Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προσθεσω οτι σοβαρες rom δεν εχουν βγει για το note2.Και μιλαω για rom δουλεμενες απο τα sources.Το μαγειρεμα για μενα ειναι μαγειρεμα και δεν μπαινω καν στο κοπο να δοκιμασω μια rom που ειναι περιπου σαν τη stock και ο αλλος εχει βαλει αλατι και πιπερι.Η samsung εχει αποφασισει να τα κανει χαλια με τα sources και ετσι οι σοβαρες rom (βλεπε cm) εχουν μεινει πισω και με θεματα.Οι σοβαροι developers εχουν φυγει σιγα σιγα και το πραγμα πηγαινει προς το χειροτερο (αποψη μου).Ας υπηρχε και μια απροβληματιστη AOSP rom ως αντιπαλο δεος

 

Πολύ σωστός. Ούτε εμένα δε μου αρέσουν τα μαγειρέματα. Να δούμε που το πάει η Samsung γιατί δε μας τα λέει καλά.

Απ'ότι είδα ο υπεύθυνος της paranoid android του note πήγε σε Sony. Μια καλή AOSP πρέπει να υπάρχει όπως και να χει. Παίρνοντας βέβαια το note 2 ήξερα ότι θα χάσω τέτοια πράγματα, άλλα τα θετικά αυτή τη στιγμή, είναι πιο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας για τις custom ROMs.

 

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα (Te_salat). Η συσκευή είναι τόσο σταθερή και απροβλημάτιστη που δεν μπορώ να φανταστώ έναν ουσιαστικό λόγο για να αλλάξει κανείς ROM ή ακόμα και να την κάνει root. Τις τελευταίες μέρες έκανα πολύ σκληρή χρήση σε πολύ δύσκολες συνθήκες και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ή κόλλημα. Δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που έκανα επανεκκίνηση. Για μέρα σε τέτοιες συσκευές οι custom ROMs έχουν αξία μόνο ως ενασχόληση για "παιχνίδι" και για να σπάει η μονοτονία.

 

Κώστα είμαι απο τα Χριστούγεννα σε εντελώς official κατάσταση δηλαδή χωρίς καν root.

Η συσκευή μου διατηρήται όπως την μέρα πού την έστησα.

Τελευταία απο περιέργεια είδα ότι είχα να την κλείσω 11 μερες.

 

Θερμοκρασια?

:) τι ειναι αυτο? Μέχρι πρότινος το πρώτο πράγμα που έκανα εγκατάσταση σε κάθε συσκευή μου ήταν ένα widget που μου έδειχνε την θερμοκρασία.

 

 

 

 

 

Συμφωνώ με εσένα και τον Te_salat ότι η μαμίσια έκδοση δουλεύει άψογα. Αν όμως χρειάζεται τροποποιήσεις είναι υποκειμενικό.

Ο root, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post, θα έπρεπε να είναι προσβάσιμος από την αρχική ενεργοποίηση του τηλεφώνου και μάλιστα να λειτουργεί όπως στα linux συστήματα ώστε να προσφέρει ουσιαστική ασφάλεια. Επιπλέον για μένα το να έχω τα πλήρη δικαιώματα στη συσκευή μου είναι και ζήτημα αρχής.

Οι custom rom δεν βελτιώνουν την ταχύτητα, συνοδεύονται όμως από πολλά mods. Κάποια από αυτά βελτιώνουν την λειτουργία της συσκευής, τουλάχιστο για τα δικά μου μέτρα. Αναφέρω ενδεικτικά τα 26 κουμπιά στην κουρτίνα ειδοποιήσεων, την προσθήκη εφαρμογών στο multiwindows, την αποτροπή διαφημίσεων κ.α. Roms όπως η omega προσφέρουν σταθερότητα ανάλογη με την μαμίσια και όλες αυτές τις μικροβελτιώσεις. Οι roms που βασίζονται σε aosp είναι καθαρά για πειραματισμούς, δεν νομίζω ότι μπορούν να βελτιώσουν την εμπειρία χρήσης τουλάχιστον σε αυτή τη συσκευή, που έχει ως ιδιαίτερο χαρακτηριστικό το spen και τις λειτουργίες του.

