Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για οσους θελουν την εξωτερικη μνημη ως εσωτερικη τα πραγματα εγιναν απλα.Με τον τελευταιο redpill kernel .10 και την εφαρμογη stweaks απο το playstore οι μνημες swapαρονται πανευκολα.Με wannam odex stock 4.1.2 δουλευει μια χαρα

Sdcard sandisk 64gb class 10 exfat

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036796

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για οσους θελουν την εξωτερικη μνημη ως εσωτερικη τα πραγματα εγιναν απλα.Με τον τελευταιο redpill kernel .10 και την εφαρμογη stweaks απο το playstore οι μνημες swapαρονται πανευκολα.Με wannam odex stock 4.1.2 δουλευει μια χαρα

Sdcard sandisk 64gb class 10 exfat

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036796

 

Εδω παλεύουν με το kies και το modified version κι εσυ τους πετάς sweap????:p

Καλή φάση για όσους θέλουν να έχουν πολλά παιχνίδια/πλοηγούς στη συσκευή.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα. Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το στοκ ρολόι. Εκανα μαμακια και το έκανα απεγκατάσταση απο το τιτανιουμ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα. Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το στοκ ρολόι. Εκανα μαμακια και το έκανα απεγκατάσταση απο το τιτανιουμ.

 

Odex ή Deox???Και ποιο ρολόι απο όλα?

 

edit:Anyway, τα έβαλα όλα μαζί και υπέθεσα deox...

https://www.dropbox.com/s/pteg9slh95c8qlz/Stock.Clocks..zip

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα. Αν μπορεί κάποιος ας μου στείλει το στοκ ρολόι. Εκανα μαμακια και το έκανα απεγκατάσταση απο το τιτανιουμ.

 

Aν δε βγαλεις ακρη (εγω ειμαι με cooked οποτε δε μπορω να σε βοηθησω γιατι θελεις και το .odex αρχειο), απλως κατεβασε μια stock ρομ σε zip μορφη (αρα για cwm) απο τους xda, ξεζιπαρε και βρες μεσα τα αρχεια που χρειαζεσαι :)

 

Ωπ δεν ειχα δει την απαντηση του Ηλια.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Καπαπα αφου σου συνδεεται κανονικα και σε ενημερωνει πως δεν υπαρχει αναβαθμιση εισαι ενταξει..παρεπιμπτοντως το κινητο σου ποια ρομ φορουσε οταν το πηρες..κυριε αφιλοπου καμια μοντια να βλεπουμε την εξωτερικη ως εσωτερικη χωρις κερνελ και custom rom εχεις?εκει σε θελω..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Καπαπα αφου σου συνδεεται κανονικα και σε ενημερωνει πως δεν υπαρχει αναβαθμιση εισαι ενταξει..παρεπιμπτοντως το κινητο σου ποια ρομ φορουσε οταν το πηρες..κυριε αφιλοπου καμια μοντια να βλεπουμε την εξωτερικη ως εσωτερικη χωρις κερνελ και custom rom εχεις?εκει σε θελω..

 

Το μονο που θες αγαπητε ειναι o redpill kernel (και φυσικα root).Ειμαι 100% σιγουρος οτι με stock rom rooted με εγκατεστημενο busybox και τον redpill kernel θα εχεις αυτο που θες (η wannam που εχω ειναι ουσιαστικα prerooted busyboxed stock rom ,τιποτα παραπανω)

so Its up to you :)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ρε παιδιά όσοι έχετε κάνει ρουτ, γιατί σας ενδιαφέρουν οι επίσημες ενημερώσεις;;; Έχει ήδη βγει η επίσημη πολωνική 4.1.2 και σε λίγο θα αρχίσουν να βγαίνουν οι υπόλοιπες. Γιατί να περιμένετε ΟΤΑ αναβάθμιση και να μην την περάσετε με pc odin γρήγορα και νοικοκυρεμένα;:)

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο... και πιθανό να μπορώ να αποφύγω τα windows. Με το titanium έκανα backup ώστε να μην χρειαστεί να κάνω install όλες τις apps ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Καπαπα αφου σου συνδεεται κανονικα και σiε ενημερωνει πως δεν υπαρχει αναβαθμιση εισαι ενταξει..παρεπιμπτοντως το κινητο σου ποια ρομ φορουσε οταν το πηρες..κυριε αφιλοπου καμια μοντια να βλεπουμε την εξωτερικη ως εσωτερικη χωρις κερνελ και custom rom εχεις?εκει σε θελω..

