Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος Ι


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου εφυγε απο χτες στο service γιατι οχι απλα ζεσταινοταν μου εκαιγε το χερι και γιατι η μπαταρια δεν κρατουσε πανω απο 6-8 ωρες οτι χρηση και να εκανα....αυτο που παρατηρησα και το τονισα στο Care Center ειναι οτι ενα βραδυ το εβαλα σε flight mode με 100% μπαταρια και μετα απο 8 ωρες ειχε χασει μολις 2%....σε αντιστοιχιση περιπτωση σε κανονικη λειτουργια η μπαταρια επεφτε κοντα στο 80%...οποτε αν μεχρι να επιστρεψει το δικο μου δεν εχει κανενας αλλος νεα θα περιμενετε απο εμενα :D

 

Κατ' αρχήν κλείνε όλες τις εφαρμογές παρασκηνίου τσεκάροντας το κουτάκι που σου βγάζει μετά.

Επίσης βάλε τη λειτουργία για οικονομία μπαταρίας..

Έτσι χωρίς χρήση θα χάσει μόλις το 2%-3% μετά από ώρες.

Εγώ προσωπικά έκανα ένα τεστάκι και έμεινα!! Φόρτισα το κινητό με άλλο φορτιστή (1000mΑ, της Νοκια δε ξέρω πόσο είναι) και αυτό που θα σας πω είναι απίστευτο. Μετά από 15,5 ώρες αναμονής, με 3-4 φωτό, 5' ίντερνετ-wi-fi, 7-8' τηλέφωνο, 10sms και χρήση soundhound για 10', η μπαταρία ήταν στο..100%. Έπρεπε να βγάλω screenshot για να χω αποδείξεις, αλλά θα το κάνω την επόμενη φορά σίγουρα!

Δεν καταλαβαίνω βέβαια πως γίνεται χωρίς καθόλου χρήση, αν το φορτίσω με το φορτιστή που δίνει η Νόκια γιατί χάνει 3-4% σε 8 ώρες..

Και τέλος να σας πω και το ΚΟΡΥΦΑΙΟ!

Ναι η μουσικοεφαρμογές της Νόκια είναι μαπέ, αλλά ο ήχος του κινητού είναι απλά TOP!! :happy:

Σύνδεσα το 920 στο αυτοκίνητο και νόμιζα πως άλλαξα ηχεία! Τόσο τέλειος ήχος.. (καλό είναι η ένταση του κινητού να είναι κάπου στο ενδιάμεσο - εγώ την είχα στο 20, και η υπόλοιπη ένταση να καθορίζεται απ την εκάστοτε συσκευή, εν προκειμένω απ το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου, για να μη χαλάει ο ήχος.. Γενικά αυτό θέλει ελάχιστες δοκιμές.)

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο με το φορτιστη το εχω παρατηρησει και γω.....εχω ενα παλιο USB απο το Ν8 και οταν τον χρησιμοποιω ουτε κολλαει το κιν και μπορεις να το χρησιμοποιεις και την ωρα που φορτιζει και φορτιζει και πολυ πιο γρηγορα χωρις να ζεσταινετε........

NO ROTOR-NO MOTOR!!!

MUNCH MUNCH PISTONS FOR LUNCH!!!

 

MAZDA RX7-FD3S

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα το κινητό με άλλο φορτιστή (1000mah, της Νοκια δε ξέρω πόσο είναι) και αυτό που θα σας πω είναι απίστευτο. Μετά από 15,5 ώρες αναμονής, με 3-4 φωτό, 5' ίντερνετ-wi-fi, 7-8' τηλέφωνο, 10sms και χρήση soundhound για 10', η μπαταρία ήταν στο..100%.

 

Μήπως απλώς δεν είχε αλλάξει η ένδειξη; Το παθαίνει σε μένα μερικές φορές και μετά ανεβαίνει ή κατεβαίνει απότομα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλώς δεν είχε αλλάξει η ένδειξη; Το παθαίνει σε μένα μερικές φορές και μετά ανεβαίνει ή κατεβαίνει απότομα...

 

Από 2 εφαρμογές βλέπω την μπαταρία και απ τις ρυθμίσεις..Οπότε και τα 3 να δείχναν λάθος;

Ακόμα κι έτσι να ήταν αυτή τη στιγμή είναι στο 83% μετά από 1,5 μέρα και χτες ακουγα μουσική ένα μισάωρο.. :)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Από 2 εφαρμογές βλέπω την μπαταρία και απ τις ρυθμίσεις..Οπότε και τα 3 να δείχναν λάθος;

Ακόμα κι έτσι να ήταν αυτή τη στιγμή είναι στο 83% μετά από 1,5 μέρα και χτες ακουγα μουσική ένα μισάωρο.. :)

 

Δηλαδή με τι φορτιστή το έκανες; Άλλον αντάπτορα τοίχου; Απίστευτο μού φαίνεται...

