Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evikop ( 7 Φεβ. 2004 , 09:09)

 

Άλλαξα modem, αγόρασα το speedtouch 510 της Alcatel και όλα λειτούργησαν μια χαρά (και η σύνδεση στον VPN server!).

 

Χρησιμοποίησα πάλι το PPPoA πρωτόκολλο, αν και αρχικά νόμιζα ότι το Ethernet Bridged ήτανε το κατάλληλο στο setup του modem και ακολούθησα τις οδηγίες του provider για IP και DNS addresses στο LAN.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

 

Σημείωση: Το καινούργιο modem είναι 30 ευρώ φτηνότερο από εκείνο της Intracom.

 

 

Righ mox0hrhs eytyxias tarazoun to kormi mou opote diavazw tetoia. Na eisai kala. :lol: :happy:

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 7 Φεβ. 2004 , 04:06)

 

Telika tora ehoume astiki tin kiriaki i ohi????

 

 

'Εχουμε

Το διαφημίζει και στη τηλεόραση συχνά :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evikop ( 7 Φεβ. 2004 , 09:09)

 

Άλλαξα modem, αγόρασα το speedtouch 510 της Alcatel και όλα λειτούργησαν μια χαρά (και η σύνδεση στον VPN server!).

 

Τελικά το Jetspeed δεν υποστηρίζει VPN passthrough μετά την αναβάθμιση; Ή απλά δεν ασχολήθηκες;

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

afiste tin tileorasi...

ehoume omos. apla oi dimisioi ypalliloi tou ote argoun ligo na antapokrithoun kai sta sholia twn logariasmwn gtafoun ayta pou eprepe na grapsoun ena 6mino prin...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Προς Αρχιμήδη,

 

Δεν έκανα τελικά την αναβάθμιση, είχα προβλήματα με την σελίδα της Intracom που μου έστειλες αλλά ευχαριστώ.

 

Σαφή πάντηση από τον ΟΤΕ ή την ΟΤΕΝΕΤ για το αν το Jetspeed υποστηριζει VPN passthrough ή όχι δεν πήρα ποτέ!Από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του όμως δεν πιστεύω ότι το υποστηρίζει καθώς δεν αναφέρεται πουθενά!To 510 της Alcatel αναφέρει το PPTP πρωτόκολλο σαφέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε να γελασετε!

Την περασμενη βδομαδα το χαζοσκυλο μου πηρε σβαρνα το καλωδιο του τηλεφωνου (αυτο που παει απο τη γραμμη στον τοιχο στο νετμοντ) Ξαναβαζω τη πριζα το νετμοντ νεκρο (δεν αναβε τιποτα) παιρνω τις βλαβες, τους λεω το προβλημα (διοτι αντε να δεχτω οτι κοβεται αποτομα η συνδεση με το κεντρο), μου λενε μαλιστα θα το δουμε... σε μερικες ωρες τελος παντων επανερχεται.

Δυο μερες μετα προσπαθω να παρω τηλεφωνο και μου κοβεται η γραμμη (αναβει το φωτακι της γραμμης, το φωτακι της συνομιλιας, στην πορεια σβηνει το φωτακι της γραμμης και μενει να αναβοσβηνει της συνομιλιας στου καραγκιοζη το γαμο)

Ξανα στο οτε τηλ. Μου απανταει η κοπελιτσα με πολυ υφος και μου λεει οτι την προηγουμενη φορα που ειχα βλαβη διαπιστωθηκε οτι οφειλοταν σε προβλημα εσωτερικο του σπιτιου (το διαπιστωσαν περνωντας απεξω προφανως) και οτι αυτα δεν τα αναλαμβανει ο οτε και την επομενη φορα θα χρεωθω την επισκεψη. Και ποιος με ενημερωσε εμενα κουκλα μου οτι ειναι εσωτερικο προβλημα; Σας ενημερωνω εγω τωρα! (Δηλαδη αν δεν την επαιρνα εγω να δωσω τη νεα βλαβη θα με ενημερωνε ο γειτονας προφανως!). Καλα της λεω εγω θεωρω οτι δεν ενημερωθηκα, και να δωσεις τη βλαβη. Κι αμα το δω το συνεργειο σας θα το πληρωσω.

Στο μεταξυ το νετμοντ ξαναπεθαινει και φωτακι μηδεν (ουτε του δικτυου). Ξαναπαιρνω την αλλη μερα. Περασε το συνεργειο και διαπιστωσε οτι η βλαβη ειναι εσωτερικη. Γινομαι τουρκος. Αορατο ειναι αυτο το συνεργειο; Και πως στον κορακα φτιαχνει τις βλαβες στα εσωτερικα καλωδια του σπιτιου χωρις να το δω; Μαγοι ειναι; Να ξαναπερασει της λεω. Θα το πληρωσετε μου λεει. Βεβαιως, και κοιταξτε να ειναι οι ιδιοι που περασανε την αλλη φορα γιατι τα συμπαθησα τα παιδια!!!

