Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note II (N7100)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλαράκι την έχω περάσει και εγώ. Για εμενα είναι ότι το καλλίτερο. Όλες η δυνατότητες του note, αλλα χωρίς την σαβούρα.

 

Ο mod είναι αρκετά καλός, την δικια του rom φόραγα και στο s3 πριν το δώσει ΚΑΙ αυτός για το note2. Απόψε λέει πως θα έχει και μια update με μερικά extra changes που έκανε. Δοκίμασε tην και με το perseus kernel. Εγώ το τρέχω στα 1,8 και με undervolt, και η μπαταρία μου κρατάει ακόμα παραπάνω από stock

Καλώς τον!! Ναι δείχνει πολύ καλή όντως. Θα παρακολουθήσω το νήμα όταν βγάλει τα extras που είπες να περάσω τίποτα.. Ραδιόφωνο μπορώ να περάσω κάπως? Επεξεργαστή δεν πειράζω αλλά θα δοκιμάσω τον perseus να δω που θα φτάσει η μπαταρία!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά ρε παιδιά αξίζει να πάω σε ελληνική rom από γαλλική με ελληνικά; υπάρχει κάποια διαφορά; έχει multiflow;

Η μπάρα στις επαφές είναι ελληνική; το spen αναγνωρίζει καλύτερα τα ελληνικά; ας μας απαντήσει κάποιος που την χρησιμοποιεί.

 

Όχι δεν αξίζει γιατί δεν έχει καμία διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!! Ναι δείχνει πολύ καλή όντως. Θα παρακολουθήσω το νήμα όταν βγάλει τα extras που είπες να περάσω τίποτα.. Ραδιόφωνο μπορώ να περάσω κάπως? Επεξεργαστή δεν πειράζω αλλά θα δοκιμάσω τον perseus να δω που θα φτάσει η μπαταρία!! ;)

 

Για το ραδιόφωνο, εάν έχεις κάποια άλλη rom που το έχιε μέσα, απλά ανοίγεις το zip της άλλης rom, βγάζεις το radio.apk και το μεταφέρεις στο system/app folder του κινητού. Αλλάζεις τα "permission" του radio.apk σε rw-r-r κανεις ένα reboot, και ξέμπλεξες.

 

Εάν από την άλλη βγάλει ένα update σήμερα, απλά πριν το κανεις flash το update, ανοίγεις το zip αρχείο της hypernote rom με το pc, και περνάς το radio.apk μέσα στο system/app. Το κανεις flash, και το radio θα είναι μέσα...

 

Όσο αφορά το cpu. Εγώ που το τρέχω στα 1.8 δεν έχω δει διαφορα σε θερμοκρασία και κατανάλωση... Μας έχουνε βάλει τα καλλίτερα κομμάτια μάλλον η Samsung. Διότι τα 1.8 τα τρέχω με τα ίδια mA που τρέχει το 1.6 και δεν καταλαβαίνει τίποτα! χθες στης 10 το πρωί το έβγαλα από φόρτιση, και τώρα (19:07) είμαι με 48% μπαταρία, και 3:45 οθόνη... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Για το ραδιόφωνο, εάν έχεις κάποια άλλη rom που το έχιε μέσα, απλά ανοίγεις το zip της άλλης rom, βγάζεις το radio.apk και το μεταφέρεις στο system/app folder του κινητού. Αλλάζεις τα "permission" του radio.apk σε rw-r-r κανεις ένα reboot, και ξέμπλεξες.

 

Εάν από την άλλη βγάλει ένα update σήμερα, απλά πριν το κανεις flash το update, ανοίγεις το zip αρχείο της hypernote rom με το pc, και περνάς το radio.apk μέσα στο system/app. Το κανεις flash, και το radio θα είναι μέσα...

