Jump to content

[Επισημο] Samsung Ativ S


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος φίλος που το έχει μπορεί να μας πει τα υπέρ και τα κατά; τι λέει άσο διάρκεια μπαταρίας και κάμερα; Επίσης επειδή είχα παλιότερα το htc 8x οι ειδοποιήσεις στο παρασκήνιο ήταν ένα θέμα. Πχ φεις σκαιπ όταν έτρεχαν στο παρασκήνιο δεν εμφάνιζαν ειδοποιήσεις. Έχει διορθωθεί αυτό;Επίσης έχει βγει κανένας καλός torrent client για wp8??

 

Μιας και το χρησιμοποιώ για 10 μέρες περίπου σαν το μοναδικό κινητό μου, σας λέω απλά ότι σαν τηλέφωνο έχει μόνο καλά. Στο λειτουργικό έχω ενστάσεις.

 

Αναλυτικότερα: Οθόνη άριστη για τα γούστα μου την οποία βλέπεις άνετα κάτω από τον ήλιο.

Η κάμερα αν και στην αρχή δεν με εντυπωσίασε, τελικά είναι πάρα πολύ καλή (μετά από πολλές φωτογραφίες στην Κέρκυρα).

Μπαταρία ανετότατα μία μέρα με εντατική χρήση, όπως το χρησιμοποιώ εγώ βγάζει πάνω από δύο μέρες.

Σε εμφάνιση - ποιότητα αν και υποκειμενικό το θεωρώ καλύτερο από τα galaxy.

Ηχείο μέτριο, ακουστικό για τις κλήσεις πολύ καλό, σήμα τέλειο και απίστευτα ισχυρό Wi-Fi (πολύ ανώτερο από το Note που είχα και από iphone 5).

 

Όσον αφορά το λειτουργικό, το market είναι πολύ φτωχό όπως και να το δεις. Μου λείπουν πολλά πράγματα από το android και κυρίως file explorer και ένα οποιοδήποτε data counter (απαράδεκτο να λείπει). Όλα γίνονται με αρκετά tap περισσότερα από ότι στο android.

Ειδοποιήσεις: facebook, skype δεν έχω χρησιμοποιήσει οπότε δεν ξέρω. Τα υπόλοιπα (τηλέφωνα, μηνύματα, mail) έρχονται κανονικά.

Επίσης έχει θέματα στο συγχρονισμό των mails και του google calendar.

Από torrents υπάρχει το μtorrent remote.

Samsung galaxy S4, Samsung Ativ s, Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition, Asus Transformer Prime
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευτυχής κάτοχος του κινητού από χθες. Ρε παιδιά η οθόνη δεν είναι Gorila Glass 2; Γιατί εμένα μου εμφάνισε 2 γρατζουνιές στην οθόνη πάνω .. βγαίνουν αυτές η να παραγγείλω κανένα ανταλλακτικό από ebay;

 

Σχετικά με το κινητό

Κάμερα: Άριστη, βγάζει φωτογραφίες χωρίς προβλήματα

Οθόνη: Οκ, ωραία χρώματα βγάζει η Super Amoled αλλά είναι λίγο ψεύτικα, ωστόσο το μαύρο κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

Μπαταρία: Μια μέρα ΆΝΕΤΑ. Ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία από το S3.

Επιδόσεις: Ότι πιο γρήγορο έχω αγγίξει δεν μου έχει κολλήσει ποτέ..

 

Τώρα αν κάποιος μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα μου θα ήμουν ευγνώμον..

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

gorilla glass 2 έχει η συσκευή.

Από κει και πέρα εξαρτάται τη γρατσουνιές είναι. Είναι πολύ περίεργο να γρατσουνιστεί αν δεν έχει συμβεί κάτι.

Αν θες να το αλλάξεις παραγγέλνεις digitizer από το e-bay. Φθηνό είναι άλλα το να το αλλάξεις δεν είναι και εύκολο.

Μπορείς να ρωτήσεις και σε επίσημο σέρβις, να δεις αν σε συμφέρει.

Samsung galaxy S4, Samsung Ativ s, Samsung Galaxy Note 10.1 2014 edition, Asus Transformer Prime
Link to comment
Share on other sites

gorilla glass 2 έχει η συσκευή.

Από κει και πέρα εξαρτάται τη γρατσουνιές είναι. Είναι πολύ περίεργο να γρατσουνιστεί αν δεν έχει συμβεί κάτι.

