Jump to content

Sony Xperia T


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικό ήταν με τόσο μεγάλη (για τα κυβικά του) μπαταρία.

Απλώς είχα διαβάσει κάποια reviews (δείτε προηγούμενο ποστ μου) που έλεγαν παρά τη μεγάλη μπαταρία ότι τα πάει μέτρια.

ΣΥΜΦΩΝΑ με αυτό όμως "τα σπάει!" που λένε και πολύ συμφορουμίτες!

 

Tα αποτελέσματα της μπαταρίας, αν εξαιρέσεις την ομιλία, είναι μέτρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

προσπάθησα να αναπαραστήσω όλα αυτά που γράφεις αλλα δεν τα κατάφερα.. θα σου πρότεινα να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να ρυθμίσεις ξανά το τηλέφωνο από την αρχή..

 

Ρυθμίσεις-> Δημ. αντ. ασφαλ. και επαν. -> Επαναφορά εργοστ. δεδομ.

 

αυτά είναι μαγικά που τα κάνουν μονα τους τα smartphone για να μας κάψουν το κεφάλι....

 

xmmmm... καλή ιδέα..Αυτό δεν το είχα σκεφτεί... να σε ρωτήσω όμως... άμα κάνω δημ. ant. asf. στην κάρτα SD πρέπει να βγάλω την κάρτα για να κάνω επαναφορά???

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι μαγικά που τα κάνουν μονα τους τα smartphone για να μας κάψουν το κεφάλι....

 

xmmmm... καλή ιδέα..Αυτό δεν το είχα σκεφτεί... να σε ρωτήσω όμως... άμα κάνω δημ. ant. asf. στην κάρτα SD πρέπει να βγάλω την κάρτα για να κάνω επαναφορά???

 

Επειδή ακόμη δεν έχω τοποθετήσει κάρτα SD δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε αυτά τα καινούργια τα smartphone.. όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει μπας και βοηθήσουμε τον συνφορουμίτη μας .;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το Xperia T έχει πέσει στα 290 ευρώ, λογική τιμή που θα πρέπει να πέσει το SP είναι γύρω στα 250-275 ευρώ και τo L στα 200 max. Πάντα με βάση τον εσωτερικό ανταγωνισμό. Οπότε λίγη υπομονή θέλει.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακόμη δεν έχω τοποθετήσει κάρτα SD δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε αυτά τα καινούργια τα smartphone.. όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει μπας και βοηθήσουμε τον συνφορουμίτη μας .;)

 

έκανα επαναφορά και όλα μια χαρά... :) έβγαλα bebea την SD ΚΑΙ την sim για καλού κακού γιατί αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα μου έχουν κάψει τα smartphone...:p

ευχαριστώ πολύ για την λύση..:thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο μενα! μολις χτες πηρα και εγω το xperia t στα χερια μου! απο οτι βλεπω εχω ακομη την icecream και με το pc companion μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο! μηπως φταιει που ειναι απο γαλλια; να συμπληρωσω οτι ειμαι πολυ ερασιτεχνης σε αυτα και απλα θελω να κανω την αναβαθμιση χωρις παρελκομενα χαχα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο μενα! μολις χτες πηρα και εγω το xperia t στα χερια μου! απο οτι βλεπω εχω ακομη την icecream και με το pc companion μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο! μηπως φταιει που ειναι απο γαλλια; να συμπληρωσω οτι ειμαι πολυ ερασιτεχνης σε αυτα και απλα θελω να κανω την αναβαθμιση χωρις παρελκομενα χαχα!

Το pc companion ειναι για :lol::lol::lol::lol:

Κατεβασε το s(e)us απο εδω http://www.sonymobile.com/gb/tools/update-service/ στο pc σου και κανε καθαρη εγκατασταση, θα γραφει διαγραφη ολων τον αρχειων/ρυθμισεων του τηλεφωνου. Νομιζω ειναι η δευτερη επιλογη.

