Jump to content

Sony Xperia™J


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

είναι το πρωτο μου ποστ και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι εντελώς άσχετος με το ρουτ.

 

Πριν απο καποιες μερες πήρα το xperia j και οφειλω να ομολογησω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Το μονο πρόβλημα είναι η μνήμη που είναι 2 gb.

 

Θέλω να περάσω το copilot και μονο οι χαρτες του ειναι κοντα στα 2 gb.

 

Έψαξα, διαβασα και τελικα ρουταρα το κινητο

αγορασα μια γρηγορη εξωτερικη sd τη χωρισα σε 2 παρτιτιονς και εβαλα το link2sd οπως ειδα στα φορουμς.

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης,

Δεν μπορω να δω/διαχειριστω το partition που χρησιμοποιει το link2sd για να linkarei τις εφαρμογες.

Αν μπορουσα υποθετω θα εβαζα εκει τους χαρτες του copilot.

 

Τωρα αναγκαστικα πρεπει να τους βαλω στην εσωτερικη μνημη που ειναι μολις 2gb και δεν χωραει.

 

Μηπως κάποιος πιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει?

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

είναι το πρωτο μου ποστ και οφείλω να ομολογήσω ότι είναι εντελώς άσχετος με το ρουτ.

 

Πριν απο καποιες μερες πήρα το xperia j και οφειλω να ομολογησω ότι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

Το μονο πρόβλημα είναι η μνήμη που είναι 2 gb.

 

Θέλω να περάσω το copilot και μονο οι χαρτες του ειναι κοντα στα 2 gb.

 

Έψαξα, διαβασα και τελικα ρουταρα το κινητο

αγορασα μια γρηγορη εξωτερικη sd τη χωρισα σε 2 παρτιτιονς και εβαλα το link2sd οπως ειδα στα φορουμς.

 

Το προβλημα μου ειναι το εξης,

Δεν μπορω να δω/διαχειριστω το partition που χρησιμοποιει το link2sd για να linkarei τις εφαρμογες.

Αν μπορουσα υποθετω θα εβαζα εκει τους χαρτες του copilot.

 

Τωρα αναγκαστικα πρεπει να τους βαλω στην εσωτερικη μνημη που ειναι μολις 2gb και δεν χωραει.

 

Μηπως κάποιος πιο εμπειρος μπορει να με βοηθησει?

 

ευχαριστω πολυ

 

Συγγνώμη αλλά πιο copilot έχεις αγοράσει και είναι 2gb οι χάρτες;;;;;;;;; Εμένα πάνω από 165 mb δεν είναι ( για την Ελλάδα)

Το έχω γεμάτο από εφαρμογές και φωτογραφίες και έχω κενή εσωτερική μνήμη τουλάχιστον 1 gb ακόμα.Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;;

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα..το ποσοστο του Mediaserver ειναι εξαιρετικα υψηλο με αποτελεσμα να μου ξεζουμιζει τη μπαταρια..ειμαι σε Jelly Bean ενω με ICS τα πραγματα ηταν καλυτερα..τι μπορω να κανω??
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα..το ποσοστο του Mediaserver ειναι εξαιρετικα υψηλο με αποτελεσμα να μου ξεζουμιζει τη μπαταρια..ειμαι σε Jelly Bean ενω με ICS τα πραγματα ηταν καλυτερα..τι μπορω να κανω??

 

 

Δεν Γίνεται να το απενεργοποίησης? Εγώ δεν έχω ανοιχτή τέτοια εφαρμογή .. Εγώ έχω ένα που λέγεται υπηρεσίες google αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και το κλείνω γιατί μου τρώει την μπαταρία και δεν μπορώ να το απενεργοποιησω.. Μετά την αναβάθμιση μου έχει ακόμα παλιές εφαρμογές..

Link to comment
Share on other sites

Δεν Γίνεται να το απενεργοποίησης? Εγώ δεν έχω ανοιχτή τέτοια εφαρμογή .. Εγώ έχω ένα που λέγεται υπηρεσίες google αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς κάνει και το κλείνω γιατί μου τρώει την μπαταρία και δεν μπορώ να το απενεργοποιησω.. Μετά την αναβάθμιση μου έχει ακόμα παλιές εφαρμογές..

