Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Το πείρα και εγώ το ΝΟΤΕ ΙΙ και ομολογώ πως το κινητό φυσάει. Το μόνο πρόβλημα που εντοπίζω είναι οτι όταν ξεκινάει το κινητό χρησιμοποιεί την ram σε ποσοστό 32%. Καθώς κάνει 1-2 ενημερώσεις και έρχονται 2-3 emails το ποσοστό αυτό πάει στο +60%. Συμβαίνει και εσάς αυτό?

 

Δηλαδη περίπου 1,1gb δεσμευμένη ram και 900mb ελεύθερη....Βρε παιδιά, τί ασχολείστε με τη ram στη συσγκεκριμένη συσκευή???Δεν αξίζει....Anyway, αν είσαι root και απεγκαταστήσεις/παγώσεις διάφορες εφαρμογές συστήματος που δε χρειάζεσαι, θα έχεις περισσότερη ελεύθερη μνήμη να κοιτάς και να χαίρεσαι...:)

 

@DrMobile, όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω, η συγκεκριμένη εφαρμογή δουλεύει άψογα στη συσκευή μας.

Δοκιμάστε αν θέλετε Ελληνικούς σταθμούς και το Greek Radios.Ελληνική εφαρμογή και δωρεάν και παίζει μια χαρά...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη περίπου 1,1gb δεσμευμένη ram και 900mb ελεύθερη....Βρε παιδιά, τί ασχολείστε με τη ram στη συσγκεκριμένη συσκευή???Δεν αξίζει....Anyway, αν είσαι root και απεγκαταστήσεις/παγώσεις διάφορες εφαρμογές συστήματος που δε χρειάζεσαι, θα έχεις περισσότερη ελεύθερη μνήμη να κοιτάς και να χαίρεσαι...:)

 

Το θέμα δεν είναι να βλέπω και να χαίρομαι την μνήμη... αλλά να μην έχω κάποια προβληματική εφαρμογή. Δηλαδή άλλες συσκευές android με 1GB πως δουλεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Το πείρα και εγώ το ΝΟΤΕ ΙΙ και ομολογώ πως το κινητό φυσάει. Το μόνο πρόβλημα που εντοπίζω είναι οτι όταν ξεκινάει το κινητό χρησιμοποιεί την ram σε ποσοστό 32%. Καθώς κάνει 1-2 ενημερώσεις και έρχονται 2-3 emails το ποσοστό αυτό πάει στο +60%. Συμβαίνει και εσάς αυτό?

Κοιτωντας στο Elixir,με το τηλεφωνο εκτος δικτυου,ειδα οτι η free ram,ειναι συνεχεια γυρω στα 400.Ειναι φυσιολογικο αυτο;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να βλέπω και να χαίρομαι την μνήμη... αλλά να μην έχω κάποια προβληματική εφαρμογή. Δηλαδή άλλες συσκευές android με 1GB πως δουλεύουν?

 

Δε θα έχεις κανένα προβλημα με τη ram και δε πρεπει να σε ανησυχει.Οι υπολοιπες συσκευες android με 1GB εχουν ελευθερη μνημη γυρω στα 100-200mb και τρεχουν μια χαρα.Φαντασου στο Note με 800/700/600/500 η οσο κατω κι αν τη δεις να πεφτει.

 

Το έχουμε ξαναπει παιδια....Δε σημαινει οτι επειδη βλεπετε 400mb ελευθερη ram η υπολοιπη χρησιμοποιειται.Υπαρχει και η cache μνημη (συνυπολογιζεται στη δεσμευμενη) που ειναι σαν ελευθερη!!!

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Το πείρα και εγώ το ΝΟΤΕ ΙΙ και ομολογώ πως το κινητό φυσάει. Το μόνο πρόβλημα που εντοπίζω είναι οτι όταν ξεκινάει το κινητό χρησιμοποιεί την ram σε ποσοστό 32%. Καθώς κάνει 1-2 ενημερώσεις και έρχονται 2-3 emails το ποσοστό αυτό πάει στο +60%. Συμβαίνει και εσάς αυτό?

 

Κατ αρχάς αν θέλετε να κοιτάτε την ram, αν και δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε, θα την βλέπετε απο το διαχείριση εφαρμογών/σε εκτέλεση όπου συμπεριλαμβάνεται και η in active ram η οποία είναι έτοιμη προς διαθεση.

Για παράδειγμα ενω απο τον task manager μου δείχνει 250 free, απο το "σε εκτελεση" έχω 650 δηλαδή τα 400 είναι τα in active.

Εν το μεταξύ η συσκευή λειτουργεί το ίδιο οπως μετά απο restart και μάλιστα οι εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα αφου ειναι φορτωμένες. Δεν κοπιάζει πουθενά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα . σύντομα θα είμαι

και εγώ κάτοχος του κινητού . θα ήθελα να

ρωτήσω με ποιον τρόπο γίνεται root το κινητό

και ποιο είναι το κέρδος και ποιες οι επιπτώσεις ?

