Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το δικο μου note2 ειναι γαλλικο (απο expansys) και επειδη ειδα οτι εχει βγει μια πιο καινουργια γερμανικη rom περασα αυτην με odin. Αλλα εκτός του πληκτρολογίου που δεν αναγνωριζει τα ελληνικα με το stylus χειρογραφα πηγα να κανω ελεγχο για ενημερωσεις και μου λεει η συσκευη εχει πειραχτει και δεν γινεται ενημερωση για αναβαθμιση λειτουργικου. Απο οτι ειδα επισης πρεπει να ανεβηκε ο counter στο 1. Ισως επειδη περασα το root. Πως θα το επαναφερω τωρα στην γαλικη ρομ που εγραφε και ελληνικα με το stylus και εκανε και ενημερωσεις?

 

Κλασική περίπτωση Γερμανικής ρομ.Δεν υποστηρίζει Ελληνική γραμμή με πενάκι.

Ο counter μηδενίζει με το προγραμματάκι που μου ειπε ο Ευθυμης ενα ποστ απο πανω.

Οπότε τρεξε triangle away,φλασαρε Γαλλική και εισαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλασική περίπτωση Γερμανικής ρομ.Δεν υποστηρίζει Ελληνική γραμμή με πενάκι.

Ο counter μηδενίζει με το προγραμματάκι που μου ειπε ο Ευθυμης ενα ποστ απο πανω.

Οπότε τρεξε triangle away,φλασαρε Γαλλική και εισαι οκ!

 

Φλασαρει γαλλικη,κανει wipe data/factory reset, τσεκαρει αν υπαρχει root,αν οχι rootarei και μετα τρεχει triangle away

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ολα γραφουν Ελληνικα,μην ακους χαζομαρες..

Εγώ πηρα Γαλλικο σήμερα και γράφει τα παντα..

Στο πουλομαγαζο λενε κατι τετοιες αηδιες..Εε ? Το πετυχα ?

 

Τους ξαναπήρα τηλέφωνο για αυτο το θέμα, και ήταν κατηγοριματικοί φιλε μου. το τηλεφωνο δεν υποστιρίζει ελληνική γραφή !

και ρωτάω. αν καποιος ξέρει να μου απαντήσει υπευθυνα ρε παιδια, εαν το παρω αν με καποιο τροπο λυνεται αυτο το πρόβλημα. με αλλη ρομ η κατι τελος παντων. ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί 30 φορές...

Αν δεν γράφει ελληνικά του βάζεις με odin ελληνική η Γαλλική official και είσαι αρχηγός!!!

 

και εδω απο τον afιlopou η διαδικασία

Φλασαρει γαλλικη,κανει wipe data/factory reset, τσεκαρει αν υπαρχει root,αν οχι rootarei και μετα τρεχει triangle away

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να περασω το mod για το increasing ringtone ποιος μπορεί να μου πει αν έχουμε Odex ή Deodex rom γιατί δεν έχω καταλάβει ?

 

Είμαι με μαμά firmware Γαλλικό N7100OXAALJ1

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να περασω το mod για το increasing ringtone ποιος μπορεί να μου πει αν έχουμε Odex ή Deodex rom γιατί δεν έχω καταλάβει ?

 

Είμαι με μαμά firmware Γαλλικό N7100OXAALJ1

 

Odex .εισαι root?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εφτιαξα ένα volume boost για τη συσκευή μας.Γνωρίζω ότι υπαρχει ήδη αυτό το mod εδω, αλλά το επίπεδο του boost είναι στα όρια για το chipακι.Προσωπικά μ αρέσει το volume boost αλλά σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα.

 

Παρακάτω λοιπόν θα βρει όποιος θέλει το αρχείο default_gain.conf.Με έναν file explorer το τοποθετεί στη διαδρομή /system/etc, τσεκάρωντας αν έχει τα σωστά δικαιώματα (rw-r-r) και κάνει reboot.

 

Πως θα δω τι δικαιωματα εχει ποια ειναι τα σωστα και πως τα αλλαζω? Ειμαι ρουτ με στοκ ρομ και es explorer

Edited by doctor-gio
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εφτιαξα ένα volume boost για τη συσκευή μας.Γνωρίζω ότι υπαρχει ήδη αυτό το mod εδω, αλλά το επίπεδο του boost είναι στα όρια για το chipακι.Προσωπικά μ αρέσει το volume boost αλλά σε λίγο χαμηλότερα επίπεδα.

 

Παρακάτω λοιπόν θα βρει όποιος θέλει το αρχείο default_gain.conf.Με έναν file explorer το τοποθετεί στη διαδρομή /system/etc, τσεκάρωντας αν έχει τα σωστά δικαιώματα (rw-r-r) και κάνει reboot.

 

Πως θα δω τι δικαιωματα εχει ποια ειναι τα σωστα και πως τα αλλαζω? Ειμαι ρουτ με στοκ ρομ και es explorer

Δες τα screenshots

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρει γαλλικη,κανει wipe data/factory reset, τσεκαρει αν υπαρχει root,αν οχι rootarei και μετα τρεχει triangle away

 

φιλε μου τελικα πέρασα την γαλλική και ολα ok , αλλα wipe data factory reset δεν μου έκανε. Εξάλλου δεν έχω περασμενο και CWM για να κανω χειροκινητα. Μόνο απο την επιλογή μεσα απο το λειτουργικο νομιζω ειδα καπου οτι έχει. αλλά θα ειναι το ίδιο ή θα μείνουν καταλοιπα απο προηγούμενη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τελικα πέρασα την γαλλική και ολα ok , αλλα wipe data factory reset δεν μου έκανε. Εξάλλου δεν έχω περασμενο και CWM για να κανω χειροκινητα. Μόνο απο την επιλογή μεσα απο το λειτουργικο νομιζω ειδα καπου οτι έχει. αλλά θα ειναι το ίδιο ή θα μείνουν καταλοιπα απο προηγούμενη ρομ?

