Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 8 Series


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νοεμβριο-Δεκέμβριο βγήκε για HTC και ATIV S. Το 1020 της ΑΤ&Τ και το 925 της T-Mobile την έλαβαν (το 1020 μαζί με την Black ενώ το 925 χωρίς την Black) και μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες θα αρχίσει να γίνεται διαθέσιμη και για τα υπόλοιπα μοντέλα της σειράς.

 

Ξέρουμε τι θα έχουν? Δεν αναφέρομαι στην Black αλλα γενικότερα στην νεα αναβάθμιση.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο δικό μου μπορώ να βάλω μόνο όταν γράφω sms και έχοντας γράψει πρώτα το φωνήεν και μετά πατάω τον τόνο για να μπει. wtf;

 

δεν μπορεί.

Πήγαινε στις επαφές και πάτησε τον φακό αναζήτησης. Εκεί δεν σου παίρνει τόνους??? (εννοείται γράφεις πρώτα το φωνήεν)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί.

Πήγαινε στις επαφές και πάτησε τον φακό αναζήτησης. Εκεί δεν σου παίρνει τόνους??? (εννοείται γράφεις πρώτα το φωνήεν)

 

Τελικά γίνεται. Ήταν λάθος μου. :O

Απλά νόμιζα ότι ο τονισμός είναι όπως στον υπολογιστή (πρώτα τόνος και μετά το φωνήεν) και την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με είχε μπερδέψει και μένα με τους τόνους τον πρωτο καιρό. Το σωστό θα έπρεπε να είναι πρωτα τόνος και μετα το φωνήεν. Ευτυχώς υπάρχει καλη πρόβλεψη και πολλές φορες το γλυτωνω.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε τι θα έχουν? Δεν αναφέρομαι στην Black αλλα γενικότερα στην νεα αναβάθμιση.

 

Νέες αναβαθμίσεις είναι και οι δύο απλά η μία είναι της MS (η GDR3) για όλα τα WP και η άλλη αφορά μόνο τα Lumia (η Black). Μπορείς να βρείς εδώ τι περιέχει η GDR3 ή Update 3 όπως λέγεται πλέον.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σήμερα τον UC browser απο περιέργεια και τον βρισκω αρκετά γρήγορο. Επίσης βολεύει πολύ το swipe για μπρος/πίσω κάτι που λείπει απο τον ie.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργιος κάτοχος Nokia Lumia 520.

Έχω βάλει το gmail μου στο κινητό και αντιμετωπίζω διπλό πρόβλημα:

1) Κινητά με κωδικό Ελλάδας 0030, όταν πατάω κλήση κόβει το 003 και βάζει το 0 πριν τον αριθμό του κινητού με αποτέλεσμα να μου βγάζει ότι ο αριθμός δεν είναι σωστός

2) Σε πολλές επαφές δεν μου έχει περάσει τον αριθμό! Το έλεγξα ότι είναι κανονικά με το νούμερο η επαφή στο gmail, αλλά στο κινητό ενώ μου λέει google προφίλ στην επαφή δε μου βγάζει το νούμερο!

Link to comment
Share on other sites

Νέες αναβαθμίσεις είναι και οι δύο απλά η μία είναι της MS (η GDR3) για όλα τα WP και η άλλη αφορά μόνο τα Lumia (η Black). Μπορείς να βρείς εδώ τι περιέχει η GDR3 ή Update 3 όπως λέγεται πλέον.

 

Τωρα που θα ενσωματώνει η ms την νοκια φανταζομαι θα εκπλήξει αυτο το φαινόμενο των δυο εκδόσεων. Χωρια που φτάσαμε σημερα να βλεπουμε σε καποια κινητα την black σε αλλα την 3 ενω καποια ακομα δεν πηραν φουλ την δυο.

Εχουμε νεότερα για την επόμενη έκδοση?

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το σωστο νημα για την ερωτηση μου αλλα προσπαθω να κανω εισοδο στο μαρκετ δηλαδη να βαλω τον λογαριασμο μου και μου βγαζει error 0χ0 τι μπορει να ειναι? Το κινητο φοραει το update GD3
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που θα ενσωματώνει η ms την νοκια φανταζομαι θα εκπλήξει αυτο το φαινόμενο των δυο εκδόσεων. Χωρια που φτάσαμε σημερα να βλεπουμε σε καποια κινητα την black σε αλλα την 3 ενω καποια ακομα δεν πηραν φουλ την δυο.

