Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Ωστόσο βρήκα στο internet ένα βίντεο (δεν ξέρω αν έχει δημοσιευτεί ξανά) με όλα τα βήματα που πρέπει να γίνουν και σας το παραθέτω.

 

 

Πολύ καλό!!!!σε λίγο θα μπει στη Βίβλο!!!!

Ευχαριστούμε!!!!

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι εχουν την wanamlite 2 σε 4.1.2 μπορουν να δουν αν η κίνηση με το χέρι για αποτυπωση της οθόνης λειτουργεί? Επίσης το διπλο πάτημα για μετάβαση στην κορυφή της λίστας. ...
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

παλευω και γω να στησω το note.

με την βοηθεια της βιβλου εβαλα την γαλλικη ρομ,αλλαξα και το csc σε XEF.

εκανα και το root ,αλλα με το που παω και αλλαζω το lcd density σε 240 μετα το reboot μου κανει συνεχομενα force close το πληκτρολογιο samsung.

μηπως εχει τυχει σε κανεναν και εχει καμμια ιδεα τι να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

παλευω και γω να στησω το note.

με την βοηθεια της βιβλου εβαλα την γαλλικη ρομ,αλλαξα και το csc σε XEF.

εκανα και το root ,αλλα με το που παω και αλλαζω το lcd density σε 240 μετα το reboot μου κανει συνεχομενα force close το πληκτρολογιο samsung.

μηπως εχει τυχει σε κανεναν και εχει καμμια ιδεα τι να φταιει?

 

πηγαινε εδω και κατεβασε το modded keyboard για 240dpi http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001577

Δεν το εχω δοκιμασει

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε εδω και κατεβασε το modded keyboard για 240dpi http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2001577

Δεν το εχω δοκιμασει

 

ευχαριστω αργυρη,θα το δοκιμασω και θα αναφερω.

(πρεπει πρωτα να κανω το δευτερο τροπο ρουτ για να μπορω να φλασαρω απο cwm)

l

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποια αξιόλογη ελαφριά custom rom παίδες να μπεί ή να μείνω με την stock?Έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω η custom σε σχέση με την stock που φοράω τώρα?

 

Με ενδιαφέρει να ξεφορτωθώ τα bloatware αν είναι δυνατόν.

Any help?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποια αξιόλογη ελαφριά custom rom παίδες να μπεί ή να μείνω με την stock?Έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω η custom σε σχέση με την stock που φοράω τώρα?

 

Με ενδιαφέρει να ξεφορτωθώ τα bloatware αν είναι δυνατόν.

Any help?

 

Η omega είναι πολύ καλή. Δεν υστερεί σε τίποτα από την στοκ, μπορείς να επιλέξεις τα bloatware κατά την εγκατάσταση και συνοδεύεται από χρήσιμα mods. Έχει και καλή υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , την έχω ξανα ακούσει και την έβαλα να κατεβαίνει να την δοκιμάσω.

 

Με το πενάκι και την αναγνώριση των ελληνικών θα παίζει?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , την έχω ξανα ακούσει και την έβαλα να κατεβαίνει να την δοκιμάσω.

 

Με το πενάκι και την αναγνώριση των ελληνικών θα παίζει?

 

Ασφαλώς και έχει πλήρη ελληνική υποστήριξη, αφού ο developer (indie) είναι έλληνας.

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! :lol:

 

Και κάτι τελευταίο!

 

Λέει στο how to:

 

Install CWM Recovery with Odin - Get CWM Recovery here

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset (Not needed if you already have Omega)

Install Omega

 

Eκεί που λέει install omega αφού έχω κάνει όλα τα βήματα, απο που το κάνω install?

Μέσω PC me οdin ή πρέπει να το έχω καπου στη μνήμη του κινητού και να το κάνω απο CWM?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! :lol:

 

Και κάτι τελευταίο!

 

Λέει στο how to:

 

Install CWM Recovery with Odin - Get CWM Recovery here

Boot to CWM Recovery using volume up, power button and home key

Backup your device and make sure to keep a copy of the backup to your pc!

Wipe data / factory reset (Not needed if you already have Omega)

Install Omega

 

Eκεί που λέει install omega αφού έχω κάνει όλα τα βήματα, απο που το κάνω install?

Μέσω PC me οdin ή πρέπει να το έχω καπου στη μνήμη του κινητού και να το κάνω απο CWM?

 

Αφού έχεις εκιννήσει σε CWM recovery και έχεις κρατήσει backup (υπάρχει επιλογή στο μενού), επιλέγεις install from sdcard, βρίσκεις το Zip της omega και το επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές sdcard προφανώς στην internal μνήμη του κινητού ε? :O

 

Και το βρίσκω μέσα απο το μενού του CWM, ε ε ε?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Οταν λές sdcard προφανώς στην internal μνήμη του κινητού ε? :O

 

Και το βρίσκω μέσα απο το μενού του CWM, ε ε ε?

 

Ναι εκτός αν έχεις αποθηκεύσει το zip αρχείο σε εξωτερική μνήμη, οπότε επιλέγεις install from external sdcard.

Όλα αυτά τα κάνεις από το μενού της cwm recovery

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την βοήθεια πέρασα την ROM και πετάει , θα την κρατήσω όπως το βλέπω! :D

 

O kernel της Omega ειναι κομπλε? η να πάω σε κάποιον άλλο? (πχ redpill?)

 

EDIT : Περιμένω τις νέες εκδόσεις σε Redpill που απο οτι λένε θα είναι πλήρως συμβατές με 4.1.2 και θα εξαφανίσουν κάποια μικρά θεματάκια που εχουνε οι τωρινές.

 

Ο Νοva που δοκίμασα πολύ καλός ρε παίδες αλλα ο GO έχει πολύ περισσότερες επιλογές και customizations..