 

Δοκίμασα και το nokia lock... Πού το είδατε το double tap για να ξεκλειδώνει, ρε παιδιά; Προσομοίωση είναι που σου βγάζει την ώρα όσο το δουλεύεις και με διπλό χτύπημα βγαίνει από την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με τι φορτιστή το έκανες; Άλλον αντάπτορα τοίχου; Απίστευτο μού φαίνεται...

 

Έχω έναν Crypto που τον είχα πάρει για το mp4. Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά γίνεται! Και το ανεξήγητο είναι ότι όταν το φόρτισα με αυτόν πρώτη φορά έκανε 5 μέρες να ξεφορτίσει (οκ, με χαλαρή χρήση) αλλά με ίδια χρήση με τον φορτιστή της Νόκια κράτησε 2,5 μέρες. Οπότε το ξαναφόρτισα προχθες το βράδυ με τον Crypto και μέχρι τώρα είχα τα αποτελέσματα που ανέφερα.

Πραγματικά αν θες σε 3 μέρες που θα το ξαναφορτίσω μπορώ να βγάλω screenshot για του λόγου το αληθές! Ακόμα και καθόλου να πεις ότι δεν το χρησιμοποίησα (που σ είπα τι χρήση έκανα) 15,5 ώρες στο 100% είναι πολλές! ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έναν crypto με 7 ευρώ που είχα πάρει για μπ3 έχω, αλλά το φορτίζω κάθε μέρα. Με αρκετά μηνύματα, μια ώρα τηλέφωνο και wi-fi always on. Δεν έχω παράπονο, μια χαρά με πάει, απλώς το δικό σου είναι περιπτωσάρα...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έναν crypto με 7 ευρώ που είχα πάρει για μπ3 έχω, αλλά το φορτίζω κάθε μέρα. Με αρκετά μηνύματα, μια ώρα τηλέφωνο και wi-fi always on. Δεν έχω παράπονο, μια χαρά με πάει, απλώς το δικό σου είναι περιπτωσάρα...

 

Ε κομπλέ είσαι.. Με wi-fi on άλλα κινητα κρατάνε 6-8 ώρες! Έχει να κάνει με τη χρήση που κάνει ο καθένας, απλά παρατήρησα αυτή τη διαφορά μεταξύ των 2 φορτιστών και επειδή το δοκίμασα 2 φορές δεν νομιζω να είναι τυχαίο.

Απλά το βράδυ και άλλες στιγμές που ίσως δεν το χρησιμοποιώ πολύ το βάζω στη λειτουργία οικονομιας της μπαταρίας! :)

 

Ξέρει κανείς πόσα mΑ είναι ο φορτιστής της Νόκια;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Από 2 εφαρμογές βλέπω την μπαταρία και απ τις ρυθμίσεις..Οπότε και τα 3 να δείχναν λάθος;

Ακόμα κι έτσι να ήταν αυτή τη στιγμή είναι στο 83% μετά από 1,5 μέρα και χτες ακουγα μουσική ένα μισάωρο.. :)

 

Να το πας πίσω για αντικατάσταση. Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή :p:lol::lol:

Εκτός κι αν έχεις τα πάντα κλειστά και δεν κάνεις φοβερή χρήση

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και εγώ σε κίτρινο. Αύριο λογικά, το πολύ μεθαύριο θα το έχω στα χέρια μου!
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Να το πας πίσω για αντικατάσταση. Δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή :p:lol::lol:

Εκτός κι αν έχεις τα πάντα κλειστά και δεν κάνεις φοβερή χρήση

 

Χαχα..Όντως! :lol:

Η αληθεια είναι ότι επειδή είναι αρχή το πάω χαλαρά..Έχω κλείσει ότι δεν χρησιμοποιώ και wi-fi μόνο όταν το θέλω τ ανοίγω!

Πάντως τηλέφωνα κανα 20', 10-15sms, ~10 φωτό, μουσικούλα για 15-20' και λίγο ιντερνετ με wi-fi ε'ιναι τα στάνταρ καθημερινά..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ε κομπλέ είσαι.. Με wi-fi on άλλα κινητα κρατάνε 6-8 ώρες! Έχει να κάνει με τη χρήση που κάνει ο καθένας, απλά παρατήρησα αυτή τη διαφορά μεταξύ των 2 φορτιστών και επειδή το δοκίμασα 2 φορές δεν νομιζω να είναι τυχαίο.

