Jump to content

iPhone 5


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ξερω.Ειμαι μεσα στις πρωτες 30 μερες ενω εχω apple care σε αλλα προιοντα ;)

Ομως πολλα τα λεφτα Αρη..

:lol:

 

Γιατι ποσα ειναι για το iphone?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατι ποσα ειναι για το iphone?

 

99€ για την apple care+

και μετα αν θες να το αλλαξεις πχ αν σου πεσει ή σπασει απο δικη σου αιτια εκτος εγγυησης,πρεπει να προσθεσεις αλλα 69Ε.

και αυτο μπορεις 2 φορες...

Για μενα δεν συμφερει...καλυτερη μια απλη apple care και για τον δευτερο χρονο...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

99€ για την apple care+

και μετα αν θες να το αλλαξεις πχ αν σου πεσει ή σπασει απο δικη σου αιτια εκτος εγγυησης,πρεπει να προσθεσεις αλλα 69Ε.

και αυτο μπορεις 2 φορες...

Για μενα δεν συμφερει...καλυτερη μια απλη apple care και για τον δευτερο χρονο...

 

Δεν ακουγεται πολυ δεδομενης και της αρχικης τιμης του iphone.

Kαι απ οτι βλεπω τωρα στο νετ δινει και +1 χρονο εγγυηση ακομα...

Mε τα 69ευρω σου δινει καινουργιο ή σου φτιαχνει το δικο σου?

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακουγεται πολυ δεδομενης και της αρχικης τιμης του iphone.

Kαι απ οτι βλεπω τωρα στο νετ δινει και +1 χρονο εγγυηση ακομα...

Mε τα 69ευρω σου δινει καινουργιο ή σου φτιαχνει το δικο σου?

 

καινουριο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και απλο apple care ρε παιδια για iphone/ipad?

Εγω μονο το plus ηξερα.

Edit: να και στη σελιδα της apple μονο το + αναφερει

http://store.apple.com/us/browse/home/applecare

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και απλο apple care ρε παιδια για iphone/ipad?

Εγω μονο το plus ηξερα.

Edit: να και στη σελιδα της apple μονο το + αναφερει

http://store.apple.com/us/browse/home/applecare

 

το εχουν βγαλει απο την σελιδα αλλα αν μενεις σε χωρα με apple store και παρεις τηλ τοτε στο ενεργοποιουν αυτοι.

Η αλλη λυση ειναι να το κανεις με αγορα της apple care απο το ebay.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

(...)

Για μενα δεν συμφερει...καλυτερη μια απλη apple care και για τον δευτερο χρονο...

 

Κι εγώ αυτό έκανα! Αξίζει!

Το iPad 3 μου το αντικατέστησαν για ένα (μόνο) καμμένο pixel. :D

http://d2ffutrenqvap3.cloudfront.net/items/0H2C0G0e1g3S2M3s2C3Z/iphones9web3.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω την γνώμη σας. Έχω το iPhone 5 16GB με 7.0.2 αγορασμένο αρχές Νοεμβρίου και τελευταία η μπαταρία έχει αρχίσει τα κουλά της (κλείνει όταν είναι σε ποσοστό 10%, αδειάζει απότομα (συνολικά κρατάει μαξ κανένα 10ώρο), το βάζω για φόρτιση και από 14% πάει στο 28%, σε 5 λεπτά μπορεί να χάσει 20% και άλλα παρόμοια. Έχω κάνει αρκετές φορές calibration (άδειασμα και full φόρτιση) αλλά σκέφτομαι να το πάω στην Arvato για έλεγχο μπάς και μου αλλάξουν μπαταρία καθώς είναι ακόμα στην εγγύηση, όμως με τα data που πήρα από το Ibackupbot η μπαταρία ακόμα θεωρείται "καλή" στο 86% της αρχικής της χωρητικότητας και με 240 κύκλους.

