Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις παω να κανω το βημα που αποσυμπιεζεις το αρχειο του

doomlord μου βγαζει αυτο το σφαλμα και μεσα στο φακελο files

δεν υπαρχει το runbat

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=26159&stc=1&d=1343232418

 

Ξανακατέβαστο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το εχω ξανακατεβασει και απο τους xda

 

Πάρε το δικό μου,στο ανέβασα εδώ.

http://www.sendspace.com/file/feci0u

Σε μένα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εαν πατησω αποσυμπιεση εδω οταν ειμαι στο C

μου βγαζει παλι το ιδιο σφαλμα, αν παλι πατησω οταν ειμαι στο C

αποσυμπιεση στο φακελο doomlord το κανει κανονικα αλλα το αρχειο

λεγεται runme και οχι runme.bat οπως λεει στον οδηγο.

τι γινεται προχωραω με αυτο?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εαν πατησω αποσυμπιεση εδω οταν ειμαι στο C

μου βγαζει παλι το ιδιο σφαλμα, αν παλι πατησω οταν ειμαι στο C

αποσυμπιεση στο φακελο doomlord το κανει κανονικα αλλα το αρχειο

λεγεται runme και οχι runme.bat οπως λεει στον οδηγο.

τι γινεται προχωραω με αυτο?

 

Ναι, δεν πειράζει που δεν βγάζει την κατάληξη, αρκεί να τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, να με πεθάνετε θέλετε; Στον οδηγό το γράφω καθαρά: "Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ"

Γιατί έχετε κολλήσει τόσο;

 

Επειδή απ'το "Restart" πήραμε μόνο το "Re"..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

λογικα τον κερνελ τον περναει αφου βλεπω τα ουεφα κτλ

στο μενου οταν ομως προχωραω μρ το ροοταρισμα σταματαει εδω και δεν γινεται κατι.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=26170&stc=1&d=1343325223

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις, να με πεθάνετε θέλετε; Στον οδηγό το γράφω καθαρά: "Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ"

 

Γιατί έχετε κολλήσει τόσο;

 

ωραία. φτάνω στο βήμα 4 περνάω το πρώτο ftf και μετά το αφήνω συνδεμένο και απλά πατάω το κουμπί ενεργοποίησης της συσκευής. δεν ανταποκρίνεται καθόλου. δεν του δίνω σημασία το αφήνω ως έχει και μετά πάω και κάνω το root με το runme.bat ε! κολλάει εδώ και δεν πάει παραπέρα... με τίποτα. όση ώρα και να το αφήσω όσες φορές και να το ξανατρέξω και ας βγάλω την συσκευή και την ξανασυνδέσω... παρόλαυτά άνειξα την συσκευή και είδα ότι μου έχει περάσει πλέον το UEFA.com και το McAfee. τι κάνω λοιπόν; πως προχωράω;

 

παιδιά δεν ξέρω πως αλλά τα κατάφερα... νομίζω ότι πέρασα πρώτα το MT11i_41A0562_Kernel μετά το MT11i_41B0431_kernel και μετά έτρεξα το runme.bat με το κινητό ανοιχτό κανονικά... τώρα τι να κάνω; να ξαναπεράσω και το MT11i_41B0431_kernel ή να το αφήσω ως έχει; Επίσης αν στο μέλλον κάνω update από την εταιρία αναιρεί το root ή κάνω τα updates και όλα τα συναφή κανονικά;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, προσπαθω εδω και ωρα να κανω root το live with walkman αλλα τιποτα μεχρι στιγμης. Ακολουθω κανονικα τα βηματα, περναω το κερνελ του ray, δεν μου αναβει το κινητο μετα, συνεχιζω κανω ροοτ και ενω δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα οταν ξαναπερναω το κανονικο kernel δεν εχει γινει root το κινητο.

