Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το swipe home ειναι χρησιμο αλλα οταν χρησιμοποιω το πληκτρολογιο κ παταω το space δν θα είναι δύσκολο? Ενω με κατι όπως το κορδονακι στη φωτο θα ηταν καλυτερο. θελω κατι αμεσο δηλ με μια κινηση να το κανω χωρίς να πρέπει να πατήσω κάπου κ μετά να πατήσω home

 

Για το νοτε 2 μιλαω

 

Το Gmd gesture έχει προεπιλογή να γυρίζεις στην αρχική οθόνη, την έχεις ενεργοποιήσει για να τη δοκιμάσεις εάν σε βολεύει?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Με το Gmd gesture εχω δοκιμασω να βαλω με swipe up αλλα πολλες φορες γινεται οταν πληκτρολογω κ μου τη σπαει. Ειχα δοκιμασει να μην πιανει οταν είναι ανοιχτό το πληκτρολογιο αλλα δεν πιάνει πάντα. Πως αλλιώς να το βάλω??
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή για να πηγαινω κατευθειαν στην αρχικη δηλαδη να βγαίνω από την εφαρμογή που είμαι με εναν τροπο πέρα απο το κουμπι? Δοκίμασα με το gmd gesture control αλλα οπως κ να το ορισω κατι θα πατεμβαινει πχ το πληκτρολογιο η το scrolling. Θα γινοταν μηπως να εβαζα κατι σαν τη μπαρα που τραβας οπως στη φωτο κ να ορισω να με πηγαινει home? Προτιμω να χρησιμοποιώ ένα δάχτυλο

 

Με την χρήση gestures του Nova launcher μπορείς να διαμορφώσεις gesture για μετάβαση στην αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Με το Gmd gesture εχω δοκιμασω να βαλω με swipe up αλλα πολλες φορες γινεται οταν πληκτρολογω κ μου τη σπαει. Ειχα δοκιμασει να μην πιανει οταν είναι ανοιχτό το πληκτρολογιο αλλα δεν πιάνει πάντα. Πως αλλιώς να το βάλω??

 

Στο πρώτο μενού της εφαρμογής (Gestures) θα ενεργοποιήσεις το Home και εκεί σου δείχνει ακριβώς την κίνηση που πρέπει να κάνεις για να γυρίσεις στην αρχική οθόνη.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή για να πηγαινω κατευθειαν στην αρχικη δηλαδη να βγαίνω από την εφαρμογή που είμαι με εναν τροπο πέρα απο το κουμπι? Δοκίμασα με το gmd gesture control αλλα οπως κ να το ορισω κατι θα πατεμβαινει πχ το πληκτρολογιο η το scrolling. Θα γινοταν μηπως να εβαζα κατι σαν τη μπαρα που τραβας οπως στη φωτο κ να ορισω να με πηγαινει home? Προτιμω να χρησιμοποιώ ένα δάχτυλο

 

Με την χρήση gestures του Nova launcher μπορείς να διαμορφώσεις gesture για μετάβαση στην αρχική οθόνη το οποίο όμως λειτουργεί όταν δεν χρησιμοποιείται από την εφαρμογή που βρίσκεσαι.

 

Μπορείς να φτιάξεις ένα shortcut στο notifications panel για να ξεπεράσεις αυτό το εμπόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και για ποιο κινητό το θες.

Πάντως σε galaxy s/s2/s3/s4 και σε διάφορα HTC που το Home button είναι στο κέντρο, ταιριάζει ωραία αυτό.

http://goo.gl/SvINq

Και δεν είναι μόνο για Home. Μπορείς να βάλεις κι άλλα.