 

Να εχεις μπαταρια πανω απο 50%

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι το skroutz ειναι γεματο απο sony συσκευες και οι τιμες τους ειναι τοσο κοντα. Χperia P, S, T, J... Θα μπερδευτει και ο κοσμος :P Γι αυτο φοβαμαι οτι ισως αργησει αρκετα να πεσει η τιμη του SP...:(
Link to comment
Share on other sites

μπα δυστυχως και με αυτο τιποτα! ευχαριστω πολυ παντως! αν ξερει κανεις και μπορει ας μου πει! το τηλ ειναι αγορασμενο απο το εσηοπ και στο κουτι γραφει fr οποτε λογικα ειναι απο Γαλλια! μου φαινεται δυσκολο αλλα ισως δεν εχει βγει ακομη η jelly bean για εκει!
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Η τιμή ενός προϊόντος δεν επηρεάζεται από το μπέρδεμα του κόσμου αλλά από άλλους παράγοντες όπως η ζήτηση, ο χρόνος ζωής που έχει ορίσει η εταιρεία κτλ κτλ
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η παλαιότητα ενός κομματιού μπορεί να παίξει ρόλο στην αύξηση της τιμής. Συγκεκριμένα το S που κοίταγα σήμερα ανέβηκε! Δεν νομίζω να ξαναπέσει. Απλά κάποια στιγμή θα σταματήσει να πωλέιται.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα έπεσε κάτω το live with walkman μου και έσπασε η οθόνη (το touch). Δεν λέω, δουλεύει κανονικά αλλά μου σπάει πολύ τα νεύρα γιατί κολλάει υπερβολικά. Το επόμενό μου smartphone ΘΕΛΩ, και ΘΑ ΕΙΝΑΙ το Sony XPERIA SP :love: ! Με την εμπειρία σας στις τιμές των κινητών, ξέρετε περίπου πώς θα διαμορφωθεί η τιμή του κατά τον Σεπτέμβριο που στοχεύω να το πάρω??

Και κάτι ακόμα, ξέρουμε ποια έκδοσή του θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα? Επειδή βγαίνει και σε 3g και σε 4g εκδόσεις (C5302 HSPA, C5303/C5306 LTE).

 

edit: στην λευκή βίβλο στη σελίδα της sony mobile τις εκδόσεις τις διαχωρίζει ως εξής: C5302 Sony XPERIA SP HSPA, C5303 Sony XPERIA SP LTE, C5306 Sony XPERIA SP.

Edited by damin26
3G/4G εκδόσεις
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα έπεσε κάτω το live with walkman μου και έσπασε η οθόνη (το touch). Δεν λέω, δουλεύει κανονικά αλλά μου σπάει πολύ τα νεύρα γιατί κολλάει υπερβολικά. Το επόμενό μου smartphone ΘΕΛΩ, και ΘΑ ΕΙΝΑΙ το Sony XPERIA SP :love: ! Με την εμπειρία σας στις τιμές των κινητών, ξέρετε περίπου πώς θα διαμορφωθεί η τιμή του κατά τον Σεπτέμβριο που στοχεύω να το πάρω??

Και κάτι ακόμα, ξέρουμε ποια έκδοσή του θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα? Επειδή βγαίνει και σε 3g και σε 4g εκδόσεις (C5302 HSPA, C5303/C5306 LTE).

 

edit: στην λευκή βίβλο στη σελίδα της sony mobile τις εκδόσεις τις διαχωρίζει ως εξής: C5302 Sony XPERIA SP HSPA, C5303 Sony XPERIA SP LTE, C5306 Sony XPERIA SP.

 

Δεν μπορούμε να σου πούμε με σιγουριά τιμή αλλά 4 μήνες μετά σίγουρα θα είναι σε τρομερά ελκυστική τιμή. Σύμφωνα, πάντα, με όσα έχουμε δει από την εταιρία. Η έκδοση που θα κυκλοφορήσει εδώ είναι η έκδοση με 4G

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την εμπειρία σας στις τιμές των κινητών, ξέρετε περίπου πώς θα διαμορφωθεί η τιμή του κατά τον Σεπτέμβριο που στοχεύω να το πάρω??