Σημερα το πρωι που ξαναποκτησα τηλεφωνο με παιρνει τηλεφωνο ενας θειος :γεια σας ενταξει η γραμμη; (κι απο που θα μου μιλαγες ρε θειε;) Μαλιστα του λεω, μπορω να μαθω που ηταν η βλαβη παρακαλω; Ειχαμε καποια προβληματα με τη συντηρηση του δικτυου Isdn. Μα εμενα μου ειπαν οτι γνωματευσατε οτι ειναι προβλημα εσωτερικων καλωδιων. Οχι αποκλειεται δεν δειχνει για κατι τετοιο!! Καλημερα σας. DSL? μπα, θα το σκεφτω πολυ νομιζω!!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είχες καταλάβει τόσο καιρό ότι δεν ξέρουν τί τους γίνεται; Το παράξενο θα ήταν να λυνόταν το πρόβλημα με την πρώτη. Μ'αρέσει πάντως ο χιουμοριστικός τρόπος με τον οποίο αντιμετοπίσες το πρόβλημα. :) Ελπίζω να μη σε χρεώσουν για καμιά επίσκεψη. Απ'αυτούς όλα να τα περιμένεις :blink:
Link to comment
Share on other sites

τι χιουμοριστικος παιδι μου που χοροπηδαγα απο τα νευρα μου! Α, το διευκρινισα κι αυτο! Ρωτησα.. για να χρεωθω την επισκεψη θα πρεπει να υπογραψω κατι; βεβαια μου λενε. Αρα λεω θα πρεπει να τους δω; φυσικα μου λενε. Α, γιατι την προηγουμενη φορα μου διεφυγε η παρουσια τους!!! Κοιτα δε με ενοχλησε η βλαβη τοσο το συνηθισα πες... το υφος αυτων που πηρα να δηλωσω τη βλαβη με φουντωσε.... "εχετε βλαβη στη χωνευτη, να καλεσετε ηλεκτρολογο αλλιως θα χρεωθειτε την επισκεψη του συνεργειου" (προφανως ο ηλεκτρολογος θαρχοτανε τζαμπα). Ξερεις μωρη ηλιθια τι ειναι η χωνευτη και πως φαινεται αν εχεις βλαβη η οχι; Εκει φυτιλιασα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σας δουλέψει τίποτε άλλο, βάλτε σειριακή σύνδεση... :(

Λίγο κακό, αλλά αξιόπιστο. Είχα βάλει ένα NetMod με USB σε ένα server σαν backup dialup όταν έπεφτε η μισθωμένη, κι είχα πεθάνει στις BSoD!!! Έβαλα σειριακό κι ησύχασα! :) Α, ρε αθάνατη Intracom! :lol:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει στο γραφείο απο την στιγμή που έκανα αναβάθμηση τους drivers. Η μόνη λύση που βρήκα είναι το NetMod Configuration Manager.

To έχω βάλει να τρέχει κατά την εκίνηση και με το που τελειώσει το scan όλα μια χαρά...

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

H λυση του ΟRΤΟΝ δουλεψε τελικα!

Απλα κατεβασα τα καινουρια drivers απο την intracom και εκανα ξανα εγκατασταση με το nmsetup!

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

se mia vdomada energopoioeitai i adsl mou kai prin 2 meres pou tilefonisa sto grafeio ton texnikon tou ote moy eipan pos stamathsan na diathetoun ta kokalomodem(vlepe intracom)kai mou proteinan tis alcatel(den thimamai poio akrivos modelo pantos prokeitai gia over pstn modem)Epeidi omos exo akousei poli kala sxolia gia to zyxel prestige 630-31 to skeftomai kai auto!akouo apopseis kathos kai alles protaseis!euxaristo...

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης (11 Φεβ. 2004 , 19:39)

 

Εννοείς το NAT στο οποίο το firewall έχει διαθέσιμες πολλές καθολικές IP για να βλέπει το Internet;

 

Μακαρι να ηξερα......Ειδα στα χαρακτηριστικα ενος zyxel και λεει Multi-NAT,ΝΑΤ,PAT ενω σε αλλα ειχε μονο NAT,PAT....... :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Αρχιμήδης (11 Φεβ. 2004 , 22:49)

 

Το καλύτερο είναι να βρεις το manual από το site της Zyxel που θα ξεκαθαρίζει τι ακριβώς εννοεί.

 

 

Ειναι αυτο που ειπες πριν.......Αντιστοιχει πολλες local IPs σε πολλες public που του δινει ο isp!!!!Οποτε χρησιμευει μονο σε οσους παιρνουν πακετα με πολλες IPs!!!!!Thanks for the help...... :happy:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

emena otan mou balan isdn ddoulepse meta mia bdomada giati leei xalasa egw to modem kai aftoi oi blakes den eixan energopoihsei th grammh gia isdn alla thn afhsan pstn.kai otan tous eipa oti ksesindesa to modem gia na pairnw kai na me pernoiun mou leei giafto xalase.nomizoun oti exoun na kanoun me kanibalous ,telos pantwn diskolefthkan na katalaboun oti de ta masaw.exoun ena ifaki kai mas ipotimoun kai ti nohmoshnh
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω συχνά στο εξωτερικό για capping της DSL γραμμής δηλαδή :

ο χρήστης έκανε download ή upload πάνω από κάποιο (άγνωστο για μας γνωστό για τον provider) όριο και η γραμμή του κλείδωσε. Το ξεκλείδωμα έγινε μετά από τηλέφωνα στον provider και διευκρινίσεις, όπως είδα.

 

Αν έχει συμβεί σε κάποιον από εσας κάτι τέτοιο ή γνωρίζετε κάποιο πλαφόν σε download ή upload (ανά provider) θα ήταν σωστό να το γνωρίζουμε όλοι σε αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...