 

Αν κάποιος μπορεί να κοντρολάρει τον εαυτό του και να είναι root χωρίς να περνά ότι βρει μπροστά του, καλώς.

Τα tweaks συνηθως δεν δημιουργουν πρόβλημα απο μόνα τους.

Ο κάθε δημιουργός τα δοκιμάζει μαζί με το team που έχει. Όμως μπορεί κάποιο επόμενο που θα βάλουμε να κάνει confing με αυτο.

Εκείνο που με φοβίζει πολύ είναι οι εφαρμογές που απαιτούν root.

Κανείς δεν ξέρει μέχρι που φτάνουν και τι κάνουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο που με φοβίζει πολύ είναι οι εφαρμογές που απαιτούν root.

Κανείς δεν ξέρει μέχρι που φτάνουν και τι κάνουν.

 

Σωστοτατο αυτο. Επισης δεν ειναι μονο το τι κανουν στο παρασκηνιο (επειδη αν καταλαβα καλα εκει αναφερεσαι περισσοτερο), ειναι και το τι μπορουν να κανουν απο λαθος χειρισμο του χρηστη.

Παλιοτερα στο SGS1 νομιζω ειχα κατεβασει μια εφαρμογη που σου αλλαζε boot screens κλπ. Επρεπε να βαλεις ομως αρχεια συγκεκριμενων διαστασεων κλπ πραγμα που εγω δεν εκανα γιατι "ελα μωρε". Αποτελεσμα να χρειαστω format χωρις να εχω και σωστο backup.

Μετα απο κατι τετοια μαθαινεις και προσεχεις πολυ πριν κανεις οτιδηποτε, ή τουλαχιστον ξερεις οτι μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ και δε γκρινιαζεις.

Αλλα ειδικα οι root εφαρμογες και τα tweaks θελουν προσοχη. Δε νομιζω πως ειναι τυχαιο το οτι καθε mod και εφαρμογη που απαιτει root σου εχει και ενα disclaimer διπλα αποποιησης ευθυνων (και καλα κανει βεβαια).

 

Οσον αφορα τις rom, πραγματικα νομιζω πως στη συσκευη μας δεν απαιτουνται. Εχουν καποια χρησιμα features βεβαια, αλλα ο μεσος χρηστης μπορει να ζησει και χωρις αυτα. Πχ, καλο ειναι τo call recording button στην οθονη κλησης, αλλα μπορεις να κανεις το ιδιο με μια εφαρμογη, καλο ειναι να ανοιγει η εφαρμογη σε μισο δευτερολεπτο αντι σε ενα, αλλα αν δεν ηξερες πως γινεται και πιο γρηγορα δε θα το καταλαβαινες κ.ο.κ.

 

Ο λογος που προσωπικα χρησιμοποιω τις custom ειναι γιατι λογω συνηθειας απο αλλες συσκευες βαριεμαι να περναω ξεχωριστα modακια και κυριως γιατι μου αρεσει να εχω themes, αλλα παιρνω τακτικα backup και δε θα μου χαλασει τη σουπα αν κρασαρει καποια στιγμη το τηλεφωνο αφου θα το επαναφερω σε χρονο dt και ΔΕΝ ειναι εργαλειο της δουλειας μου για να παθω αμοκ :)

 

Ειδικα για το root ομως θεωρω πως ειναι must αφου αν μη τι αλλο εχεις πληρη ελεγχο της συσκευης σου.

Θα μου πεις, στην πραξη τι ακριβως σου χρειαζεται? Τωρα που εχει βγει το Carbon (αν και δεν το εχω δουλεψει), η απαντηση ειναι πως και παλι για καποιον που δεν θελει διακαως ενα συγκεκριμενο mod και απο τη στιγμη που μπορεις να παγωσεις τις εφαρμογες που δε χρησιμοποιεις μεσω του os, μαλλον δεν εχει κανενα τρελο νοημα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

...έχω ρίξει δεκάδες ώρες διάβασμα στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο (XDA:D) και στο ανοικτό ΤΕΙ (myphone:D)

Αν διάβαζα έτσι και στο σχολείο...τώρα δεν θα δούλευα σε εργοστάσιο!:p

 

Τι κουβέντα έγραψες! Αυτό σκεφτόμουν όταν, σχεδόν μέρα παρά μέρα άλλαζα rom στο HD2 κι μετά χτυπούσα κάρτα στο εργοστάσιο.