Αν θες να το αλλάξεις παραγγέλνεις digitizer από το e-bay. Φθηνό είναι άλλα το να το αλλάξεις δεν είναι και εύκολο.

Μπορείς να ρωτήσεις και σε επίσημο σέρβις, να δεις αν σε συμφέρει.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.. Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει.. Είχα πιο πριν το optimus 4x και galaxy nexus χωρίς προστασία οθόνης και δεν μου είχε δημιουργηθεί γρατζουνιά στην οθόνη.. Θα το πάω στο σέρβις στην Αθήνα να δω τι θα κάνω, γιατί έχει και ένα πρόβλημα στα κουμπί μείωσης ήχου κάπως δεν κάνει "κλικ".

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Βιντεοκληση κάνει όχι Skype?υπαρχει εφαρμογή για ταχεία κλήση επαφών?gps έχει βάλει κανείς,ποιο προγράμματα?αναζητηση μέσω google γίνεται,explorer ποιον χρησιμοποιήτε .τωρα το πήρα έχω κ galaxy s2 τελικά το android είναι πολύ μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

Βιντεοκληση κάνει όχι Skype?υπαρχει εφαρμογή για ταχεία κλήση επαφών?gps έχει βάλει κανείς,ποιο προγράμματα?αναζητηση μέσω google γίνεται,explorer ποιον χρησιμοποιήτε .τωρα το πήρα έχω κ galaxy s2 τελικά το android είναι πολύ μπροστά.

 

Θες να μας πεις τις ουσιαστικές διαφορές; Εχω μπει σε σκέψη στη τιμη που εχει "πέσει" το ativ s ...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητό στα χέρια μου την Δευτέρα το πρωί στα 300 ευρώ. Αυτή τη στιγμή η συσκευή έχει 286! Στην τιμή που έχει πέσει η συσκευή πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει οτιδήποτε άλλο που να αξίζει περισσότερο!

 

Ήμουν πρώην κάτοχος android συσκευής (galaxy s plus) και έχω χειριστεί από φίλους πάρα πολλές συσκευές android, μεταξύ αυτών και τα υπερτούμπανα galaxy s 2, galaxy s 3 , note 2 και galaxy s 4 (όχι πολύ το τελευταίο). Πραγματικά μετά την εμπειρία που βιώνω με τα windows phone έχω εντυπωσιαστεί! Επιτέλους έχω ένα κινητό που όταν κάνω σε οτιδήποτε scroll (μενού, επαφές, market) δεν έχω το παραμικρό μα παραμικρό lag! Βγαίνω από ένα παιχνίδι και δεν κολλάει το σύμπαν για λίγα δευτερόλεπτα! (ναι (!) συμβαίνουν τέτοια lag και στο τετραπύρηνο s3!). Βλέπεις φωτογραφίες και δεν έχεις ενοχλητικά lag στην εναλλαγή των φωτογραφιών. Η φωτογραφική ανοίγει ταχύτατα, ο native internet explorer λειτουργεί άψογα και ταχύτατα! Όλες οι βασικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες είναι διαθέσιμες. Όποιος αγοράζει ένα windows phone προχωράει στην αγορά αυτή εν γνώσει του ότι πολλές εφαρμογές που του λύνουν τα χέρια στο android εδώ απλά δεν υπάρχουν, αλλά θα υπάρξουν πιστεύω μέσα στο επόμενο διάστημα (όσοι περισσότεροι χρήστες γίνουμε τόσους περισσότερους developers προσελκύουμε). Η οθόνη και το γυαλί που την προστατεύει είναι υπέροχα. Το multitasking λειτουργεί έτσι όπως ακριβώς θα έπρεπε και σου λύνει τα χέρια. Βάζεις στο παρασκήνιο ένα παιχνίδι και ΔΕΝ κλείνει με το άνοιγμα μια άλλης εφαρμογής επειδή η ram του android γέμισε! (υποστηρίζει συγκεκριμένο αριθμό εφαρμογών στο παρασκήνιο, νομίζω 5 ή 6). :lol:

Παρουσίασα μια γενική εντύπωση και δεν θέλω από τώρα να αναλύσω περισσότερο κάτι.