 

CycleCount: 240

DesignCapacity: 1430

FullChargeCapacity: 1234

Status: Success

BatteryCurrentCapacity: 66

BatteryIsCharging: true

ExternalChargeCapable: false

ExternalConnected: true

FullyCharged: false

GasGaugeCapability: true

 

Οι επιλογές που έχω είναι οι εξής:

 

1) Να το πάω στην Arvato για έλεγχο με πιθανότητα να μου το αντικαταστήσουν με refurbished (στο τηλέφωνο μου είπε ότι δεν τα επισκεύαζουν και περιμένουν "καινούριο" από το εξωτερικό).

 

2) Να αλλάξω μόνος την μπαταρία με μία από το ebay ή άλλο ελληνικό κατάστημα

 

3) Να το πάω σε κάποιο κατάστημα για αλλαγή μπαταρίας

 

4) Να μην κάνω τίποτα ελπίζοντας ότι με επόμενο Update θα "στρώσει" κάπως η κατάσταση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εαν συγκρίνω το battery health της μπαταρίας μου με την δικιά σου μάλλον θες μπαταρία! Αλλά από το monitoring της μπαταρίας του macbook pro μου το οποίο είναι πολύ πιο συχνό έχω καταλάβει ότι με μερικές δεκάδες σωστές φορτίσεις μπορείς να καλυτερέψεις μέχρι και κατα 10% την μπαταρία σου. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να χρησιμοποιείς το κινητό μέχρι περίπου το 30-40% και μόνο τότε να το βάζεις για φόρτισμα μέχρι το 80-90 όχι 100% για να τροφοδοτείς την μπαταρία συνεχώς με πολλά mA μιας και στις μπαταρίες λιθίου το πολύ ρεύμα ενεργοποιεί αχρησιμοποίητες κυψέλες.

 

Επίσης να πω ότι το κινητό βγάζει γύρω στις 7 ώρες χρήση με 3G/wifi συνέχεια ανοιχτά και με ενεργοποιημένη την ανανέωση εφαρμογών στο υπόβαθρο και με όλα του τα εφε και με αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών

 

Από το screenshot σου υπολόγισα το battery health σου να είναι στο 85% ενώ εμένα με μόλις 5 λιγότερους κύκλους μπαταρίας είναι στο 95%.

 

ΑΑΑ και άποψη μου είναι όταν το iPhone είναι άριστο δεν πρέπει να το αλλάζεις με τίποτα με refurbished γιατί δεν ξέρεις τι είδους συσκευή θα σου τύχει!

 

http://img834.imageshack.us/img834/2338/jv9j.png

 

Edit[off-topic]: Να φανταστείς στο Macbook Pro με το παραπάνω σύστημα έχω battery health 91% σε μια μπαταρία με 540 κύκλους φόρτισης

Edited by big
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

[off-topic]Το monitoring της μπαταρίας του MacBook με ποιο πρόγραμμα το κάνεις big;[/off-topic]

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

[off-topic]Με το istat menus[/off-topic]
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

@big Τα στατιστικά της μπαταρίας στο iphone σου τα είδες με κάποια εφαρμογή ή απλά το υπολόγισες στο περίπου?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω θεμα με το imessage εχω βαλει στο 5 της κοπελας μου το idio id με το δικο μου για να το ενργοποιησω και ερχονται τα imessage και στις 2 συσκευες και στο δικο μου και στο δικο της.Μπορω να κανω κατι η πρεπει να το στησω απ την αρχη με νεο apple id?
Link to comment
Share on other sites

Το battery health μπορείς να το υπολογίσεις από τις πληροφορίες που σου δίνει η εφαρμογή ibackupbot( windows/mac) και είναι ένα ποσοστό επί της διαθέσιμης χωρητικότητας της μπαταρίας την δεδομένη στιγμή σε σχέση με την αρχική της από το εργοστάσιο
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά στο νέο λειτουργικό (πάνω στο iphone 5 ειδικά), είναι ότι οι ουσιαστικές αλλαγές που φέρει σε σχέση με το iOS6 είναι πολύ λίγες για να το κάνουν τόσο πιο βαρύ. Γιατί ας μην κοροιδευόμαστε, αν εξαιρέσει κανείς την εξέλιξη στο safari (και κάποιες άλλες μικροαλλαγές), όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ένα καινούργιο theme για τη συσκευή.

