Jump to content

[Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το κλασικό scratching test όπου τα πήγε εξαιρετικά (μπρος και πίσω μέρος) από ότι βλέπω ;)

 

@ourakot, μια χαρά θα είμαι προσωπικά με την μπαταρία της συσκευής σύμφωνα με αυτά που λες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω απο τις 9 το πρωι μεχρι τωρα ειμαι στο 55% με:

 

50 λεπτα browsing

55 λεπτα τηλεφωνων

5 λεπτα παιζοντας παιχνιδια

περιπου 1 ωρα κανοντας διαφορα αλλα

 

δεν αναφερω screen on time γιατι για καποιο λογο ειχε κολλησει ο μετρητης:wacko:

 

εισαι σε 3G ή σε wifi?

 

oi χρονοι που αναφερω εγω ειναι με το κινητο παντα σε 3g

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε 3G ή σε wifi?

 

oi χρονοι που αναφερω εγω ειναι με το κινητο παντα σε 3g

 

ξεχασα να το αναφερω αυτο.εχω απενεργοποιημενα τα δεδομενα και ημουν σε wifi για περιπου 2 ωρες.Επισης εχω και το google now απενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο τρατζικ το που εχουμε φτασει για μια συσκευη, αλλα ισως φανει χρησιμο σε οποιον περιμενει να αγορασει απο play store:

 

http://ludalex.soupwhale.com/n4checker/

 

Πωπω! Μου έφτιαξες την μέρα! 24/7 θα το παρακολουθώ :P Σε android βγήκε;

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το..τέρας δεν είναι μέτρο σύγκρισης για κανένα τηλέφωνο,απλά γιατί δεν παίζεται σε μπαταρία με κανένα άλλο. Οπότε να θεωρήσω απλά ατυχής οποιαδήποτε σύγκριση με οποιοδήποτε τηλέφωνο. Τώρα,για μένα,ακόμα κι αν έχει ένα 10% με 15% μικρότερη διάρκεια από το S3, με την ίδια χρήση..θα το αντέξω, οπωσδήποτε! Αυτό που δε θα αντέξω είναι να περιμένω την επόμενη αναβάθμιση και να μην έρχεται αλλά ακόμα κι αν έρθει να είναι προβληματική! Ακόμα θυμάμαι τα παράπονα των παιδιών στο note1 όταν πήρε την ICS....!!!!

 

Βρε Κωστάκη, ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αλλά μην υπερασπίζεσαι σαν να έφτιαξες εσύ το Nexus!...:)

 

Δε μίλησα μόνο για το ''τέρας'', αν και θα έπρεπε γιατί ο καθένας μας το συγκρίνει βάση τα δικά του κριτήρια, άλλα και με το S3.Και έτσι όπως φαίνεται, η διαφορά δεν είναι μόνο 10%-15%...ΜΑΚΑΡΙ να διαψευτούμε και μια αναβάθμιση λογισμικού να δώσει στη μπαταρία ένα Boost!

Τώρα εσύ μετά απο 30 συσκευές θυμήθηκες τις γρήγορες και σωστές αναβαθμίσεις...:p...

Που δε σημαίνει παρεπιπτόντως ότι είναι και σωστές στο Nexus!Σε πολλές αναβαθμίσεις υπάρχουν προβλήματα που διορθώνονται σε επόμενες.Και είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!!!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Βρε Κωστάκη, ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αλλά μην υπερασπίζεσαι σαν να έφτιαξες εσύ το Nexus!...:)

 

Δε μίλησα μόνο για το ''τέρας'', αν και θα έπρεπε γιατί ο καθένας μας το συγκρίνει βάση τα δικά του κριτήρια, άλλα και με το S3.Και έτσι όπως φαίνεται, η διαφορά δεν είναι μόνο 10%-15%...ΜΑΚΑΡΙ να διαψευτούμε και μια αναβάθμιση λογισμικού να δώσει στη μπαταρία ένα Boost!