 

 

Φίλε είσαι ένας μικρός θεός. Πολύ καιρό έψαχνα κάτι τέτοιο. Χωρίς πολλά πολλά. Με ένοιαζε μόνο να με πηγαίνει στην αρχική και να ανοίγει recent apps. Με καλύπτει και με το παραπάνω. Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα να δοκιμασω το swipe home button αλλα βλεπω πως υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να με πάει. Πιο ακαριαία δεν γίνεται? Αυτό το κορδονακι στη φωτο είναι για να αλλάζεις φόντο αλλά δεν μπορώ να το βάλω να με πηγαινει home. Ειναι του launcher...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το έβαλα με βολεύει πάρα πολύ. Η καθυστέρηση που έχει δεν είναι μεγαλύτερη από το home button. Πάντως δοκίμασε να πειράξεις στις ρυθμίσεις, advanced settings το detection area high απ'ότι κατάλαβα αυτό κάνει τη δουλειά που θες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο chrome έκανε αναβάθμιση και μου φαίνεται πιο γρήγορος και γενικά βολικός. Χρησιμοποιώ τον dolphin αλλά μετά την τελευταία αναβάθμιση του chrome μου φαίνεται θα δουλεύω συνέχεια με αυτόν. Πολύ καλή αναβάθμιση έκανε και το dynamic notifications. Άλλαξε όλη την εμφάνιση στην οθόνη κλειδώματος και αγγίζοντας στο εικονίδιο πριν προχωρήσουμε στο unlock ή στην ειδοποίηση, μας δείχνει επάνω αριστερά τη χαμένη κλίση (τουλάχιστον αυτό πρόσεξα).
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμία εφαρμογή για να πηγαινω κατευθειαν στην αρχικη δηλαδη να βγαίνω από την εφαρμογή που είμαι με εναν τροπο πέρα απο το κουμπι? Δοκίμασα με το gmd gesture control αλλα οπως κ να το ορισω κατι θα πατεμβαινει πχ το πληκτρολογιο η το scrolling. Θα γινοταν μηπως να εβαζα κατι σαν τη μπαρα που τραβας οπως στη φωτο κ να ορισω να με πηγαινει home? Προτιμω να χρησιμοποιώ ένα δάχτυλο

 

Εγώ για να μην καταπονώ το home button έχω βάλει το swapps. Παράλληλα μπορείς να κάνεις εναλλαγές σε ανοιχτά ή όχι προγράμματα χωρίς να χρειάζεται να βγαίνεις στην αρχική οθόνη ή το μενού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! SOSSSSS!!

έπαθα την εξής πλάκα.. πήγα να φτιάξω ωραία και καλά το ημερολόγιό μου στο google ώστε να τα έχω όλα εκεί τακτοποιημένα και όπως εισήγαγα τα στοιχεία από το outlook που τα είχα, περάστηκαν όλα στο google calendar αλαμπουρνέζικα! και το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω πως να τα σβήσω!!!!! έχει τύχει σε κανέναν? ξέρει κανείς τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Λύθηκε το θέμα μου!!

Edited by giannakiss
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κόλλησα με το 88sms τελικά. Μου αρέσει η pure-ιλα της στοκ sms app του καθαρού android.

 

 

 

 

 

 

 

Κι εγώ :-D Έφυγα από textra αφού το 88sms έχει ότι χρειάζομαι και στο nexus αν δε δεις το σήμα πάνω αριστερά νομίζεις ότι είσαι στη στοκ εφαρμογή. Επίσης λέει τι ώρα στάλθηκε το sms αν είχες κλειστό το κινητό κι όχι τι ώρα το πήρες.

 

Σε εσάς το 88sms στέλνει 160 χαρακτήρες?

Γιατί σε μένα όχι.

Θέλει κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς το 88sms στέλνει 160 χαρακτήρες?

Γιατί σε μένα όχι.

Θέλει κάποια ρύθμιση?

 

Ρυθμίσεις -> Αφαίρεση unicode -> τικ στο Αφαίρεση χαρακτήρων που δεν μπορούν να κωδικοποιηθούν