 

Όσο αφορά το cpu. Εγώ που το τρέχω στα 1.8 δεν έχω δει διαφορα σε θερμοκρασία και κατανάλωση... Μας έχουνε βάλει τα καλλίτερα κομμάτια μάλλον η Samsung. Διότι τα 1.8 τα τρέχω με τα ίδια mA που τρέχει το 1.6 και δεν καταλαβαίνει τίποτα! χθες στης 10 το πρωί το έβγαλα από φόρτιση, και τώρα (19:07) είμαι με 48% μπαταρία, και 3:45 οθόνη... ;-)

Ναι είσαι αρκετά καλά με την μπαταρία όντως.. Καλά λες έχω άλλη rom οπότε θα τραβήξω το radio apk και θα το περάσω με permissions, απλά σπάνια το χρησιμοποιώ. Πάντως είναι αρκετά καλή και έστω ένα ελάχιστα πιο γρήγορο feeling το αφήνει σε αίσθηση..

Ευχαριστώ για το feedback!!

Επίσης βλέπω ότι ανεβάζει θερμοκρασία στην φόρτιση, πράγμα που δεν το έκανε στις άλλες.. Φλερτάρει με 40°C

 

Update!! Όντως πολύ καλή η ρομ, ταχύτατη και ο perseus kernel είναι απίθανος. Από αύριο που θα κάνω πλήρη φόρτιση και θα "κατσει" η ρομ σωστά θα έχω πλήρη άποψη.. Μπράβο του πάντως δείχνει πολύ καλή!!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

...μπορώ να ρουτάρω μέσω odin έκδοσης κινητού;

 

Νομίζω ότι ο οδηγός που έχω προσθέσει στη Βίβλο, είναι αναλυτικός και εύκολος για τη διαδικασία rooting. :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο οδηγός που έχω προσθέσει στη Βίβλο, είναι αναλυτικός και εύκολος για τη διαδικασία rooting. :)

 

....αναλυτικότατος! Απλά για λίγο καιρό δεν θα έχω σταθερό Η/Υ ή lap-top για να ρουτάρω, γι'αυτό και αναζητώ τρόπο μέσω κινητού...

Link to comment
Share on other sites

....αναλυτικότατος! Απλά για λίγο καιρό δεν θα έχω σταθερό Η/Υ ή lap-top για να ρουτάρω, γι'αυτό και αναζητώ τρόπο μέσω κινητού...

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα root χωρίς υπολογιστή....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε ποιο αρχειο βρισκεται η τιμη που οριζει ποση ωρα χρειαζεται να μεινει πατημενο το home για να βγει το παραθυρο του multitasking?

Ψαχνω αλλα βρισκω μονο τα κλασσικα θεματα "lome button lag fix" που εχουν γεμισει τον τοπο..

Λες και χρειαζεται να να γραψεις 1000 γραμες κωδικα για να κανεις ενα svoice-settings και να βγαλεις το double tap..

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου που πως να εξαφανισω αυτη την πλαγια μπαρα? μου εχει μονιμα εμφανισμενη αυτη τη γλωσσα στην ακρη για να εμφανισω την μπαρα και ειναι ενοχλητικο
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις να μου που πως να εξαφανισω αυτη την πλαγια μπαρα? μου εχει μονιμα εμφανισμενη αυτη τη γλωσσα στην ακρη για να εμφανισω την μπαρα και ειναι ενοχλητικο

 

Κρατάς πατημένο το κάτω δεξιά εικονικό πλήκτρο.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το κάτω δεξιά εικονικό πλήκτρο.

 

ευχαριστώ! μπορεις να μου πεις επισης πως κανω παραθυρο τον browser η καποιο αλλο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! μπορεις να μου πεις επισης πως κανω παραθυρο τον browser η καποιο αλλο προγραμμα?

 

φανταζομαι ρωτας με το multiwindow view.πατα παρατεταμενα επανω στο εικονιδιο του browser και πετα τον στην κεντρικη οθονη.επειτα πατα παρατεταμενα πχ το gmail και πετα το και αυτο στην κεντρικη οθονη.Τοτε η κεντρικη οθονη σου θα χωρισει σε 2 μερη (μισο browser,μισο gmail)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω και εγώ :lol:

 

Ωχ..τωρα ειδα το ερωτηματικο...:rolleyes:

Καλημέρα σε όλους! Είναι πάρα πολύ καλός και τον φοράω ξανά σήμερα μετά από κάποιες μέρες. Θα σας πω στο τέλος της ημέρας αλλά ήδη δείχνει την δύναμή του αφού είμαι 20 λεπτά κολλημένος στο 100% με οθόνη ανοιχτή φυσικά.. Περισσότερα το βράδυ!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

υπάρχει τροπος να αλλάξω τη σειρα στο μενού(wi-fi,gps,ηχος...κτλ)?

