Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να ρωτησω εγω κατι αλλο...με ποιο κριτηριο παιρνουμε το update τελευταιοι εδω...δλδ εγω το πηρα απο skroytzomagazo αλλα το κουτι τουυ ηταν γαλλικο αλλα μεσα ειχε τα παντα στα ελληνικα...και γλωσσα γραφης και τα παντα...ειναι ξεκλειδωτο. ποτε θα παρουμε το μαμησιο update?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

settings-lock screen-lock screen options-shortcuts

 

Θα μου στρίψει... Τόσο καιρό απλά έβλεπα το toggle δίπλα. Δε το πάτησα ποτέ να μπει να τα αλλάξω... Θενκς!

Link to comment
Share on other sites

α και για ολους εμας που το διαλεξαμε απλα τα σπαει...το δοκιμασα και αναγνωριζει και το συγκεκριμενο mouse!!!

http://tech.pathfinder.gr/mobile/2385611.html

τι μας περιεμνει ακομα σουπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

για να περάσεις την Ω πρέπει να κάνεις root

το τηλέφωνο ? πρέπει μετά να κρατήσεις και

τα efs ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

για να περάσεις την Ω πρέπει να κάνεις root

το τηλέφωνο ? πρέπει μετά να κρατήσεις και

τα efs ?

 

Πρέπει να είσαι ρουτ και να έχεις CWM recovery. Οδηγίες στο νήμα της Omega:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345601&page=13

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησα και στο νήμα της Βίβλου αλλά δεν πήρα απάντηση.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ rooting με official recovery (μεθοδος 1) και στο rooting με cwm (μεθοδος 2), οσον αφορά την διαδικασία επιστροφής σε official κατάσταση?

Αν δεν υπάρχει και χρειάζεται να κάνουμε τα ίδια ποιός ο λόγος να προτιμήσουμε τον πρώτο?

 

Αναφέρεται οτι με την πρώτη μέθοδο δεν αυξάνει ο counter. Ομως χθες που το έκανα πηγε στο 1.

Μήπως εννοούν οτι τρέχοντας απλά το triangle μηδενίζει και φαίνεται σε κατάσταση "νορμαλ" στο status?

 

Ρωτάω γιατι αν χρειάζεται η ίδια διαδικασία για μηδενισμό και επαναφορά να το κάνω με cwm ώστε να έχω περισσότερες δυνατότητες.

Το μονο που με φοβίζει είναι οτι υπάρχουν αναφορές για αποτυχημένη επιστροφή σε εντελως official κατάσταση.

Έχει δοκιμάσει κανείς να το επαναφέρει? Πέτυχε η μέθοδος?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησα και στο νήμα της Βίβλου αλλά δεν πήρα απάντηση.

Υπάρχει διαφορά μεταξύ rooting με official recovery (μεθοδος 1) και στο rooting με cwm (μεθοδος 2), οσον αφορά την διαδικασία επιστροφής σε official κατάσταση?

Αν δεν υπάρχει και χρειάζεται να κάνουμε τα ίδια ποιός ο λόγος να προτιμήσουμε τον πρώτο?

 

Αναφέρεται οτι με την πρώτη μέθοδο δεν αυξάνει ο counter. Ομως χθες που το έκανα πηγε στο 1.

Μήπως εννοούν οτι τρέχοντας απλά το triangle μηδενίζει και φαίνεται σε κατάσταση "νορμαλ" στο status?

 

Ρωτάω γιατι αν χρειάζεται η ίδια διαδικασία για μηδενισμό και επαναφορά να το κάνω με cwm ώστε να έχω περισσότερες δυνατότητες.

Το μονο που με φοβίζει είναι οτι υπάρχουν αναφορές για αποτυχημένη επιστροφή σε εντελως official κατάσταση.

Έχει δοκιμάσει κανείς να το επαναφέρει? Πέτυχε η μέθοδος?

