Jump to content

iPad Mini (2012)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν τα IPAD γενικά διαβάζουν .docx, ppt, pdf, .xls αρχεία; Υπάρχει δωρεάν εφαρμογή ή πρέπει κάποιος να αγοράσει κάποιο πρόγραμμα σαν το office; Με ιστοσελίδες με java τεχνολογία υπάρχει κάποιο θέμα ή όλα λειτουργούν "κανονικά";

 

Υπαρχουν εφαρμογες για τα παντα. Αν θελει; Μονο να διαβαζεις, θα σε καλυψουν οι δωρεαν. Αν θελεις να επεξεργαζεσαι κιολας, θα αγορασεις μια εφαρμογη.

Για το δευτερο που ρωτας, δεν ξερω να σου πω. Ενα παραδειγμα ιστοσελιδας τετοιας?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 911
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://javatester.org/version.html

εδω είναι ένα παράδειγμα. Θα είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ από του χρόνου και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά sites με γραφικές παραστάσεις και υπολογισμό συναρτήσεων τα οποία χρησιμοποιούν java. Τώρα δεν μπορώ να βρω κάποιο. Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

http://javatester.org/version.html

εδω είναι ένα παράδειγμα. Θα είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ από του χρόνου και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά sites με γραφικές παραστάσεις και υπολογισμό συναρτήσεων τα οποία χρησιμοποιούν java. Τώρα δεν μπορώ να βρω κάποιο. Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

 

Μια χαρα το ανοιξα το site. Δεν ξερω αν δειχνει και κατι που δεν βλεπω βεβαια.

Μου δειχνει αυτο https://www.dropbox.com/s/h4phorvyg1ja2em/2013-01-22%2021.53.31.png

Γενικα, μονο το flash player δεν υποστηριζεται.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Γιάννη. Και μια άλλη ερώτηση. Από ακουστική τα ηχεία είναι καλά; Ευχαριστιέται κανείς τα τραγουδάκια από youtube πχ; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση όσο η ποιότητα. Γενικά ένα χρήστης ετών windows (από win3.1 για να καταλάβετε) τι διαφορές θα βρει με ένα IPAD; Εξαιρώ τα USB που ξέρω ότι δεν έχει υποδοχή το IPAD.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Γιάννη. Και μια άλλη ερώτηση. Από ακουστική τα ηχεία είναι καλά; Ευχαριστιέται κανείς τα τραγουδάκια από youtube πχ; Δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση όσο η ποιότητα. Γενικά ένα χρήστης ετών windows (από win3.1 για να καταλάβετε) τι διαφορές θα βρει με ένα IPAD; Εξαιρώ τα USB που ξέρω ότι δεν έχει υποδοχή το IPAD.

 

Τα ηχεια ειναι πολυ καλα απο ποιοτητα και ικανοποιητικα απο ενταση.

Να εχεις υποψη σου οτι το ios ειναι εφαρμογοκεντρικο και οχι αρχειοκεντρικο οπως τα windows. Δηλαδη , δεν πας στο αρχειο για να το ανοιξεις με την προεπιλεγμενη εφαρμογη, αλλα πας στην εφαρμογη, μεσα απο την οποια ανοιγεις το αρχειο που θελεις. Στο λεω πολυ γενικα, για να εχεις μια ιδεα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

http://javatester.org/version.html

εδω είναι ένα παράδειγμα. Θα είμαι φοιτητής στο ΕΑΠ από του χρόνου και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά sites με γραφικές παραστάσεις και υπολογισμό συναρτήσεων τα οποία χρησιμοποιούν java. Τώρα δεν μπορώ να βρω κάποιο. Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση.

Μια χαρα το ανοιξα το site. Δεν ξερω αν δειχνει και κατι που δεν βλεπω βεβαια.

Μου δειχνει αυτο https://www.dropbox.com/s/h4phorvyg1ja2em/2013-01-22%2021.53.31.png

Γενικα, μονο το flash player δεν υποστηριζεται.

 

Δυστυχώς τα Java applets δεν υποστηρίζονται από τον Safari του iOS.

Όπως μπορείς να δεις και από το screenshot του ddr2, αντί να εμφανίζει αυτό, πράγμα που θα σήμαινε πως δουλεύει το java applet, αντ' αυτού δεν βλέπουμε τίποτα.

 

Τέλος, να αναφέρω πως Java και JavaScript δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ενεργοποιώντας το δεύτερο από τις ρυθμίσεις, δεν σημαίνει πως θα είναι δυνατή η εκτέλεση Java applets.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα Java applets δεν υποστηρίζονται από τον Safari του iOS.

Όπως μπορείς να δεις και από το screenshot του DD2, αντί να εμφανίζει αυτό, πράγμα που θα σήμαινε πως δουλεύει το java applet, αντ' αυτού δεν βλέπουμε τίποτα.