 

Σίγουρα κάτω από 300 με ποιο πιθανό γύρω στα 250 ευρώ. Αυτήν την στιγμή το SP ξεκινάει με τιμή μόλις 45 ευρώ χαμηλότερη από το Z και αυτό λόγο καινούργιας άφιξης.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτω από 300 με ποιο πιθανό γύρω στα 250 ευρώ. Αυτήν την στιγμή το SP ξεκινάει με τιμή μόλις 45 ευρώ χαμηλότερη από το Z και αυτό λόγο καινούργιας άφιξης.

 

μαλλον εννοεις 190 ευρω διαφορα γιατι συγκρινεις τιμη μεγαλης αλυσιδας με skroutz μαγαζια, αν δεις στην ιδια αλυσιδα ποσο τα δινει και τα δυο θα δεις αυτη την διαφορα τα skroutz μαγαζια πιστεω θα το φερουν στα 370-380.

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά αυτήν την στιγμή αυτή είναι η διαφορά. Ακόμα και στα 380 να πάει στα άλλα σκρουτζομάγαζα, η διαφορά από το Ζ πάλι θα είναι στα 100 ευρώ, μικρή κατά την γνώμη μου. Εδώ πολλές αλυσίδες έχουν το Ζ ακόμα στα 700 ευρώ, δεν χαμπαριάζουν τίποτα.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μας λενε καλα εκει στη Sony. Το Ζ με 5αρα full hd οθονη βγαζει συμφωνα με gsmarena 6.27 browsing και το SP με την ιδια μπαταρια, 4.6 απλη hd οθονη και βγαζει 6.18 .. Εκτος αν στο gsmarena τα εχουν μπλεξει λιγο με τα battery tests ...
Link to comment
Share on other sites

Κατι δε μας λενε καλα εκει στη Sony. Το Ζ με 5αρα full hd οθονη βγαζει συμφωνα με gsmarena 6.27 browsing και το SP με την ιδια μπαταρια, 4.6 απλη hd οθονη και βγαζει 6.18 .. Εκτος αν στο gsmarena τα εχουν μπλεξει λιγο με τα battery tests ...

 

Μην δίνεις ποτέ βάση στα tests και στα reviews.. Οι τύποι (όχι μόνο στο gsmarena) είναι άμπαλοι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ, αν και έγραψα πριν από ένα μήνα δεν έλαβα απάντηση, πιθανολογό ότι δεν είμαι ό μόνος με το ίδιο πρόβλημα.

Λοιπόν η αλήθεια είανι ότι έχω φορτώσει το κινητό με πολλές εφαρμογές, τις περισσότερες τις έχω στην SD αλλά πιστεύω πως είναι μάλον θέμα κάποιου προγράμματος.

 

Το κινητό δεν είναι root και από Ram έχει σχεδόν πάντα γύρω στα 200MB ελέυθερα τα οποία μετά από καθαρισμό πάνε στα 300-350MB αλλά το πρόβλημα παραμένει, αν και από ότι διάβασα από κάποιους εδώ είναι φυσιολογικό να καταναλώνεται η περισσότερη RAM και το κινητό μπορεί να την διαχειρίζεται σωστά.

Κάνω καθαρισμούς με τα: History Eraser, Clean Master, Go Task Manager, Advanced Task Killer, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Συμπτώματα: αρκετά συχνά, ξεκλειδώνοντας την συσκευή τα εικονίδεια στην επιφάνεια εργασίας κάνουν κάποια ώρα να σχειματιστούν, ενώ έχω αρκετά σε φακάλους, μου δείχνει των φάκελο κενό και μετά από 5-10 δεύτερα εμφανίζωνται τα σχέδια που υπάρχουν μέσα στους φακέλους και αυτό χωρίς να πατίσω κάτι καθυστερώντας το κινητό με άλλη εργασία.