ακομά δεν μου έχει έρθει αλλά ετοιμάζομαι όταν

το παραλάβω . :D

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι φίλε μου.

Έχεις διάβασμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784

LG 4X. P880. LG G. E975.

Zopo Zp950+.

Lenovo p770. HTC ONE Χ.

Samsung S4 . 9505.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι φίλε μου.

Έχεις διάβασμα...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784

 

 

και ποια ρομ κατεβάζεις από το sammobile ?

εχει firmware greece , firmware ( cosmote )

firmware (vodafone ) όταν επιλέγω το μοντέλο ?

π.χ στο firmaware greece εχει δύο ρομ

N7100XXALJ3

και N7100XXALJ1

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

και ποια ρομ κατεβάζεις από το sammobile ?

εχει firmware greece , firmware ( cosmote )

firmware (vodafone ) όταν επιλέγω το μοντέλο ?

π.χ στο firmaware greece εχει δύο ρομ

N7100XXALJ3

και N7100XXALJ1

 

Η LJ3 είναι η πιο καινούργια. Η cosmote έχει εγκατεστημένες εφαρμογές του παρόχου και βέβαια τα update τα παίρνει από τον πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το hotmail δεν υποστηρίζει τη λειτουργία push που θέλεις εσύ..

Αυτός είναι ο λόγος που και'γω χρησιμοποιώ την εφαρμογή του hotmail.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω εγώ και θέλω βοήθεια είναι με τη μαμά εφαρμογή.

Πολλά απο τα μηνύματα που κάνω forward ή reply πάνε με κινέζικα :(

Τι κάνουμε ?

 

Μηπως έχει να κανει με την ρυθμιση αιχμης? (εγω παντως που το εχω σε outlook.com μου τα στελνει κανονικα...το ειχα κανει μετατροπη τον λογαριασμο απο hotmail...δυστηχώς δεν έχω βρει ακόμα πως να βλέπω το folder του hotmail ομως.)

 

Για mail program τι προτείνεται το maildroid ή το K9?

 

Δείχνει να δουλεύει κανονικά πλέον. Μπορεί να ήταν και κάτι παροδικό. Παρ'ολα αυτά έκανα merge τους λογαριασμούς μου στο GMail και χρησιμοποιώ πλέον την εφαρμογή απο το κινητό και είναι όλα οκ! By the way καμία σχέση η εφαρμογή του απλού Mail με του GMail. Βλέπω και τα mail "ολόκληρα" πλέον. Χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας. στο ODIN (Odin3 v3.04) αναγνωρίζει την θύρα 0:[COM9] που έχω το κινητό αλλά δεν είναι κίτρινο το χρώμα όπως γράφει στην βίβλο αλλά τιρκουάζ (μπλέ ανοιχτό) προχωράω άφοβα;;;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα φώτα σας. στο ODIN (Odin3 v3.04) αναγνωρίζει την θύρα 0:[COM9] που έχω το κινητό αλλά δεν είναι κίτρινο το χρώμα όπως γράφει στην βίβλο αλλά τιρκουάζ (μπλέ ανοιχτό) προχωράω άφοβα;;;

 

Ναι.Κιτρινο χρωμα εχει σε πιο παλια εκδοση.Στην τελευταια του odin ειναι μπλε ανοιχτο

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...

Πήρα otg καλωδιάκι και συνδέω το memory stick 16gb fat32 αλλά δεν βλέπω κάτι πουθενά.

Έψαξα και στα φακελάκια με root explorer αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα ?

 

Α είμαι με omega 7.3 (4.1.2)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...

Πήρα otg καλωδιάκι και συνδέω το memory stick 16gb fat32 αλλά δεν βλέπω κάτι πουθενά.

Έψαξα και στα φακελάκια με root explorer αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα ?

 

Α είμαι με omega 7.3 (4.1.2)

 

Το καλωδιάκι είναι αυθεντικό; Αν όχι μπορεί να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...

Πήρα otg καλωδιάκι και συνδέω το memory stick 16gb fat32 αλλά δεν βλέπω κάτι πουθενά.

Έψαξα και στα φακελάκια με root explorer αλλά τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα ?

 

Α είμαι με omega 7.3 (4.1.2)

 

Πήγαινε με τον root explorer εκεί που δείχνει την εσωτερική και εξωτερική μνήμη. κανονικά θα υπάρχει και αυτή. Διαφορετικά δοκίμασε με καποιον αλλο explorer.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιάκι είναι αυθεντικό; Αν όχι μπορεί να φταίει αυτό.

 

Δεν είναι αυθεντικό αλλά μόλις συνδέεται μου λέει πάνω ο πρασορμογέας usb συνδέθηκε.

Μετά μόλις συνδέσω φλασάκι δεν κάνει τίποτα.

 

Πήγαινε με τον root explorer εκεί που δείχνει την εσωτερική και εξωτερική μνήμη. κανονικά θα υπάρχει και αυτή. Διαφορετικά δοκίμασε με καποιον αλλο explorer.

