Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πηρα πριν 3 μερεςκαι εχω την έκδοση 11.0.Α.7.5 και ειναι T-Mobile.Θα ηθελα βοηθεια για το πως θα το κανω root.Δοκιμασα με το unlock root αλλα δεν το βλεπει ενω τα κανω ολα οπως λεει.Οταν εχω ενεργοποιημενο τον εντοπισμο σφαλματων μου λεει οτι δεν βρισκει drivers.Αλλιως το βλεπει κανονικα και ο υπολογιστης (win7-64bit) και το pc companion.Τα εχω παιξει.Οποιος μπορει ας βαλει ενα χερακι.Ευχαριστω.

[ATTACH]30602[/ATTACH]

 

[ATTACH]30603[/ATTACH]

 

[ATTACH]30604[/ATTACH]

alexgold
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δοκιμασε να αλλαξειςτον τροπο που θα βλεπει το PC το J απο MSC σε MTP ή το αντιστροφο.

 

BTW κανεις δεν το πουλαει αυτο το τηλεφωνο, εδω και 2 εβδομαδες ψαχνω να βρω ενα για τον αδερφο μου αλλα τπτ...

ολοι πρεπει να ειναι απολυτα ευχαριστημενοι!

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

 

Μολις μου ηρθε και εμενα η ειδοποιηση και κανω εγκατασταση τωρα την καινουργια ενημερωση και απο οτι λενε σε διαφορα σιτε ειναι το Jelly bean... μολις τελειωσει θα σας ενημερωσω :cool:

 

Εντιτ : τελικα ειναι η εκδοση 4.1.2 jelly bean :D μολις την περασα.. εχει αλλαξει η γραμμη καταστασης πανω, το μενου εφαρμογες, το βολκμαν , εχει κανα δυο καινουργειεσ εφαρμογες, οπως sony select, ρυθμισεις google, έχει γινει λιγο πιο smooth , δεν κοιταξα για καποια αλλη αλλαγη προς το παρων ..

Edited by samih
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς συσκευή της Vodafone να δούμε αν είναι διαθέσιμο το update?
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μολις μου ηρθε και εμενα η ειδοποιηση και κανω εγκατασταση τωρα την καινουργια ενημερωση και απο οτι λενε σε διαφορα σιτε ειναι το Jelly bean... μολις τελειωσει θα σας ενημερωσω :cool:

 

Εντιτ : τελικα ειναι η εκδοση 4.1.2 jelly bean :D μολις την περασα.. εχει αλλαξει η γραμμη καταστασης πανω, το μενου εφαρμογες, το βολκμαν , εχει κανα δυο καινουργειεσ εφαρμογες, οπως sony select, ρυθμισεις google, έχει γινει λιγο πιο smooth , δεν κοιταξα για καποια αλλη αλλαγη προς το παρων ..

 

root γινεται, οπως πριν?

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

root γινεται, οπως πριν?

 

εψαξα σε σιτε προς το παρων απο οτι λενε γινετε με καποια πατεντα , συνδυαζοντας και την προηγούμενη εκδοση κανεις μια περιπλοκη διαδικασια.. λογικα σε καμια εβδομαδα θα βγει κατι πιο καλο . Ειναι και 2 μερες ακόμα που βγηκε η εκδοση Jelly bean για το συγκεκριμενο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ αναβάθμιση (το κινητό είναι από την T-Mobile Γερμανίας).

 

Ερωτώ λοιπόν:

 

  1. Το project butter είναι ενεργοποιημένο από προεπιλογή ή πρέπει να το ενεργοποιήσω μόνος μου; Αν πρέπει να το κάνω μόνος, πώς θα το κάνω;
  2. Το google now πώς μπορώ να το χρησιμοποιήσω ακριβώς; (σε στυλ ερωταπαντήσεων, όπως έδειχναν στην παρουσία του 4.1 Jelly Bean). Προσπάθησα και δεν είδα διαφορά από την 4.0.4 ICS. Μόνο το UI άλλαξε.
  3. Το αυτόματο resize των widgets δεν λειτουργεί. Πρέπει να κάνω κάτι εγώ για να λειτουργήσει;
  4. Τι άλλο νέο πρέπει να δω; :P

Γενικά, δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αναβάθμιση, γιατί δεν άλλαξαν και πολλά. Ούτε καν η lock-screen που είδα ότι θα αλλάξει εντελώς το UI. Μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα.

 

 

Δεν προστέθηκαν νέες λειτουργίες, εκτός του νέου music player. Αν προστέθηκαν κι άλλες, πείτε μου :P

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς συσκευή της Vodafone να δούμε αν είναι διαθέσιμο το update?
Κωστα κατεβασε το pc companion απο το site της sony και δες εκει αν σου βγαλει αναβαθμιση.Στο δικο μου ετσι μου εδωσε το update
Link to comment
Share on other sites

Κωστα κατεβασε το pc companion απο το site της sony και δες εκει αν σου βγαλει αναβαθμιση.Στο δικο μου ετσι μου εδωσε το update

 

Ή το seus. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κωστα κατεβασε το pc companion απο το site της sony και δες εκει αν σου βγαλει αναβαθμιση.Στο δικο μου ετσι μου εδωσε το update

 

Πάρη δεν είμαι Ελλάδα για να της το φτιάξω.