Εχουμε νεότερα για την επόμενη έκδοση?

 

Αυτο το φαινόμενο ωφελείται στο ότι κάποιες εταιρείες άφησαν τις συσκευές τους (και κατ' επέκταση τους πελάτες τους) στο έλεος του θεού ενω η Nokia τα δίνει όλα. Η εξαγορά ίσως να το αλλάξει αυτο (και μακάρι) ώστε να αποκτήσουν όλοι τα καλούδια της Nokia.

Black δεν πήρε κανένας ακόμη....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το φαινόμενο ωφελείται στο ότι κάποιες εταιρείες άφησαν τις συσκευές τους (και κατ' επέκταση τους πελάτες τους) στο έλεος του θεού ενω η Nokia τα δίνει όλα. Η εξαγορά ίσως να το αλλάξει αυτο (και μακάρι) ώστε να αποκτήσουν όλοι τα καλούδια της Nokia.

Black δεν πήρε κανένας ακόμη....;)

 

Δεν συμφωνώ. Αυτη η δικαιολογία δεν συμβαδίζει με το γεγονος πως αυτοι που λες πηραν πρώτοι την γενικη εκδοση. Αλλο η γενικη εκδοση και αλλο οι βελτιωσεις της νοκια που μας καλοεμαθε.

Σιγουρα θα περιοριστεί το φαινόμενο των ειδικων εκ δόσεων αλλα εμενα με ενδιαφέρει τι γίνεται νε τις Γενικές εκδόσεις. Εκτος και αν πορευτει μονη της πλεον η ms

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που θα ενσωματώνει η ms την νοκια φανταζομαι θα εκπλήξει αυτο το φαινόμενο των δυο εκδόσεων. Χωρια που φτάσαμε σημερα να βλεπουμε σε καποια κινητα την black σε αλλα την 3 ενω καποια ακομα δεν πηραν φουλ την δυο.

Εχουμε νεότερα για την επόμενη έκδοση?

 

Την black την βλέπουμε ήδη στα καινούρια τα Lumia (βλέπε 1520 και το 1020 της ΑΤ&Τ που δώθηκε τις προάλλες). Το update 3(GDR3) υπαρχει επίσημα στα WP της HTC και στο ATIV S αλλά όχι στα Lumia που βγήκαν την άνοιξη που μας πέρασε και πιο πρίν (εξαιρείται το 925 της T-Mobile που άρχισε να την λαμβάνει και αυτό τις προάλλες). Δεν είναι δύο εκδόσεις, μην το βλέπεις έτσι. Το update είναι ένα από την MS, κοινό για όλες τις συσκευές. Το τί θα βάλει η Nokia, η HTC και η Samsung από εκέι και πέρα σαν έξτρα στις συσκευές τους είναι θέμα της εκάστοτε εταιρείας και δεν έχει να κάνει συνολικά με τα WP και το update 2/3/5/10 που είναι κοινό.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το Γενικό τρίτο update GDR3 έχει ήδη δοθεί σε όλες τις εταιρίες την ίδια στιγμή.Κάποιες επέλεξαν να το δώσουν όπως τους το έδωσε η MS. Η νοκια επέλεξε να το δώσει μαζί με κάποιες δικές της εφαρμογές, ονομάζοντας το black. Πρόκειται για την ίδια έκδοση αναβάθμισης. Τώρα αν κάποιες εταιρίες δεν το εξελίσσουν παραπάνω και το δίνουν όπως το παίρνουν, για αυτό δεν φταίει ούτε MS ούτε η Νοκια.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω σήμερα τον UC browser απο περιέργεια και τον βρισκω αρκετά γρήγορο. Επίσης βολεύει πολύ το swipe για μπρος/πίσω κάτι που λείπει απο τον ie.

 

Ενώ έχω την εφαρμογή καιρό τώρα, δεν την χρησιμοποιώ συχνά. Σήμερα έτυχε να την χρησιμοποιήσω μετά από καιρό και όντως είναι αρκετά γρήγορος browser και το μπρος/πίσω βολεύει πολύ.

Ο ie δεν έχει καν επιλογή να πας μπροστά!