Απλά το βράδυ και άλλες στιγμές που ίσως δεν το χρησιμοποιώ πολύ το βάζω στη λειτουργία οικονομιας της μπαταρίας! :)

 

Ξέρει κανείς πόσα mΑ είναι ο φορτιστής της Νόκια;

 

Tα Volts να κοιτατε στους φορτιστες, η ταση ειναι που "στρεσαρει" τη μπαταρια.

Το δικο μου το επεστρεψα σημερα στη birdphone. Εχει αυτο το προβλημα: http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://dynastyx.smugmug.com/Other/lumia-920/i-X9jPKWJ/0/XL/CS20121127172314-XL.jpg&imgrefurl=http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-920/205647-light-leaking-between-screen-polycarbonate.html&h=768&w=573&sz=108&tbnid=xZoJOjWmT8W3wM:&tbnh=117&tbnw=87&zoom=1&usg=__9CiOMeDQ-xtZdhSmrW_TaehUtd4=&docid=p-arMG3Ajuzu-M&sa=X&ei=b2e4UYm_GseVtAbQwYCwCQ&sqi=2&ved=0CEEQ9QEwAw&dur=830

 

Οσοι το διαβασετε, δειτε και τις δικες σας συσκευες παρακαλω. Μεταξυ του μαυρου πλαισιου της οθονης και του πλαστικου σωματος υπαρχει στο δικο μου ενα μικρο κενο, απο το οποιο διαρρεει φωτισμος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και το nokia lock... Πού το είδατε το double tap για να ξεκλειδώνει, ρε παιδιά; Προσομοίωση είναι που σου βγάζει την ώρα όσο το δουλεύεις και με διπλό χτύπημα βγαίνει από την εφαρμογή

 

Ε ναι βρε. Δεν λέμε κάτι άλλο. Απλα δίνει την ψευδαίσθηση του Ν9 και μου ξύπνησε μνήμες.....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για σας λοιπόν πήγα σήμερα σε nokia care και ρώτησα για την υπερθέρμανση κατευθείαν μου είπε για το wifi και ότι είναι γενικό πρόβλημα και θα διορθωθεί με κάποιο update

 

Ένα άλλο που την ρώτησα είναι για το ποτε θα βγει αναβάθμιση και με ρώτησε τι εταιρία έχεις τις ειπα το κινητό είναι ελληνικό αγορασμένο από nokia care και δεν είναι κάποιας εταιρίας μου κάνει δεν έχει σημασία εσύ τι εταιρία έχεις τις λέω wind και μου κάνει πρέπει να περιμένεις να την εγκρίνει η wind για να την πάρεις και εγώ να στην περάσω πρέπει να σου περάσω η τις κοσμοτέ η τις vodafone και απλά θα βλέπεις το λογότυπο τις εταιρίας όταν ανοίγει η συσκευή και τις λέω μα τώρα δεν μου βγάζει κάποιο λογότυπο ανοίγει κατευθείαν ε είναι επειδή το πήρες από nokia care από εδώ και πέρα θα σου βγάζει τις εταιρίας που έχεις ισχύει κάτι τέτοιο γιατί εγώ αλλα γνωρίζω??

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έρχομαι να ενισχύσω τα όσα λέτε για τους φορτιστές της ΝΟΚΙΑ... Τις προάλλες ξέχασα κάπου την πριζα του φορτιστή μου και το έβαλα να φορτίζει με το USB καλώδιο απο τον υπολογιστή... Εντάξει... Πιο γρήγορα θα φτιαχτεί η καινούργια ΕΡΤ παρά θα φόρτιζε αυτό.. Και το έβαλα πάνω σε ένα φορτιστή USB του παλιού Ν97 μου.... Φόρτισε μπάλα λέμε!!!! Σε μισή ώρα ήταν φουλ...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και εγώ σε κίτρινο. Αύριο λογικά, το πολύ μεθαύριο θα το έχω στα χέρια μου!

 

Καλορίζικο φίλε μου, είναι ο,τι πιο όμορφο υπάρχει σε κίτρινο χρώμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έρχομαι να ενισχύσω τα όσα λέτε για τους φορτιστές της ΝΟΚΙΑ... Τις προάλλες ξέχασα κάπου την πριζα του φορτιστή μου και το έβαλα να φορτίζει με το USB καλώδιο απο τον υπολογιστή... Εντάξει... Πιο γρήγορα θα φτιαχτεί η καινούργια ΕΡΤ παρά θα φόρτιζε αυτό.. Και το έβαλα πάνω σε ένα φορτιστή USB του παλιού Ν97 μου.... Φόρτισε μπάλα λέμε!!!! Σε μισή ώρα ήταν φουλ...

