Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ με wanam και ρύθμιση αλφάβητο gsm στις επιλογές των μηνυμάτων στέλνω κανονικά 160 χαρακτήρες ελληνικά κεφαλαία.

Κερνελ redpill αν και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Έχει αλλάξει μετά από φλασάρισμα custom ROM το ΙΜΕΙ της συσκευής και τώρα δε μπορώ να συνδεθώ σε κανένα δίκτυο.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια.

Έχει αλλάξει μετά από φλασάρισμα custom ROM το ΙΜΕΙ της συσκευής και τώρα δε μπορώ να συνδεθώ σε κανένα δίκτυο.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω?

 

Oταν εγκατεστησες την Ω, ειχες επιλεξει να κρατησει backup του efs σου?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Oταν εγκατεστησες την Ω, ειχες επιλεξει να κρατησει backup του efs σου?

 

καλημέρα . μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις με την σειρά

τι ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος ώστε να μην την πατήσει .

περιμένω το κινητό από expansys και θέλω να προβώ σε

αλλαγή ρομ είτε την επίσημη ελληνική είτε την ωμέγα ακόμα

δεν ξέρω . τι πρέπει να κάνω με την σειρά τα βήματα ? να μην κάνουμε

καμιά πατάτα και μείνει το κινητό στο χέρι μας .διάβασα κάποια

πράγματα από οδηγούς αλλά μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα .

πρέπει πρότα να περάσω το recovery όταν έρθει ? για να περαστεί

η ωμέγα πρέπει να γίνει ροοτ ? από το recovery μπορώ να περάσω

επίσημη ελληνική ρομ ή χρειάζεται το odin ?

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Την έχω πατήσει?

 

Οχι αλλα θελει ψαξιμο. Googlαρισε το και θα βρεις τον τρόπο. Εχει συμβεί και σε άλλους σε Sii και βρεθηκε η λυση.

Δες εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1264021

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1753833&page=2

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα . μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις με την σειρά

τι ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος ώστε να μην την πατήσει .

περιμένω το κινητό από expansys και θέλω να προβώ σε

αλλαγή ρομ είτε την επίσημη ελληνική είτε την ωμέγα ακόμα

δεν ξέρω . τι πρέπει να κάνω με την σειρά τα βήματα ? να μην κάνουμε

καμιά πατάτα και μείνει το κινητό στο χέρι μας .διάβασα κάποια

πράγματα από οδηγούς αλλά μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα .

πρέπει πρότα να περάσω το recovery όταν έρθει ? για να περαστεί

η ωμέγα πρέπει να γίνει ροοτ ? από το recovery μπορώ να περάσω

επίσημη ελληνική ρομ ή χρειάζεται το odin ?

H λογικη ειναι η εξης.

Αφου παρεις τη συσκευη αν θελεις να βαλεις επισημη ελληνικη, τη βαζεις απλως μεσω Odin (βλ. Βιβλο, Πως να περάσετε επίσημα Firmwares στο Galaxy Note II)

 

Αν θελεις να βαλεις Ω, κανεις root τη συσκευη σου με τo firmware που εχει με τη μεθοδο του CWM (βλ. Βιβλο 2. Root with Advanced CWM) κρατας backup του EFS (βλ. Βιβλο [TOOL]Backup/Restore EFS (IMEI) for SGNII) και μετα περνας την Ω ακολουθωντας τις οδηγιες.

 

Τρια βηματακια ειναι, ακολουθησε ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες χωρις να πηδηξεις καποιο βημα και θα εισαι οκ :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345784

 

 

Τωρα για το EFS προβλημα του αλλου φιλου δεν εχω ιδεα πως επανερχεται σορι :(

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα . μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις με την σειρά

τι ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος ώστε να μην την πατήσει .

περιμένω το κινητό από expansys και θέλω να προβώ σε

αλλαγή ρομ είτε την επίσημη ελληνική είτε την ωμέγα ακόμα

δεν ξέρω . τι πρέπει να κάνω με την σειρά τα βήματα ? να μην κάνουμε

καμιά πατάτα και μείνει το κινητό στο χέρι μας .διάβασα κάποια

πράγματα από οδηγούς αλλά μπορώ να πω ότι μπερδεύτηκα .