Τώρα εσύ μετά απο 30 συσκευές θυμήθηκες τις γρήγορες και σωστές αναβαθμίσεις...:p...

Που δε σημαίνει παρεπιπτόντως ότι είναι και σωστές στο Nexus!Σε πολλές αναβαθμίσεις υπάρχουν προβλήματα που διορθώνονται σε επόμενες.Και είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!!!

 

+1000

Μια συσκευή θεωρείται πλήρης βάση πολλών παραμέτρων.

Το GN αν υποθέσουμε σαν μια ρεαλιστική τιμή κτήσης τα 420 € δικαιολογεί να παραβλέψεις κάποια πράγματα αλλα μεχρι ενος σημείου.

Δεν μπορούμε όμως σώνει και καλά να την θεωρούμε ιδανική για όλο τον κόσμο όταν έχει τόσες ελειψεις και παραλληλα υστερεί σε θέματα οπως κάμερα κλπ.

Ούτε το Note μπορεί βεβαιως να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης η κοινής αποδοχής με τετοιο μέγεθος.

 

Η πραγματικότητα είναι απλή και την ξέρουμε όλοι όσοι ασχολούμαστε.

Οπως ειναι η συσκευή, για καποιους εδω μέσα που ξέρω το πως χρησιμοποιούν την συσκευή τους, η μπαταρία θα τους βγάλει μέχρι το απόγευμα.

Και κάτι αλλο. Ταχύτητα δεν ειναι το πως κινούμαστε στο UI, αλλα το ανοιγμα εφαρμογών. Εκει δεν υπάρχουν μεγαλες διαφορές πλεον.

 

Σε λίγο καιρό που θα την έχουν οι περισσοτεροι στα χέρια τους, θα δούμε σε ποιους κανει και σε ποιους οχι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες ειναι αλλες με το S3 και αλλες με το iPhone5 τραβηγμενες.

 

Τα κινητα ειναι τα 8X,iPhone5,N4,S3,GNex.

 

η φωτεινοτητα ειναι σε ολα στο αυτοματο αλλα στο ιδιο επιπεδο

 

 

http://img163.imageshack.us/img163/9702/fotocopy2.jpg

http://img577.imageshack.us/img577/953/20121124200324.jpg

http://img803.imageshack.us/img803/6505/fotocopy3.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/2007/fotona.jpg

 

συγχωρηστε με αλλα τις καναμε για αλλο ιταλικο φορουμ αλλα τις παραθετω και εδω

Η αληθεια ειναι οτι εχει ομορφα ασπρα αλλα το amoled εχει καταπληκτικα μαυρα

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στο μαύρο δεν γίνεται ιδιαίτερα αισθητή στις φωτογραφίες ενώ στο λευκό φαίνεται καθαρά.

 

Αυτό με το WiFi μου έκανε και εμένα ιδιαίτερη εντύπωση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ιδεα μου ή το Ν4 εχει μακραν καλυτερο wi-fi?

 

Δε παίζει ρόλο το εικονίδιο με το πραγματικο σήμα wifi.Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο μάρκετ που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει ρόλο το εικονίδιο με το πραγματικο σήμα wifi.Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές στο μάρκετ που κάνουν αυτή τη δουλειά.

 

Για καντο λιανα αν μπορεις γτ δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως..

Υπαρχουν δλδ εφαρμογες που απλα κανουν το σημα να φαινεται καλυτερο (στο εικονιδιο) ενω δεν ειναι?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοματο (φωτεινοτητα) στο iOS 6 δεν λειτουργει...!! Και το εικονιδιο στο wi-fi μπορεί να ειναι θεμα μαμας ρυθμισης.... να εχουν το ιδιο πραγματικο σημα αλλα με διαφορετικες ενδειξεις...!! :)
Link to comment
Share on other sites

Για καντο λιανα αν μπορεις γτ δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως..