 

οχι δε μπορω να το κλεισω και ειναι πολυ σπαστικο να μη κραταει η μπαταρια ουτε μια μερα

Link to comment
Share on other sites

το εχω εδω και δυο εβδομαδες , ειναι το πρωτο μου τηλεφωνο με αντροιδ και μπορω να πω ειμαι ευχαριστημενος. Ομαλη λειτουργια ωραιες εφαρμογες ωραια οθονη και το βασικοτερο για εμενα με 15 λεπτα ομιλιας την ημερα λιγο ιντερνετ λιγο σκανταλεμα και το βραδυ σε λειτουργια πτησης η μπαταρια μου κραταει μια εβδομαδα (που να στρωσει κιολας!!!) ισως να το ηθελα λιιιιγο μικροτερο σε διαστασεις
Link to comment
Share on other sites

το εχω εδω και δυο εβδομαδες , ειναι το πρωτο μου τηλεφωνο με αντροιδ και μπορω να πω ειμαι ευχαριστημενος. Ομαλη λειτουργια ωραιες εφαρμογες ωραια οθονη και το βασικοτερο για εμενα με 15 λεπτα ομιλιας την ημερα λιγο ιντερνετ λιγο σκανταλεμα και το βραδυ σε λειτουργια πτησης η μπαταρια μου κραταει μια εβδομαδα (που να στρωσει κιολας!!!) ισως να το ηθελα λιιιιγο μικροτερο σε διαστασεις

 

παιδια γεια σας

το πηρε ενας φιλος το κινητο αυτο και θελω να ρωτησω αν γινεται ροοτ κι αν ναι παρακαλω οποιος μπορει να μου δωσει λινκ σχετικα

ευχαριστω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού και εγώ καθόσον ήθελα κάτι σχετικά φθηνό λόγω του ότι δε παιζω παιχνίδια. Το έχω βάλει 30 εφαρμογές πάνω και ειναι σφαίρα στην JB.

 

παιδια γεια σας

το πηρε ενας φιλος το κινητο αυτο και θελω να ρωτησω αν γινεται ροοτ κι αν ναι παρακαλω οποιος μπορει να μου δωσει λινκ σχετικα

ευχαριστω

 

Διαδικασία root για ξεκλείδωτο bootloader

Edited by kosmasgr
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!! ενα φιλαρακι μου εχει το εν λογω κινητο και του εσπασε η οθονη απο δικο του λαθος προφανως!!!

το πηγε στον γερμανο και του ζητησαν γυρω στα 130 ευρω για να του το φτιαξουν!!

επισης του ειπαν αν μας φερεις εσυ οθονη στο φτιαχνουμε με 30 ευρω!!

και ρωταω καμια ιδεα να ρωτησει καπου αλλου για να του βγει οσο γινεται πιο φτηνα σε γνωστο η μη καταστημα αν ξερετε για αγορα οθονης η ολοκληρωτικη επισκευη απο μερους τους!!

βρηκα την οθονη στο ebay http://www.ebay.com/itm/LCD-screen-display-For-Sony-Xperia-J-ST26i-ST26a-/190831684481?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item2c6e746b81 αλλα κραταω ακομα επιφυλαξη να την παραγγειλω ακομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσω της επιδότησης του πατέρα μου από την vodafone μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω κινητό με μέγιστο όριο τιμής στα 200 ευρώ... Η πρώτη μου επιλογή ήταν το Sony xperia U αλλά επειδή όπως μου εξήγησαν από την εταιρία δεν υπήρχαν αποθέματα, κατέληξα στο Sony xperia J το οποίο υπολογίζεται να έρθει σε 2 βδομάδες περίπου....

Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο κινητό?

(αναφέρομαι σε λειτουργικό, κάμερα, αντοχή μπαταρίας κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

στο xperia j η κάμερα είναι πολύ καλή και το λειτουργικό android 4.0 που έχει είναι άψογο . Η μπαταρία από όσο έχω ακούσει διαρκεί πολύ .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι κάτοχος του xperia j εδώ και 2 μέρες δεν μπορω να μπω στο google play ουτε uptade se εφαρμογές μπορω γενικά τπτ εβγαλα το τελευτεο update tou store έχω κανει 500 φορες rr και του. δεν είμαι root όλα μαμα . Μπορεί κάποιος να με help? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις μέσω του sony pc companion (που ελπίζω να έχεις στον υπολογιστή σου) επιδιόρθωση στον κινητό σου... Αν και θα χάσεις τα αρχεία που έχεις στην εσωτερική μνήμη του κινητού, πιστεύω πως θα λυθεί το πρόβλημα σου ;)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω απλα δεν το εκανα για να μην χάσω τα αρχεία θα το κάνω όμως αφού δεν βρίσκω λύση με άλλο τροπο. Ευχαριστώ για την βοήθεια :)
Link to comment
Share on other sites

στο xperia j η κάμερα είναι πολύ καλή και το λειτουργικό android 4.0 που έχει είναι άψογο . Η μπαταρία από όσο έχω ακούσει διαρκεί πολύ .