Προς το παρόν αυτό που μου λείπει από το root είναι η παραμετροποίηση του multiwindow, τα adds και το πιο βασικό από όλα ένα κουμπάκι EXIT στον μαμά browser, ήμαρτον! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς την crash rom?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1980475

 

Την έχω δύο μέρες τώρα και με έχει εντυπωσιάσει το blue theme της. Από μπαταρία νομίζω ότι πάει αρκετά καλά και νομίζω ότι έχει πολύ καλή απόκριση στις κινήσεις. Βγήκε η 4.5 αλλά εγώ έχω την 4.4 καθώς δεν έχω καν τελειώσει ακόμα το στήσιμο και φοβάμαι να την αλλάξω μήπως μ` αρχίσει τίποτα περίεργα και απογοητευτώ.

 

Δεν είμαι εξπέρ αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά καλή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που ξερει για αυτες της ρομ που ειδα στο xda. [ROM][ODIN]N7100 Stock Prerooted Firmware Without loss of warranty Odex/Deodex

Τι διαφορα εχει το odex apo to deodex? Ειναι stock rom με ενσοματομενο ροοτ.

Δςν ξερο αγγλικα καλα και ροταο .

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος που ξερει για αυτες της ρομ που ειδα στο xda. [ROM][ODIN]N7100 Stock Prerooted Firmware Without loss of warranty Odex/Deodex

Τι διαφορα εχει το odex apo to deodex? Ειναι stock rom με ενσοματομενο ροοτ.

Δςν ξερο αγγλικα καλα και ροταο .

 

Καλό διάβασμα...

http://www.greeceandroid.gr/dev/244-odex

 

Τι τις θες αυτές τις ρομ;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλό διάβασμα...

http://www.greeceandroid.gr/dev/244-odex

 

Τι τις θες αυτές τις ρομ;;;

 

Τι εχουν αυτες οι ρομ?Ισα ισα που ειναι prerooted stock και δεν χρειαζεται triangle away

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αξιζει να βαλο μια τετοια ρομ? Ποα η διαφορα απο την stock?και εχει 2 η μια ειναι root odex kai h allh root deodex.ποια απο της 2 να επιλεξω? Μπορω να περασω ελληνικη χωρις να αλλαξω ro csc?
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αξιζει να βαλο μια τετοια ρομ? Ποα η διαφορα απο την stock?και εχει 2 η μια ειναι root odex kai h allh root deodex.ποια απο της 2 να επιλεξω? Μπορω να περασω ελληνικη χωρις να αλλαξω ro csc?

 

Αν θες απλά να έχεις τη στοκ και root τότε είναι μια λύση. Η διαφορά μεταξύ των δύο πρακτικά, πέρα από τα θεωρητικά που θα τα διαβάσεις στο λινκ 2-3 ποστ πιο πάνω, είναι με την deodexed θα μπορείς να περάσεις πιο πολλά mods που θα βρεις κυρίως στο νήμα themes and apps του xda.

Όπως λένε και τα παιδιά πιο πάνω, διάβασε καλά πρώτα να καταλάβεις μερικά βασικά πράγματα, μετά σκέψου τι θες παραπάνω από τη συσκευή σου και τέλος προχώρα. Εδώ μέσα εξάλλου θα βρεις ότι βοήθεια χρειαστείς αν κολλήσεις κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι σοβαρες rom δεν εχουν βγει για το note2.Και μιλαω για rom δουλεμενες απο τα sources.Το μαγειρεμα για μενα ειναι μαγειρεμα και δεν μπαινω καν στο κοπο να δοκιμασω μια rom που ειναι περιπου σαν τη stock και ο αλλος εχει βαλει αλατι και πιπερι.Η samsung εχει αποφασισει να τα κανει χαλια με τα sources και ετσι οι σοβαρες rom (βλεπε cm) εχουν μεινει πισω και με θεματα.Οι σοβαροι developers εχουν φυγει σιγα σιγα και το πραγμα πηγαινει προς το χειροτερο (αποψη μου).Ας υπηρχε και μια απροβληματιστη AOSP rom ως αντιπαλο δεος

