Jump to content

Samsung Galaxy S Duos (S7562)


cayman84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημένος παρόλο που έχει κάποια μικροκολλήματα. Και φυσικά δεν το πήρα για να κάνω benchmark για να περάσω το Note II αλλά το προτιμώ από το να κουβαλάω ένα Χ10 mini και ένα Sony Ericsson W595.
Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οσοι είναι δυσαρεστημένοι έχουν απόλυτο δίκιο.

Και όσοι είναι ευχαριστημένοι (και δε δουλεύουν στη Samsung) έχουν απόλυτο άδικο... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

Μόλις σήμερα έγινα κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού.

Διάβασα αρκετές προηγούμενες σελίδες και όλα τα σχετικά που γράφτηκαν.

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η κλήση από τις επαφές, γιατί καλώς ή κακώς όλοι από εκεί καλούμε.

Είχα μια κάρτα sim (vod) που είχα μέσα όλες τις επαφές μου. Σήμερα μαζί με το κινητό πήρα και μια cosmote, αφού οι περισσότεροι γνωστοί και φίλοι έχουν what's up και με ζάλισαν για να μιλάμε free. Αν περάσω στην κάρτα sim (cosmote) όλες τις επαφές αυτών που έχουν what's up και αφήσω στην πρώτη (vod) τις υπόλοιπες γίνεται; Στην λίστα με τις επαφές θα εμφανίζονται όλες οι επαφές και από τις δυο κάρτες? Ρωταω εδώ πριν αρχίσω να σβήνω και να ξανακαταχωρώ επαφές. Αν δηλ. "τσιμπάω" όνομα από τις επαφές που είναι στην μία ή στην άλλα κάρτα αυτό θα καλεί από εκεί που είναι καταχωρημένο το όνομα που καλώ ?

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ,

Sorry αν δεν το διατύπωσα σωστά.

 

Ευχαριστώ.

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, γιατί κάποιοι προσπαθούν να πείσουν τον κόσμο που διαβάζει εδώ ότι όλα είναι καλά, δεν το καταλαβαίνω.

Εκτός αν δουλευουν στη Samsung και κατ' αυτό τον τρόπο δίνουν λόγο στα αφεντικά τους. Ας το πούν ξεκάθαρα και όχι να γράφουν ότι "δεν είναι και τόσο τραγικό" να προεπιλέγεις sim.

Αυτά και δεν θέλω καμιά απάντηση. Απλά τσαντίστηκα πολύ με ορισμένους.

Επανέρχομαι (δεν είμαι υπάλληλος της samsung) και ξαναλέω ότι το κινητό είναι το καλύτερο προς το παρών για την δουλειά που κατασκευάστηκε (δύο κάρτες σε μία συσκευή). Δεν είναι τραγικό να προεπιλέγεις sim γιατί αυτό δεν γίνετε σε κανένα κινητό με android. Αν τσατίζεσαι μην διαβάζεις forum γιατί σε "χαλάνε". Τώρα όποιος θέλει δίκαρτο κινητό με "τεράστιες" δυνατότητες μπορεί να πάρει δύο samsung galaxy s3 ή εναλακτικά δύο iphone 5 να τα κολήσει πλάτη με πλάτη και να έχει "γαμάτο" δίκαρτο. Και για το τέλος δεν μας είπες σε ποιο "αφεντικό" δίνεις λόγο εσύ και σε ποια αντίπαλη εταιρεία δουλεύεις για να προσπαθείς να το δυσφημίσεις.

Το πούλησα σε εναν φιλο σε 24 ώρες. Παιδια μακρυα όποιος δεν το έχει παρει.

Αμα έχεις τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς

Αν δηλ. "τσιμπάω" όνομα από τις επαφές που είναι στην μία ή στην άλλα κάρτα αυτό θα καλεί από εκεί που είναι καταχωρημένο το όνομα που καλώ ?

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ,

Sorry αν δεν το διατύπωσα σωστά.

