Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγα σε νοκια care και μ ειπαν να βαλω το zune και οταν βγαλει νεο update (εχω ηδη την τελευταια επισημη αναβαθμιση) θα λυθει το προβλημα και θα εχω 4G...Ισχύει αυτο?

Επίσης εκανα to backup(εφαρμογων και ρυθμισεων), δεν βρίσκω πως μπορώ να επαναφέρω στη συσκευή το συγκεκριμένο αρχείο (ρωταω σε περιπτωση που χρειαστει να ξερω).

Και ενα τελευταίο, με εφαρμογές που έχουν αγοραστεί, τι γίνεται σε περίπτωση που βάλω νεο firmware? μπορώ να τις ξαναπερασω δωρεαν?

ευχαριστώ και παλι τους lumiafans για τις συμβουλές ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

πηγα σε νοκια care και μ ειπαν να βαλω το zune και οταν βγαλει νεο update (εχω ηδη την τελευταια επισημη αναβαθμιση) θα λυθει το προβλημα και θα εχω 4G...Ισχύει αυτο?

Επίσης εκανα to backup(εφαρμογων και ρυθμισεων), δεν βρίσκω πως μπορώ να επαναφέρω στη συσκευή το συγκεκριμένο αρχείο (ρωταω σε περιπτωση που χρειαστει να ξερω).

Και ενα τελευταίο, με εφαρμογές που έχουν αγοραστεί, τι γίνεται σε περίπτωση που βάλω νεο firmware? μπορώ να τις ξαναπερασω δωρεαν?

ευχαριστώ και παλι τους lumiafans για τις συμβουλές ;)

 

Το zune!!!:confused:

Πες τους να κάνουν κανένα σεμινάριο εκεί στα care γιατί θα τους πάρει κανένας χαμπάρι.

 

Αφού το zune δε χρειάζεται πια στα 8άρια.

 

Όσο για τις εφαρμογές δεν υπάρχει θέμα μη σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

αυτο του ειπα και γω για το zune...οτι για τα 8 δεν χρειαζεται. τεσπα.

οποτε τωρα τι να κανω για να εχω 4G? δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...(να το φλασαρω μονος μου δεν θελω εφοσον χανω την εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

οταν εχουμε σημα 4g ,τι συμβολο δειχνει πανω αριστερα,διπλα στο σημα?

 

Σε δοκιμη που καναμε στο λουμια του johnious, εδειχνε L

Link to comment
Share on other sites

αυτο του ειπα και γω για το zune...οτι για τα 8 δεν χρειαζεται. τεσπα.

οποτε τωρα τι να κανω για να εχω 4G? δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...(να το φλασαρω μονος μου δεν θελω εφοσον χανω την εγγυηση)

 

υπαρχει τεραστια διαφορα τεχνογνωσιας απο nοkia care σε nokia care...

αν εισαι αθηνα, δοκιμασε τηλεφωνικα να βρεις καποιον που να καταλαβαινει τι του λες.

 

καλος ειναι και αυτος στην αλεξανδρας

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε νοκια care και μ ειπαν να βαλω το zune και οταν βγαλει νεο update (εχω ηδη την τελευταια επισημη αναβαθμιση) θα λυθει το προβλημα και θα εχω 4G...Ισχύει αυτο?

Επίσης εκανα to backup(εφαρμογων και ρυθμισεων), δεν βρίσκω πως μπορώ να επαναφέρω στη συσκευή το συγκεκριμένο αρχείο (ρωταω σε περιπτωση που χρειαστει να ξερω).

Και ενα τελευταίο, με εφαρμογές που έχουν αγοραστεί, τι γίνεται σε περίπτωση που βάλω νεο firmware? μπορώ να τις ξαναπερασω δωρεαν?

ευχαριστώ και παλι τους lumiafans για τις συμβουλές ;)

 

Χαχαχα Θεοί!!! Οι τύποι εκεί έχουν χάσει το τόπι ή απλά βαριόντουσαν τη ζωή τους :wacko:. Δοκίμασε σε άλλο nokia care.

Back up μπορείς να επαναφέρεις μόνο μετά απο επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή hard reset. Αφού βάλεις τον λογαριασμό σου, θα σου ζητήσει αν θες να κάνεις επαναφορά.