 

Το πιό εκνευριστικό είναι να θέλω να κάνω μία κλήση και πατώντας το τηλεφωνάκι κάτω δεξιά ενώ βλέπω αμέσως τα νούμερα κάνει 5-15 δεύτερα να εμφανίσει τις τελευταίες κλήσεις που έκανα ή πατώντας επάνω αριστερά τις επαφές μου να κάνει την ίδια καθυστέρηση να εμφανίσει τις επαφές μου. Τότε αν κάνω το λάθος να πατήσω αμέσως κλήση σε μία επαφή και δεν περιμένω λίγο μπορεί να λάβει την εντολή κλήσεις να μαυρίσει η οθόνη και να κάνει περίπου 20-40 δευτερόλεπτα να εκτελέσει την κλήση, μου έχει συμβεί και το τελείως κουφό να ξαναπατήσω κλήση στο ίδιο άτομο και το κινητό να κάνει την πρώτη κλήση στο νούμερο μετά από 20¨ κα αφού έχω ξαναπατήσει στο ενδιάμεσο πάλι κλήση γιατί δεν είδα να συμβαίνει κάτι να ξανακαλέσει και αφού μιλάω με τον συνομιλιτή να τον ξανακαλέσω, δεν ξέρω αν είναι κατανοητώ αλλά κατεμέ μάλον αδύνατο, κι όμως έχει συμβεί.

 

α) Είναι αρκετά τα 200MB RAM?

β) Πως μπορώ να δω τι δημιουργεί το πρόβλημα, αφού δεν συμβαίανει πάντα?

γ) Εκτός από καθαρισμό με τα παραπάνω προγράμματα και μεταφορά των περισσοτέρων με το AppMgr Pro IIΙ τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από Format?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να διαγραψεις τα task killer και αν θελεις ντε και καλα κάποιο κράτα ενα

 

μετα βλέπεις πιες εφαρμογές τρέχουν και πας μια μια θα την κλείνεις και θα βλέπεις αν εχεις βελτισοση

καποια εφαρμογη ισος να σου κολαει το τηλ και αυτος ειναι ο λογος της εφαρμογες της βαζουμε μια μια για να ξερουμε τι μας φταιει μετα και να το ξυλονουμε γρηγορα

 

μπορεί να μην φταίει και τπτ απο τα παραπάνω και να θελεις καμιά επαναφορά να ηρεμηση το τηλ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ, αν και έγραψα πριν από ένα μήνα δεν έλαβα απάντηση, πιθανολογό ότι δεν είμαι ό μόνος με το ίδιο πρόβλημα.

Λοιπόν η αλήθεια είανι ότι έχω φορτώσει το κινητό με πολλές εφαρμογές, τις περισσότερες τις έχω στην SD αλλά πιστεύω πως είναι μάλον θέμα κάποιου προγράμματος.

 

Το κινητό δεν είναι root και από Ram έχει σχεδόν πάντα γύρω στα 200MB ελέυθερα τα οποία μετά από καθαρισμό πάνε στα 300-350MB αλλά το πρόβλημα παραμένει, αν και από ότι διάβασα από κάποιους εδώ είναι φυσιολογικό να καταναλώνεται η περισσότερη RAM και το κινητό μπορεί να την διαχειρίζεται σωστά.

Κάνω καθαρισμούς με τα: History Eraser, Clean Master, Go Task Manager, Advanced Task Killer, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Συμπτώματα: αρκετά συχνά, ξεκλειδώνοντας την συσκευή τα εικονίδεια στην επιφάνεια εργασίας κάνουν κάποια ώρα να σχειματιστούν, ενώ έχω αρκετά σε φακάλους, μου δείχνει των φάκελο κενό και μετά από 5-10 δεύτερα εμφανίζωνται τα σχέδια που υπάρχουν μέσα στους φακέλους και αυτό χωρίς να πατίσω κάτι καθυστερώντας το κινητό με άλλη εργασία.