 

Κωστα με τη πρωτη μεθοδο εχεις απλα root αλλα με stock recovery.Τρεχοντας triangle away ο μετρητης θα μηδενισει και θα παραμεινει μηδεν.Με τη δευτερη μεθοδο θα εχεις root+cwm recovery.Ο μετρητης θα αυξηθει ΑΛΛΑ τρεχοντας triangle away δεν θα μηδενισει μιας και "κουβαλας" το custom recovery.Υπαρχει auto checksum στον bootloader και ετσι δεν μηδενιζει ο counter.Φλασαροντας μια stock rom,και συνεπως φλασαροντας και stock recovery μπορεις μετα με triangle away να μηδενισεις τον counter.

Την εχω κανει καμποσες φορες τη διαδικασια και γυρνας μια χαρα σε μαμα κατασταση.Οπως γνωριζεις επιλεγεις το cwm recovery οταν θες να φλασαρεις mods

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος φαν της ομεγα από ότι έχω καταλάβει...

Οταν όμως βρεις χρόνο και διάθεση πάρε ένα buck up και δοκίμασε την v 2.1 wannam χωρίς να αλλάξεις τίποτα από κερνελ...

Είναι βέβαιο ότι εκεί θα μείνεις...

Καλημέρα....

 

Πράγματι είμαι μεγάλος φαν του Γιάννη και της δουλειάς του! Έχω δοκιμάσει όλες του Wanam εκτός της 2.1 και πάντα γυρίζω στην Omega μιας και δεν βλέπω μεγάλες διαφορές. Άσε που την παράμετρο ποίηση και υποστήριξη της Omega δεν την έχει καμία! :D

Επίσης να πω για όποιον έχει Ω πως είναι έτοιμο και το Omega Files Jb για Note 2 στο μάρκετ...

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.indieroms.OmegaFilesJB

 

Εννοείται πως είναι πολύ καλή η ωμέγα αλλά η άλλη έχει τρομερή μα τρομερή μπαταρία...

Αν και η leak πριν σε σχέση με την 4.1.1 είχα πει ότι δεν ήταν τόσο γρήγορη η επίσημη πλέον μου αρέσει πάρα πολύ και είναι πιο πάνω από την 4.1.1...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με τη πρωτη μεθοδο εχεις απλα root αλλα με stock recovery.Τρεχοντας triangle away ο μετρητης θα μηδενισει και θα παραμεινει μηδεν.Με τη δευτερη μεθοδο θα εχεις root+cwm recovery.Ο μετρητης θα αυξηθει ΑΛΛΑ τρεχοντας triangle away δεν θα μηδενισει μιας και "κουβαλας" το custom recovery.Υπαρχει auto checksum στον bootloader και ετσι δεν μηδενιζει ο counter.Φλασαροντας μια stock rom,και συνεπως φλασαροντας και stock recovery μπορεις μετα με triangle away να μηδενισεις τον counter.

Την εχω κανει καμποσες φορες τη διαδικασια και γυρνας μια χαρα σε μαμα κατασταση.Οπως γνωριζεις επιλεγεις το cwm recovery οταν θες να φλασαρεις mods

 

Ευχαριστώ Αργύρη. Ήθελα μία επιβεβαίωση απο κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

Μια' διευκρίνιση ακόμα.

Έστω ότι είμαστε με CWM και θέλουμε επαναφορά. Αφού περάσαμε τηνofficial με Odin και συνεπώς δεν έχουμε πια root, δουλεύει το triangle ?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αργύρη. Ήθελα μία επιβεβαίωση απο κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

Μια' διευκρίνιση ακόμα.

Έστω ότι είμαστε με CWM και θέλουμε επαναφορά. Αφού περάσαμε τηνofficial με Odin και συνεπώς δεν έχουμε πια root, δουλεύει το triangle ?

 

οταν εισαι ροοτ θα τρεξεις το triangle και οταν θα κανει επανεκινησει δεν θα το αφησεις να μπουταρει και θα μπεις σε download mode να περασεις μια official και αφου την περασει θα κανει και ενα full wipe και θα εισαι ετοιμος. τουλαχιστον ετσι το εκανα εγω μια φορα που ηθελα.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αργύρη. Ήθελα μία επιβεβαίωση απο κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

Μια' διευκρίνιση ακόμα.