 

καλησπερα,

οταν εχουμε σημα 4g ,τι συμβολο δειχνει πανω αριστερα,διπλα στο σημα?

 

L δείχνει. Αν και όπως είπα παρόλο που έκανα τόσο κόπο για να βάλω 4G, το έχω μόνιμα στο 3G γιατί δεν την παλέυει μια...

Άσχετα από αυτό, έχω Cosmote και δοκίμασα σε mall, Ομόνοια, μοναστηράκι, Θησείο και 4G ούτε για δείγμα. Κάτι δεν μου κολλάει...

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

lte δειχνει παιδια οχι σκετο l.

 

και το σκέτο L που δείχνει σε μένα κάποις φορές όταν έχω ενεργοποιημένο το 4G τι είναι; μήπως παίζει ρόλο το firmware?

έχω γερμανικό unbranded.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση johnious13.

nokia care marousi πηγα. θα δοκιμασω και αμπελοκηπων, εκτος κ αν βγει πολυ συντομα το νεο update και με προλαβει αυτο δηλαδη :P

καμια πληροφορια για το επομενο update εχουμε? μεσα ιουλιου θα βγει απ οτι βλεπω σε φημες ξενων site...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση johnious13.

nokia care marousi πηγα. θα δοκιμασω και αμπελοκηπων, εκτος κ αν βγει πολυ συντομα το νεο update και με προλαβει αυτο δηλαδη :P

καμια πληροφορια για το επομενο update εχουμε? μεσα ιουλιου θα βγει απ οτι βλεπω σε φημες ξενων site...

 

Κάπου εκεί ακούγεται. Τώρα πότε θα το πάρουν οι συσκευές με ελληνικό firmware, άλλο θέμα...

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..αυτη την απορια εχω και εγω για το 4g..πως φαινεται δηλαδη στο συμβολο του σηματος ? Γιατι και εγω οταν το βαζω στο 4g απο τις ρυθμισεις ενα σκετο L μου βγαζει..(ελβετικο τηλ. απο παροχο Orange) Μηπως παιζει ρολο τελικα ο παροχος?
Link to comment
Share on other sites

lte δειχνει παιδια οχι σκετο l.

 

Εμένα ρε παιδιά γιατί μου γράφει 4G? Ούτε L ούτε LTE, σκέτο 4G μου γράφει δίπλα από τις γραμμές του σήματος!

 

http://img341.imageshack.us/img341/4505/y7g.png

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά γιατί μου γράφει 4G? Ούτε L ούτε LTE, σκέτο 4G μου γράφει δίπλα από τις γραμμές του σήματος!

 

Φαίνεται παίζει ρόλο το firmware...δεν εξηγείται αλλιώς.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο κάποιους μήνες με το lumia 920 να πω και εγώ τα προβλήματα που αντιμετωπίζω.την συσκευή την έχω πάρει απο το πλαίσιο με την 1308.

1.οταν χρησιμοποιώ τα data(vofafone) ζεσταίνεται υπερβολικα

2.εχει κάνει restart απο μόνο του 3-4 φορές

3.το βασικό όμως είναι όταν μπαίνω με vodafone internet και όχι με wifi ξαφνικά χάνει την σύνδεση και πρέπει να περιμένω αρκετά για να συνδεθεί πάλι.

καμια ιδέα/συμβουλη για αυτά τα προβλήματα;

 

Ευχαριστώ

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει και σε αλλους να ζεσταινεται πολυ (παιρνει φωτια...) το κινητο οτιδηποτε και αν ανοιξετε; Αυτο μ' ανησυχει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

ηθελα να ρωτησω αν συμβαινει και σε αλλους να ζεσταινεται πολυ (παιρνει φωτια...) το κινητο οτιδηποτε και αν ανοιξετε; Αυτο μ' ανησυχει πολυ...

 

Εμενα εχει φυγει εδω και 10 μερες στη Νοκια για το συγκεκριμενο λογο και ακομα δεν εχω καμμια απαντηση....αν παραλληλα εχει και αποτομο αδειασμα της μπαταριας πηγαινε το σε ενα καταστημα.....

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια προβλήματα έχω και εγώ (μπαταρία και overheating) Ελπίζω ότι θα διορθωθούν με το επόμενο update το οποίο μάλλον δεν αργεί.
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το ποστ αυτό καιρό.. Και θα απαντήσω σε κάποιους που αγχώνονται για το ζέσταμα...