Edited by ins0mniak

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πηγα να αλλαξω το dpi απο 320 σε 240 μεσω root explorer και του ενσωματωμενου text editor που έχει, αλλα αφου αλλαξα το νουμερο και πατησα save, εκανα restart και τωρα κολλαει στο samsung logo, δεν κανει boot. Υπάρχει τροπος να το επαναφέρω χωρις να τα ξαναπεράσω όλα απτην αρχή? μεσω stock recovery ισως? συνδέεται απο κει μεσω adb?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά πηγα να αλλαξω το dpi απο 320 σε 240 μεσω root explorer και του ενσωματωμενου text editor που έχει, αλλα αφου αλλαξα το νουμερο και πατησα save, εκανα restart και τωρα κολλαει στο samsung logo, δεν κανει boot. Υπάρχει τροπος να το επαναφέρω χωρις να τα ξαναπεράσω όλα απτην αρχή? μεσω stock recovery ισως? συνδέεται απο κει μεσω adb?

 

Κρατησες το αρχικο build.prop?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα .Έχει δοκιμάσει κανείς τον νεο redpil με την 4.1.2 ;

 

Toν έβαλα χθες και μέχρι στιγμής όλα καλά.

Τουλάχιστον στα issues που λέγανε οτι είχανε προβληματάκια με τον προηγούμενο , όλα δουλεύουν κομπλε.

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα .Έχει δοκιμάσει κανείς τον νεο redpil με την 4.1.2 ;

 

Κι εγω ειμαι με αυτο το συνδυασμο απο χθες, ολα καλα, απολυτα ευχαριστημενος...

Link to comment
Share on other sites

Ποιον ακριβώς Redpill έχετε βάλει; Με μπερδεύει πολύ αυτό το thread...

 

STD εκδοση (stable 0.9). To link για να μην ψαχνεσαι (ποσταρα την εκδοση για CWM):

http://api.viglink.com/api/click?format=go&drKey=1359&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1975938&v=1&libid=1354454806462&out=http%3A%2F%2Fd-h.st%2FSbY&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1975938%26page%3D77&title=%5BKernel%5D%5B02DEC'12%5D%5BRedPill%5D%20ExFAT%20%7C%20STweaks%20%7C%20Scoobydoo%20Sound%20%7C%20UV%20Support%20%7C%20No%20OC%20-%20xda-developers&txt=%3Cb%3E%3Cfont%20color%3D%22red%22%3EClick%20to%20download%20RedPill_Rev0.9_CWM.zip%3C%2Ffont%3E%3C%2Fb%3E&jsonp=vglnk_jsonp_13544572373972

Αυτη τη στιγμη βρηκα λιγο χρονο και φορμαρω την microSD μου (64GB) σε FAT32 για να παιξω με τις extreme εκδοσεις του redpill και του Note2Core.

Link to comment
Share on other sites

STD εκδοση (stable 0.9). To link για να μην ψαχνεσαι (ποσταρα την εκδοση για CWM):

http://api.viglink.com/api/click?format=go&drKey=1359&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1975938&v=1&libid=1354454806462&out=http%3A%2F%2Fd-h.st%2FSbY&ref=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D1975938%26page%3D77&title=%5BKernel%5D%5B02DEC'12%5D%5BRedPill%5D%20ExFAT%20%7C%20STweaks%20%7C%20Scoobydoo%20Sound%20%7C%20UV%20Support%20%7C%20No%20OC%20-%20xda-developers&txt=%3Cb%3E%3Cfont%20color%3D%22red%22%3EClick%20to%20download%20RedPill_Rev0.9_CWM.zip%3C%2Ffont%3E%3C%2Fb%3E&jsonp=vglnk_jsonp_13544572373972

Αυτη τη στιγμη βρηκα λιγο χρονο και φορμαρω την microSD μου (64GB) σε FAT32 για να παιξω με τις extreme εκδοσεις του redpill και του Note2Core.

 

Εγω έβαλα την έκδοση αυτή και μου αργεί πολύ. Που μπορώ να βρω την στοκ της 4.1.2 ?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει δευτερο διαμερισμα στην καρτα μνημης και μαλιστα πρωτευον. Πως μπορω να το δημιουργησω. Ειναι απαραιτητη η δημιουργια του για να εγκατασταθουν εφαρμογες στην καρτα μνημης; Αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει δευτερο διαμερισμα στην καρτα μνημης και μαλιστα πρωτευον. Πως μπορω να το δημιουργησω. Ειναι απαραιτητη η δημιουργια του για να εγκατασταθουν εφαρμογες στην καρτα μνημης; Αν μπορει καποιος ας βοηθησει παρακαλω

 

Με απλά λόγια ''κόβεις'' τη κάρτα σε 2 μέρη.Το ext partition που δημιουργείται (πχ 1GB) ''κολλάει'' με την internal memory.Έτσι η συσκευή αντί για 16GB αποθηκευτικό χώρο, αποκτάει +1, δηλ 17GB.

Αν δεν έχει 4-5 παιχνίδια με πολλά data, 3-4 πλοηγούς και μεγάλα βίντεο, δε χρειαζεται να ασχοληθείς.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια ''κόβεις'' τη κάρτα σε 2 μέρη.Το ext partition που δημιουργείται (πχ 1GB) ''κολλάει'' με την internal memory.Έτσι η συσκευή αντί για 16GB αποθηκευτικό χώρο, αποκτάει +1, δηλ 17GB.

Αν δεν έχει 4-5 παιχνίδια με πολλά data, 3-4 πλοηγούς και μεγάλα βίντεο, δε χρειαζεται να ασχοληθείς.

 

Ευχαριστω για την ενημερωση. Που θα βρω οδηγιες για ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...