Jump to content

[Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, πριν δύο σελίδες είχε ρωτήσει κάποιο παιδί αν υπάρχει κάποια εφαρμογή ώστε να αποθηκεύει τα passwords από εφαρμογές και browser. Ξανά ρωτώ λοιπόν γιατί και γω ψάχνω μια τέτοια εφαρμογή γιατί είναι κουραστικό κάθε φορά να εισάγω τους κωδικός όταν θέλω να κάνω login.

 

Και επίσης η εφαρμογή μηνυμάτων textra δεν έχει μετρητή χαρακτήρων;

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το lastpass. Υπάρχουν αρκετές, αλλά αυτή είναι από τις πιο γνωστές. Για τη mobile εφαρμογή ζητάει συνδρομή 1€ κάθε μήνα / 12€ το χρόνο.

 

δεν υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας σε δημόσια δίκτυα. Τσάμπα αγχώνεσαι.

απλώς κλεινε χειροκίνητα ότι δεν θέλεις να τρέχει και απενεργοποιησε τον συγχρονισμό.

 

Σε δημόσια δίκτυα χωρίς κρυπτογράφηση (ιδανικά WPA2) υπάρχει τεράστιο πρόβλημα ασφάλειας. Εξασφαλίζεσαι σε κάποιο βαθμό με το να χρησιμοποιείς κρυπτογράφηση στις ιστοσελίδες ή τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν (SSL- https://*** ), αλλά πάντα υπάρχει κίνδυνος κάποια εφαρμογή να μεταφέρει δεδομένα χωρίς κρυπτογράφηση εάν δεν εφαρμόσουμε κάποιο έλεγχο.

 

Πέρα από το ότι δε γνωρίζεις ποιος άλλος "ακούει" στο ίδιο δίκτυο, είναι και από τις πιο πρόσφορες συνθήκες για man-in-the-middle attacks.

Link to comment
Share on other sites

Σε δημόσια δίκτυα χωρίς κρυπτογράφηση (ιδανικά WPA2) υπάρχει τεράστιο πρόβλημα ασφάλειας. Εξασφαλίζεσαι σε κάποιο βαθμό με το να χρησιμοποιείς κρυπτογράφηση στις ιστοσελίδες ή τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν (SSL- https://*** ), αλλά πάντα υπάρχει κίνδυνος κάποια εφαρμογή να μεταφέρει δεδομένα χωρίς κρυπτογράφηση εάν δεν εφαρμόσουμε κάποιο έλεγχο.

 

Πέρα από το ότι δε γνωρίζεις ποιος άλλος "ακούει" στο ίδιο δίκτυο, είναι και από τις πιο πρόσφορες συνθήκες για man-in-the-middle attacks.

αυτά είναι θεωρητικά. Αλοίμονο αν κάποιος στεκόταν σε δημόσιο ελεύθερο δίκτυο να σκαναρει τη σαρα και τη μάρα.

οι παρακολουθήσεις γίνονται στοχευμένα από τους σερβερς των εταιρειών. Δεν μπορεί να κάνει κανείς τπτ εκτός αν μπαινει απο διαφορετικά δίκτυα με αδήλωτο τηλέφωνο και σιμ μέσω μυστικων user names.

Αν θέλεις πραγματική ασφάλεια να σου δώσω κατευθυνσημ αλλά νομίζω ότι κάτι άλλο θέλεις να πείς.

Το Zelo walkietakie κλπ εφαρμογές προσφέρουν ανωνυμία υπό προυποθέσεις σε ταμπλετακι χωρίς σιμ, κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς πουθενά την εφαρμογη soundseeder(στην ουσία το γκρουπ play της Samsung αλλά για όλα τα κινητα) ολόκληρη;

 

Και πρέπει να κατεβάσεις μόνο την soundseeder ή και την soundseeder speaker;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς πουθενά την εφαρμογη soundseeder(στην ουσία το γκρουπ play της Samsung αλλά για όλα τα κινητα) ολόκληρη;

 

Και πρέπει να κατεβάσεις μόνο την soundseeder ή και την soundseeder speaker;

 

Και τα δύο πρέπει να κατεβάσεις.

Η free έκδοση έχει περιορισμούς αλλά δουλεύει μια χαρά. Πρέπει να είσαι στο ίδιο Wi-Fi δίκτυο, οπότε δεν είναι ακριβώς όπως της Samsung η οποία δεν απαιτεί κάτι τέτοιο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο πρέπει να κατεβάσεις.

Η free έκδοση έχει περιορισμούς αλλά δουλεύει μια χαρά. Πρέπει να είσαι στο ίδιο Wi-Fi δίκτυο, οπότε δεν είναι ακριβώς όπως της Samsung η οποία δεν απαιτεί κάτι τέτοιο.

Δεν χρειάζεται να κατεβάσει και τα δύο αν θες να είσαι συνέχεια seeder και για το Samsung άνταλασει μουσική μέσω blue tooth; Επίσης νομίζω το βασικό πρόγραμμα είναι το seed και όχι το speaker.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προγραμμα που να αλλαζεις τη φωνη σου κατα τη διαρκεια της κλησης υπαρχει;

 

Θέλω και εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ επίσης

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προγραμμα που να αλλαζεις τη φωνη σου κατα τη διαρκεια της κλησης υπαρχει;

 

Όχι δεν υπάρχει εφαρμογή που να το κάνει αυτό σε πραγματικό χρόνο.Μόνο μαγνητοφώνηση και έπειτα παραμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εφαρμογή αλλάζει τη φωνή σε πραγματικό χρόνο, αλλά έχει χρέωση

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.weirdvoice

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα στο tablet το tapatalk 4 και στο nexus το 2. Τώρα έρχονται ενημερώσεις και στα δύο :confused:

Τι φταίει στο nexus και δεν έρχονται ενημερώσεις στα θέματα που παρακολουθώ από το 4; έχω δοκιμάσει, clear cache, clear data και σβήσιμο και πέρασμα από την αρχή.

