Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπάρχει τροπος να συνδεθει το note με το pc και να πάρει ιντερνετ το pc απο το note? και πως?

 

Eνεργοποιησε πρωτα το wifi η το HSDPA στο Note. Ενω φυσικα εχεις εγκαταστησει τους drivers στο pc σου συνδεσε το note. Μολις το pc το δει τοτε πηγαινε ρυθμισεις->περισσοτερες ρυθμισεις->tethering φορητο σημειο προσβασης και τικαρε το tethering μεσω usb .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανεις καινουριο wanam

Καλημέρα! Περιμένουμε να κάνει κάποιες προσθήκες/διορθώσεις και θα ανεβάσει σήμερα από ότι είπε ;)

 

Εγώ θα περάσω πάντως την νέα Hyper Note :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=32928854

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα όλες τις σελίδες των 2 τόπικ και λάλησα..

Αν κάνω ρουτ με το πρώτο τροπο της υπέροχης βίβλου,θα παίρνω ΟΤΑ updates ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα όλες τις σελίδες των 2 τόπικ και λάλησα..

Αν κάνω ρουτ με το πρώτο τροπο της υπέροχης βίβλου,θα παίρνω ΟΤΑ updates ?

Άκου! Αν κάνεις root και κάποια στιγμή σου έρθει OTA να πάρεις μια αναβάθμιση, αν την πάρεις απλά χάνεις το root και εγκαθίσταται η νέα ρομ. Πρόσεξε τώρα, αν πχ επιλέξεις μια Omega rom με το που θα βγει ένα νέο firmware για καποια/κάποιες χώρες ο dev της ρομ θα βγάλει μια νέα έκδοση (είναι το σύνηθες) ή οποία θα βασίζεται πάνω στο νέο official firmware. Οπότε απλά κατεβάζεις την νέα έκδοση και την περνάς εύκολα και γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή θα είσαι ενημερωμένος με το νέο firmware. Επίσης πολλές ρομ είναι βασισμένες σε στοκ look οπότε δεν θα δεις κάτι διαφορετικό στο μάτι από ότι βλέπεις τώρα (πάλι η Ω τρανταχτό παραδειγμα) :)

Link to comment
Share on other sites

Άκου! Αν κάνεις root και κάποια στιγμή σου έρθει OTA να πάρεις μια αναβάθμιση, αν την πάρεις απλά χάνεις το root και εγκαθίσταται η νέα ρομ. Πρόσεξε τώρα, αν πχ επιλέξεις μια Omega rom με το που θα βγει ένα νέο firmware για καποια/κάποιες χώρες ο dev της ρομ θα βγάλει μια νέα έκδοση (είναι το σύνηθες) ή οποία θα βασίζεται πάνω στο νέο official firmware. Οπότε απλά κατεβάζεις την νέα έκδοση και την περνάς εύκολα και γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή θα είσαι ενημερωμένος με το νέο firmware. Επίσης πολλές ρομ είναι βασισμένες σε στοκ look οπότε δεν θα δεις κάτι διαφορετικό στο μάτι από ότι βλέπεις τώρα (πάλι η Ω τρανταχτό παραδειγμα) :)

 

Τα ιδια κανω 3 μηνες τωρα στο Siii..(omega k wanam ήταν οι κορυφαίες)

Ανα 3 μερες αλλαζα custom rom και τελικα κατεληξα σε ωραιοτατη stock και περασα μερικα mod μονος μου.

Οπότε ουσιαστικά το μόνο που χρειάζομαι είναι ενα ωραιο ρουτ γιατί είδα την ραμ τωρα 1500mb χρησιμοποιημενα απο τα 1750 και λέω δεν γίνεται..

Απλά αν θυμάμαι καλά κάποιος έγραφε ότι μετά το ρουτ πηγαινε να τσεκάρει για update και του έβγαζε ότι ειναι modified και δεν τσέκαρε καν..

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κανω 3 μηνες τωρα στο Siii..(omega k wanam ήταν οι κορυφαίες)

Ανα 3 μερες αλλαζα custom rom και τελικα κατεληξα σε ωραιοτατη stock και περασα μερικα mod μονος μου.

Οπότε ουσιαστικά το μόνο που χρειάζομαι είναι ενα ωραιο ρουτ γιατί είδα την ραμ τωρα 1500mb χρησιμοποιημενα απο τα 1750 και λέω δεν γίνεται..