Γιάννης

Οχι φίλε μου δεν γίνετε αυτό.Όποια επαφή θέλεις να πάρεις πρέπει πρώτα να επιλέγεις sim από το menu δουλειά 1 δευτερολέπτου πράγμα "τραγικό" για κάποιους

Link to comment
Share on other sites

@ no_mercy72

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οχι φίλε μου. Δεν είναι "τραγικό" αυτό για μένα. Απλά προσπαθώ να καταλάβω την λειτουργία των 2 γραμμών. Και κάτι τελευταίο.

Οι επιλογές που έχω βάλει στην διαχείριση καρτών είναι οι εξής: (πείτε μου αν τις έβαλα σωστά)

sim 1 vodafone αριθμός χχχχχχχχ τικαρισμένο το "ενεργοποίηση - χρήση δικτύου"

sim 2 cosmote αριθμός χχχχχχχχχ "ενεργοποίηση - χρήση δικτύου"

Τώρα στην επιλογή "Μόνιμη ενεργ. διπλής SIM" έχω ξετικάρει το "επιλέχθηκε η μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM"

Eρώτηση: Eτσι πρέπει να είναι. Δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς κάνει η επιλογή αυτή. Απλά την ξετικάρισα γιατί κάποιος έπαιρνε τηλ. στην 2η γραμμή (sim 2) και άκουγε μηνύματα στο κινητό για προωθήσεις και κάτι τέτοια. Το ξετικάρισα έκανα κλήσεις προς την sim 2 και όλα ΟΚ.

Και τέλος στην επιλογή "Επιλογή Κάρτας SIM" έχω επιλέξει "Και οι δυο κάρτες SIM".

Eϊναι σωστές οι ρυθμίσεις που έβαλα ??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!

Link to comment
Share on other sites

Εάν ξετικάρεις το "επιλέχθηκε η μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM" τότε όποιος παίρνει τηλ στην μία κάρτα όταν μιλάς στην άλλη τότε θα του βγάλει μήνυμα ότι δεν είσαι διαθέσιμος και εσύ θα λάβεις μήνυμα αργότερα ότι σε κάλεσε , ενώ εάν το τικάρεις θα βλέπεις ότι σε καλεί η μία κάρτα την ώρα που μιλάς στην άλλη.Οι άλλες οι ρυθμίσεις είναι οκ
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα το τικάρω. Κατά τα άλλα όλα είναι ΟΚ.

Είμαι πολυ ευχαριστημένος από το κινητό. Τώρα θα αρχίσω να βάζω και καμιά εφαρμογή.

 

Thanks again.. !

Link to comment
Share on other sites

Εάν ξετικάρεις το "επιλέχθηκε η μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM" τότε όποιος παίρνει τηλ στην μία κάρτα όταν μιλάς στην άλλη τότε θα του βγάλει μήνυμα ότι δεν είσαι διαθέσιμος και εσύ θα λάβεις μήνυμα αργότερα ότι σε κάλεσε , ενώ εάν το τικάρεις θα βλέπεις ότι σε καλεί η μία κάρτα την ώρα που μιλάς στην άλλη.Οι άλλες οι ρυθμίσεις είναι οκ

 

Δηλαδή αγαπητέ φίλε @no_mercy72 μας λες ότι το κινητό είναι dual sim aktive, καλά κατάλαβα ή όχι; ή μήπως εγώ έχω καταλάβει λάθος την έννοια dual sim aktive; ή μήπως με την επιλογή "επιλέχθηκε η μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM" γίνεται αυτό που λέμε "προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη" με την αντίστοιχη χρέωση αν απαντήσουμε στη δεύτερη κλήση.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες, dual sim active.

Μιλαω στην μια και χτυπαει και η αλλη.

 

Δηλαδή αγαπητέ φίλε @no_mercy72 μας λες ότι το κινητό είναι dual sim aktive, καλά κατάλαβα ή όχι; ή μήπως εγώ έχω καταλάβει λάθος την έννοια dual sim aktive; ή μήπως με την επιλογή "επιλέχθηκε η μόνιμη ενεργοποίηση διπλής SIM" γίνεται αυτό που λέμε "προώθηση της μιας γραμμής στην άλλη" με την αντίστοιχη χρέωση αν απαντήσουμε στη δεύτερη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες, dual sim active.