Υπαρχουν δλδ εφαρμογες που απλα κανουν το σημα να φαινεται καλυτερο (στο εικονιδιο) ενω δεν ειναι?

 

οχι απλα ο κατασκευαστης μπορει να εχει επιλεξει να δειχνει οτι εχει φουλ σημα ενω δεν εχει και ενας αλλος να εχει καλυτερο σημα αλλα επειδη ειναι πιο αληθινος στην απεικονηση να φαινεται οτι εχει χειροτερο σημα

 

δεν ξερω αν το εγραψα σωστα... :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

οχι απλα ο κατασκευαστης μπορει να εχει επιλεξει να δειχνει οτι εχει φουλ σημα ενω δεν εχει και ενας αλλος να εχει καλυτερο σημα αλλα επειδη ειναι πιο αληθινος στην απεικονηση να φαινεται οτι εχει χειροτερο σημα

 

δεν ξερω αν το εγραψα σωστα... :lol:

 

βλέπε π.χ. εικονίδιο μπαταρίας (τουλάχιστον σε παλιότερες εκδόσεις, τώρα δε ξέρω μιας κι έχω custom) που ενώ νόμιζες ότι έχεις γύρω στο 80 στην πραγματικότητα είχες 50-60%

Link to comment
Share on other sites

Κοντά δέκα μέρες μετά την κυκλοφορία, οι μπαταρίες έχουν στρώσει και στο xda βλέπω μερικές πολύ καλές επιδόσεις.

Κάποιος εχει 17 ώρες λειτουργία με 6 ώρες οθόνη , άλλος 13 ώρες λειτουργίας με 5 ώρες οθόνη, κάποιος άλλος 10 ώρες λειτουργίας με 6+ ώρες οθόνη και λίγο χυμό ακόμα στην μπαταρία ενώ υπάρχει και κάτοχος με 28 ώρες λειτουργίας και 4μιση ώρες οθόνη. Ολα αυτά σημερινές επιδόσεις. Υπάρχουν στις τελευταίες 2-3 σελίδες του αντίστοιχου thread.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Κοντά δέκα μέρες μετά την κυκλοφορία, οι μπαταρίες έχουν στρώσει και στο xda βλέπω μερικές πολύ καλές επιδόσεις.

Κάποιος εχει 17 ώρες λειτουργία με 6 ώρες οθόνη , άλλος 13 ώρες λειτουργίας με 5 ώρες οθόνη, κάποιος άλλος 10 ώρες λειτουργίας με 6+ ώρες οθόνη και λίγο χυμό ακόμα στην μπαταρία ενώ υπάρχει και κάτοχος με 28 ώρες λειτουργίας και 4μιση ώρες οθόνη. Ολα αυτά σημερινές επιδόσεις. Υπάρχουν στις τελευταίες 2-3 σελίδες του αντίστοιχου thread.

Οπότε καταρριπτεται και ο ισχυρισμός ότι δεν θα κρατάει πάνω από 4,5 ώρες προς ικανοποίηση φυσικά όσων το έχουν βάλει στο μάτι. Από τα ποστς σου βλέπω τις επιδόσεις που είχα και στο s3 με ics και custom roms :)

Link to comment
Share on other sites

το κινητο απο προχθες το πρωι που το ανοιξα για πρωτη φορα μεχρι τωρα δεν εχει κλεισει και ειναι λες και το ανοιξα πριν απο 2 λεπτα:D κανενα slowdown με 1300 mb ελευθερα ram χωρις τη χρηση taskmanager
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι ευκαιρία μόνο στο play store. Και πραγματικά ευκαιρία για ένα τέτοιο τηλέφωνο. Αλλού είναι πιο ακριβό...http://www.carphonewarehouse.com/buy/LG_NEXUS_4