Απλά αν θυμάμαι καλά κάποιος έγραφε ότι μετά το ρουτ πηγαινε να τσεκάρει για update και του έβγαζε ότι ειναι modified και δεν τσέκαρε καν..

Ε αφού τα ξέρεις τότε τα πράγματα πως έχουν!! Για το θέμα του update την περνάς και από odin την νέα επίσημη οπότε και αυτό μπορείς να κάνεις. Προσωπικά με ota updates κτλ απλά δεν ασχολούμαι αφού μπορώ να πάρω την αναβάθμιση πιο γρήγορα και εύκολα όπως τα είπαμε πιο πάνω :)

 

Νικόλα μεγεια η θήκη, είναι πολύ ωραία όντως και δένει με το λευκό :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. ειμαι κατοχος εδω και 3 μηνες περιπου του s3. τωρα εχω φαει κολημα να παρω το note 2. δεν ξερω αν θα κανω λαλακια, αλλα το θελω.

κολαω ομως καπου. το βρηκα απο ενα καταστημα ελλαδα σε καλη τιμη, αλλα μου ειπαν οτι παροτι εχει ελληνικα, δεν θα μπορω να συνταξω γραπτος τιποτα στα ελληνικα.! θελω να ρωτησω, εαν το παρω , υπαρχει περιπτωση να βρω απο εδω καποια ρομ που να διορθωνει το "προβλημα" αυτο? η να μην το σκεπτομαι?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού τα ξέρεις τότε τα πράγματα πως έχουν!! Για το θέμα του update την περνάς και από odin την νέα επίσημη οπότε και αυτό μπορείς να κάνεις. Προσωπικά με ota updates κτλ απλά δεν ασχολούμαι αφού μπορώ να πάρω την αναβάθμιση πιο γρήγορα και εύκολα όπως τα είπαμε πιο πάνω :)

 

Νικόλα μεγεια η θήκη, είναι πολύ ωραία όντως και δένει με το λευκό :D

 

Οκκ..

Θα εκανα και τωρα ρουτ αλλα δεν εχω φορτισει για πρωτη φορα ακόμα.

Το εβγαλα απο τη συσκευασια και ειχε 60%,ασχολουμαι μαζι του απο τις 2 και ειναι στο 22%

Απίστευτο!

Αύριο θα το σενιάρω,ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. ειμαι κατοχος εδω και 3 μηνες περιπου του s3. τωρα εχω φαει κολημα να παρω το note 2. δεν ξερω αν θα κανω λαλακια, αλλα το θελω.

κολαω ομως καπου. το βρηκα απο ενα καταστημα ελλαδα σε καλη τιμη, αλλα μου ειπαν οτι παροτι εχει ελληνικα, δεν θα μπορω να συνταξω γραπτος τιποτα στα ελληνικα.! θελω να ρωτησω, εαν το παρω , υπαρχει περιπτωση να βρω απο εδω καποια ρομ που να διορθωνει το "προβλημα" αυτο? η να μην το σκεπτομαι?

ευχαριστω.

 

Ολα γραφουν Ελληνικα,μην ακους χαζομαρες..

Εγώ πηρα Γαλλικο σήμερα και γράφει τα παντα..

Στο πουλομαγαζο λενε κατι τετοιες αηδιες..Εε ? Το πετυχα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κανω 3 μηνες τωρα στο Siii..(omega k wanam ήταν οι κορυφαίες)

Ανα 3 μερες αλλαζα custom rom και τελικα κατεληξα σε ωραιοτατη stock και περασα μερικα mod μονος μου.

Οπότε ουσιαστικά το μόνο που χρειάζομαι είναι ενα ωραιο ρουτ γιατί είδα την ραμ τωρα 1500mb χρησιμοποιημενα απο τα 1750 και λέω δεν γίνεται..

Απλά αν θυμάμαι καλά κάποιος έγραφε ότι μετά το ρουτ πηγαινε να τσεκάρει για update και του έβγαζε ότι ειναι modified και δεν τσέκαρε καν..

 

Απλά μετά το root θα κάνεις reset με triangle away και μετα wipe.

Την ραμ κοίτα την από την διαχείριση εφαρμογών (από τις ρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Απλά μετά το root θα κάνεις reset με triangle away και μετα wipe.

Την ραμ κοίτα την από την διαχείριση εφαρμογών (από τις ρυθμίσεις).

 

Απο'κει τη κοιτάω..