Αργύρη σε γενικές γραμμές συμφωνώ μ'αυτά που λες για τη συμπεριφορά της samsung σχετικά με τα sources κλπ. Συμφωνώ επίσης ότι δεν υπάρχουν (προς το παρόν ελπίζω) καλές aosp based roms, αλλά στην τελική νομίζω ότι αυτά που κάνουν διαφορετική τη συσκευή μας από τις άλλες (s pen, smart rotation και πολλά άλλα) δεν υπάρχουν σε aosp roms. Συμφωνώ ότι είναι καλό να υπάρχει και το αντίπαλο δέος, αλλά προσωπικά τουλάχιστον δύσκολα θα έφευγα από μια stock (ή τουλάχιστον stock-based) rom για να περάσω σε μια aosp, τουλάχιστον αυτή την περίοδο ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Αργύρη σε γενικές γραμμές συμφωνώ μ'αυτά που λες για τη συμπεριφορά της samsung σχετικά με τα sources κλπ. Συμφωνώ επίσης ότι δεν υπάρχουν (προς το παρόν ελπίζω) καλές aosp based roms, αλλά στην τελική νομίζω ότι αυτά που κάνουν διαφορετική τη συσκευή μας από τις άλλες (s pen, smart rotation και πολλά άλλα) δεν υπάρχουν σε aosp roms. Συμφωνώ ότι είναι καλό να υπάρχει και το αντίπαλο δέος, αλλά προσωπικά τουλάχιστον δύσκολα θα έφευγα από μια stock (ή τουλάχιστον stock-based) rom για να περάσω σε μια aosp, τουλάχιστον αυτή την περίοδο ;)

 

Ασε να υπαρχει το αντιπαλο δεος και ας μην τη βαλεις ποτε :).Και εγω δυσκολα θα βαλω aosp στο n2.Γενικα το note 1 και 2 ειναι δυσκολα στο aosp,απλα η sammy το κανει πιο δυσκολο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη σε γενικές γραμμές συμφωνώ μ'αυτά που λες για τη συμπεριφορά της samsung σχετικά με τα sources κλπ. Συμφωνώ επίσης ότι δεν υπάρχουν (προς το παρόν ελπίζω) καλές aosp based roms, αλλά στην τελική νομίζω ότι αυτά που κάνουν διαφορετική τη συσκευή μας από τις άλλες (s pen, smart rotation και πολλά άλλα) δεν υπάρχουν σε aosp roms. Συμφωνώ ότι είναι καλό να υπάρχει και το αντίπαλο δέος, αλλά προσωπικά τουλάχιστον δύσκολα θα έφευγα από μια stock (ή τουλάχιστον stock-based) rom για να περάσω σε μια aosp, τουλάχιστον αυτή την περίοδο ;)

 

Σωστό αυτό που λες και συμφωνώ αλλά ο Αργύρης μιλάει για την ελευθερία της επιλογής που πρέπει να σου δίνει κάθε. Android συσκευή και σε αυτό έχει απόλυτο δίκιο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Nαι παιδιά, συμφωνούμε! Αυτό είπα κι εγώ εξάλλου ;)

Ότι δηλαδή θέλω να δω μια πολύ καλή κι απροβλημάτιστη aosp (paranoid, aokp, cm), αλλά δύσκολα θα την έβαζα την παρούσα στιγμή. Ίσως μελλοντικά όταν πάλιωνε η συσκευή να το σκεφτόμουν, αλλά ακομα όχι...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

πέρασα απο omega v11 σε phoenix v5. Αυτο που ειδα σαν διαφορές ειναι οτι η phoenix έχει λίγο παραπάνω παραμετροποίηση,σαν ταχύτητες δεν είδα καμιά αισθητή διαφορά αρκετά γρήγορες και οι δυο. :):)
http://i.portall.zp.ua/5/video/image/b7/53/befb3572db7b1e6aa9eb0c2c0172.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στην poinex 5 το καλο ειναι οτι τα εχεις ολα ετοιμα διαλέγεις απο την αρχή τη θες να στήσεις kernel. Modem. Εκδοση οτι θες ολα ετοιμα απιστευτη ρομ smooth και γρηγορη δοκιμασε με τον redpill kerner οτι καλύτερο μεχρι στιγμης ...προς το παρον κολλάω εδω .