πρέπει πρότα να περάσω το recovery όταν έρθει ? για να περαστεί

η ωμέγα πρέπει να γίνει ροοτ ? από το recovery μπορώ να περάσω

επίσημη ελληνική ρομ ή χρειάζεται το odin ?

 

Διάβασε την βίβλο και δώσε βάση στο efs backup, στο τέλος των οδηγιών για root. Ωστόσο, αν βάλεις omega σου δίνει επιλογή ο εγκαταστάτης να κρατήσεις efs backup.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Θυμάμαι πρόσφατα κάποιον να παραπονιέται οτι μετά απο πτώση του stylous στο πάτωμα, αποσυντονίστηκε με διάφορα περίεργα αποτελέσματα. Αυτό το άρθρο ίσως βοηθήσει, να γλυτώσει κανείς τα έξοδα καινούργιου spen μιας και η ρύθμιση του ποτενσιόμετρου είναι αρκετά εύκολη τελικά...

 

@elthis, χρήσιμο και για τη βίβλο νομίζω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με wanam και ρύθμιση αλφάβητο gsm στις επιλογές των μηνυμάτων στέλνω κανονικά 160 χαρακτήρες ελληνικά κεφαλαία.

Κερνελ redpill αν και δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο

 

σε εμένα οχι.

μπορείς να δεις και τα αλλα προβλήματα που αναφέρω αν ισχύουν και σε σενα,πριν τη βγάλω τη ρομ και παω σε άλλη.

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Θυμάμαι πρόσφατα κάποιον να παραπονιέται οτι μετά απο πτώση του stylous στο πάτωμα, αποσυντονίστηκε με διάφορα περίεργα αποτελέσματα. Αυτό το άρθρο ίσως βοηθήσει, να γλυτώσει κανείς τα έξοδα καινούργιου spen μιας και η ρύθμιση του ποτενσιόμετρου είναι αρκετά εύκολη τελικά...

 

@elthis, χρήσιμο και για τη βίβλο νομίζω.. ;)

 

Thanks εγω εκανα bookmark το site να το έχω για την κακιά την ώρα :lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

σε εμένα οχι.

μπορείς να δεις και τα αλλα προβλήματα που αναφέρω αν ισχύουν και σε σενα,πριν τη βγάλω τη ρομ και παω σε άλλη.

 

Το douple tap νομίζω δεν δουλεύει. το νομίζω το λέω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω ακριβώς πως γίνεται. Εμένα στο browser μου κάνει ζουμ ενώ σε αλλα προγράμματα δεν κάνει τίποτα. screen captureμε το πέρασμα της παλάμης παvω από Την οθόνη σίγουρα δεν μου δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Νομοζω ειχε ξανα διατυπωθει το ερωτημα αλλα δεν το βρηκα καπου. Θυμαμαι οτι καπου το ειδα ομως...

Λοιπον ειμαι με ωμεγα 7.1 και 8ελω να παω σε 7.3αλκλα δεν μπορω να κςνω το στησιμο τις συσκευης παλι απι την αρχη...θα πρεπει να περασω θεμα κερνελ και modς...υπαρχει μηπως τροπος να κανω back up ολα τα apps αλλα και τις ρυθμισεις τους? Πχ απο το ρομ tool box πσες εχω κανει freeze απο τον νοβα launcher οι ρυθμισεις π εχω κανει οι φακελοι στο desktop κοκ? Θα ηταν μεγαλη βοηθεια..

Ευχαριστω και χρονια πολλα στους συνονοματους Νικολακιδες και οσες γιορταζαν χθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Νομοζω ειχε ξανα διατυπωθει το ερωτημα αλλα δεν το βρηκα καπου. Θυμαμαι οτι καπου το ειδα ομως...

