Jump to content

[ROM] SlimBean (Jelly Bean)


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά προσπαθώ να εγκαταστήσω μια εφαρμογή 2MB...και μου λέει..."Σφάλμα...Δεν υπάρχει επαρκής διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος"...Και στο καπάκι κάνει κανονικά εγκατάσταση μια εφαρμογή που είναι 18MB..!!!! Τί μπορεί να συμβαίνει? Έχω κάνει εκκαθάριση δεδομένων του Play Store....όπως επίσης και wipe cache/dalvik cache...αλλά τίποτα...

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων...!

Edited by Superuser

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 985
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βγήκε και η SlimBean 3.0... θέλει full wipe όπως βλέπω στις οδηγίες εγκατάστασης.

 

*όταν λέει full wipe εννοεί εκτός από wipe cache και dalvik , να κάνουμε και wipe data/factory reset?

το "format /system" χειροκίνητα πως γίνεται;

 

Επίσης, nandroid backup είναι αυτονόητο. Επαναφορά εφαρμογών με titanium - κρατάω μόνο "αντίγραφα ασφαλείας όλων των εφαρμογών του χρήστη"?

 

Και μια τελευταία ερώτηση! όταν κάνουμε wipe data/factory reset διαγράφει τα δεδομένα της sd card της συσκευής;

Edited by lambros1984
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η SlimBean 3.0... θέλει full wipe όπως βλέπω στις οδηγίες εγκατάστασης.

 

*όταν λέει full wipe εννοεί εκτός από wipe cache και dalvik , να κάνουμε και wipe data/factory reset?

το "format /system" χειροκίνητα πως γίνεται;

 

Επίσης, nandroid backup είναι αυτονόητο. Επαναφορά εφαρμογών με titanium - κρατάω μόνο "αντίγραφα ασφαλείας όλων των εφαρμογών του χρήστη"?

 

Και μια τελευταία ερώτηση! όταν κάνουμε wipe data/factory reset διαγράφει τα δεδομένα της sd card της συσκευής;

 

1. Ναι

Από cwm-mounts & storage-format system

2. Ναι μόνο εφαρμογές χρήστη

3. Όχι δεν σβήνονται με αυτόν τον τρόπο. Τα συχνά backup όμως μόνο κακό δεν κάνουν μιας και πολλά μπορούν να συμβούν χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενημερώνω τον οδηγό αυτή τη στιγμή γιατί είναι αργά για να ασχοληθώ και να διαβάσω ότι βλακείες λέει πάλι αυτός που την φτιάχνει την ρομ :p (με έχει ξενερώσει ολίγον απο την 2,9 η όλη φάση του: "μπορεί να πέσετε σε bootloop" και τώρα θυμήθηκε πως χρειάζεται wipe data γιατί προφανώς δεν είναι ικανός να φτιάξει μία σωστή ρομ που να μην καταστρέψει το κινητό) Αύριο λογικά που θα έχω καθαρό μυαλό και θα ασχοληθώ, θα την δοκιμάσω και θα ενημερώσω και τον οδηγό.
Link to comment
Share on other sites

Βρεθηκε το πρωτο bug της 3.0, εχοντας ενεργοποιημενη την περιστροφη οθονης κατεβαστε την μπαρα ειδοποιησεων..... :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Ειμαι στη 2.9 και αλλαξα την αναλυση στην οθονη κ απο τοτε το playstore μου λεει σφαλμα διακομιστη...εκανα wipe data στο playstore αλλα δεν αλλαξε τιποτα...μπορω να κανω κατι αλλο για να μην περασω την 3.0 τοσο καιρο μου πηρε να το στησω
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να περάσω την 2.9 από SlimICS, έκανα όλα τα wipes και πήγα για την εγκατάσταση. Μόλις δοκίμασα να το περάσω την πρώτη φορά μου έβγαλε κάποιο error και μου είπε να ξανα προσπαθήσω. Έκανα δεύτερη προσπάθεια κι αυτήν την φορά ξεκίνησε κανοικά την εγκατάσταση. Μετά από λίγα δευτερόλπετα εμφάνισε το εικονίδιο του semaphore (το καινούριο), περίμενα κάμποση ώρα αλλά δεν αντέδρασε ποτέ και έτσι έβγαλα την μπαταρία το ξανάνοιξα και ξαναμπήκα σε recovery. Αυτήν την φορά έχει περαστεί η καινούρια έκδοση του recovery (6.0.1 νομίζω). Ήθελα να ρωτήσω, λογικά η εγκατάσταση δεν έγινε έτσι; Να ξαναβγάλω μπαταρία και να πάω πάλι για το βήμα install from sd card;