Μιλαω στην μια και χτυπαει και η αλλη.

 

Φίλε μου το s duos δεν είναι dual active. Μιλάς στη μία και χτυπάει και η άλλη γιατί έχεις ενεργοποιήσει την προώθηση. Αν την στιγμή που μιλάς στη μία χτυπήσει η άλλη και απαντήσεις θα χρεωθείς την κλήση από τον ένα αριθμό σου στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειναι τόσο αργό ρε παιδιά.?

Απο οθόνη τι λέει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβως το ειπες, dual sim active.

Μιλαω στην μια και χτυπαει και η αλλη.

 

Εισαι σιγουρος γι'αυτο που λες???

Πως γινετε αφου εχει μονο ΜΙΑ κεραια???????????

Το σωστο ειναι αυτο που λεει ο "achillesgk" στο ποστ 360.

Αυτο που λες εσυ θελω να το δω για να το πιστεψω :lol::lol::lol::lol:

Edited by jogatore
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dual active το κινητό. Έχει αναφερθεί παρά πολλές φορές σε αυτό το θέμα ότι απλά προωθείται η κλήση της μη διαθεσιμης γραμμής στην ενεργή, δηλαδή σε αυτή που μιλάμε. Με την ανάλογη φυσικά χρέωση από τον παροχο σε περίπτωση που απαντηθεί η προωθούμενη κλήση.
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο μπερδευτει με το θεμα προωθηση.

Οταν μιλας στην γραμμη Α και σε παιρνουν στην γραμμη Β και απαντας στην Β, χρεωνεται η γραμμη Β την προωθηση???

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι....

Τα πράγματα είναι απλά και μην επαναλαμβανώμαστε...

 

Δεν είναι Dual Active.

Είναι Dual Stand by. (Αναμονη και οι 2)

Όταν μιλάς στη μία γραμμή-Sim η άλλη "κλείνει".

 

Και οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας αλλά και η Samsung έχουν τη λειτουργία της "προωθησεις".

Όταν την ενεργοποιείς πολύ απλά ενημερώνεσαι για την κλήση αλλά χρεώνεσαι ΕΣΥ αν απαντήσεις.

 

Τόσο απλά είναι τα πράγματα. ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το είδα,sorry αλλά τα 300 που ζητάνε είναι πάρα πολλά για το συγκεκριμένο κινητό.τρελό lag και λογικό

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα,sorry αλλά τα 300 που ζητάνε είναι πάρα πολλά για το συγκεκριμένο κινητό.τρελό lag και λογικό

 

Με τι ή ποιο το συγκρίνεις;;

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Το είδα,sorry αλλά τα 300 που ζητάνε είναι πάρα πολλά για το συγκεκριμένο κινητό.τρελό lag και λογικό

 

255 κάνει

Κι εμένα πολλά μου φαίνονται αλλά θα το χτυπήσω όταν πέσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Με τι ή ποιο το συγκρίνεις;;

 

Με κανένα,σε αυτά όμως τα χρήματα ας έβαζαν έναν διπυρινο επεξεργαστη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβενει λοιπον ο κοσμος και να τελειωνουμε μ αυτη την ιστορια.....

μιας και δεν υπαρχουν και πολλα εμωνυμα τηλ δικαρτα για συγκριση,θα το συγκρινουμε με δυο κινεζικους κλωνους....

το s3 galaxy samsung clone...kai note samsung clone

και τα δυο με 1gb μονοπυρηνο επεξεργαστη και 512ραμ....

με δυο καρτες και οθονες 4,7 και 5,2 αντιστοιχα!

 

υπαρχει λοιπον διαφορα στην ταχυτητα....???

ναι υπαρχει...και μαλιστα μεγαλη

τα κινεζικα εχουν κοληματα??...οχι.δεν εχουν..ακομα και με την ραμ να ειναι φωρτομενη στα 505-510.....δεν κολανε!!!!!