 

-android 4.1.2 εχει αυτην την στιγμη :)

εγω δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι τωρα ολες οι εφαρμογες μου ετρεχαν χωρις κολληματα, εκτος απο την εφαρμογη τουυ φβ , ειναι το μοναδικο που αργει τοσο πολυ στην λειτουργεια,

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενας φιλος εχει το τηλεφωνο με cosmote brand

Πως το αφαιρουμε;

 

βρίσκει μία unbranded rom και την φλασάρει μέσω flashtool.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση....Πόσο θα περιμένω ακόμα? :( Επίσης πως μπορώ να βάλω όλες τις εφαρμογές μου στην sd και όχι στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού?
Ho bisogno di una vacanza!Vorrei volare via di qui...Ho bisogno di viaggiare.. :D
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα το κινητό και είναι cosmote. Δηλαδή όταν το ανοίγω βγάζει τα λογότυπα της sony,xperia και μετά της cosmote. Είναι με κλειδωμένο bootloader. Πως θα το rootαρω? Υπάρχει κανένας οδηγός? Και θέλω επίσης να βάλω και το cwm.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση....Πόσο θα περιμένω ακόμα? :( Επίσης πως μπορώ να βάλω όλες τις εφαρμογές μου στην sd και όχι στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού?

Δοκίμασε μέσα από υπολογιστή, δηλαδή συνδέεις τη συσκευή σου στο pc και μέσα από την εφαρμογή της Sony που πρέπει να έχεις εγκαταστήσει κανε ενημέρωση για νέο λογισμικό, λογικά θα σου το βγάλει αμέσως το νέο update.

Οι εφαρμογές σου αποθηκεύονται στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης χωρητικότητας 2GB, τις μεταφέρεις χειροκίνητα, όσες βέβαια μετακινούνται, όπου νομίζω ο εν λόγο χώρος είναι αρκετός για εφαρμογές, οι υπόλοιπες παραμένουν στον χώρο του συστήματος 1gb.

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει έρθει ακόμα η αναβάθμιση....Πόσο θα περιμένω ακόμα? :( Επίσης πως μπορώ να βάλω όλες τις εφαρμογές μου στην sd και όχι στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του κινητού?

Εκτός και αν κάνεις το κινητό σου root και βάλεις το πρόγραμμα link2sd για να σου τις μεταφέρει στην κάρτα μνήμης.

 

Λοιπόν κατάφερα να το rootαρω στην rom ST26i_11.0.A.7.5_CE. Το μόνο προβλημά είναι πως βάζω και το cwm και κάνω επαννεκίνηση το κινητό για να μπει αλλά έχει πρόβλημα με την ανάλυση της οθόνης. κάθε φορά που πατάω τα volume up & down για να κινηθώ στο μενού χαλάει η οθόνη. Αν τώρα απο εκεί κάνω ''reboot system now'' για να μπω στο android το κινητό κρασάρει και δεν ανοίγει ποτέ με αποτέλεσμα να εγκαθιστώ πάλι την rom με το flashtool. Υπάρχει κανείς που να του λειτουργεί το cwm κανονικά?

 

Παιδιά μόλις διάβασα πως το cwm τελικά λειτουργεί μόνο στις roms 11.0.A.3.28 & 11.0.A.3.18...

Οπότε πάω με Flashtool σε αυτές και προσπαθώ απο εκεί.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι καινουργιος με τα κινητα smartphone.. Αν κ παλαιοτερα ειχα τ xperina V. τωρα εχω το xperia J και ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα αυτο που δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορω να μεταφερο τ αρχεια μου ( παιχνιδια ιδιαιτερα ) στν καρτα μνημης. θελω βοη8εια αν μπορει καποιος παιδια! σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia™J

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...