 

Τέλος, να αναφέρω πως Java και JavaScript δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ενεργοποιώντας το δεύτερο από τις ρυθμίσεις, δεν σημαίνει πως θα είναι δυνατή η εκτέλεση Java applets.

Γι αυτό έβαλα το screenshot να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Επίσης, ήμουν με chrome, όχι σαφάρι, αλλά δεν φαίνεται να έχει διαφορά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα μια εφαρμογη για το ipad mini εστω και επι πληρωμη για office (word, excel).

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα μια εφαρμογη για το ipad mini εστω και επι πληρωμη για office (word, excel).

ευχαριστω.

 

Το quickoffice ειναι απο τα καλυτερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται. Μόλις έχω αγοράσει κι εγώ ένα ipadmini αλλά είμαι άσχετος από το λειτουργικό. Οπότε έιμαι στην αναζήτηση κάποιου οδηγού και τέτοια για να κατατοπιστώ λίγο. Έχετε κάτι υπόψιν σας? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Τι καλύτερο από την ιστοσελίδα υποστήριξης της ίδιας της Apple.

Επίσης, άρχισε σιγά σιγά και ψάχνε το μόνος σου. Μόνο έτσι θα εξοικειωθείς με το περιβάλλον του iOS.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 ημερες ευτυχης κατοχος Ipad Mini 64gb κανοντας μεταβαση απο Ipad2.

Ειναι παρα πολυ βολικο το μεγεθος για τις αναγκες μου, παρολο που με φοβισε στην αρχη το μεγεθος της οθονης τελικα δεν υπαρχει τεραστια διαφορα σε σχεση με το μεγεθος της οθονης του Ipad2. Εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο πιο γρηγορο απο το 2.

Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, το μελλον θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα μια εφαρμογη για το ipad mini εστω και επι πληρωμη για office (word, excel).

ευχαριστω.

 

Documents To Go και καθαρισες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/c9co9hkvk420gvs/2013-01-26%2018.57.02.png

Ρε παιδια, αυτη τη γραμμη σας τη βγαζει και εσας καμια φορα δτον browser?

(Το κανει μονο αν εχετε ποσταρει κατι στο φορουμ (δηλαδη εχει αναδυθει το πληκτρολογιο) και μετα εχετε κανει ζουμ στην οθονη) εμφανιζεται στιγμιαια με το σκρολιγκ και εξαφανιζεται αμεσως .

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γραφώ και εδώ το ερώτημά μου, μήπως και πάρω καμιά απάντηση (έχει πέσει πολύ αράχνιασμα στα νήματα του Ipad τελευταία :p )

 

Έχω το μίνι Ipad. Αυτό που θα περιγράψω γίνεται μόνο στους browsers (safario, chrome κλπ).

Ανοίγω μια σελίδα (πχ το myphone) και κάνω λίγο ζούμ στη σελίδα.

Αφού κάνω ζούμ, ακουμπάω το δάκτυλό μου στην οθόνη και κάνω σκρόλ πάνω - κάτω, χωρίς να πάρω το δάκτυλό μου από την οθόνη. η οθόνη, κανονικά ανταποκρίνεται και πηγαίνει πάνω κάτω. Επαναλαμβάνω, δεν αφήνω το δάκτυλό μου από την οθόνη, το σέρνω πάνω-κάτω.

 

Αφού κάνω αυτό και χωρίς να πάρω το δάκτυλο από την οθόνη, αρχίζω να σκρολάρω τώρα αριστερά - δεξιά. (πάλι σέρνοντας το δάκτυλο στην οθόνη, δεν το σηκώνω καθόλου). Η οθόνη τώρα δεν αντσαποκρίνεται καθόλου. Δεν πηγαίνει ούτε αριστερά, ούτε δεξιά. (γιατί??).

Σηκώνω το δάκτυλο απο την οθόνη και το ξανατοποθετώ. Το σέρνω αριστερά δεξιά και η οθόνη ανταποκρίνεται μια χαρά. Χωρίς να πάρω το δάκτυλο από την οθόνη, το σέρνω πάνω-κάτω και πάλι η οθόνη δεν ανταποκρίνεται.

Περίεργο δεν είναι???

 

Αυτό συμβαίνει μόνο στους browsers, όχι πχ στις φωτο, όχι στους χάρτες κλπ.

Στα δικά σας έτσι είναι ή μόνο στο δικό μου συμβαίνει??:worry::worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που λες και το κανει και σε μενα.

Εχω την 6.1:)

Απλως εγω γενικα δεν κανω zoom στις σελιδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο κανει και μενα ητε εχω το δαχτυλο επανω ητε όχι. Στο sideways scrolling αργει να ανταποκριθει στους browsers. Αγνωστο το γιατι...το εχω από αρχες Νοεμβρη, και ακομα και σημερα μετα το τελευταιο update, δεν αλλαξε κατι σε αυτο το θεμα. Ειχα δοκιμασει στην αρχη και full reset, αλλα ματαια. Οποτε δεν ειναι κατι που εχεις μονο στο δικο σου. Μαλλον ειναι θεμα software και οθονης παραλληλα.
Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτο που λες και το κανει και σε μενα.