Link to comment
Share on other sites

Την black την βλέπουμε ήδη στα καινούρια τα Lumia (βλέπε 1520 και το 1020 της ΑΤ&Τ που δώθηκε τις προάλλες). Το update 3(GDR3) υπαρχει επίσημα στα WP της HTC και στο ATIV S αλλά όχι στα Lumia που βγήκαν την άνοιξη που μας πέρασε και πιο πρίν (εξαιρείται το 925 της T-Mobile που άρχισε να την λαμβάνει και αυτό τις προάλλες). Δεν είναι δύο εκδόσεις, μην το βλέπεις έτσι. Το update είναι ένα από την MS, κοινό για όλες τις συσκευές. Το τί θα βάλει η Nokia, η HTC και η Samsung από εκέι και πέρα σαν έξτρα στις συσκευές τους είναι θέμα της εκάστοτε εταιρείας και δεν έχει να κάνει συνολικά με τα WP και το update 2/3/5/10 που είναι κοινό.

 

Δεν με καταλαβες. Ειπα πως την black οπως και την amber τις περιποιηθηκε η νοκια. Κανονικα η αναβαθμιση ηταν η GDR που παίρνουν ολοι. Εγω ρωτησα αν θα εκλείψει αυτο το φαινόμενο με την εξαγορά. Δλδ θα παψουν να βγαίνουν αυτες οι εκδόσεις; αφου πλεον ανήκει στην μαμα ms. Εκτος και αν παλι θα θελουν να διαφοροποιηθουν. Αλλα μετα μαλλον htc Huawei kai Samsung θα ξινισουν ακομα πιο πολυ.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλαβες. Ειπα πως την black οπως και την amber τις περιποιηθηκε η νοκια. Κανονικα η αναβαθμιση ηταν η GDR που παίρνουν ολοι. Εγω ρωτησα αν θα εκλείψει αυτο το φαινόμενο με την εξαγορά. Δλδ θα παψουν να βγαίνουν αυτες οι εκδόσεις; αφου πλεον ανήκει στην μαμα ms. Εκτος και αν παλι θα θελουν να διαφοροποιηθουν. Αλλα μετα μαλλον htc Huawei kai Samsung θα ξινισουν ακομα πιο πολυ.

 

Προσωπικα πιστευω οτι θα συνεχισουν να υπαρχουν διαφορες στις αναβαθμισεις που θα βγαζει η ms για ολα τα wp απο τις αναβαθμισεις που θα δινει για την σειρα Lumia που θα βγαζει η ιδια πλεον με το κομματι της νοκια που εξαγορασε. Βεβαια ολα αυτα ειναι υποθεσεις προς το παρον και θα περασει αρκετος καιρος μεχρι να μαθουμε τι τελικα θα γινεται!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργιος κάτοχος Nokia Lumia 520.

Έχω βάλει το gmail μου στο κινητό και αντιμετωπίζω διπλό πρόβλημα:

1) Κινητά με κωδικό Ελλάδας 0030, όταν πατάω κλήση κόβει το 003 και βάζει το 0 πριν τον αριθμό του κινητού με αποτέλεσμα να μου βγάζει ότι ο αριθμός δεν είναι σωστός

Στον dialer πάτα τις ρυθμίσεις και απενεργοποίησε τη βοήθεια για τις διεθνεί?ς κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και ευλογημενα σε ολους.

 

Δεν συμφωνώ. Αυτη η δικαιολογία δεν συμβαδίζει με το γεγονος πως αυτοι που λες πηραν πρώτοι την γενικη εκδοση. Αλλο η γενικη εκδοση και αλλο οι βελτιωσεις της νοκια που μας καλοεμαθε.

Σιγουρα θα περιοριστεί το φαινόμενο των ειδικων εκ δόσεων αλλα εμενα με ενδιαφέρει τι γίνεται νε τις Γενικές εκδόσεις. Εκτος και αν πορευτει μονη της πλεον η ms

 

 

Φιλιππε δε γνωριζουμε πια θα ειναι η σταση της ms μετα την εξαγορα της νοκια οχι μονο στα updates, γενικα.