Φαντάζομαι εννοείς wipe cache / wipe dalvik ε ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και την wannam (v1.4) χθες το βράδυ. Γενικά πολύ καλή όπως πάντα αλλά νομίζω ότι καταπίνει μπαταρία αρκετά γρήγορα για κάποιο λόγο (η συσκευή μου είναι στημένη όπως πάντα και δεν είδα επίσης κάτι "περίεργο" σε εφαρμογές ή αφύπνιση). Πέρασα τον perseus kernel μπας και σταματήσει το κακό :p
Link to comment
Share on other sites

γιατι ο es explorer den vlepei thn extsd ενω απο το "τα αρχεία μου" την βλέπω?

δεν εχω dir extsd ...

 

Όταν ανοίξεις τον Es explorer πάτα στο αστεράκι πανω αριστερά και θα την δεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και την wannam (v1.4) χθες το βράδυ. Γενικά πολύ καλή όπως πάντα αλλά νομίζω ότι καταπίνει μπαταρία αρκετά γρήγορα για κάποιο λόγο (η συσκευή μου είναι στημένη όπως πάντα και δεν είδα επίσης κάτι "περίεργο" σε εφαρμογές ή αφύπνιση). Πέρασα τον perseus kernel μπας και σταματήσει το κακό :p

 

Την HyperNote πως την είδες; Αξίζει η δοκιμή;;;

Link to comment
Share on other sites

Την HyperNote πως την είδες; Αξίζει η δοκιμή;;;

 

Προσωπική γνώμη, χωρίς να την έχω δοκιμάσει, παραείναι ελαφριά.

Πιστεύω ότι όποιος καταλήγει στο note, οι λειτουργίες και οι εφαρμογές του spen είναι must.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Την HyperNote πως την είδες; Αξίζει η δοκιμή;;;

Μου άρεσε πάρα πολύ και άξιζε πραγματικά. Απλά στην τελευταία έκδοση που πέρασα μου έσκαγε το paper artist για κάποιο λόγο και είχε και ένα περίεργο ξυπνητήρι (και clock package) που δεν μου άρεσε οπότε είπα να επιστρέψω στα γνώριμα λημέρια.. Πάντως βλέπω ότι λιγο-πολύ όλες οι roms είναι το ίδιο, αυτό δηλαδή που λεμε καιρό τώρα για αυτή την υπέροχη συσκευή. "Και τώρα χωρίς βάρβαρους τι θα απογινουμε"?? :p

Link to comment
Share on other sites

Ακούω γνώμες για Perseus

Τον έχω φορέσει στην πρώτη HyperNote και τώρα στην wannam. Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο οπότε δοκιμασε τον άφοβα δείχνει πολύ καλός :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω το CF auto Root from Chainfire

αλλά δεν δουλεύει το site..

Μήπως έχετε κάποιο mirror ή αν είναι ευκολο να το ανεβάσει κάποιος ?

 

Και κατι αλλο.Η τελευταια εκδοση του triangle away ειναι ιδια με του S3 ή να τη ξανακατεβασω?

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω το CF auto Root from Chainfire

αλλά δεν δουλεύει το site..

Μήπως έχετε κάποιο mirror ή αν είναι ευκολο να το ανεβάσει κάποιος ?

 

Και κατι αλλο.Η τελευταια εκδοση του triangle away ειναι ιδια με του S3 ή να τη ξανακατεβασω?

 

http://download.chainfire.eu/264/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-t03g-gtn7100.zip

 

και για το 2ο αν κατέβεις προς τα κάτω θα το βρεις :D (δεν είναι το ίδιο με του S3, έκανε update για να έχει και το n7100 μέσα ο CF)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1494114

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το δικο μου note2 ειναι γαλλικο (απο expansys) και επειδη ειδα οτι εχει βγει μια πιο καινουργια γερμανικη rom περασα αυτην με odin. Αλλα εκτός του πληκτρολογίου που δεν αναγνωριζει τα ελληνικα με το stylus χειρογραφα πηγα να κανω ελεγχο για ενημερωσεις και μου λεει η συσκευη εχει πειραχτει και δεν γινεται ενημερωση για αναβαθμιση λειτουργικου. Απο οτι ειδα επισης πρεπει να ανεβηκε ο counter στο 1. Ισως επειδη περασα το root. Πως θα το επαναφερω τωρα στην γαλικη ρομ που εγραφε και ελληνικα με το stylus και εκανε και ενημερωσεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...