Εχω την 6.1:)

Απλως εγω γενικα δεν κανω zoom στις σελιδες.

Ευχαριστώ πολύ Άρη και Enrgon. Κάπως ησύχασα, αφού δεν είναι πρόβλημα μόνο στο δικό μου.

Πάντως είναι βλακεία που το έκαναν έτσι (είμαι σίγουρος ότι στο Ipad2 δεν γινόταν αυτό). Χαλάει λίγο την αίσθηση του scrolling.

Δεν λέω να το κάνεις επίτηδες, αλλά στην καθημερινή πράξη θα συμβεί ασυναίσθητα να το κάνεις και θα διαπιστώσεις ότι η συσκευή δεν ακούει. Έτσι το ανακάλυψα και εγώ. Τυχαία.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Άρη και Enrgon. Κάπως ησύχασα, αφού δεν είναι πρόβλημα μόνο στο δικό μου.

Πάντως είναι βλακεία που το έκαναν έτσι (είμαι σίγουρος ότι στο Ipad2 δεν γινόταν αυτό). Χαλάει λίγο την αίσθηση του scrolling.

Δεν λέω να το κάνεις επίτηδες, αλλά στην καθημερινή πράξη θα συμβεί ασυναίσθητα να το κάνεις και θα διαπιστώσεις ότι η συσκευή δεν ακούει. Έτσι το ανακάλυψα και εγώ. Τυχαία.

 

Ειναι εσκεμμενο feature. Το εχουν για να μπορεις να σκρολαρεις σε articles που διαβαζεις με ζουμ στον browser χωρις να κινειται δεξια αριστερα η σελιδα ενω θελεις να κανεις scroll. Εμενα μου αρεσει αυτη η συμπεριφορα. Αν θες να κινηθεις αριστερα δεξια τοτε απλα σηκωνεις το δακτυλο σου. Βολευει πολυ στο iPhone. Θα το κοιταξω στο iPad 2 και θα επανελθω.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Ειναι εσκεμμενο feature. Το εχουν για να μπορεις να σκρολαρεις σε articles που διαβαζεις με ζουμ στον browser χωρις να κινειται δεξια αριστερα η σελιδα ενω θελεις να κανεις scroll. Εμενα μου αρεσει αυτη η συμπεριφορα. Αν θες να κινηθεις αριστερα δεξια τοτε απλα σηκωνεις το δακτυλο σου. Βολευει πολυ στο iPhone. Θα το κοιταξω στο iPad 2 και θα επανελθω.

 

??? Για κοιτα το και επανελα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

It is not a bug, but a feature!:p

Μην ανησυχείς, έτσι συμπεριφέρονται όλες οι iOS συσκευές.

Από το πρώτο iPhone μου το 3G, και έπειτα τα 3GS και iPad 4th Gen, ανταποκρίνονται ακριβώς το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

It is not a bug, but a feature!:p

Μην ανησυχείς, έτσι συμπεριφέρονται όλες οι iOS συσκευές.

Από το πρώτο iPhone μου το 3G, και έπειτα τα 3GS και iPad 4th Gen, ανταποκρίνονται ακριβώς το ίδιο.

Αν και κατα το παρελθον ειχαι και αιφον και ipad2 , ειναι η πρωτη φορα που παρατηρω αυτη τη συμπεριφορα. Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο του scroll πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά γίνεται και στο iPhone 5 και στο iPad mini (ίσως και στα υπόλοιπα μοντέλα iPhone και iPad), είναι από το iOS 6.0 και μετά!

Δεν ξέρω αν είναι bug για να διορθωθεί. Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα των συσκευών!

Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο του scroll πάνω-κάτω και δεξιά-αριστερά γίνεται και στο iPhone 5 και στο iPad mini (ίσως και στα υπόλοιπα μοντέλα iPhone και iPad), είναι από το iOS 6.0 και μετά!

Δεν ξέρω αν είναι bug για να διορθωθεί. Σίγουρα δεν είναι πρόβλημα των συσκευών!

 

Αυτο ναι, βγαζει νοημα. Ειναι μεγαλη βλακεια. Πολλες φορες μου δινει την αισθηση οτι η οθονη δεν ανταποκρινεται σωστα, ειδικα αν θελω να σκρολαρω γρηγορα διαγωνιως. Αντι για διαγωνια, παει πανω ή κατω.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

είναι από το iOS 6.0 και μετά!

Μου κάνει εντύπωση που το λες.:O

Απ ότι θυμάμαι, έτσι συμπεριφέρεται το 3GS μου από τουλάχιστον το iOS 4 και έπειτα.

Τέλος πάντων, δεν έχει μεγάλη σημασία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini (2012)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...