 

Κάποιος φίλος εδώ μέσα, απο Γερμανία αν θυμάμαι καλά, το πήγε για υπερβολικό ζέσταμα (Ο Μέσι θα καιγόταν αν εκανε τόσο ζέσταμα) για φτιάξιμο.. Τον πήραν μετά απο μια μέρα (αν θυμάμαι καλά) και το έφτιαξαν, αλλά του ειπα να ρωτήσει αν θα φτιαχτεί με κανέναν update. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος, ρώτησε, και του είπαν οτι θα φτιαχτεί σε κάποιο επόμενο update.... Μπορείτε να πάτε καμια 10αρια σελίδες πίσω και θα τα διαβάστε και μόνοι σας... :)

 

Οπότε, εγώ, σταμάτησα να αγχώνομαι γι αυτό το λόγο. Εσείς βέβαια, δεν είστε υποχρεωμένοι να κάνετε το ίδιο. Δηλαδή να δείξετε εμπιστοσύνη σε αυτά που του είπαν...

 

Κι εγώ αν ανοιξω τα data, ξεσκίζεται στη ζέστη ειναι η αλήθεια, αλλα ειδικά αν σκοτώσω λίγη ώρα με κανενα παιχνιδάκι, τόσο μεγαλούτσικο που ειναι το κινητό μου, ψήνω άνετα μια μπριζόλα γάλακτος στο πίσω μέρος του κινητού!

Οσον αφορά τη μπαταρία, θα πρότεινα σε αυτούς που του έχουν ένα μηνα ή και λιγότερο, να δείξετε λίγη υπομονή γιατί κάποιος ή και κάποιοι μπορώ να σας πληροφορήσω, πιο πίσω αν ψάξετε, λένε και ξαναλένε πως πρέπει να το φορτίσεις μερικές φορές το κινητό για να "στρώσει" η μπαταρία του.. Οπότε μην αγχώνεστε.. Εγώ το έχω 2-3 μήνες περίπου, λιγότερο απο 3 και τις τελευταίες 2 βδομάδες βλέπω μια μπαταρία που βαστάει γερά, γιατί του έχω μονιμως ανοιχτό το wi-fi, ανελέητο σερφάρισμα στο ίντερνετ και κάμποσα τηλεφωνάκια.. Αν δεν ειναι ανάγκη δηλαδή να βγω απο το σπιτι για να έχω φορτισμένο κινητό, μπορεί και 2 μέρες να μη το βάλω στη πρίζα. Ξέρω. Δυο μέρες, ίσως κάποιοι να σκεφτείτε "μόνο τόσο κρατάει;".. Θα το ξαναπώ, όπως έχω πει και παλιότερα... Δεν κρατάτε κινητό... Υπολογιστή κρατάτε!!:shifty::D:D

 

(μεταξύ μας τώρα, απορώ που βρήκα τον χρόνο να απαντήσω με τόσες δουλειές, αλλά σας καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ στην αρχή, τις ίδιες ανησυχίες είχα :O)

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το ποστ αυτό καιρό.. Και θα απαντήσω σε κάποιους που αγχώνονται για το ζέσταμα...

 

Κάποιος φίλος εδώ μέσα, απο Γερμανία αν θυμάμαι καλά, το πήγε για υπερβολικό ζέσταμα (Ο Μέσι θα καιγόταν αν εκανε τόσο ζέσταμα) για φτιάξιμο.. Τον πήραν μετά απο μια μέρα (αν θυμάμαι καλά) και το έφτιαξαν, αλλά του ειπα να ρωτήσει αν θα φτιαχτεί με κανέναν update. Να 'ναι καλά ο άνθρωπος, ρώτησε, και του είπαν οτι θα φτιαχτεί σε κάποιο επόμενο update.... Μπορείτε να πάτε καμια 10αρια σελίδες πίσω και θα τα διαβάστε και μόνοι σας... :)

 

Οπότε, εγώ, σταμάτησα να αγχώνομαι γι αυτό το λόγο. Εσείς βέβαια, δεν είστε υποχρεωμένοι να κάνετε το ίδιο. Δηλαδή να δείξετε εμπιστοσύνη σε αυτά που του είπαν...