Λοιπον ειμαι με ωμεγα 7.1 και 8ελω να παω σε 7.3αλκλα δεν μπορω να κςνω το στησιμο τις συσκευης παλι απι την αρχη...θα πρεπει να περασω θεμα κερνελ και modς...υπαρχει μηπως τροπος να κανω back up ολα τα apps αλλα και τις ρυθμισεις τους? Πχ απο το ρομ tool box πσες εχω κανει freeze απο τον νοβα launcher οι ρυθμισεις π εχω κανει οι φακελοι στο desktop κοκ? Θα ηταν μεγαλη βοηθεια..

Ευχαριστω και χρονια πολλα στους συνονοματους Νικολακιδες και οσες γιορταζαν χθες!

Χρόνια πολλά

Δεν χρειάζεται full wipe για αναβάθμιση από 7.1 σε 7.3. Ωστόσο κράτα ένα backup με titanium για παν ενδεχόμενο αλλά και ένα backup από cwm recovery.

Δεν θα χάσεις ρυθμίσεις και εφαρμογές, το μόνο που θα χρειαστεί είναι άλλο ένα reboot σε cwm για να περάσεις θέματα, mods και kernel.

Link to comment
Share on other sites

Το douple tap νομίζω δεν δουλεύει. το νομίζω το λέω γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω ακριβώς πως γίνεται. Εμένα στο browser μου κάνει ζουμ ενώ σε αλλα προγράμματα δεν κάνει τίποτα. screen captureμε το πέρασμα της παλάμης παvω από Την οθόνη σίγουρα δεν μου δουλεύει

 

σε ευχαριστώ φιλε μου.

αν θυμάμαι καλα και δεν κανω λάθος, τα λέγαμε εδω επι εποχής artemis αρκετα χρόνια πίσω...:)

 

το double tap γινεται χτυπώντας το δάκτυλο στο πανω μέρος της συσκευής και αυτο,αν εισαι στο κατω τέλος πχ μιας σελίδας σε επαναφέρει στην κορυφή.

Edited by mastelos
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Καλά θυμασαι , είχαμε πιει και καφέ στην Αγία Παρασκευή με μια καλή παρέα επί εποχής artemis. λοιπόν το douple tap δεν δουλεύει επίσης.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία wannam v2.0 end last redphil, όλα είναι εξαιρετικά!!!

Αν και πιστεύω ότι η 4.1.1 είναι πιο σταθερή από την τελευταία leaked

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά για οποίον ενδιαφέρεται έχει κυκλοφορήσει η beta SwiftKey Flow η οποία είναι διαθέσιμη εδώ http://swiftkey.net/flow/
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά για οποίον ενδιαφέρεται έχει κυκλοφορήσει η beta SwiftKey Flow η οποία είναι διαθέσιμη εδώ http://swiftkey.net/flow/

Αν και δεν με βολεύει το swipe δείχνει να λειτουργεί απίστευτα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία wannam v2.0 end last redphil, όλα είναι εξαιρετικά!!!

Αν και πιστεύω ότι η 4.1.1 είναι πιο σταθερή από την τελευταία leaked

 

Τέτοια λεγε να με κάνεις να μην περάσω ούτε την επίσημη όταν δοθεί:)

Μου χει μείνει φοβία από το Sii που ενώ με gb πεταγε και είχε 300 ΜΒ free ram με το ics γονάτισε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια λεγε να με κάνεις να μην περάσω ούτε την επίσημη όταν δοθεί:)

Μου χει μείνει φοβία από το Sii που ενώ με gb πεταγε και είχε 300 ΜΒ free ram με το ics γονάτισε.

 

Χαχαχα, οχι κι ετσι Κωστα ;)

Βασικα ειμαι με Wannam 2.0 και note2core extreme. Ειναι σιγουρα πιο ανετο, γρηγορο απο τη stock ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυο ερωτήσεις: το External 2 Internal SD απο οτι διαβάζω στο xda εχει ενα bug Και δεν αποθηκευονται αρχεια που γινονται download απο τον μαμα browser. Εμαθα ομως οτι υπαρχει και ενας διαφορετικός τρόπος να αυξηθει ο διαθέσιμος χώρος για τα προεγκατεστημένα προγράμματα. Να δημιουργηθεί ένα partition ext3 στην εξωτερική καρτα και σε συνδιασμό με το πρόγραμμα link2sd να επεκταθεί ο εσωτερικός χώρος. Υπάρχει κανενα tutorial να διαβασω καπου για να το κάνω κι εγω?