 

Αυτό κάνω εδώ και ώρα αλλά τίποτα..

 

Να φταίει η omega ?

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυθεντικό αλλά μόλις συνδέεται μου λέει πάνω ο πρασορμογέας usb συνδέθηκε.

Μετά μόλις συνδέσω φλασάκι δεν κάνει τίποτα.

 

 

 

Αυτό κάνω εδώ και ώρα αλλά τίποτα..

 

Να φταίει η omega ?

 

Δεν νομιζω γιατι η ωμεγα εχει γνησιο κερνελ. Δοκίμασε να συνδεσεις τον ανταπτορα με το φλασακι συνδεδεμενο πανω του.

Εγω έχω ενα του 1 ευρω απο την εποχη του Sii και δουλευει μια χαρά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυθεντικό αλλά μόλις συνδέεται μου λέει πάνω ο πρασορμογέας usb συνδέθηκε.

Μετά μόλις συνδέσω φλασάκι δεν κάνει τίποτα.

 

 

 

Αυτό κάνω εδώ και ώρα αλλά τίποτα..

 

Να φταίει η omega ?

 

Η omega σίγουρα δεν φταίει γιατί και εγώ την ίδια έχω και το usb δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω γιατι η ωμεγα εχει γνησιο κερνελ. Δοκίμασε να συνδεσεις τον ανταπτορα με το φλασακι συνδεδεμενο πανω του.

Εγω έχω ενα του 1 ευρω απο την εποχη του Sii και δουλευει μια χαρά.

 

4ευρώ τα 2 πήρα..

Φαίνεται ωραιότατο το καλωδιάκι και ποιοτικό.

Όχι ψεύτικο.

Το δοκίμασα και αυτό,τίποτα.

Βάζω άλλο ρουτ explorer τώρα αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό..

 

Η omega σίγουρα δεν φταίει γιατί και εγώ την ίδια έχω και το usb δουλεύει μια χαρά

 

Thanks syd77 ήμουν έτοιμος για odin.

 

 

Παιδιά το καλώδιο φταίει τελικά..

Είχα πάρει 2 και το δεύτερο δουλεύει..Και μάλιστα όχι σωστά.

Μόλις πάω να αντιγράψω κόβεται η σύνδεση.

Πάω να τον κράξω τώρα..Αυτό είναι το Link για να τον αποφύγετε.

http://www.ebay.com/itm/271000694760?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

bg27cyf το nickname του!

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Φλάσαρα τη OMEGA και από εκείνη τη στιγμή δε μπορώ να συνδεθώ σε κανένα δίκτυο.

Μένω Κύπρο.

Πρέπει να φλασάρω κάτι μόνο για το modem ή το CSC?

Link to comment
Share on other sites

Πιο λογικό δεν είναι να ρωτήσεις στο θέμα της Omega για να πάρεις κάποια απάντηση;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν έχω 160 χαρακτήρες στα μηνύματα οφείλεται στην 4.1.2 η οτο φοραω τη wanam? Πάντως εχω βρει αρκετά bug με τη συγκεκριμένη.

Απο την αλλη βαριέμαι τοσο πολυ να βάλω αλλη και να σεταρω παλι απο την αρχη....

Μακάρι να υπηρχε ενα backup που μετά το φλασαρισμα να στα επαναφέρει ολα όπως ηταν πριν...

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν έχω 160 χαρακτήρες στα μηνύματα οφείλεται στην 4.1.2 η οτο φοραω τη wanam? Πάντως εχω βρει αρκετά bug με τη συγκεκριμένη.

Απο την αλλη βαριέμαι τοσο πολυ να βάλω αλλη και να σεταρω παλι απο την αρχη....

Μακάρι να υπηρχε ενα backup που μετά το φλασαρισμα να στα επαναφέρει ολα όπως ηταν πριν...

 

Στο ότι φοράς wannam...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν έχω 160 χαρακτήρες στα μηνύματα οφείλεται στην 4.1.2 η οτο φοραω τη wanam? Πάντως εχω βρει αρκετά bug με τη συγκεκριμένη.

Απο την αλλη βαριέμαι τοσο πολυ να βάλω αλλη και να σεταρω παλι απο την αρχη....

Μακάρι να υπηρχε ενα backup που μετά το φλασαρισμα να στα επαναφέρει ολα όπως ηταν πριν...

 

Που αναφέρεσαι όταν λες bug στην v2.0 wannam???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Που αναφέρεσαι όταν λες bug στην v2.0 wannam???
έκανα εισαγωγή το ποστ απο το xda για να τα θυμάμαι

Τα 2 πρώτα τα ειχα γράψει και εδω

does "double tap to top" and "palm swipe to capture" work for you?

 

 

αυτο το έχει δοκιμάσει κανεις?ειναι στο "αρχεία καταγραφής" "προβολή κατα" οτι και να επιλεξω επιστρέφει στο "ολες οι κλήσεις"...

Another one.

When I go to "logs" and I choose all logs it turns automatically to all calls. ..

 

 

 

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...