Έστω ότι είμαστε με CWM και θέλουμε επαναφορά. Αφού περάσαμε τηνofficial με Odin και συνεπώς δεν έχουμε πια root, δουλεύει το triangle ?

 

Επεμβαίνω και εγώ, όχι δεν λειτουργεί. Εκεί θα ξανακάνεις ρουτ χωρίς το custom recovery, θα τρέξεις το triangle away, θα ξαναπεράσεις την official που θέλεις και θα κάνεις full wipe από στοκ recovery.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ μόλις πήρα το τηλέφωνο πριν δύο μήνες.

 

Edit:δεν είχα δει την απάντηση του kopromax:)

Link to comment
Share on other sites

Την Πολωνική

 

Αν σου δουλεύει παντού το πενάκι με την Πολωνική, τότε φταίει οτι την πέρασα χωρίς κανένα wipe κατευθείαν οπως ημουν με την ελληνική.

 

@@@ ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις στο θέμα με το triangle.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αργύρη. Ήθελα μία επιβεβαίωση απο κάποιον που το έχει δοκιμάσει.

Μια' διευκρίνιση ακόμα.

Έστω ότι είμαστε με CWM και θέλουμε επαναφορά. Αφού περάσαμε τηνofficial με Odin και συνεπώς δεν έχουμε πια root, δουλεύει το triangle ?

 

Θα σου πω τι έκανα εγώ...

Πέρασα official, έκανα root (χωρίς recovery), έτρεξα triangle away και τέλος πέρασα πάλι την επίσημη.. :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έκανα εγώ...

Πέρασα official, έκανα root (χωρίς recovery), έτρεξα triangle away και τέλος πέρασα πάλι την επίσημη.. :)

 

Και να προσθεσω οτι απο τη στιγμη που λογικα θα καταληξουμε σε καποια stock ρουταρισμενη, κανουμε τα φλασαρισματα μας (ανεβαινει ο μετρητης max στο 2 αν το κανουμε σωστα) και επειτα με triangle away μηδενιζουμε τον μετρητη.Θελω να πω μη μας πιασει αγχος επειδη ο counter πηγε 2 :lol:

 

Παίζει και ο τροπος που ποσταρε ο Χρηστος,δηλαδη να μην το αφησεις να μπουταρει

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δουλεύει παντού το πενάκι με την Πολωνική, τότε φταίει οτι την πέρασα χωρίς κανένα wipe κατευθείαν οπως ημουν με την ελληνική.

 

@@@ ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις στο θέμα με το triangle.

 

Και αφού σε καλύψαμε και σε βάλαμε στο τρυπάκι του custom recovery...καλά φλασαρίσματα...:D

Έπεσε και ο τελευταίος παλιός του στοκ. ..:p

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σε καλύψαμε και σε βάλαμε στο τρυπάκι του custom recovery...καλά φλασαρίσματα...:D

Έπεσε και ο τελευταίος παλιός του στοκ. ..:p

 

Θα περάσω το cwm root αλλά μόνο για 2-3 mods. Δεν μ αρέσουν οι deoxeded.

Με το siii όταν επέστρεφα σε stock την έβρισκα πιο γρήγορη απο την wanam η την ωμέγα που χρησιμοποιούσα.

 

Υπάρχουν modes για oxeded?

Πχ μ ενδιαφέρει το mode που επιτρέπει να προσθέτω περισσότερες εφαρμογές απ αυτες που εχει η samsung στην μπάρα του multitasking.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι ροοτ θα τρεξεις το triangle και οταν θα κανει επανεκινησει δεν θα το αφησεις να μπουταρει και θα μπεις σε download mode να περασεις μια official και αφου την περασει θα κανει και ενα full wipe και θα εισαι ετοιμος. τουλαχιστον ετσι το εκανα εγω μια φορα που ηθελα.