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση έγινε μια χαρά όλα δουλεύουν ρολόι:)

Μ' αρέσει που στην αρχή στο "φτιάξιμο" του τηλεφώνου έχει και την ελληνική γλώσσα σαω γλώσσα συσκευής:)

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή τελικά θέλει φούλ wipe....? Ή μόνο cache/dalvik...? Για την 3.0 λέω.....

 

Εγω εκανα full install ομως καποιοι στους xda κανοντας απλα wipe cache/dalvik δεν αντιμετωπισαν καποιο προβλημα.Προς το παρον τουλαχιστον :rolleyes:

Εγω συνιστω και wipe data reset ;)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εφαρμογές στην επιφάνεια εργασίας. Είδα πως οι εφαρμογές gmail, youtube, calendar, playstore kai gtalk είναι όλες "ενσωματωμένες" σε ένα κουμπι. Λέει για παράδειγμα "google" και είναι σαν στρογγυλό εικονίδιο και μόλις το πατήσεις εμφανίζει ένα μικρό παράθυρο (στην επιφάνεια εργασίας) που ανοίγει όλες τις παραπάνω εφαρμογές και μετά μπορείς να επιλέξεις σε ποια θες να μπεις. Ξέρετε πως μπορώ να το κάνω αντίστοιχα και σε άλλες εφαρμογές; (κάτι σαν ομαδοποίηση). Να βάλω πχ το facebbok, twitter και linkedin μαζί...

Απλά να πω πως είδα ότι αυτό υπάρχει με τον Holo Launcher HD

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εφαρμογές στην επιφάνεια εργασίας. Είδα πως οι εφαρμογές gmail, youtube, calendar, playstore kai gtalk είναι όλες "ενσωματωμένες" σε ένα κουμπι. Λέει για παράδειγμα "google" και είναι σαν στρογγυλό εικονίδιο και μόλις το πατήσεις εμφανίζει ένα μικρό παράθυρο (στην επιφάνεια εργασίας) που ανοίγει όλες τις παραπάνω εφαρμογές και μετά μπορείς να επιλέξεις σε ποια θες να μπεις. Ξέρετε πως μπορώ να το κάνω αντίστοιχα και σε άλλες εφαρμογές; (κάτι σαν ομαδοποίηση). Να βάλω πχ το facebbok, twitter και linkedin μαζί...

Απλά να πω πως είδα ότι αυτό υπάρχει με τον Holo Launcher HD

 

Αυτο που περιγραφεις αφορα ουσιαστικα εναν φακελο με τον οποιον μπορεις να ομαδοποιεις τις εφαρμογες σου. Πολυ απλα συρε μια εφαρμογη επανω σε καποια αλλη και θα δημιουργηθει φακελος. Μπορεις να βαλεις/βγαλεις οποια θελεις καθως επισης και να τον μετονομασεις. Τοσο απλα :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο απλά για να γίνει πρεπει να έχεις υπομονή καθώς κάθε φορά που "μεταφέρεις" μια εφαρμογή αυτή αντικαθιστά της θέσης της άλλης...πρέπει να πετύχεις το pixel για να την βάλεις στο φάκελο :-)

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο απλά για να γίνει πρεπει να έχεις υπομονή καθώς κάθε φορά που "μεταφέρεις" μια εφαρμογή αυτή αντικαθιστά της θέσης της άλλης...πρέπει να πετύχεις το pixel για να την βάλεις στο φάκελο :-)

 

Βάλε κάναν καλύτερο launcher :lol:

(Nova, Apex....)