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες δύο μέρες παρατηρώ ότι το Tapatalk 2 καθυστερεί πολύ να μπει στα forums, να αλλάξει σελίδες.. γενικώς έγινε πολύ αργό και φαντάζει βαρύ σχεδόν παντού. Μέχρι εκείνο το σημείο έτρεχε σφαίρα και στο S2 αλλά και στο tab 2. Έχω αγοράσει και το Tapatalk 4 αλλά το είχα αφήσει στην άκρη για χάρη της σβελτάδας και της απροβλημάτιστης λειτουργίας του 2, μέχρι τη στιγμή που θα έβλεπα ότι το 4αρι θα ήταν ικανό να το αντικαταστήσει δηλαδή. Μήπως ήρθε αυτή η ώρα; Πως βλέπετε το 2αρι όσοι το χρησιμοποιείτε τις τελευταίες μέρες; Το 4αρι μετά τα τελευταία του updates;.. :)
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες δύο μέρες παρατηρώ ότι το Tapatalk 2 καθυστερεί πολύ να μπει στα forums, να αλλάξει σελίδες.. γενικώς έγινε πολύ αργό και φαντάζει βαρύ σχεδόν παντού. Μέχρι εκείνο το σημείο έτρεχε σφαίρα και στο S2 αλλά και στο tab 2. Έχω αγοράσει και το Tapatalk 4 αλλά το είχα αφήσει στην άκρη για χάρη της σβελτάδας και της απροβλημάτιστης λειτουργίας του 2, μέχρι τη στιγμή που θα έβλεπα ότι το 4αρι θα ήταν ικανό να το αντικαταστήσει δηλαδή. Μήπως ήρθε αυτή η ώρα; Πως βλέπετε το 2αρι όσοι το χρησιμοποιείτε τις τελευταίες μέρες; Το 4αρι μετά τα τελευταία του updates;.. :)

 

Εγώ από την στιγμή που βγήκε stable έκδοση για το 4, αυτό χρησιμοποιώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την στιγμή που βγήκε stable έκδοση για το 4, αυτό χρησιμοποιώ. ;)

 

Το είχα βάλει κι εγώ για καμιά εβδομάδα αλλά μου έλειψε η σπιρτάδα του 2 γι'αυτο και επέστρεψα, ήρθε η ώρα να το δοκιμάσω ξανά μάλλον.. :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή δεν το γούσταρα το 4 παραμένω στο 2...Και απλά όταν βλέπω καθυστερήσεις, μπαίνω και του κάνω μια "εκκαθάριση μνήμης cache" , σβήνει καμία δεκαπενταριά mb και ξανα-πηγαινει σφαίρα.....;);)
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σε εκπτωση η εφαρμογη MP3dit Pro-Music Tag Editor.

Υποστηριζει και Ελληνικα.

 

Την δοκιμασα και ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο YouTube πως κάνουμε αντιγραφή το λινκ του βίντεο που βλέπουμε;

 

Εγώ επιλέγω στην οθόνη που παίζει το βίντεο το πλήκτρο της "κοινής χρήσης" (αυτό με τις τρεις τελιτσες) και στις επιλογές που μου δίνει διαλέγω τη "σημείωση". Αυτομάτως με μεταφέρει σε μια σημείωση με το λινκ έτοιμο για αντιγραφή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιλέγω στην οθόνη που παίζει το βίντεο το πλήκτρο της "κοινής χρήσης" (αυτό με τις τρεις τελιτσες) και στις επιλογές που μου δίνει διαλέγω τη "σημείωση". Αυτομάτως με μεταφέρει σε μια σημείωση με το λινκ έτοιμο για αντιγραφή. ;)

 

Το προηγούμενο ειχε επιλογή να κάνει αντιγραφή συνδέσμου κατευθείαν. Κρίμα. Ταλαιπωρία έτσι

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο ειχε επιλογή να κάνει αντιγραφή συνδέσμου κατευθείαν. Κρίμα. Ταλαιπωρία έτσι

 

Πατάω το Share (αυτό με τις τρεις τελίτσες), επιλέγω Copy to Clipboard και μπορώ να μπω σε όποια εφαρμογή θέλω (Handcent, Viber κ.ο.κ.) και με παρατεταμένο πάτημα να επιλέξω Paste και να έχω το link.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Στο YouTube, εμφανίζει το σύμβολο του share, δηλαδή τις τελίτσες σε σχήμα τριγώνου που είναι ενωμένες. Από εκεί επιλέγω τι θέλω. Το copy to clipboard είναι συνήθως αυτό που επιλέγω.

https://www.youtube.com/watch?v=veXxpqE9yPg&feature=youtube_gdata_player

Αυτό για παράδειγμα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

O boat browser έδωσε την δυνατότητα να τον συγχρονίζει ς με τον φοξ στον υπολογιστή όπως με τον dolphin, έχει μπει στον σωστό δρόμο πλέον
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...