Κάποιος που παίρνει nexus ξέρει τι παίρνει και ξέρει πώς να το φέρει στο σημείο που θέλει. Απλά το συγκεκριμένο έχει specs high end τηλεφώνων και ίσως αυτό να ενοχλεί κάποιους.... Φυσικά και ενδιαφέρει όλους τους android funs απλά οι σύνθετες αναλύσεις καλύτερα να λείπουν και να γίνονται από τα παιδιά που το έχουν στην κατοχή τους! Ούτε μπορούμε να έχουμε σαν παράδειγμα το προηγούμενο nexus που και σε σχεδιασμο και σε ποιότητα και σε specs είναι πολύ κατώτερο! Ατυχής λοιπόν η οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ τους. Η LG έκανε την υπέρβαση και έβγαλε ένα τηλέφωνο αντάξιο των προσδοκιών ενός high end τηελεφώνου και όχι την κοροϊδία της samsung. Βέβαια,όπως έχω πει, πρέπει όλα αυτά να αποδειχθούν και οι μόνοι που μπορούν να βοηθήσουν είναι αυτοι που το έχουν. Οι υπόλοιποι καλό είναι να λένε τη γνώμη τους αλλά οι εντενείς αναλύσεις είναι το λιγότερο...άστοχες από τους μη κατόχους...!!!!

Αυτό να ισχύει και απο τις δυο πλευρές όμως...;)

Ούτε να υποστηρίζουμε, ούτε να θάβουμε πρωτού το δούμε...:)

 

Anyway, τη Τετάρτη μάλλον θα το έχουμε στη κατοιχή μας!

Θα γίνει πλήρης test drive μιας και θα μαζευτουμε σπίτι μου έμπειροι χρήστες όπως ο Χάρης, ο Ευθύμης, ο Αργύρης και εσύ Κώστα...:)

Θα έχουμε κι άλλες high end να συγκρίνουμε, άρα, λίγες μέρες υπομονή...!!!

Πιθανόν θα παίξει και βίντεο review...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

το κινητο απο προχθες το πρωι που το ανοιξα για πρωτη φορα μεχρι τωρα δεν εχει κλεισει και ειναι λες και το ανοιξα πριν απο 2 λεπτα:D κανενα slowdown με 1300 mb ελευθερα ram χωρις τη χρηση taskmanager

 

Φίλε για το Nexus 4 μιλάς, γιατί έχεις άλλο τηλέφωνο στο avatar?

Τι εννοείς ακριβώς. Το ενεργοποίησες προχθες το πρωί και έκανες τι; το είχες κλειστό, ή έτρεχες διάφορες εφαρμογές;

Τα πρόβλημα με slowdown και RAM δεν υπάρχουν ούτε στο SII που έχω εγώ.

Κάπου δεν σε πιάνω. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για το Nexus 4 μιλάς, γιατί έχεις άλλο τηλέφωνο στο avatar?

Τι εννοείς ακριβώς. Το ενεργοποίησες προχθες το πρωί και έκανες τι; το είχες κλειστό, ή έτρεχες διάφορες εφαρμογές;

Τα πρόβλημα με slowdown και RAM δεν υπάρχουν ούτε στο SII που έχω εγώ.

Κάπου δεν σε πιάνω. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες.

Ναι,για το n4 λεω..Του κανω κανονικη χρηση οπως browsing,τηελφωνα,youtube και αλλες εφαρμογες...Πριν απο το n4 ειχα το galaxy nexus και πριν απο αυτο το s2.Και τα δυο λογω 1 gb ram ανα τα ειχα ανοιχτα π.χ. για 2 μερες εβλεπε μικρα lag και μικρες καθυστερησεις,οχι τιποτα το φοβερο αλλα τις εβλεπα.Τωρα με το n4 δεν βλεπω τιποτα απο ολα αυτα.Τη "σπιρταδα" που ειχε απο την ωρα που ανοιξα την εχει μεχρι τωρα,σαν να το ειχα ανοιξει πριν απο λιγο:)

Ελπιζω να καταλαβες

Link to comment
Share on other sites

το κινητο απο προχθες το πρωι που το ανοιξα για πρωτη φορα μεχρι τωρα δεν εχει κλεισει και ειναι λες και το ανοιξα πριν απο 2 λεπτα:D κανενα slowdown με 1300 mb ελευθερα ram χωρις τη χρηση taskmanager

 

Αυτό πραγματικά είναι πολύ καλό!