Εχεις πιασει το νοημα ομως και καλα κανεις εκει που το πας. Η νοκια καλως επραξε με την προσθηκη των εξτρα αλλα δε καταλαβαινω γιατι να αναμενουν τοσο πολυ οι κατοχοι των νοκια συσκευων μεχρι να βγει το update; Μιλουσα τις προαλλες(29 Οκτ) με τον Κωστα (μοντογια) με πμ, του λεω μολις μου ηρθε η gdr3, σε σας ποτε με το καλο; Αρχες του 14 μου λεει!!!

Οκ,ωραια τα καλουδια...καλο το διπλο αγγιγμα,καλες οι ειδοποιησεις στην οθονη αλλα αν παρεις ενα htc/samsung τωρα και πιο γρηγορα/ευκολα θα κλεισεις τις εφαρμογες στο multitask και αμα ξαπλωσεις να σερφαρεις εχεις τη δυνατοτητα να κλειδωσεις τη περιστροφη της οθονης.Μπορει να ειμαστε του πεταμα του εμεις με τα htc/sammy αλλα εχουμε και τα θετικα μας διχως να χανουμε την εγγυηση και να γινομαστε προγραμματιστες, κα microsoft!.

Πρεπει να συμμαζεψει την "ακαταστασια" των ενημερωσεων για να μη γινει android διοτι οπως σωστα λες, φτάσαμε σημερα να βλεπουμε σε καποια κινητα την black σε αλλα την 3 ενω καποια ακομα δεν πηραν φουλ την δυο.

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Αυτη η δικαιολογία δεν συμβαδίζει με το γεγονος πως αυτοι που λες πηραν πρώτοι την γενικη εκδοση. Αλλο η γενικη εκδοση και αλλο οι βελτιωσεις της νοκια που μας καλοεμαθε.

Σιγουρα θα περιοριστεί το φαινόμενο των ειδικων εκ δόσεων αλλα εμενα με ενδιαφέρει τι γίνεται νε τις Γενικές εκδόσεις. Εκτος και αν πορευτει μονη της πλεον η ms

 

Μα αυτο είναι που δεν καταλαβαίνεις. Η ms έβγαλε το update3 και το έδωσε σε όλους. Οι μεν htc και Samsung δεν ασχολήθηκαν καθόλου οπότε οι συσκευές της έλαβαν το update ως έχει, ή δε Nokia το δούλεψε ώστε να προσθέσει/βελτιώσει κάποια πράγματα. Για το αν η ms δίνει σε όλους αυτα τα καλούδια μελλοντικά, θα δείξει. Απο την μια μπορει να το κάνει ώστε να βοηθήσει στην εξάπλωση του λειτουργικου της. Απο την άλλη ίσως να μην το κάνει ώστε να κάνει απόσβεση των χρημάτων της επένδυσής της. Ειδομεν

 

Χρονια πολλα και ευλογημενα σε ολους.

 

 

 

 

Φιλιππε δε γνωριζουμε πια θα ειναι η σταση της ms μετα την εξαγορα της νοκια οχι μονο στα updates, γενικα.

Εχεις πιασει το νοημα ομως και καλα κανεις εκει που το πας. Η νοκια καλως επραξε με την προσθηκη των εξτρα αλλα δε καταλαβαινω γιατι να αναμενουν τοσο πολυ οι κατοχοι των νοκια συσκευων μεχρι να βγει το update; Μιλουσα τις προαλλες(29 Οκτ) με τον Κωστα (μοντογια) με πμ, του λεω μολις μου ηρθε η gdr3, σε σας ποτε με το καλο; Αρχες του 14 μου λεει!!!

Οκ,ωραια τα καλουδια...καλο το διπλο αγγιγμα,καλες οι ειδοποιησεις στην οθονη αλλα αν παρεις ενα htc/samsung τωρα και πιο γρηγορα/ευκολα θα κλεισεις τις εφαρμογες στο multitask και αμα ξαπλωσεις να σερφαρεις εχεις τη δυνατοτητα να κλειδωσεις τη περιστροφη της οθονης.Μπορει να ειμαστε του πεταμα του εμεις με τα htc/sammy αλλα εχουμε και τα θετικα μας διχως να χανουμε την εγγυηση και γινομαστε προγραμματιστες, κα microsoft!.

Πρεπει να συμμαζεψει την "ακαταστασια" των ενημερωσεων για να μη γινει android διοτι οπως σωστα λες, φτάσαμε σημερα να βλεπουμε σε καποια κινητα την black σε αλλα την 3 ενω καποια ακομα δεν πηραν φουλ την δυο.