 

Επεμβαίνω και εγώ, όχι δεν λειτουργεί. Εκεί θα ξανακάνεις ρουτ χωρίς το custom recovery, θα τρέξεις το triangle away, θα ξαναπεράσεις την official που θέλεις και θα κάνεις full wipe από στοκ recovery.

Το έχω δοκιμάσει και εγώ μόλις πήρα το τηλέφωνο πριν δύο μήνες.

 

Edit:δεν είχα δει την απάντηση του kopromax:)

 

Θα σου πω τι έκανα εγώ...

Πέρασα official, έκανα root (χωρίς recovery), έτρεξα triangle away και τέλος πέρασα πάλι την επίσημη.. :)

 

Ηλία δεν το βάζεις κι αυτό στη βίβλο;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σπάσει τα νευρα.

Χθες έκανα το root με την πρώτη μέθοδο και σημερα ειπα να κανω πληρες rooting.

Φλασαρα απο πανω την official με odin για να φυγουν τα αρχεία του πρωτου root και μετα φλασαρα το cwm6.

Ενω ολα πανε καλα δεν υπάρχει το cwm σαν εφαρμογή και φυσικα δεν μπαινει σε recovery. Παει να μπει εμφανίζει για κλάσματα την recovery και μπουταρει.

 

Μαλλον πρεπει να βρω σκετο το αρχειο της cwm και να το περασω ξεχωριστα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει σπάσει τα νευρα.

Χθες έκανα το root με την πρώτη μέθοδο και σημερα ειπα να κανω πληρες rooting.

Φλασαρα απο πανω την official με odin για να φυγουν τα αρχεία του πρωτου root και μετα φλασαρα το cwm6.

Ενω ολα πανε καλα δεν υπάρχει το cwm σαν εφαρμογή και φυσικα δεν μπαινει σε recovery. Παει να μπει εμφανίζει για κλάσματα την recovery και μπουταρει.

 

Μαλλον πρεπει να βρω σκετο το αρχειο της cwm και να το περασω ξεχωριστα.

 

Κωστα δεν θα βρεις πουθενα εφαρμογη στο ui με το cwm.

Αν θες κανε το εξης.Φλασαρε με odin την official.

Κανε wipe data/factory reset

Κανε root με το αρχειο του chainfire μεσω pc odin

Κατεβασε το cwm recovery απο τον chenglu και φλασαρε το με pc odin

Για να μπεις στο cwm recovery πατα το συνδυασμο των 3 κουμπιων.Θα σου ποσταρω τα αρχεια

 

 

Cfroot http://download.chainfire.eu/264/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-t03g-t03gxx-gtn7100.zip

Ξεζιπαρεις το αρχειο και το βαζεις στο pc odin(pda)

 

 

Σκετο το cwm recovery https://hotfile.com/dl/176065007/332cffb/cwm6-recovery-n7100-121014.tar.html δεν ξεζιπαρεις τιποτα το βαζει οπως ειναι στο pc odin (pda)

 

Μπορει να σου μεινει για λιγο χρονο στην αρχικη οθονη (gt n7100) μην το πειραξεις και θα μπει στο recovery

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν θα βρεις πουθενα εφαρμογη στο ui με το cwm.

Αν θες κανε το εξης.Φλασαρε με odin την official.

Κανε wipe data/factory reset

Κανε root με το αρχειο του chainfire μεσω pc odin

Κατεβασε το cwm recovery απο τον chenglu και φλασαρε το με pc odin

Για να μπεις στο cwm recovery πατα το συνδυασμο των 3 κουμπιων.Θα σου ποσταρω τα αρχεια

 

 

Cfroot http://download.chainfire.eu/264/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-t03g-t03gxx-gtn7100.zip

Ξεζιπαρεις το αρχειο και το βαζεις στο pc odin(pda)

 

 

Σκετο το cwm recovery https://hotfile.com/dl/176065007/332cffb/cwm6-recovery-n7100-121014.tar.html δεν ξεζιπαρεις τιποτα το βαζει οπως ειναι στο pc odin (pda)

 

Μπορει να σου μεινει για λιγο χρονο στην αρχικη οθονη (gt n7100) μην το πειραξεις και θα μπει στο recovery

 

Μολις του εκανα factory reset απο τισ ρυθμισεις γιατι δεν εμπαινε σε recovery και ξαναδοκιμαζω απο την αρχη.