 

Φυσικά δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και σε 2 αρνητικά της συσκευής. Με ενοχλεί που μετά από έντονη (>15min) χρήση του hspa+ στο σημείο ακριβώς κάτω από την κάμερα το καπάκι ζεματάει κυριολεκτικά! Με ενοχλεί ότι το πίσω καπάκι εάν το πατάς στην πάνω αριστερή γωνία τρίζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ραδιοφωνο θα το ξεκλειδωσουν οπως στα lumia η οχι???

 

Από τη στιγμή που η είδηση μιλάει μόνο για lumia, μάλλον δύσκολο μιας και αυτό ειναι άλλος ένας ακομα τρόπος να διαφοροποιηθούν οι συσκευές της Nokia.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο γερμανια .εγω το πηρα πριν 3 μερες απο εδω 286,60 ;)

 

Πήρα το κινητό στα χέρια μου την Δευτέρα το πρωί στα 300 ευρώ. Αυτή τη στιγμή η συσκευή έχει 286! Στην τιμή που έχει πέσει η συσκευή πραγματικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει οτιδήποτε άλλο που να αξίζει περισσότερο!

 

Ήμουν πρώην κάτοχος android συσκευής (galaxy s plus) και έχω χειριστεί από φίλους πάρα πολλές συσκευές android, μεταξύ αυτών και τα υπερτούμπανα galaxy s 2, galaxy s 3 , note 2 και galaxy s 4 (όχι πολύ το τελευταίο). Πραγματικά μετά την εμπειρία που βιώνω με τα windows phone έχω εντυπωσιαστεί! Επιτέλους έχω ένα κινητό που όταν κάνω σε οτιδήποτε scroll (μενού, επαφές, market) δεν έχω το παραμικρό μα παραμικρό lag! Βγαίνω από ένα παιχνίδι και δεν κολλάει το σύμπαν για λίγα δευτερόλεπτα! (ναι (!) συμβαίνουν τέτοια lag και στο τετραπύρηνο s3!). Βλέπεις φωτογραφίες και δεν έχεις ενοχλητικά lag στην εναλλαγή των φωτογραφιών. Η φωτογραφική ανοίγει ταχύτατα, ο native internet explorer λειτουργεί άψογα και ταχύτατα! Όλες οι βασικές εφαρμογές που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες είναι διαθέσιμες. Όποιος αγοράζει ένα windows phone προχωράει στην αγορά αυτή εν γνώσει του ότι πολλές εφαρμογές που του λύνουν τα χέρια στο android εδώ απλά δεν υπάρχουν, αλλά θα υπάρξουν πιστεύω μέσα στο επόμενο διάστημα (όσοι περισσότεροι χρήστες γίνουμε τόσους περισσότερους developers προσελκύουμε). Η οθόνη και το γυαλί που την προστατεύει είναι υπέροχα. Το multitasking λειτουργεί έτσι όπως ακριβώς θα έπρεπε και σου λύνει τα χέρια. Βάζεις στο παρασκήνιο ένα παιχνίδι και ΔΕΝ κλείνει με το άνοιγμα μια άλλης εφαρμογής επειδή η ram του android γέμισε! (υποστηρίζει συγκεκριμένο αριθμό εφαρμογών στο παρασκήνιο, νομίζω 5 ή 6). :lol:

Παρουσίασα μια γενική εντύπωση και δεν θέλω από τώρα να αναλύσω περισσότερο κάτι.

 

Φυσικά δεν θα παραλείψω να αναφερθώ και σε 2 αρνητικά της συσκευής. Με ενοχλεί που μετά από έντονη (>15min) χρήση του hspa+ στο σημείο ακριβώς κάτω από την κάμερα το καπάκι ζεματάει κυριολεκτικά! Με ενοχλεί ότι το πίσω καπάκι εάν το πατάς στην πάνω αριστερή γωνία τρίζει λίγο.

μαλλον σε εσενα ετυχε για στο δικο μου δεν τριζει

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να τσιμπησω το κινητο..1η φορα σε wm ειχα android μεχρι τωρα αλλα ολα συνηθιζοντε...εχω 2-3 αποριες....

 

1) Πλοηγηση,αγοραζουμε απο μαρκετ,η την κατεβαζουμε σπασμενη...η δεν χρειαζετε...???

 

2)Οταν βρεις σπασμενη εφαρμογη την πετας μεσα,κανεις εγκατασταση και εισαι οκ...???