 

Ναι, έχεις δίκιο στο ότι θα έπρεπε όλοι να πάρουν την ίδια στιγμη την 3 (ή οποια αναβάθμιση) και μετα να προσθέσει οποίος θέλει ότι θέλει. Τώρα αυτο έγινε μόνο πλαγίως....

Ποιος δεν έλαβε ολοκληρωμένη την 2????!!!!!!!

Χρονια πολλα και σε σένα. Υγεία και κάθε καλο.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει πως η MS στην 8.1 θα ενσωματωσει στο λειτουργικο ολα τα εξτρα της Nokia και στο μελλον οι οποιες αναβαθμισεις θα βγαινουν ταυτοχρονα για ολους. Απο αυτη την αποψη οι κατοχοι των HTC 8X και Ativ S θα ειναι οι τυχεροι της υποθεσης αφου θα παρουν Portico, Amber, Black μαζεμενες :) Τα Lumia θα διαφοροποιουνται κυριως απο τις ενσωματωμενες υπηρεσιες Here για τις οποιες η MS εχει συμφωνησει ηδη να πληρωσει μελλοντικες αδειες χρησης.

 

Καλες Γιορτες στους θαμωνες των WP θεματων :polarbear:

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Γιωργος εδωσε την πιο σωστή απάντηση. Αυτο πιστεύω και εγώ. Παντως μοντογια ακομα και η ιδια η νοκια την black την εδωσε με διαφορετικά χαρακτηριστικα!

 

Χρόνια πολλά σε όλους και πανω απο ολα υγεία.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθες η Nokia ήταν μια ξεχωριστή από την MS εταιρία, που ακολουθούσε την δική της πολιτική (για τα μάτια του κόσμου έστω...). Λογικό να θέλει να διαφοροποιηθεί από τις άλλες εταιρίες με WP για να πετύχει μεγαλύτερες πωλήσεις. Αύριο θα είναι και η ίδια ένα τμήμα της MS. Λογικό να θέλει να προωθεί πρώτα το λειτουργικό και έπειτα τις συσκευές της. Άρα ότι καινοτομία παίζει, θα την παίρνουν όλοι.

 

Ίσως διαφοροποιηθεί στον τομέα της φωτογραφίας, μιας και το pureview δεν είναι κάτι που έχουν όλοι οι κατασκευαστές, ώστε να τους παρέχει το ανάλογο λογισμικό, και σίγουρα θα διαφοροποιηθεί στους χάρτες here επειδή έχει πληρώσει δικαιώματα χρήσης για μια εταιρία (το mobile τμήμα της MS) και όχι για όσες εταιρίες χρησιμοποιούν WP.

 

Μακάρι να πάρουν όλες οι εταιρίες τις αλλαγές (άλλωστε πληρώνουν για το λειτουργικό) και να γίνει πιο ανταγωνιστικό το λειτουργικό σε σύνολο. Θα ήταν ωραίο σε έναν χρόνο από τώρα να έχουμε επιλογές από 100αδες κινητά με WP.

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει πως η MS στην 8.1 θα ενσωματωσει στο λειτουργικο ολα τα εξτρα της Nokia και στο μελλον οι οποιες αναβαθμισεις θα βγαινουν ταυτοχρονα για ολους. Απο αυτη την αποψη οι κατοχοι των HTC 8X και Ativ S θα ειναι οι τυχεροι της υποθεσης αφου θα παρουν Portico, Amber, Black μαζεμενες :) Τα Lumia θα διαφοροποιουνται κυριως απο τις ενσωματωμενες υπηρεσιες Here για τις οποιες η MS εχει συμφωνησει ηδη να πληρωσει μελλοντικες αδειες χρησης.

 

Καλες Γιορτες στους θαμωνες των WP θεματων :polarbear:

 

H αγορά από την MS έγινε αλλά θα κρατήσει την ΝΟΚΙΑ σαν ανεξάρτητη εταιρία, άρα δεν βλέπω να δινει black ή portico στους άλλους κατασκευαστές για να μπορει να υπερτέρει σε εφαρμογές και δυνατότητες, εναντι των ανταγωνιστών της .

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...