 

Εγώ θα έλεγα ότι σε πολλά έχουμε πισωγύρισμα.

Δε υπάρχει το γρήγορο μύνημα για Facebook Twitter και θα μπορούσε να βάλει και άλλα για τα SMS, σημειώσεις, υπομνήσεις. Αφαιρέσαν το σύμβολο του play από την μπάρα κατάστασης.

Καταστρέψανε την οριζόντια προβολή σε βίντεο κλιπ και η κάθετη είναι προβληματική με πολλά bugs. Το control center έπρεπε να ενσωματωθεί στο notification center και με swipe up να εμφανίζεται η multitasking bar. Οι πέντε τελίτσες για το σήμα πιάνουν απίστευτα μεγάλο χώρο στην μπάρα κατάστασης ενώ θα χωρούσαν κάθετα πέντε οριζόντιες γραμούλες σαν τα παλιά Νόκια.

http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Δυο ερωτησουλες.

 

α) Εχω περασει τις επαφες μου στο icloud και τις εχω χωρισει σε ομαδες (3 ομαδες). Γινεται οταν συγχρονιζει με το iphone να περναει μονο τις επαφες των 2 ομαδων και οχι της 3ης? Ουσιαστικα δηλαδη να συγχρονιζει συγκεκριμενες επαφες.

 

β)Θελω να διαγραψω ολα τα event του ημερολογιου. Οχι ενα-ενα αλλα ολα μαζι αλλα χωρις να σβηστουν τα γενεθλια των επαφων μου. Μπορω?

 

Αυτα! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Δυο ερωτησουλες.

 

α) Εχω περασει τις επαφες μου στο icloud και τις εχω χωρισει σε ομαδες (3 ομαδες). Γινεται οταν συγχρονιζει με το iphone να περναει μονο τις επαφες των 2 ομαδων και οχι της 3ης? Ουσιαστικα δηλαδη να συγχρονιζει συγκεκριμενες επαφες.

 

β)Θελω να διαγραψω ολα τα event του ημερολογιου. Οχι ενα-ενα αλλα ολα μαζι αλλα χωρις να σβηστουν τα γενεθλια των επαφων μου. Μπορω?

 

Αυτα! Ευχαριστω!

 

Το πρωτο δεν γινεται νομιζω.

Για το δευτερο μονο αν δημιουργησεις ενα νεο ημερολογιο με τιτλο γενεθλια και περασεις εκει τα γενεθλια των επαφων και μετα σβησεις το αλλο ημερολογιο που εχεις γινεται.

Με επιφυλαξη καθως εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω με icloud. Καποιος που τα γνωριζει καλυτερα ας με επιβεβαιωσει/διαψευσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά στο νέο λειτουργικό (πάνω στο iphone 5 ειδικά), είναι ότι οι ουσιαστικές αλλαγές που φέρει σε σχέση με το iOS6 είναι πολύ λίγες για να το κάνουν τόσο πιο βαρύ. Γιατί ας μην κοροιδευόμαστε, αν εξαιρέσει κανείς την εξέλιξη στο safari (και κάποιες άλλες μικροαλλαγές), όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ένα καινούργιο theme για τη συσκευή.

 

Δεν είναι βαρύ, κακογραμμένο είναι και έχω επιχειρήματα.

Δεν μπορεί να είναι βαρύ το άνοιγμα της αναζήτησης που στο ipad mini έχει πάντα λάγκ. (και 20 συνεχόμενες φορές να το κάνω, πάλι λάγκ έχει). Πόσο βαρύ είναι πια?