 

Κι εγώ αν ανοιξω τα data, ξεσκίζεται στη ζέστη ειναι η αλήθεια, αλλα ειδικά αν σκοτώσω λίγη ώρα με κανενα παιχνιδάκι, τόσο μεγαλούτσικο που ειναι το κινητό μου, ψήνω άνετα μια μπριζόλα γάλακτος στο πίσω μέρος του κινητού!

Οσον αφορά τη μπαταρία, θα πρότεινα σε αυτούς που του έχουν ένα μηνα ή και λιγότερο, να δείξετε λίγη υπομονή γιατί κάποιος ή και κάποιοι μπορώ να σας πληροφορήσω, πιο πίσω αν ψάξετε, λένε και ξαναλένε πως πρέπει να το φορτίσεις μερικές φορές το κινητό για να "στρώσει" η μπαταρία του.. Οπότε μην αγχώνεστε.. Εγώ το έχω 2-3 μήνες περίπου, λιγότερο απο 3 και τις τελευταίες 2 βδομάδες βλέπω μια μπαταρία που βαστάει γερά, γιατί του έχω μονιμως ανοιχτό το wi-fi, ανελέητο σερφάρισμα στο ίντερνετ και κάμποσα τηλεφωνάκια.. Αν δεν ειναι ανάγκη δηλαδή να βγω απο το σπιτι για να έχω φορτισμένο κινητό, μπορεί και 2 μέρες να μη το βάλω στη πρίζα. Ξέρω. Δυο μέρες, ίσως κάποιοι να σκεφτείτε "μόνο τόσο κρατάει;".. Θα το ξαναπώ, όπως έχω πει και παλιότερα... Δεν κρατάτε κινητό... Υπολογιστή κρατάτε!!:shifty::D:D

 

(μεταξύ μας τώρα, απορώ που βρήκα τον χρόνο να απαντήσω με τόσες δουλειές, αλλά σας καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ στην αρχή, τις ίδιες ανησυχίες είχα :O)

 

Επειδη παρακολουθω το θεμα μιας και η κινηση στο 8X ειναι μικρη,εχω αντιληφθει οτι μεσες ακρες τα προβληματα ειναι συγκεκριμενα.

Η αυτονομια ειναι ενα θεμα που ταλανιζει πολυ κοσμο.

Ειμαι απο αυτους που μιλανε για κυκλους φορτισεων και γω με τη σειρα μου, αλλα το συμπερασμα που εχω βγαλει απο οσα εχω διαβασει ειναι οτι αυτες οι εντυπωσεις ειναι για παλιες μπαταριες και οχι για τις συγχρονες που εχουμε.

Να στο πω και διαφορετικα...ο αλλος το φορτιζει με το που το αγοραζει ενα 4ωρο παραδειγμα,και γω που ειμαι με τους κυκλους φορτισεων τι καταλαβα.;...στη τελικη παλι την ιδια αυτονομια ειχαμε.

 

Οι υπερθερμανσεις που ακουμε και αισθανομαστε σε διαφορα κινητα μεχρι ενα σημειο ειναι λογικες αναλογα τους πυρηνες και τη χρηση που κανουμε αλλα μη δινουμε και αφεση στη καθε εταιρια.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η νοκια δυστυχως.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι φερει πολλες ευθυνες για την συγκεκριμενη συσκευη.

Μιλαμε για την ναυαρχιδα της(ακομα στην Ελλαδα).

Ισως δεν εξετασε σωστα ορισμενες παραμετρους.(μην ακουσω το γνωστο 'δε προλαβε')

Δηλαδη εαν υπαρχει εντονη θερμανση τωρα στον διπυρηνο,τι θα γινει στον τετραπυρηνο;;;

Για την αυτονομια;;;οκ smartphone ειναι,τι παει να πει αυτο;

Ειναι κινητη συσκευη ομως.

 

Σκεψεις κανω μιας και μου εδωσες πασα διοτι ο κοσμακης κρεμεται απο ενα #*^%# update.

Ολο αυτο διαβαζουμε.

Μακαρι να τα αφουγκραστει η νοκια και να τα διορθωσει αλλα δεν ειναι λογικη και αυτη να τα περιμενει ο κοσμος απο μια ενημερωση.

Να δουμε τι θα πρωτο κανει σε αυτο το αναμενομενο update που ολοι κρεμονται απο πανω του.