 

το wipe data/factory reset το κανεις μεσα απο το stock recovery.Ολες οι stock ρομ που κυκλοφορουν ειναι no wipe.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η wannam σε συνδυασμό με τον perseus kernel είναι απόλαυση. Χθες παρατήρησα battery drain όταν πέρασα την ρομ και κόντρα σε ότι με έχει συνηθίσει το note2 αλλά με τον perseus είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τώρα με 1,5 ώρα οθόνη ενεργή και εκτός φόρτισης κάνα 7ωρο είμαι στο 85%..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η wannam σε συνδυασμό με τον perseus kernel είναι απόλαυση. Χθες παρατήρησα battery drain όταν πέρασα την ρομ και κόντρα σε ότι με έχει συνηθίσει το note2 αλλά με τον perseus είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τώρα με 1,5 ώρα οθόνη ενεργή και εκτός φόρτισης κάνα 7ωρο είμαι στο 85%..

 

Να φανταστω πως τον perseus τον εχεις στα στοκ και εχει oc/uv???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω πως τον perseus τον εχεις στα στοκ και εχει oc/uv???

Δεν τον έχω πειράξει καθόλου, έχει πολλά που λέει αν θες να διαβάσεις. Πάντως είναι πολύ καλός, τώρα θα περάσω και την τελευταία έκδοση γιατί είχα μέρες να παρακολουθήσω ;)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=32558971

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η wannam σε συνδυασμό με τον perseus kernel είναι απόλαυση. Χθες παρατήρησα battery drain όταν πέρασα την ρομ και κόντρα σε ότι με έχει συνηθίσει το note2 αλλά με τον perseus είμαι πολύ ικανοποιημένος. Τώρα με 1,5 ώρα οθόνη ενεργή και εκτός φόρτισης κάνα 7ωρο είμαι στο 85%..

 

Χρησιμοποιώ Omega με stock kernel και σκέφτομαι να βάλω και εγώ perseus. Δεν έχω ξαναλλάξει kernel σε android και είμαι λίγο διστακτικός. Παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και αν δεν μ' αρέσει πώς μπορώ να ξαναβάλω τον αυθεντικό;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Omega με stock kernel και σκέφτομαι να βάλω και εγώ perseus. Δεν έχω ξαναλλάξει kernel σε android και είμαι λίγο διστακτικός. Παρουσιάζει κανένα πρόβλημα και αν δεν μ' αρέσει πώς μπορώ να ξαναβάλω τον αυθεντικό;

Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις διαφορά πάρα μόνο ίσως στην καλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.. Αν δεν σου αρέσει ξαναπερνας την Omega από πάνω χωρίς wipe data ή βρίσκεις από κάπου τον στοκ κερνελ

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να περάσουμε το ελληνικό sidebar σε stock rom?

 

2. αν κάνω backup με το Backup root τα δεδομένα του συστήματος,στην Ω ξεπερνιούνται?...σε αλλη στοκ? πχ απο γερμανική στην γαλλική?

Edited by mastelos
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να περάσουμε το ελληνικό sidebar σε stock rom?

 

2. αν κάνω backup με το Backup root τα δεδομένα του συστήματος,στην Ω ξεπερνιούνται?...σε αλλη στοκ? πχ απο γερμανική στην γαλλική?

 

Γι αυτό κάπου το είχε κάνει ποστ ο Αργύρης ή εδώ ή στο επίσημο, ψάξε λίγο κάποια μηνύματα πίσω ή με το search button στο αντιστοιχο νήμα.

Δεδομένα συστήματος πότε δεν επαναφέρουμε από μια ρομ σε άλλη, μόνο εφαρμογές και δεδομένα αυτών!!!

Link to comment
Share on other sites

2. αν κάνω backup με το Backup root τα δεδομένα του συστήματος,στην Ω ξεπερνιούνται?...σε αλλη στοκ? πχ απο γερμανική στην γαλλική?

 

Θα σου συνιστούσα να μη το δοκιμάσεις.

Αυτή η διαδικασία, κατά μεγάλο ποσοστό, θα σου δημιουργήσει προβλήματα στη συσκευή και στη λειτουργία της.

 

Σε όλες τις εφαρμογές backup είναι σχεδόν κανόνας ότι δεν επαναφέρουμε δεδομένα συστήματος.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν περασω τον perseus σε στοκ Γαλλική θα δω διαφορά στην μπαταρία; στο xda ειδα κάποια θέματα και προβληματιζομαι.

Αν είσαι ευχαριστημένος μείνε ως είσαι. Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα πραγματικά, τι διάβασες???

Link to comment
Share on other sites

βρήκα το αρχείο seccontacts.apk ,αλλα δεν εγκαθίσταται ετσι απλα πάνω απο το stock.

 

υπάρχει αλλος τροπος για ελληνικά στη μπάρα?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που δεν βρίσκει λόγο να αλλάξει ρομ/κερνελ..

Δεν ξέρω. . Δεν βρίσκω κάτι που να με χαλάει. Ενα spike, μια καθυστέρηση, Τίποτα!

Μου συμβαίνει κάτι??! Θα ζήσω γιατρέ?!?? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που δεν βρίσκει λόγο να αλλάξει ρομ/κερνελ..

Δεν ξέρω. . Δεν βρίσκω κάτι που να με χαλάει. Ενα spike, μια καθυστέρηση, Τίποτα!

Μου συμβαίνει κάτι??! Θα ζήσω γιατρέ?!?? :lol::lol:

Εσένα σε κατέστρεψε το note2 κανονικά όμως!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...