 

Το κινητό το αγόρασα με Γερμανική ρομ και Κατευθείαν πέρασα ελληνική Και το έκανα ρουτ.Anyway,σε ευχαριστώ και για την απάντηση στο προηγούμενο για το ΟΤΑ.

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω επισης για την απαντηση..εχεις γερμανικο κινητο οπως και εμεις αλλα εσυ εβαλες ελληνικη ρομ και το triangle away σου δουλευει ενω εμας οχι ..οποτε μαλλον το προβλημα βρισκεται στην ρομ και οχι στο hardware..θα το διαπιστωσω συντομα θα αλλαξω ρομ να δω αν οντως ετσι ειναι..

Αφιλοπου και αυτος ο κερνελ τα παει καλα με στοκ ρομ?επισης ανεβαζει τον flash counter ?

Edited by doctor-gio
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω, Paranoid εχει δοκιμασει κανεις? Κοιτουσα το θεμα στους xda και φαινεται ενδιαφερουσα ρομ και σκεφτομουν να τη βαλω μεχρι το νεο update της Ω, αλλα ηθελα να ξερω αν εχει κανεις καμια παρατηρηση :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω επισης για την απαντηση..εχεις γερμανικο κινητο οπως και εμεις αλλα εσυ εβαλες ελληνικη ρομ και το triangle away σου δουλευει ενω εμας οχι ..οποτε μαλλον το προβλημα βρισκεται στην ρομ και οχι στο hardware..θα το διαπιστωσω συντομα θα αλλαξω ρομ να δω αν οντως ετσι ειναι..

Αφιλοπου και αυτος ο κερνελ τα παει καλα με στοκ ρομ?επισης ανεβαζει τον flash counter ?

 

Μια χαρα.Σημερα το πρωι τον εβαλα.Δεν εχω δει καποιο drain.Φλασαρεται μεσω cwm recovery.Ο counter θα παραμενει 1 οσο εχεις cwm recovery.Προσωπικα δεν με νοιαζει

 

 

 

 

 

Να ρωτησω, Paranoid εχει δοκιμασει κανεις? Κοιτουσα το θεμα στους xda και φαινεται ενδιαφερουσα ρομ και σκεφτομουν να τη βαλω μεχρι το νεο update της Ω, αλλα ηθελα να ξερω αν εχει κανεις καμια παρατηρηση :)

 

Ενδιαφερουσα Πετρο αλλα δεν υποστηριζεται exfat,φυσικα τα μπινελικια της samsung και εχει χειροτερη μπαταρια απο stock.Αν δεν βαριεσαι δοκιμασε τη να δεις την απιστευτη παραμετροποιηση του dpi per application

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα Πετρο αλλα δεν υποστηριζεται exfat,φυσικα τα μπινελικια της samsung και εχει χειροτερη μπαταρια απο stock.Αν δεν βαριεσαι δοκιμασε τη να δεις την απιστευτη παραμετροποιηση του dpi per application

Aυτο ειναι που μου κεντρισε το ενδιαφερον, οντως :D

Παιρνω ενα nandroid, flashαρω, checkαρω και postαρω :lol:

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για όλους ΕΜΑΣ (stock leaked 4.1.2 εγώ) που δεν παίρνουμε ΟΤΑ , απλά να σας υπενθυμίζω πως αν πρέπει να ασχοληθούμε 2 ώρες για να επιστρέψουμε σε κατάσταση που δεχόμαστε ΟΤΑ και να πάρουμε αναβάθμιση ΟΤΑΝ φτάσει , μπορούμε να ασχοληθούμε 10 λεπτά μόνο και να φλασάρουμε μέσω odin/mobile odin/cwm.

Καλό το ΟΤΑ αλλά μόνο όταν έρχεται πρώτο ή αν δεν έχουμε ακουμπήσει καν την συσκευή μας.

Φυσικά υπάρχουν στην βίβλο οδηγίες για να γυρίσουμε την συσκευή μας σε ελληνική 100% και να μην ασχοληθούμε ξανά , αλλά αν βγει 4.2.1 π.χ. και διαβάσετε εδώ πως είναι καλύτερη ή έχει τίποτα νέα καλούδια κτλ , να δω ποιος από σας θα περιμένει ΟΤΑ ...