Δεν πιστευω σε κατι καλυτερο προς το παρόν

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενη έκδοση θα την βάλω και εγώ να την δω...

Για την ώρα μένω πιστός στην Wannam 2.7 end perseus...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ μια μεγαλη βοηθεια εχω περασμενη την προηγουμενη αναβαθμιση ειχα βαλει μια γαλλικη μαμισια ρομ κ μετα το ξαναεκανα ρουτ! εχω καποια θεματα! καθε 3 με 4 μερες ετσι χωρις λογο οταν χρειαστω να πατησω το κεντρικο biezel δε μου μπαινει στις ανοιχτες εφαρμογες! κανει μια δονηση το κινητο αλλα δε μπαινει επισης τωρα τελευταια μ εκανε κατι ακυρες επανεκινησεις παλι καθε 3 με 4 μερες! δε ξερω τι εχει γινει! σκεφτομαι να βαλω την ωμεγα 11 μηπως σταματησουν αυτα η να περασω καμια μαμισια ρομ εσεις τι λετε?

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ μια μεγαλη βοηθεια εχω περασμενη την προηγουμενη αναβαθμιση ειχα βαλει μια γαλλικη μαμισια ρομ κ μετα το ξαναεκανα ρουτ! εχω καποια θεματα! καθε 3 με 4 μερες ετσι χωρις λογο οταν χρειαστω να πατησω το κεντρικο biezel δε μου μπαινει στις ανοιχτες εφαρμογες! κανει μια δονηση το κινητο αλλα δε μπαινει επισης τωρα τελευταια μ εκανε κατι ακυρες επανεκινησεις παλι καθε 3 με 4 μερες! δε ξερω τι εχει γινει! σκεφτομαι να βαλω την ωμεγα 11 μηπως σταματησουν αυτα η να περασω καμια μαμισια ρομ εσεις τι λετε?

 

Βάλε omega για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω την ωμεγα 11 μηπως σταματησουν αυτα η να περασω καμια μαμισια ρομ εσεις τι λετε?

 

Stock + Xposed + Simplistic = Win :cool:

Link to comment
Share on other sites

Stock + Xposed + Simplistic = Win :cool:

 

Καντο μου πιο λιανα φιλε μου μονο την πρωτη λεξη καταλαβα :-)

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φιλε μου την ωμεγα 11 και πεταξε ολα τα χαζα που έχει η samsung μεσα και εναν κερνελ καλο redpill η persaius και θα δεις μεγαλη διαφορα .

Απλα με προσοχη τι σβηνεις ....

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι;

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω το triangle away (για να σβήσω το 3 του counter μου) εκτός από την επιλογή της πιστωτικής; PayPal ας πούμε; Ή οτιδήποτε άλλο;

Δεν θέλω να δώσω στοιχεία πιστωτικής...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Μόνος γεννιέσαι, μόνος πεθαίνεις...!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι;

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω το triangle away (για να σβήσω το 3 του counter μου) εκτός από την επιλογή της πιστωτικής; PayPal ας πούμε; Ή οτιδήποτε άλλο;

Δεν θέλω να δώσω στοιχεία πιστωτικής...

 

Δυστυχώς με PayPal δεν γίνεται .

Μπορείς να βγάλεις μια prepiad card για να την χρησιμοποίησης στο play ή κατεβάζεις την free έκδοση του triangle από το xda.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω κάτι;

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω το triangle away (για να σβήσω το 3 του counter μου) εκτός από την επιλογή της πιστωτικής; PayPal ας πούμε; Ή οτιδήποτε άλλο;

Δεν θέλω να δώσω στοιχεία πιστωτικής...

 

Πάρε το από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...