Τέλοσπάντων, περιμένω την 7.1 πριν κράξω για τα καλά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

Έχει κάπου επιλογή όταν κατεβαζουμε την μπάρα με τις ενημερώσεις να αλλάζουμε το χρώμα που τις εμφανίζει ; Η ειναι μόνο αυτό το μαύρο ?

Κ κάτι άλλο .. Ενώ εχω βάλει φωτογραφίες στις επαφές μου όταν με καλούν δεν φαίνεται έχει κάπου κάποια επιλογή ?

Link to comment
Share on other sites

οι ενημερωσεις δεν αλλαζουν σαν χρωμα γιατι ειναι ενας τυπος layer που αν προσεξεις απο πισω φαινεται το χρωμα που εχεις θαμπο.

Για το αλλο δεν ξερω να σου απαντησω :)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι συνδυασμός και των δύο. Άλλωστε δε νομίζω να έχει κανείς παράπονο (τουλάχιστον στο 5) ως προς τις επιδόσεις της CPU. Αντίθετα, θεωρώ πως με το iOS 7, μεγαλύτερη επιβάρυνση έχει δεχθεί η GPU. Τα γραφικά έχουν γίνει αρκετά απαιτητικά. Ειδικά αυτή η ημιδιαφάνεια που υπάρχει παντού. Να σημειώσω πως – με εξαίρεση το iPhone 4 – το μεγαλύτερο μέρος από το GUI (navigation bars, status bars, tab bars etc.) είναι translucent και όχι απλά transparent. Κάτι αντίστοιχο με το Aero GUI στα Windows Vista/7.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!

απλα τωρα πηγα ξανα σε ios απο android κ μου φαινονται περιεργες οι αλλαγες μεχρι να τις μαθω!!

κατι ακομα εχω gmail εχω συνδεσει τον λογαριασμο αλλα τα email καθυστερουν να ερθουν υπαρχει καποια επιλογη που δεν την βλεπω ??? :O

Κάτι ακόμα που παρατήρησα το ηχείο παίζει τόσο χαμηλά ; Έχω τον ήχο κλήσεις στο τέρμα κ παίζει πολύ σιγά υπάρχει τρόπος να τσεκαρω αν παει κάτι λάθος με το ηχείο ;

Edited by mmaria_82
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!

απλα τωρα πηγα ξανα σε ios απο android κ μου φαινονται περιεργες οι αλλαγες μεχρι να τις μαθω!!

κατι ακομα εχω gmail εχω συνδεσει τον λογαριασμο αλλα τα email καθυστερουν να ερθουν υπαρχει καποια επιλογη που δεν την βλεπω ??? :O

Κάτι ακόμα που παρατήρησα το ηχείο παίζει τόσο χαμηλά ; Έχω τον ήχο κλήσεις στο τέρμα κ παίζει πολύ σιγά υπάρχει τρόπος να τσεκαρω αν παει κάτι λάθος με το ηχείο ;

 

Το gmail στην προεγκατεστημενη εφαρμογή δεν υποστηρίζει push γι αυτό δεν δέχεσαι απευθείας τα μηνύματα αλλα μπορείς να δοκιμασεις την εφαρμογή της google Gmail δωρεάν απο το App Store υποστηρίζει και push notifications.

 

Το ηχείο ειναι χαμηλό και σ άλλες συσκευές με iOS 7. Πιστεύω να το ανεβάσουν σε αναβάθμιση επερχόμενη.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο που μπορει να κανει ειναι να βαλει το GMail σαν enterprise και να εχει push αλλα δεν θυμαμαι αν ισχυει αυτο και στο iOS7

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο που μπορει να κανει ειναι να βαλει το GMail σαν enterprise και να εχει push αλλα δεν θυμαμαι αν ισχυει αυτο και στο iOS7

 

Μηπως εννοείς σαν exchange?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...