Να υπενθυμίσω πως σε αντίθεση με την google που σου δίνει ΟΤΑ άμεσα χωρίς leaks νωρίτερα και ταυτόχρονα δεν την ενδιαφέρει αν έχεις unlocked bootloader, η Samsung πριν δώσει ΟΤΑ υπάρχει leaked , και αν έχεις έστω root ΔΕΝ σου επιτρέπει αναβάθμιση.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Για όλους ΕΜΑΣ (stock leaked 4.1.2 εγώ) που δεν παίρνουμε ΟΤΑ , απλά να σας υπενθυμίζω πως αν πρέπει να ασχοληθούμε 2 ώρες για να επιστρέψουμε σε κατάσταση που δεχόμαστε ΟΤΑ και να πάρουμε αναβάθμιση ΟΤΑΝ φτάσει , μπορούμε να ασχοληθούμε 10 λεπτά μόνο και να φλασάρουμε μέσω odin/mobile odin/cwm.

Καλό το ΟΤΑ αλλά μόνο όταν έρχεται πρώτο ή αν δεν έχουμε ακουμπήσει καν την συσκευή μας.

Φυσικά υπάρχουν στην βίβλο οδηγίες για να γυρίσουμε την συσκευή μας σε ελληνική 100% και να μην ασχοληθούμε ξανά , αλλά αν βγει 4.2.1 π.χ. και διαβάσετε εδώ πως είναι καλύτερη ή έχει τίποτα νέα καλούδια κτλ , να δω ποιος από σας θα περιμένει ΟΤΑ ...

Να υπενθυμίσω πως σε αντίθεση με την google που σου δίνει ΟΤΑ άμεσα χωρίς leaks νωρίτερα και ταυτόχρονα δεν την ενδιαφέρει αν έχεις unlocked bootloader, η Samsung πριν δώσει ΟΤΑ υπάρχει leaked , και αν έχεις έστω root ΔΕΝ σου επιτρέπει αναβάθμιση.

 

Έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Δηλαδή εγώ που κατέβασα την τελευταία έκδοση από Πολωνία και είμαι root να μην δοκιμάσω να αναβαθμίσω;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή η Πολωνική 4.1.2 δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά όταν γράφουμε χειρόγραφο κείμενο με s-pen.

Το τονίζω γιατί είχε γραφτεί ότι το κάνει. Προφανώς να υπάρχει αυτή η δυνατότητα στις custom που βασίζονται στην Πολωνική.

 

Επισης βρήκα ενα μικρό bag στις λίγες ώρες που την εχω.

 

Οταν εισάγεις μια φώτο σε μια σημείωση του s-note δεν σ αφήνει να προσαρμόσεις το μέγεθος της σέρνοντας το πλαίσιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή η Πολωνική 4.1.2 δεν αναγνωρίζει τα ελληνικά όταν γράφουμε χειρόγραφο κείμενο με s-pen.

Το τονίζω γιατί είχε γραφτεί ότι το κάνει. Προφανώς να υπάρχει αυτή η δυνατότητα στις custom που βασίζονται στην Πολωνική.

 

Επισης βρήκα ενα μικρό bag στις λίγες ώρες που την εχω.

 

Οταν εισάγεις μια φώτο σε μια σημείωση του s-note δεν σ αφήνει να προσαρμόσεις το μέγεθος της σέρνοντας το πλαίσιο.

 

Να είσαι καλά, προφανώς δεν θα την βάλω :)

Link to comment
Share on other sites

Odex ή Deox???Και ποιο ρολόι απο όλα?

 

edit:Anyway, τα έβαλα όλα μαζί και υπέθεσα deox...

https://www.dropbox.com/s/pteg9slh95c8qlz/Stock.Clocks..zip

 

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση εδω Ειναι οτι όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν μπράβο ρε παιδιά είστε φοβεροί. Εκανα απεγκατάσταση το ρολόι που έχει το ξυπνητήρι. Εχω 4.1.2 odex. Εβαλα το ρολόι της 4.2 φοβερό άλλα δεν λειτουργεί το svoice. Δεν κάνει save .Αν έχει κάποιος ας μου το στείλει. Εκτός και αν έχει λύση για τo svoice. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κουραστεί με αυτό το θέμα. Δηλαδή εγώ που κατέβασα την τελευταία έκδοση από Πολωνία και είμαι root να μην δοκιμάσω να αναβαθμίσω;

 

Δεν είναι απαραίτητα η τελευταία έκδοση η καλύτερη. Ειδικά αν είναι branded ( αυτή που μιλάς νομίζω είναι )

Ήδη ο Te_salat βρήκε ένα μικρό bug. Αν δεν είσαι από "εμάς" τους βάλε βγάλε , μείνε με την υπάρχουσα ή την προηγούμενη leaked 4.1.2 που δεν είχε κουσούρια.

Εγώ πλέον για παράδειγμα δεν θα βάλω άλλη 4.1.2 εκτός αν εμφανιστεί κανένα πρόσθετο από Samsung που να αξίζει τον κόπο.