Το nexus είναι stock rom, kernel και cwm recovery.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για να σημειώνω τις ώρες από τα ιδιαίτερα και πόσα χρήματα χρωστούν / αν έχουν πληρώσει κλπ? Χρησιμοποιώ excel αλλά σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι πιο βολικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω ρομ και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω τους κωδικούς πρόσβασης στα wifi . γνωρίζει κάνεις αν γίνεται και πως με το titanium ή αν υπάρχει συγκειμένη εφαρμογή;

 

Επίσης , με το link2cd είδα ότι στο /system έχω διαθεσιμότητα μόνο 3% . θα μου δημιουργήσει πρόβλημα; Μπορώ να βγάλω κάτι από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω ρομ και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κρατήσω τους κωδικούς πρόσβασης στα wifi . γνωρίζει κάνεις αν γίνεται και πως με το titanium ή αν υπάρχει συγκειμένη εφαρμογή;

 

Επίσης , με το link2cd είδα ότι στο /system έχω διαθεσιμότητα μόνο 3% . θα μου δημιουργήσει πρόβλημα; Μπορώ να βγάλω κάτι από εκεί;

 

Θέλει root

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ryanamaral.wifi.passwords

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σας ζάλησα αλλά, αν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις στο tapatalk 4, θα πρέπει να κάνει την εγκατάσταση από την αρχή και να σβήσει όποιον φάκελο έχει δημιουργηθεί από το πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Για εμας που εχουμε παλιες συσκευες γινετε με καποιο τροπο να βαλουμε παλαιοτερη εκδοση του whatsapp messenger? ολου μου λεει να βαλω νεα version και οσο πιο νεα τοσο πιο βαρυα για την συσκευη μου. καμια ιδεα?

 

χρησιμοποιω την version whatsapp plus,δεν ειδα καμια διαφορα στην ταχυτητα ενω λενε οτι ειναι γρηγοροτερη εκδοση.Ειδε κανεις κανενα υπερ?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Με το lastpass περνάμε τους κωδικούς χειροκίνητα ή κάνει scan μόνο του ?

 

Έχει κάποια διαδικασία για αυτόματη συμπλήρωση σε browser. Δες κάποιο βιντεάκι για το πώς δουλεύει, είναι σχετικά βολικό.

Για πιο χειροκίνητο παίζει και keepass, που είναι δωρεάν/open source και έχει ports για android: keepass2android, keepassdroid.

 

Ξέρω σας ζάλησα αλλά, αν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις στο tapatalk 4, θα πρέπει να κάνει την εγκατάσταση από την αρχή και να σβήσει όποιον φάκελο έχει δημιουργηθεί από το πρόγραμμα.

 

Ευχαριστούμε, τουλάχιστον έλυσες το πρόβλημα! Εγώ βέβαια το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να απενεργοποιήσω τις ειδοποιήσεις :).

 

Α, και για να μην το ξεχάσω: Τι βλακεία να μην κρατάει στο cloud τους κωδικούς από τα WiFi!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το greenify. Είναι κανείς που έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό; δηλαδή να μην ανοίγουν οι εφαρμογές μετά από ειδοποίηση όπως το Facebook κα.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το greenify. Είναι κανείς που έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό; δηλαδή να μην ανοίγουν οι εφαρμογές μετά από ειδοποίηση όπως το Facebook κα.

 

όχι φίλε...δουλεύει τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το greenify. Είναι κανείς που έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό; δηλαδή να μην ανοίγουν οι εφαρμογές μετά από ειδοποίηση όπως το Facebook κα.

 

Μια χαρά δουλεύει, απλά η διαφορά ότι μπορείς να κάνεις hibernate και εφαρμογές συστήματος, αν σε μερικές δεν μπορείς κάνε τις απεγκατασταση με το Titanium και ξαναεγκατέστησε τις σαν απλές εφαρμογές από το store

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το greenify. Είναι κανείς που έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό; δηλαδή να μην ανοίγουν οι εφαρμογές μετά από ειδοποίηση όπως το Facebook κα.

 

Εμένα πάντως οι ειδοποιήσεις δεν μου έρχονται αν της αδρανοποιησω με αγορασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως οι ειδοποιήσεις δεν μου έρχονται αν της αδρανοποιησω με αγορασμένο...

 

Πάνω που θα έλεγα ότι σκεφτόμουν κι εγώ να το αγοράσω για να αδρανοποιώ το viber.. μήπως χρειάζεται να γίνει κάποια ρύθμιση από μέσα; Η μηπως δεν είναι ακόμα έτοιμη σαν εφαρμογή ώστε να μπορεί να λειτουργεί σωστά με όλες τις εφαρμογές που χρειάζονται αδρανοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Γενικές εφαρμογές II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...