οποιος δεν πιστευει να τα φερω να τα βαλουμε διπλα διπλα να το δει να ησυχασει!!!τα εχω και τα 3 εδω διπλα μου.....

 

τωρα...εαν καποιος ρωτισει εαν τα κινεζικα ειναι καλυτερα?.....οχι θα σας πω...ειπα ειναι ταχυτερα,αλλά εχουν αλλα προβληματα...

το ενα κανει φοβερη ηχω στην ανοικτη ακροαση...το αλλο μετα απο 5 λεπτα χρησης σου διχνει οτι η μπαταρια ειναι στο 70%...το gps τους ειναι αργο...το wifi αδυναμο πολυ.....και αλλά που δεν ειναι επι του παροντος !

αλλά...ναιιιιι ειναι πιο γρηγορα!

 

τι φταιει στο δικο μας??...οχι παντος τα χαρακτηρηστικα του...το πιο πιθανον,αν και δεν ειμαι και ο παντογνωστης του android,

ειναι το firmware και η κατανομη που γινεται μεσω αυτου,στην ραμ.γιατι ραμ υπαρχει,αλλά δεν την χρησημοποιει οπως τα κινεζικα!

λυση θα βρεθει μονο αν καποιος μπορεσει και φτιαξει καποια ρομ...

το να φριζαρεις τις εφαρμογες της samsung...ή να τις απεγκαταστησεις,δεν κερδιζεις σχεδον τιποτα...

 

καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Με κανένα,σε αυτά όμως τα χρήματα ας έβαζαν έναν διπυρινο επεξεργαστη.

 

Άρα για μένα και για κάποιον που διαβάζει το σχόλιό σου είναι άκυρο αφού δεν υπάρχει ουσιαστικό μέτρο σύγκρισης.

 

Το τι θα θέλαμε (3ο πληθυντικό) είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Οταν πάω να αποθηκεύσω τηλέφωνο στις επαφές γιατί μου βγάζει δεν είναι δυνατή η αποθήκευση ?

Να ρίξω όλες τις επαφές στο τηλέφωνο και να ενεργοποιήσω την επιλογή να εμφανίζονται μόνο οι επαφές που υπάρχουν στο τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα, με αρκετή χρήση τηλεφωνίας, η μπαταρία κρατάει μια μέρα?

 

Επειδή θέλω να βάλω το εταιρικό και το προσωπικό σε μία συσκευή (άρα και οι δυο sim για τηλεφωνία θα είναι) και επειδή μιλάω καθημερινά κάνα 3ωρο κοντά, να φανταστώ ότι δεν θα αντέχει?

 

Αυτή την στιγμή είμαι με κ750ι και κάθε μέρα η μπαταρία πέφτει 30% με τα τηλέφωνα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα, με αρκετή χρήση τηλεφωνίας, η μπαταρία κρατάει μια μέρα?

 

Επειδή θέλω να βάλω το εταιρικό και το προσωπικό σε μία συσκευή (άρα και οι δυο sim για τηλεφωνία θα είναι) και επειδή μιλάω καθημερινά κάνα 3ωρο κοντά, να φανταστώ ότι δεν θα αντέχει?

 

Αυτή την στιγμή είμαι με κ750ι και κάθε μέρα η μπαταρία πέφτει 30% με τα τηλέφωνα της εταιρείας.

 

Μην περιμένεις τετοια αυτονομία απο το s.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Y Duos με σαφώς υποδεέστερη μπαταρία. Και εγώ έχω εταιρικό και προσωπικό με αρκετά τηλέφωνα ημερησίως και η μπαταρία κρατά άνετα μία ημέρα. Εγώ φορτίζω κάθε δύο μέρες. Η άποψή μου είναι ότι σε αυτού του είδους τα κινητά τη μεγάλη κατανάλωση δε τη κάνουν οι κλήσεις αλλά η χρήση των διαφόρων εφαρμογών...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Duos (S7562)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...