Αν όχι θα περιμένω την 4.2.1 ή νεότερη. Και πάλι θα περιμένω εκτενές feedback πριν "ανέβω"

 

Το μόνο που κοιτάω πλέον είναι να κάνω την δουλειά μου , η Samsung έχει κάνει πραγματικά φοβερή δουλειά, όλα δουλεύουν ρολόι σε εκνευριστικό βαθμό. Σωτήρια αγορά το nexus7 , έχω κάτι να φλασάρω για να περνάει η ώρα :)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα η τελευταία έκδοση η καλύτερη. Ειδικά αν είναι branded ( αυτή που μιλάς νομίζω είναι )

Ήδη ο Te_salat βρήκε ένα μικρό bug. Αν δεν είσαι από "εμάς" τους βάλε βγάλε , μείνε με την υπάρχουσα ή την προηγούμενη leaked 4.1.2 που δεν είχε κουσούρια.

Εγώ πλέον για παράδειγμα δεν θα βάλω άλλη 4.1.2 εκτός αν εμφανιστεί κανένα πρόσθετο από Samsung που να αξίζει τον κόπο.

Αν όχι θα περιμένω την 4.2.1 ή νεότερη. Και πάλι θα περιμένω εκτενές feedback πριν "ανέβω"

 

Το μόνο που κοιτάω πλέον είναι να κάνω την δουλειά μου , η Samsung έχει κάνει πραγματικά φοβερή δουλειά, όλα δουλεύουν ρολόι σε εκνευριστικό βαθμό. Σωτήρια αγορά το nexus7 , έχω κάτι να φλασάρω για να περνάει η ώρα :)

 

Βασικά δεν θέλω να ασχολούμαι απλά έψαχνα πως θα κάνω το update όταν έρθει η νέα έκδοση αφού είμαι root και το triangle δεν πιάνει αλλά οκ θα το κάνω μέσω odin. Δεν με ενδιφέρει να φλασάρω, ξέρω ότι με stock είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι φοράω την wannam 2.1...

Έχει κάτσει εκπληκτικά...

Ίχνος λαγκ ακόμα...

Επαναφορά από το titanium 100 και πλέον εφαρμογών χωρίς κανένα θέμα...

Η δε μπαταρία συμπεριφερεται εξαιρετικά επίσης μέχρι στιγμής...

Αύριο πιστεύω ότι θα δείξει τα δόντια για καλύτερα συμπεράσματα...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι φοράω την wannam 2.1...

Έχει κάτσει εκπληκτικά...

Ίχνος λαγκ ακόμα...

Επαναφορά από το titanium 100 και πλέον εφαρμογών χωρίς κανένα θέμα...

Η δε μπαταρία συμπεριφερεται εξαιρετικά επίσης μέχρι στιγμής...

Αύριο πιστεύω ότι θα δείξει τα δόντια για καλύτερα συμπεράσματα...

 

αδερφε αναγνωριζει κανονικα τα ελληνικα με το s-pen

 

αυριο αν βρω χρονο θα τη περασω κ εγω

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αναγνωριζει κανονικα τα ελληνικα με το s-pen

 

αυριο αν βρω χρονο θα τη περασω κ εγω

 

Ναι... Κανονικά...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Για οσους θελουν την εξωτερικη μνημη ως εσωτερικη τα πραγματα εγιναν απλα.Με τον τελευταιο redpill kernel .10 και την εφαρμογη stweaks απο το playstore οι μνημες swapαρονται πανευκολα.Με wannam odex stock 4.1.2 δουλευει μια χαρα

Sdcard sandisk 64gb class 10 exfat

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2036796

 

Αν περάσεις τα stweaks δε χρειάζεται να περάσεις το mod που εβαλες λινκ? εννοώ γίνεται μέσω των stweaks εύκολα? είναι ο μόνος λόγος που σκέφτομαι το root ενώ το galaxy s2 που είχα το είχα ταράξει στα ρομ :p

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κατέβω στην 4.1.1 απο την Πολωνέζικη και κολλάει στο boot. Προφανώς έχει διαφορετικό bootloader ο οποιος παραμένει και θα πρέπει να τον περάσω μόνο του για να γυρίσω.

 

Βρηκα στο xda αυτον τον bootloader τον περασα αλλα δεν γινεται τιποτα.

Αυριο θα προσπαθήσω να ξαναπεράσω την 4.2.1 μηπως μπουτάρει.

Εχετε καμια ιδέα τι κανουμε σ αυτην την περίπτωση?

 

EDIT

Τελικα τα καταφερα μπαινοντας σε recovery και κανοντας foul wipe

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...