και η δευτερη ερώτηση, θέλω να κάνω overclock την gpu γιατι είναι πολυ αδύναμη για games όπως το wildblood και το καινούργιο modern combat 4. Πέρασα τον Perseus kernel, που υποστηρίζει overclock στην gpu μεχρι 800mhz , και σε συνδιασμό με το πρόγραμμα STweaks που προτείνει ο dev επελεξα να κανει η gpu scale μέχρι και τα 800mhz όταν ανέβει το load. Ομως φαίνεται να μην λειτουργεί. εκανα δηλαδή δοκιμές στο stock και overclocked μεσα στο game και βγαζει σχεδον τα ιδια fps, δεν δουλευει καν πιο ξεκούραστα. Επίσης εκανα και benchmark με το antutu και το quadrant, αλλα ειχε πολυ μικρή διαφορα. το ετρεξα και δυο τρεις φορες μαλιστα και καποια στιγμή εβγαλε και χαμηλοτερα νουμερα απο stock. τι συμβαίνει? κανει throttling οπως και στα pc?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, οχι κι ετσι Κωστα ;)

Βασικα ειμαι με Wannam 2.0 και note2core extreme. Ειναι σιγουρα πιο ανετο, γρηγορο απο τη stock ;)

 

Βαγγέλη τα βαρέθηκα ολα αυτά. Δεν μ αρέσει να περνάω στα τυφλά καποια rom που τα εχει ολα έτοιμα. Οπότε χρειάζεται διάβασμα xda κλπ για να αποφύγω ασυμβατότητες και προβλήματα.

Αυτά πού χρειάζομαι τα κάνω οπως είναι.

Το εχω ερωτευτεί. Αν ήθελα θα ειχα τωρα στα χέρια μου το N4 απο τον μπατζανακη μου στην Γερμανία. Δεν το κουνάω ομως γιατί ξέρω οτι θα το μετανιώσω. Τι να συγκρίνουμε? Μπαταρια, κάμερα, ειδικές εφαρμογές που τις χρησιμοποιώ ολη μερα, αποθηκευτικό χώρο, otg.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τα βαρέθηκα ολα αυτά. Δεν μ αρέσει να περνάω στα τυφλά καποια rom που τα εχει ολα έτοιμα. Οπότε χρειάζεται διάβασμα xda κλπ για να αποφύγω ασυμβατότητες και προβλήματα.

Αυτά πού χρειάζομαι τα κάνω οπως είναι.

Το εχω ερωτευτεί. Αν ήθελα θα ειχα τωρα στα χέρια μου το N4 απο τον μπατζανακη μου στην Γερμανία. Δεν το κουνάω ομως γιατί ξέρω οτι θα το μετανιώσω. Τι να συγκρίνουμε? Μπαταρια, κάμερα, ειδικές εφαρμογές που τις χρησιμοποιώ ολη μερα, αποθηκευτικό χώρο, otg.

 

Πράγματι, κι εγώ με στοκ έχω μείνει,μετά από εκατοντάδες φλασαρίσματα.

Παίζω με τους launchers.:)

Από nova prime σε tsf.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κι εγώ με στοκ έχω μείνει,μετά από εκατοντάδες φλασαρίσματα.

Παίζω με τους launchers.:)

Από nova prime σε tsf.

 

Αυτός ο tsf δεν με κέρδισε παρόλο πού είναι τόσο smooth. Αλλάζει εντελώς την φυσιογνωμία της συσκευής.

Νομίζω ότι εδώ που έφτασε η samsung αξίζει να κρατάμε το στυλ όπως στα iphone.

Έχω τον Nova και τον έχω στήσει έτσι ώστε να μοιάζει σε εμφάνιση με τον TW διατηρώντας όμως τις ευκολίες του.

http://img507.imageshack.us/img507/1585/screenshot2012120314180.png

Edited by Superuser
Διόρθωση μεγάλης εικόνας
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...