 

EDIT

Δεν εγινε τιποτα. Κάνει ροοτ αλλα δεν περνα την cwm και δεν μπαινει σε recovery. Δεν μπορω να το καταλάβω αυτό. Θα προσπαθησω τωρα με το δικό σου αρχειο και αν δεν γινει τιποτα θα μηδενισω και θα το αφησω χωρις ροοτ.

 

Μπηκα τελικα σε recovery. Επρεπε να αφησω αμεσως τα buttons και να περιμενω.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μολις του εκανα factory reset απο τισ ρυθμισεις γιατι δεν εμπαινε σε recovery και ξαναδοκιμαζω απο την αρχη.

 

EDIT

Δεν εγινε τιποτα. Κάνει ροοτ αλλα δεν περνα την cwm και δεν μπαινει σε recovery. Δεν μπορω να το καταλάβω αυτό. Θα προσπαθησω τωρα με το δικό σου αρχειο και αν δεν γινει τιποτα θα μηδενισω και θα το αφησω χωρις ροοτ.

 

Μπηκα τελικα σε recovery. Επρεπε να αφησω αμεσως τα buttons και να περιμενω.

 

Επειδή και σε σε μένα ήταν δύσκολο να μπω σε recovery με το συνδιασμό των τριών πλήκτρων (όσο είχα στοκ ρομ) είχα κατεβάσει από το μάρκετ το Rom manager μόνο και μόνο για την επιλογή που είχε για reboot recovery.

Επίσης μπορείς νομίζω να βάλεις το mod για 4way power button...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επειδή και σε σε μένα ήταν δύσκολο να μπω σε recovery με το συνδιασμό των τριών πλήκτρων (όσο είχα στοκ ρομ) είχα κατεβάσει από το μάρκετ το Rom manager μόνο και μόνο για την επιλογή που είχε για reboot recovery.

Επίσης μπορείς νομίζω να βάλεις το mod για 4way power button...

 

Μπορείς να βάλεις το Quick boot από το Play, κάνει όλων των ειδών τα reboot.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το Quick boot από το Play, κάνει όλων των ειδών τα reboot.

 

Το οποίο μου έχει λύσει τα χέρια τόσο καιρό,thanks athanaso:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και σε σε μένα ήταν δύσκολο να μπω σε recovery με το συνδιασμό των τριών πλήκτρων (όσο είχα στοκ ρομ) είχα κατεβάσει από το μάρκετ το Rom manager μόνο και μόνο για την επιλογή που είχε για reboot recovery.

Επίσης μπορείς νομίζω να βάλεις το mod για 4way power button...

 

Πεδευτηκα γιατί νόμιζα ότι ισχύουν τα ίδια με το Siii.

Κατ αρχάς έψαχνα εικονίδιο και εφαρμογή cwm.

Μετά δεν μπορούσα να μπω σε recovery γιατί έχει διαφορετική συμπεριφορά με την official. Πατουσα τον συνδιασμό των κουμπιών και βλέποντας να μένει στο logo συνέχιζα.

Όταν κατάλαβα πως γίνεται μετά ήταν πολυ άνετο.

Βεβαίως για όσους φλασαρουν και περνούν συνέχεια modes, είναι απαραίτητη κάποια εφαρμογή σαν αυτή που προτείνετε γιατί στο τέλος θα τα παίξουν τα κουμπιά. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εχώ περάσει την γνήσια ελληνική 4.1.1 στο

κινητό . να κάνω μία ερώτηση. στο πληκτρολόγιο

δεν υπάρχει η γλώσσα ελληνικά . υπάρχει αγγλικά

γερμανικά και μία ακόμα . γιατί δεν υπάρχει ελληνική

γλώσσα? πρέπει κάτι να κάνω ?

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...