω όμως ότι εφόσον είναι αληθινά τα όσα ακούγονται, το S4 θα είναι αυτό που θα κάνει πολύ κόσμο να επιστρέψει σε κανονικό μέγεθος συσκευής.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4 και ας μην είναι στο poll..

Από τις υπόλοιπες συσκευές θα συμφωνήσω απόλυτα με τις επιλογές του myphone και την ψήφο μου θα δώσω στο Note II ως Reader's Choice..

Edited by paris_89

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Nokia 808... η Nokia έγραψε τον επίλογο του Symbian με το καλύτερο κινητό/κάμερα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ! Επόμενη επιλογή μου θα ήταν το 920... αυτές θεωρώ πρωτοποριακές συσκευές!
Link to comment
Share on other sites

Βάση χαρακτηριστικών θα ψήφιζα το Note 2. Ο δείκτης τιμή / απόδοση όμως με έστρεψε προς το Nexus 7. Θεωρώ ότι η τιμολόγηση του θα επηρεάσει συνολικά τον τρόπο που σκεφτόμαστε ως αγοραστές και (παρ' ελπίδα) και την πολιτική των εταιρειών. Άντε να δούμε..
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη για εμένα προσωπικά (για τις αναγκες μου) είναι το 808 pureview.

 

Είμαστε δυο! Χαχα πέρα από την πλάκα, εγώ ψηφισα 808, όχι γιατί το έχω, με βολεύει κτλ, αλλά γιατί θεωρώ ότι έφερε την πιο σημαντική καινοτομία το 2012. Η οποία μπορεί να μην ενδιαφέρει πολλούς, ειδικά εδώ μέσα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα ούτε την απαξιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κινητά το Lumia 920 και Padfone2 και σε tablet το Transformer Book έστω και αν τα 2 τελευταία θα κυκλοφορήσουν μέσα στο Γενάρη του 13,είχαν ανακοινωθεί επίσημα τον Οκτώβριο του 12.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Nokia 808... η Nokia έγραψε τον επίλογο του Symbian με το καλύτερο κινητό/κάμερα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ! Επόμενη επιλογή μου θα ήταν το 920... αυτές θεωρώ πρωτοποριακές συσκευές!

 

Είμαστε δυο! Χαχα πέρα από την πλάκα, εγώ ψηφισα 808, όχι γιατί το έχω, με βολεύει κτλ, αλλά γιατί θεωρώ ότι έφερε την πιο σημαντική καινοτομία το 2012. Η οποία μπορεί να μην ενδιαφέρει πολλούς, ειδικά εδώ μέσα, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα ούτε την απαξιώνει.

 

Δεν είμαι μόνος μου τελικά!!! Κι εγώ το 808 ψήφισα και εδώ, προσφέρει απίστευτα specs κάμερας για κινητό του 2012. Δεν θα έχει αντίπαλο για πολύ καιρό πιστεύω. Συν του ότι είναι το τελευταίο Symbian, στην καλύτερη του μορφή ως τώρα ως OS.

 

808 κι από μένα λοιπόν και τα μυαλά στα MegaPixels!!! :p

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Samsung Note 2 Και παράλληλα Omega για εφαρμογές προγράμματα image κ.λ.π το tabletphone απλά είναι σε άλλη κατηγορία:):):)
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω iPhone, πιστευω πως η Νοκια με το 920 εκανε πολλα βηματα μπροστα. Low light performance, image stabilization, ασύρματη φόρτιση, οθόνη που την χειρίζεσαι και με γάντια...

 

Εαν προχωρήσουν και τα WP8 με περισσότερες εφαρμογές και να αφήσουν τις παιδικές ασθένειες θα είναι σούπερ!

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ 808.

Κατά τη γνώμη μου κάτι πρωτοποριακό, που δεν έχουμε ξαναδεί σε κινητό (και δεν πιστεύω, ότι θα ξαναδούμε). Τα υπόλοιπα νομίζω, ότι ήταν απλές αναβαθμίσεις προηγούμενων μοντέλων

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

το htc desire c είναι στα 157 ενώ το nokia lumia 800 στα 199. Για αυτά τα 40 ευρώ διαφορά σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους, την ποιότητα κατασκευής και την εμφάνιση τους,τα καλά της nokia και την απροβλημάτιστη λειτουργία του, πιστεύω κατά την ταπεινή μου άποψη ότι το 800 είναι πιο value of money αυτή τη στιγμή. :p και το λέω επειδή έκανα πρόσφατα έρευνα αγοράς για έναν φίλο μου γι αυτή την κατηγορία.

 

εγώ ψηφίζω lumia 920 και αν είχα δεύτερη ψήφο οπωσδήποτε galaxy s3.

Edited by konstantinosid
Link to comment
Share on other sites

To galaxy s3 ξετιναξε σε πωλησεις το iphone στην εδρα του την Αμερικη,και στην Ελλαδα ακομα δοξολογειται.....:lol::lol::lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα galaxy s3..εχω χαθει απο το φορουμ και εχω χασει πολλα και δεν ξερω τι γινεται με το note 2..για αυτο δεν το ψηφισα..χρονια πολλα σε ολους

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Νοτελι και τα μυαλά στα κάγκελα με κοντινό το S3 και μετά Nexus 7.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Nokia 808 pureview γιατι ειναι πρωτα απο ολα τηλεφωνο(με οτι σημαινει αυτο) με καλυπτει και εχει καταπληκτικη(και αξεπεραστη για πολυ καιρο) φωτογραφικη/βιντεοκαμερα
Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν αντιπαθώ την Samsung αναγκαστικά ψήφισα το s3 αφού είναι η πιο πλήρης συσκευή στην μεγάλη κατηγορία. Ελλείψει πλήρους απάντησης από την HTC η οποία θα ήταν και ποιοτική και μέχρι να καταλάβουν ότι θέλουμε όλο το πακέτο (μαζί με την sd και την αποσπώμενη μπαταρία) δυστυχώς θα είναι η Samsung...
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 και αν κυκλοφορούσε το 4 θα έλεγα αυτό.Ο λόγος γιατί πέραν της μόδας και των χαρακτηριστικών για εμας τους εθισμένους συμφέρει και για τον υπόλοιπο κόσμο και το προτείνω(δεν προτάσσω) σε γνωστούς μου να το αγοράσουν γιατί συμφέρει λογο δύναμης και εξελισημότητας,πρώτη φορά στα χρονικά των mobile συσκευών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...