 

3)Η καμερα.....ειχα ΝΟΤΕ 2 τελευταια,ειναι εφαμιλη η οχι ? Βγαζει περιοπης φωτο...η χαλια...???

 

4) Η μπαταρια κραταει ? Σχετικο μεν..διοτι ειναι στην χρηση του καθενος....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Συσκευές με το συγκεκριμένο λειτουργικό δεν μπορούν να πάρουν σπασμενες εφαρμογές, μόνο ότι βρεις επίσημα στο marketplace. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα προγράμματα πλοήγησης.

 

Η κάμερα ειναι καλή αλλά όχι στα επίπεδα του note 2.

 

Η μπαταρία κυμαίνεται σε καλά για την κατηγορία επίπεδα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να τσιμπησω το κινητο..1η φορα σε wm ειχα android μεχρι τωρα αλλα ολα συνηθιζοντε...εχω 2-3 αποριες....

 

1) Πλοηγηση,αγοραζουμε απο μαρκετ,η την κατεβαζουμε σπασμενη...η δεν χρειαζετε...???

 

2)Οταν βρεις σπασμενη εφαρμογη την πετας μεσα,κανεις εγκατασταση και εισαι οκ...???

 

3)Η καμερα.....ειχα ΝΟΤΕ 2 τελευταια,ειναι εφαμιλη η οχι ? Βγαζει περιοπης φωτο...η χαλια...???

 

4) Η μπαταρια κραταει ? Σχετικο μεν..διοτι ειναι στην χρηση του καθενος....

Τις σπασμένες εφαρμογές κλπ ξεχάσε τα όπως είπε ο athanaso.

Η κάμερα του είναι η ίδια με του s3, note 2 δεν ξέρω αν έχουν τώρα διαφορές. Πάντως από τις λίγες φωτογραφίες που έβγαλα είναι πολύ καλή. Το κινητό είναι ότι πιο vfm μπορείς να βρεις σε αυτήν την τιμή. Έχω 2-3 παράπονα στο λειτουργικό αλλά οκ.

Φιλικά, Κύρος.:)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις να στείλει SMS με περισσότερους από 134 χαρακτήρες; Δε φεύγουν...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις να στείλει SMS με περισσότερους από 134 χαρακτήρες; Δε φεύγουν...

 

Καλησπέρα. Φαντάζομαι δε θα έχει έχει μεγάλη διαφορά από τα 7.5/7.8. Πηγαίνεις στο δίκτυο κινητής και στο πλαίσιο Επιλογή Δικτύου δεν αφήνεις το Αυτόματα, αλλά ψάχνεις χειροκίνητα και επιλέγεις το δίκτυο που είσαι. Μετά δοκίμασε να γράψεις ένα πρόχειρο μήνυμα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εώς τώρα με trophy, lumia 800 και Titan δεν είχα ανάλογο θέμα. Ιδιαίτερα με το 800 γράφω μυθιστόρημα...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εώς τώρα με trophy, lumia 800 και Titan δεν είχα ανάλογο θέμα. Ιδιαίτερα με το 800 γράφω μυθιστόρημα...

 

Στο Omnia W που έχω, από τα 7.5, αν δεν είναι επιλεγμένο το δίκτυό μου, δε γράφω 160 χαρακτήρες. Μάλλον η Samsung "δεν το 'χει", όσον αφορά τους Ελληνικούς χαρακτήρες, τόσο στα WP, όσο και στο Android. Και είναι και πρώτη στο Android, τρομάρα της...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

γιατι απο γερμανια .εγω το πηρα πριν 3 μερες απο εδω 286,60 ;)

 

 

Ηταν πριν 10 μερες το μηνυμα μου, τωρα εχουν πεσει κι αλλο οι τιμες τοσο εδω οσο και στην Γερμανια ;)

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Συσκευές με το συγκεκριμένο λειτουργικό δεν μπορούν να πάρουν σπασμενες εφαρμογές, μόνο ότι βρεις επίσημα στο marketplace. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τα προγράμματα πλοήγησης.

 

Η κάμερα ειναι καλή αλλά όχι στα επίπεδα του note 2.

 

Η μπαταρία κυμαίνεται σε καλά για την κατηγορία επίπεδα.

 

Στο μαρκετ εχει για ελλαδα και ποια ειναι τα προγραμματα ??? Και ποσο κοστιζουν να τα αγορασεις...???

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...