 

Το πιό εκνευριστικό είναι να θέλω να κάνω μία κλήση και πατώντας το τηλεφωνάκι κάτω δεξιά ενώ βλέπω αμέσως τα νούμερα κάνει 5-15 δεύτερα να εμφανίσει τις τελευταίες κλήσεις που έκανα ή πατώντας επάνω αριστερά τις επαφές μου να κάνει την ίδια καθυστέρηση να εμφανίσει τις επαφές μου. Τότε αν κάνω το λάθος να πατήσω αμέσως κλήση σε μία επαφή και δεν περιμένω λίγο μπορεί να λάβει την εντολή κλήσεις να μαυρίσει η οθόνη και να κάνει περίπου 20-40 δευτερόλεπτα να εκτελέσει την κλήση, μου έχει συμβεί και το τελείως κουφό να ξαναπατήσω κλήση στο ίδιο άτομο και το κινητό να κάνει την πρώτη κλήση στο νούμερο μετά από 20¨ κα αφού έχω ξαναπατήσει στο ενδιάμεσο πάλι κλήση γιατί δεν είδα να συμβαίνει κάτι να ξανακαλέσει και αφού μιλάω με τον συνομιλιτή να τον ξανακαλέσω, δεν ξέρω αν είναι κατανοητώ αλλά κατεμέ μάλον αδύνατο, κι όμως έχει συμβεί.

 

α) Είναι αρκετά τα 200MB RAM?

β) Πως μπορώ να δω τι δημιουργεί το πρόβλημα, αφού δεν συμβαίανει πάντα?

γ) Εκτός από καθαρισμό με τα παραπάνω προγράμματα και μεταφορά των περισσοτέρων με το AppMgr Pro IIΙ τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός από Format?

 

Το κάνει και εμένα αυτό (καθυστερεί να εμφανίσει τα εικονίδια ειδικά στους φακέλους καθώς και τα widgets), όταν φορτωθεί με αρκετά προγράμματα. Έχω κάνει και clean install, αλλά όταν βάλω αρκετά προγράμματα (γύρω στα 40 εγκατεστημένα στην internal storage) το εμφανίζει ξανά. Μάλλον έτσι δουλεύει η εργαστασιακή ROM.

Μνήμη και εμένα έχει περίπου 250-300MB. Δεν έχω κανένα task killer ούτε έχω γίνει root.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα ελεγα οτι ισως καποια εφαρμογη το σκοτωνει, ισως να ειναι κακογραμμενη κτλ και να το κολαει,γιατι και εγω το εχω φορτωμενο καπως αλλα οχι με ακυρες ή αγνωστες ή εφαρμογες που δε χρησιμοποιουνται ευρεως και το κινητο παει σφαιρα παρολο οτι εχω σε μια οθονη συντομευσεις,φακελους κτλ κτλ..

Το κανει αυτο με τα εικονιδια, σαν ενα refresh αλλα ειναι ακαριαιο και γρηγορο το κινητο.

Επισης το οτι τα εχεις στην SD ισως δεν βοηθαει.. ειδικα αν η SD δεν ειναι γρηγορη! προσωπικα, εφοσον εχουμε τοσο χωρο δεν τις περναω στην SD τις εφαρμογες γιατι μου περισσευει η μνημη του κινητου και προτιμω εκει να βαζω αρχεια, μουσικη κτλ..

οποτε μηπως να δοκιμαζες να βγαζεις μια εφαρμογη καθε φορα απο τις πιο δευτερες μπας και φταιει καποια?και ολες στη μνημη του κινητου?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο που λεει ο Νικος. Τοσο χωρο εχετε στη συσκευη. Αφηστε εκει τις εφαρμογες να τρεχουν απευθειας απο το τηλεφωνο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Internal storage είναι η εσωτερική μνήμη.external είναι η sd.Στην internal έχω τις εφαρμογές και όλες οι εφαρμογές που έχω είναι γνωστές.Όμως την καθυστέρηση και αυτό το refresh των εικονιδίων το κάνει.Προφανώς είναι θέμα μνήμης.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...