Μια χαρά δουλεύει όπως είναι. Όταν ανέβω θα της το περάσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν ειναι τοσο smooth το κινητο μετα την αναβαθμιση, εχει ενα σωρο εφαρμογες που τρωνε την μνημη ρομ , τα κλεινω και ξαναανοιγουν μονα τους δεν ξερω για πιο λογο, δεν ηταν ετσι πριν ειχα περισσοτερη ελευθερη μνημη. Λαγκαρει και φαισμπουκ τωρα παρα πολυ.. αντε να βγει κανα ροοτ
Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν ειναι τοσο smooth το κινητο μετα την αναβαθμιση, εχει ενα σωρο εφαρμογες που τρωνε την μνημη ρομ , τα κλεινω και ξαναανοιγουν μονα τους δεν ξερω για πιο λογο, δεν ηταν ετσι πριν ειχα περισσοτερη ελευθερη μνημη. Λαγκαρει και φαισμπουκ τωρα παρα πολυ.. αντε να βγει κανα ροοτ

 

Δοκίμασες να κάνεις απενεργοποίηση των εφαρμογών που δεν θες μέσα από τις ρυθμίσεις; (ελπίζω να μην αφαιρέθηκε αυτό το χαρακτηριστικό με την jb)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις απενεργοποίηση των εφαρμογών που δεν θες μέσα από τις ρυθμίσεις; (ελπίζω να μην αφαιρέθηκε αυτό το χαρακτηριστικό με την jb)

 

εκανα μερικα αλλα το θεμα ειναι οτι υπαρχουν πολλα τhς google και δεν ξερω ποιες να απενεργοποιησω που δεν ειναι χρησιμες

Link to comment
Share on other sites

εκανα μερικα αλλα το θεμα ειναι οτι υπαρχουν πολλα τhς google και δεν ξερω ποιες να απενεργοποιησω που δεν ειναι χρησιμες

 

Καλό είναι να μην πειράξεις τα της Google και να περιμένεις το ρουτ για ξήλωμα τότε.

 

Πώς έκανες την αναβάθμιση; clean install;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι και καποιες εφαρμογες που εχουν το ιδιο εικονιδιο και λενε οτι προκειται για μια παλια διαδικασια εφαρμογης η οποια εκτελειτε σε περιπτωση που χρειαστει ξανα. αρα ειναι αχριαστα με λιγα λογια?

 

clean? εννοεις ολικο ετσι ? μαλλον όχι μεσω του pc campanion έκανα ότι μου ζητησε και απλα εγιναν οι αλλαγες που χρειαζοντουσαν , δεν μου διαγραψαν καμια εφαρμογη , ουτε τις ρυθμισεις οθονης , ήχου κτλ που ειχα ορισει..

Link to comment
Share on other sites

ειναι και καποιες εφαρμογες που εχουν το ιδιο εικονιδιο και λενε οτι προκειται για μια παλια διαδικασια εφαρμογης η οποια εκτελειτε σε περιπτωση που χρειαστει ξανα. αρα ειναι αχριαστα με λιγα λογια?

 

clean? εννοεις ολικο ετσι ? μαλλον όχι μεσω του pc campanion έκανα ότι μου ζητησε και απλα εγιναν οι αλλαγες που χρειαζοντουσαν , δεν μου διαγραψαν καμια εφαρμογη , ουτε τις ρυθμισεις οθονης , ήχου κτλ που ειχα ορισει..

 

χμμ..οπότε μάλλον αυτό φταίει. Έπρεπε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και όχι να περάσεις μία τελείως καινούρια και μεγάλη έκδοση πάνω από την παλιά. ;)

Για μένα αξίζει να ξανακάνεις την διαδικασία. Θα χάσεις όλες τις εφαρμογές ρυθμίσεις και μηνύματα και επαφές γιαυτό κράτα backups.

Αν θελήσεις να επιχειρήσεις κατεβάζεις το SEUS το κάνεις εγκατάσταση στο πισι και ακολουθείς τις οδηγίες για "καθαρή" εγκατάσταση. Μόλις το κάνεις πας και στις ρυθμίσεις και τραβάς μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να "κάτσει" καλά η νέα έκδοση και νομίζω θα είσαι κομπλέ. Φυσικά και δεν ευθύνομαι αν ανατιναχτεί η συσκευή σου.:lol: :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καλύτερο είναι καθαρή εγκατάσταση.

Αν στις εφαρμογές σου έχεις data και ρυθμίσεις που δεν θες να χάσεις, πριν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, εγκατέστησε την εφαρμογή carbon back up. Πάρε ένα back up και δεν θα χάσεις τίποτα από τις εφαρμογές τρίτων.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι το καλύτερο είναι καθαρή εγκατάσταση.