 

:!: Παιδες ο οδηγος δε θα ανανεωθει ξανα. Οτιδηποτε νεοτερο μονο στη σελιδα της rom :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο απλά για να γίνει πρεπει να έχεις υπομονή καθώς κάθε φορά που "μεταφέρεις" μια εφαρμογή αυτή αντικαθιστά της θέσης της άλλης...πρέπει να πετύχεις το pixel για να την βάλεις στο φάκελο :-)

 

Κατέβασε το folder organizer πολύ καλό προγραμματάκι κ μπορείς να βάλεις όποια custom φώτο θέλεις σαν εικονίδιο φακέλου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλάσαρα την 3.0 μόνο με wipe cache/dalvik.....και όλα καλά...! Κανένα πρόβλημα....μέχρι στιγμής..!!! :p Edited by petros_78

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φλάσαρα την 3.0 μόνο με wipe cache/dalvik.....και όλα καλά...! Κανένα πρόβλημα....μέχρι στιγμής..!!! :p

 

Και εγω ακριβως τα ιδια, 2 μερες τωρα και ολα μια χαρα.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο προβληματάκι στην 3.0.....:( ! Όταν κάνω απεγκατάσταση μιας εφαρμογής...κάνει reboot...! Ξέρει κανείς κάτι...?

Συσκευή : Samsung Galaxy S I9000

ROM : Slim Bean 4.3 Build 1

Kernel : Semaphore 3.1.s

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο προβληματάκι στην 3.0.....:( ! Όταν κάνω απεγκατάσταση μιας εφαρμογής...κάνει reboot...! Ξέρει κανείς κάτι...?

 

Απο εχθες το βραδυ που ειμαι στην 3.0 εχω εγκαταστησει και μετα εχω αφαιρεσει αρκετες εφαρμογες....Δεν μου το εχει παρουσιασει....Μηπως κατι δεν σου εχει κατσει σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ειχα προβλημα. Μηπως δε σου εκατσε καλα μονο με wipe cache και dalvik τελικα?

 

Τα νέα λινκς για την ρομ είναι:

Slimbean 3.0

Slim gapps για καθαρό install της ρομ

Slim gapps για upgrade στην 3.0.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

περασα χθες βραδυ την 3.0 (ειχα slimics)

μου φαινονται ολα καλα, εκτος απο το wifi που εχει αδυνατο σήμα. Ισχυει σε ολους?

Υπαρχει καποιο modem που μπορουμε να βαλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

περασα χθες βραδυ την 3.0 (ειχα slimics)

μου φαινονται ολα καλα, εκτος απο το wifi που εχει αδυνατο σήμα. Ισχυει σε ολους?

Υπαρχει καποιο modem που μπορουμε να βαλουμε?

 

εχεις δοκιμασει και αλλη jb??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

εχεις δοκιμασει και αλλη jb??

 

οχι

μεχρι τωρα ειχα slimics (την 4,0 αν θυμαμαι καλα)

το σημα για παραδειγμα μεσα στο σπιτι ηταν 3-4 γραμμες

τωρα το πολυ 1... ?

γιατι ρωτας αληθεια αν ειχα jb

Link to comment
Share on other sites

οχι

μεχι τωρα ειχα slimics (την 4,0 αν θυμαμαι καλα)

το σημα για παραδειγμα μεσα στο σπιτι ηταν 3-4 γραμμες

τωρα το πολυ 1... ?

γιατι ρωτας αληθεια αν ειχα jb

 

γιατι σε ολες τις jb ειναι ιδιο το σημα, μετριο...

το ιδιο ηταν και στην ics

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...