Edited by left_ace
Link to comment
Share on other sites

Επειδη παρακολουθω το θεμα μιας και η κινηση στο 8X ειναι μικρη,εχω αντιληφθει οτι μεσες ακρες τα προβληματα ειναι συγκεκριμενα.

Η αυτονομια ειναι ενα θεμα που ταλανιζει πολυ κοσμο.

Ειμαι απο αυτους που μιλανε για κυκλους φορτισεων και γω με τη σειρα μου, αλλα το συμπερασμα που εχω βγαλει απο οσα εχω διαβασει ειναι οτι αυτες οι εντυπωσεις ειναι για παλιες μπαταριες και οχι για τις συγχρονες που εχουμε.

Να στο πω και διαφορετικα...ο αλλος το φορτιζει με το που το αγοραζει ενα 4ωρο παραδειγμα,και γω που ειμαι με τους κυκλους φορτισεων τι καταλαβα.;...στη τελικη παλι την ιδια αυτονομια ειχαμε.

 

Οι υπερθερμανσεις που ακουμε και αισθανομαστε σε διαφορα κινητα μεχρι ενα σημειο ειναι λογικες αναλογα τους πυρηνες και τη χρηση που κανουμε αλλα μη δινουμε και αφεση στη καθε εταιρια.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η νοκια δυστυχως.

 

Η γνωμη μου ειναι οτι φερει πολλες ευθυνες για την συγκεκριμενη συσκευη.

Μιλαμε για την ναυαρχιδα της(ακομα στην Ελλαδα).

Ισως δεν εξετασε σωστα ορισμενες παραμετρους.(μην ακουσω το γνωστο 'δε προλαβε')

Δηλαδη εαν υπαρχει εντονη θερμανση τωρα στον διπυρηνο,τι θα γινει στον τετραπυρηνο;;;

Για την αυτονομια;;;οκ smartphone ειναι,τι παει να πει αυτο;

Ειναι κινητη συσκευη ομως.

 

Σκεψεις κανω μιας και μου εδωσες πασα διοτι ο κοσμακης κρεμεται απο ενα #*^%# update.

Ολο αυτο διαβαζουμε.

Μακαρι να τα αφουγκραστει η νοκια και να τα διορθωσει αλλα δεν ειναι λογικη και αυτη να τα περιμενει ο κοσμος απο μια ενημερωση.

Να δουμε τι θα πρωτο κανει σε αυτο το αναμενομενο update που ολοι κρεμονται απο πανω του.

 

Σίγουρα με το που κυκλοφορεί κάποια συσκευή είναι πιθανό να έχει κάποια θεματακια τα οποία θα τα διορθώσει με κάποια update. Μετά από μήνες κυκλοφορίας όμως, αυτα θα πρέπει να έχουν λυθεί. Οπότε έχεις δίκιο. Αν και στο θέμα της μπαταρίας ειμαι σχετικά ικανοποιημένος (μου βγαζει 1 μέρα) αυτα που διαβαζω για τις υπερθερμάνσεις δημιουργούν ερωτηματικά. Το δικό μου δεν έτυχε να καίει αλλα κάποια θερμότητα την πιάνει ωρες-ώρες....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δικια μου εμπειρια με το θεμα της υπερθερμανσης εχω να πω οτι σιγουρα δεν εχει να κανει με update....μιλαμε οτι αρκετες φορες αναγκαζομουν να βαζω ανοιχτη ακροαση γιατι δεν μπορουσα να το κρατησω...εχουνε περασει 15 μερες απο τοτε που το εδωσα στη service και ακομα καμμια ενημερωση παντως....

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκεί που πιάνει φωτιά είναι όταν σερφάρω με 3g...δεν αντέχεται, πραγματικά. Κατά τα αλλα όμως, δεν έχω θέμα.

 

κι εγω καπως ετσι στο 3g την παθενει τι ζημια....γενικα ενταξει..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά μερικές φορές όντως είναι ζεστό το κινητό!!Σίγουρα κάτι με το λογισμικό θα παιζει!!!Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα.

Πολλές φορές δεν συνδέεται σε κάποια wi-fi δίκτυα ενώ οι φίλοι μου με android συνδέονται συνέχεια.Με το 620 που είχα δεν παρατήρησα ποτέ κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...