Αίμα και το Note2 μου, το χα κάνει κ μου δούλευε με 1.4 έως 1.5 γεμάτα στη ram του αφήνοντας μόνο 300-400 ελεύθερα.

Επίσης για να καταλάβουν κάποιοι την αμεσότητα του pure android σας δείχνω 1 μικρό τελείως πρόχειρο videακη με το GN μου και το περυσινο HW του, όποτε αν αυτό πάει έτσι( πιο άμεσα το ξαναλέω σε ξύπνημα,κλήσεις απ τα S3, Note2, τότε το καινούργιο με 1 απλό στήσιμο το θα κάνει?

 

http://db.tt/qvaLTWGO

 

Sorry.για τη ποιότητα, το χα.κάνει μα το.δείξω σε 1 φίλο :-)

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την μπαταρια μου ειχε φανει κι εμενα περιεργο αλλα ριχτε μια ματια... http://gadgetgreek.blogspot.gr/2012/11/android-42-honeycomb.html με ενα update θα λυθουν ολα λογικα στο μελλον...!! :up:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την μπαταρια μου ειχε φανει κι εμενα περιεργο αλλα ριχτε μια ματια... http://gadgetgreek.blogspot.gr/2012/11/android-42-honeycomb.html με ενα update θα λυθουν ολα λογικα στο μελλον...!! :up:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πανηγυρίζεις για τα προβλήματα της 4.2. Επειδή θα λυθούν στο μέλλον.:wacko:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ναι,για το n4 λεω..Του κανω κανονικη χρηση οπως browsing,τηελφωνα,youtube και αλλες εφαρμογες...Πριν απο το n4 ειχα το galaxy nexus και πριν απο αυτο το s2.Και τα δυο λογω 1 gb ram ανα τα ειχα ανοιχτα π.χ. για 2 μερες εβλεπε μικρα lag και μικρες καθυστερησεις,οχι τιποτα το φοβερο αλλα τις εβλεπα.Τωρα με το n4 δεν βλεπω τιποτα απο ολα αυτα.Τη "σπιρταδα" που ειχε απο την ωρα που ανοιξα την εχει μεχρι τωρα,σαν να το ειχα ανοιξει πριν απο λιγο:)

Ελπιζω να καταλαβες

 

τα 2gb ram ειναι η λυση για τα slowdowns του android, ειμαι πεπεισμενος πλεον.

Και μην ακουσω κανα σκωπτικο σχολιο, αν τα τετραπυρηνα και την απλετη ram μου τη δινουν σε τιμη χαμηλοτερη απο ενα iphone 5, τοτε, ναι, θα τα προτιμησω.

Σε καθε περιπτωση επειδη επαιξα με ενα final nexus 4 μπορω να πω οτι αξιζει ανετα ακομα και 450 ευρω...

Αν το τιμολογουσαν 599 και το κυκλοφορουσαν παντου σε αυτη την τιμη (playstore, brick&mortar, παντου) παλι καλα θα πηγαινε εμπορικα και παλι sold out θα ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πανηγυρίζεις για τα προβλήματα της 4.2. Επειδή θα λυθούν στο μέλλον.:wacko:

 

Πανηγυριζω γιατι πολυ απλα το θεματακι που λεμε εδω και ποσα σχολια για την αυτονομια της μπαταριας κτλ κτλ δεν ειναι προβλημα του hardware και ειναι ενα software bug... που σημαινει οτι λογικα με το πρωτο update που θα λαβουμε θα διορθωθει και η αυτονομια θα ειναι πολυ καλυτερη...!! Δεν πανηγυριζω για τα προβληματα, αλιμονο... ελπιζω να μην διαβασες μονο τον τιτλο...!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...