Αν στις εφαρμογές σου έχεις data και ρυθμίσεις που δεν θες να χάσεις, πριν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, εγκατέστησε την εφαρμογή carbon back up. Πάρε ένα back up και δεν θα χάσεις τίποτα από τις εφαρμογές τρίτων.

 

για φουλ backup και restore εφαρμογων πολυ αξιοπιστη εφαρμογη ειναι και το app backup and restore για μαζικο back up και restore των εφαρμογων (και χωρις ρουτ) .:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χμμ..οπότε μάλλον αυτό φταίει. Έπρεπε να κάνεις καθαρή εγκατάσταση και όχι να περάσεις μία τελείως καινούρια και μεγάλη έκδοση πάνω από την παλιά. ;)

Για μένα αξίζει να ξανακάνεις την διαδικασία. Θα χάσεις όλες τις εφαρμογές ρυθμίσεις και μηνύματα και επαφές γιαυτό κράτα backups.

Αν θελήσεις να επιχειρήσεις κατεβάζεις το SEUS το κάνεις εγκατάσταση στο πισι και ακολουθείς τις οδηγίες για "καθαρή" εγκατάσταση. Μόλις το κάνεις πας και στις ρυθμίσεις και τραβάς μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ώστε να "κάτσει" καλά η νέα έκδοση και νομίζω θα είσαι κομπλέ. Φυσικά και δεν ευθύνομαι αν ανατιναχτεί η συσκευή σου.:lol: :lol:

 

ναι και εγω αυτο περιμενα να διαγραφουν ολα αυτα που ειπες πανω , αλλα απο οτι θυμαμαι , οταν πατησα για εγκατασταση μου ειπε και εκει οτι δεν θα διαγραφουν τα δεδομενα μου και μου ζητουσε αδεια για συνεχεια , δεν θυμαμαι αν ειχε καποια αλλη επιλογη , θα το κοιταξω ξανα. Παντως μου φανηκε σαν μια απλη ενημερωση και οχι αναβαθμιση , διοτι δεν ειχε αρκετες αλλαγες οπως εγραψα και πανω, μονο στις ρυθμισεις, στο walkman , στην γραμμη καταστασης πανω , και μερικες εφαρμογες που προστεθηκαν , απο εκει και περα η αρχικη οθονη και το μενου δεν θυμιζει to jelly bean , ισως τον απριλιο οπως ειχε βγει η ανακοινωση να γινει ολικη αναβαθμιση του λειτουργικου

Link to comment
Share on other sites

Το PC Companion δεν το πολυσυμπαθώ όσον αφορά στις αναβαθμίσεις. Καλύτερα να χρησιμοποιείς το άλλο πρόγραμμα.;)

 

Κάτσε είναι σίγουρα η 4.1 ε; :p

Ντάξει δεν θα περίμενε κανείς τρομερές αλλαγές στο UI καθώς η Sony το διαμορφώνει πάντα όπως θέλει. Από, τι θυμάμαι, από 2.3 σε 4.0.4 δεν είχαν τρομερές αλλαγές στην εμφάνιση του interface οι συσκευές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το PC Companion δεν το πολυσυμπαθώ όσον αφορά στις αναβαθμίσεις. Καλύτερα να χρησιμοποιείς το άλλο πρόγραμμα.;)

 

Κάτσε είναι σίγουρα η 4.1 ε; :p

Ντάξει δεν θα περίμενε κανείς τρομερές αλλαγές στο UI καθώς η Sony το διαμορφώνει πάντα όπως θέλει. Από, τι θυμάμαι, από 2.3 σε 4.0.4 δεν είχαν τρομερές αλλαγές στην εμφάνιση του interface οι συσκευές.

 

θα κοιταξω και το αλλο προγραμμα..

ναι η εκδοση 4.1.2 ειναι αυτην την στιγμη..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα το είδα σε ένα φίλο και οκ, τρομερή συσκευή και ποιότητα κλπ και οθόνη αλλά η κάμερα μου φάνηκε λίγο μούφα. Νομίζω ότι σε αυτόματες πάντα ρυθμίσεις διαστρέβλωνε πολύ τα χρώματα
Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω και το αλλο προγραμμα..

ναι η εκδοση 4.1.2 ειναι αυτην την στιγμη..

 

To S(e)US θα σε ρωτήσει για επιδιόρθωση λογισμικου. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνει καθαρή εγκατάσταση της 4.1.2 και θα τα χάσεις όλα. Είναι σαν να ανοίγεις το κινητό πρώτη φορά. Οπότε είναι στο χέρι σου. Αλλά εγώ στη θέση σου θα επιχειρούσα μία επιδιόρθωση γιατί με εκνευρίζει αφάνταστα το lag.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για φουλ backup και restore εφαρμογων πολυ αξιοπιστη εφαρμογη ειναι και το app backup and restore για μαζικο back up και restore των εφαρμογων (και χωρις ρουτ) .:)

 

Αυτό παίρνει backup και τα δεδομένα των εφαρμογών η μόνο τα apk; Δηλαδή αν σε κάποιο παιχνίδι έχεις φτάσει σε κάποια συγκεκριμένη πίστα μετά το restore θα το βρεις εκεί που το άφησες;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...