 

Φορτιση μπαλα σημαινει και σταδιακη καταστροφη της μπαταριας, εχε το υποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου, είναι ο,τι πιο όμορφο υπάρχει σε κίτρινο χρώμα. :D

 

Ευχαριστώ φίλε! Είμαι σίγουρος για αυτό :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για σας λοιπόν πήγα σήμερα σε nokia care και ρώτησα για την υπερθέρμανση κατευθείαν μου είπε για το wifi και ότι είναι γενικό πρόβλημα και θα διορθωθεί με κάποιο update

 

Ένα άλλο που την ρώτησα είναι για το ποτε θα βγει αναβάθμιση και με ρώτησε τι εταιρία έχεις τις ειπα το κινητό είναι ελληνικό αγορασμένο από nokia care και δεν είναι κάποιας εταιρίας μου κάνει δεν έχει σημασία εσύ τι εταιρία έχεις τις λέω wind και μου κάνει πρέπει να περιμένεις να την εγκρίνει η wind για να την πάρεις και εγώ να στην περάσω πρέπει να σου περάσω η τις κοσμοτέ η τις vodafone και απλά θα βλέπεις το λογότυπο τις εταιρίας όταν ανοίγει η συσκευή και τις λέω μα τώρα δεν μου βγάζει κάποιο λογότυπο ανοίγει κατευθείαν ε είναι επειδή το πήρες από nokia care από εδώ και πέρα θα σου βγάζει τις εταιρίας που έχεις ισχύει κάτι τέτοιο γιατί εγώ αλλα γνωρίζω??

Από τη στιγμή που η συσκευη σου είναι unbranded δεν παίζει ρόλο το τι θα κάνει o καθε παρόχος σε καμία περίπτωση.

Θα περιμένεις να λαβεις την αναβάθμιση σου για τη δικό σου firmware ανεξάρτητα από συσκευές branded από Vodafone ή cosmote.

Η Wind αν δεν κάνω λάθος δεν διαθέτει τη συσκευη,παρά μόνο οι άλλοι 2.

Εκτός αν η Nokia από την επόμενη αναβάθμιση αλλάξει πολιτική στο θέμα αναβαθμισεων πράγμα που δεν το γνωρίζω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η συσκευη σου είναι unbranded δεν παίζει ρόλο το τι θα κάνει o καθε παρόχος σε καμία περίπτωση.

Θα περιμένεις να λαβεις την αναβάθμιση σου για τη δικό σου firmware ανεξάρτητα από συσκευές branded από Vodafone ή cosmote.

Η Wind αν δεν κάνω λάθος δεν διαθέτει τη συσκευη,παρά μόνο οι άλλοι 2.

Εκτός αν η Nokia από την επόμενη αναβάθμιση αλλάξει πολιτική στο θέμα αναβαθμισεων πράγμα που δεν το γνωρίζω.

 

καλημέρα φιλε μου αυτό γνώριζα και εγώ αλλα χθες αλλα μου είπαν μου φαίνεται δεν ξέρουν τι τους γίνετε

σε ευχαριστώ

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μερα με το δικο μου ασπρο 920 ....

 

Ειναι απιστευτη συσκευη ....!!!

Η γνωστη ποιοτητα Νοκια που μου ειχε λειψει για αρκετο καιρο με τα διαφορα Samsung Htc κλπ

Φοβερη οθονη ...πολυ καλη αισθηση στο χερι ... Τρομερη ποιοητα κλησεων !!! με λιγα λογια ΝΟΚΙΑ

 

Για το λειτουργικο δεν λεω κατι τα εχω πει και τα εχω γραψει ολα. Περιμενουμε την 8.1

Οταν ερθει το notification center και ενσωματωθει και το σκαιπ στις επαφες τοτε θα ειμαστε κομπλε

 

Και με την ευκαιρια ψαχνοντας βρηκα και μια εφαρμογή για την ταξινομηση των tiles στη αρχικη ...

HeaderTiles και αν και λιγο μυστηρια στις ρυθμισεις κανει πολυ καλη δουλεια ταξινομοντας με ωραιο τροπο τα tiles της αρχικης σελιδας

 

Επισης αν δεν το εχετε ηδη να εγκαταστησετε ολοι το extension gia Chrome που προσθετει qrcode σε οποια εφαρμογη βλεπουμε στο store απο το pc μας

Απο εδω

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Το skype εχει απο καιρό ενσωματωθεί στις επαφές.

Αλλαξε άβαταρ.....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικά sms μπορούμε να έχουμε διόρθωση λέξεων/word flow;

 

Αν εννοείς πρόβλεψη λέξεων, ναι κανονικά (και είναι και σούπερ);)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηρα κι εγω ενα μαυρο 920 ... το επεξεργαζομαι τωρα.. ειναι γερμανικο vodafone.

 

μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικου?

και που αλλαζω τις ρυθμισεις μηνυματων να μην στελνει μονο 60 χαρακτηρες?

Edited by Chef_George_
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...