 

επίσης αν υπαρχει τρόπος να βλέπω τη μπαταρία σε %

χωρίς να περάσω αλλη ρομ.

Edited by mastelos
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

υπάρχει τροπος να αλλάξω τη σειρα στο μενού(wi-fi,gps,ηχος...κτλ)?

 

επίσης αν υπαρχει τρόπος να βλέπω τη μπαταρία σε %

χωρίς να περάσω αλλη ρομ.

 

Για το πρωτο νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι ακομα(βασικα υπαρχει ενα mod για deodexed roms αλλα δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη)

 

Το ποσοστο % μπορεις να το δεις ακομα και σε stock rom (settings-display-προτελευταια ρυθμιση Display battery percentage )

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι ακομα(βασικα υπαρχει ενα mod για deodexed roms αλλα δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη)

 

Το ποσοστο % μπορεις να το δεις ακομα και σε stock rom (settings-display-προτελευταια ρυθμιση Display battery percentage )

 

ευχαριστώ.

δοκίμασα χθες και έβαλα αλλη ρομ,αλλα γύρισα παλι στην αρχική...

ψαχνω για κάποια ελαφριά-σταθερη,εχεις κάτι υπ,όψιν?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

δοκίμασα χθες και έβαλα αλλη ρομ,αλλα γύρισα παλι στην αρχική...

ψαχνω για κάποια ελαφριά-σταθερη,εχεις κάτι υπ,όψιν?

 

Omega 4.1 Δεν θα βρεις σταθερότερη και με μεγαλύτερη υποστήριξη! :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345601

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

δοκίμασα χθες και έβαλα αλλη ρομ,αλλα γύρισα παλι στην αρχική...

ψαχνω για κάποια ελαφριά-σταθερη,εχεις κάτι υπ,όψιν?

 

Δες την hyper note.

Την έχει ο ευθημης και λέει ότι παει πολύ καλά.

Εννοείται πως σε σχέση με τις άλλες είναι πολύ λιτε.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δες την hyper note.

Την έχει ο ευθημης και λέει ότι παει πολύ καλά.

Εννοείται πως σε σχέση με τις άλλες είναι πολύ λιτε.

 

Παιχταρά μου, άστον να δοκιμάσει πρώτα τα Ελληνικά προϊόντα και μετά δοκιμάζει τα εισαγόμενα...:D

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μάλλον απ ενεργοποίησα και ενώ πριν που είχα 2 λαουτζερ με το home button επέλεγα όποιον ήθελα τώρα δεν δουλεύει...

Ξέρετε πως φτιάχνει

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μάλλον απ ενεργοποίησα και ενώ πριν που είχα 2 λαουτζερ με το home button επέλεγα όποιον ήθελα τώρα δεν δουλεύει...

Ξέρετε πως φτιάχνει

 

Ποιος ειναι ενεργος τωρα?Ο tw ή ο nova?

Πηγαινε στα settings του nova κατω κατω εκει που λεει Select deafult home πατα επανω και λογικα θα σου βγαλει ενα παραθυρο που θα σου λεει να επιλεξεις ενα απο τους 2 launchers.Επελεξε τον nova και μετα πατα το Just once.Δες αν σου παιζει η εναλλαγη με το Home button

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη που δοκίμασα χθες ηταν η Ω,για ενα περίεργο λογο που δεν κατάλαβα δεν ειχα δεδομένα μεσα στο σπιτι αλλά και γενικά το σημα ηταν πολυ χαμηλό....για αυτο την έβγαλα...ισως δεν κάθισε σωστά.

απο το λιγο που την ειδα,δεν ειμαι σίγουρος οτι θα πρεπει να πειραματιστώ με custom rom,ήμουν πολυ ικανοποιημένος με την stock

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...