 

Καμια σκεψη τι μπορει να φταιει;

 

Στο flash tools οταν παω να περασω τον κανονικο kernel μου εχει πολλα αρχεια και πολλες επιλογες (wipe, exclude), εγω επιλεγω μονο το kernel και ξετικαρω τα υπολοιπα (πχ wipe cache). Μηπως εδω κανω κατι λαθος;

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

ωραία. φτάνω στο βήμα 4 περνάω το πρώτο ftf και μετά το αφήνω συνδεμένο και απλά πατάω το κουμπί ενεργοποίησης της συσκευής. δεν ανταποκρίνεται καθόλου. δεν του δίνω σημασία το αφήνω ως έχει και μετά πάω και κάνω το root με το runme.bat ε! κολλάει εδώ και δεν πάει παραπέρα... με τίποτα. όση ώρα και να το αφήσω όσες φορές και να το ξανατρέξω και ας βγάλω την συσκευή και την ξανασυνδέσω... παρόλαυτά άνειξα την συσκευή και είδα ότι μου έχει περάσει πλέον το UEFA.com και το McAfee. τι κάνω λοιπόν; πως προχωράω;

 

Όταν τελειώνεις το βήμα με το πρώτο φλασάρισμα θα πρέπει να αποσυνδέσεις τη συσκευή απ'τον υπολογιστή για να μπει σε λειτουργία με τον νέο kernel, διαφορετικά δεν ανάβει.

Απ'τη στιγμή που σου πέρασε τα UEFA κλπ λογικά σου πέρασε και τον kernel (άσχετα απ'το ότι δεν φαίνεται στις Ρυθμίσεις), προχωράς λοιπόν κανονικά στο root (βήμα 5) έχοντας συνδέσει τη συσκευή αναμμένη στον υπολογιστή.!;)

 

Καλησπερα παιδια, προσπαθω εδω και ωρα να κανω root το live with walkman αλλα τιποτα μεχρι στιγμης. Ακολουθω κανονικα τα βηματα, περναω το κερνελ του ray, δεν μου αναβει το κινητο μετα, συνεχιζω κανω ροοτ και ενω δεν μου βγαζει καποιο σφαλμα οταν ξαναπερναω το κανονικο kernel δεν εχει γινει root το κινητο.

Καμια σκεψη τι μπορει να φταιει;

 

Eίναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα όταν πατάς το runme.bat για να γίνει το root; Μήπως το κάνεις με σβηστή τη συσκευή; Όσο πια απλά μπορώ, τα βήματα που το έκανα εγώ στο mini:

 

-Φλασάρω τον πρώτο kernel με σβηστή τη συσκευή.

-Αποσυνδέω και τη βάζω σε λειτουργία, όμως εμένα το mini δεν έδειξε τίποτα κατά την εκκίνηση πέρα από τη μαύρη οθόνη που είχε όμως φωτισμό από πίσω.

-Συνδέω στον υπολογιστή με αναμμένη τη συσκευή (στη μαύρη ακόμα οθόνη) και τρέχω το runme.bat

-Κλείνω τη συσκευή - βγάζοντας τη μπαταρία γιατί όσο η οθόνη ήταν μαύρη δεν ανταποκρινόταν κανένα απολύτως πλήκτρο στο πάτημα ;)

-Συνδέω σβηστή συσκευή και φλασάρω τον kernel του mini

-Αποσυνδέω/Ανάβω/Root!:p

 

 

Στο flash tools οταν παω να περασω τον κανονικο kernel μου εχει πολλα αρχεια και πολλες επιλογες (wipe, exclude), εγω επιλεγω μονο το kernel και ξετικαρω τα υπολοιπα (πχ wipe cache). Μηπως εδω κανω κατι λαθος;

 

Ποια έκδοση του flashtool έχεις; Σου παραθέτω τα γραφόμενα του zxr για να σε διευκολύνω :)

 

"Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση v0.8.6.0 ή νεότερη (πχ 0.8.1.0). Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ!"

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι πολύ απλό,γιατί κολλάτε?Απλά διαβάζετε τον οδηγό βήμα βήμα και πολλές φορές.Εγώ τα κατάφερα με την πρώτη.Όσο για το flashtools εγώ με την 0.90 το έκανα.Και τέλος όσοι αλλάζετε τον kernel δεν πρόκειται να φανεί στο κινητό και ας λέει ο οδηγός να ελέγξουμε αν έχουμε τον τάδε kernel. Συνεχίζετε κανονικά στο επόμενο βήμα.
Link to comment
Share on other sites

Eίναι απόλυτα σίγουρο ότι δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα όταν πατάς το runme.bat για να γίνει το root; Μήπως το κάνεις με σβηστή τη συσκευή; Όσο πια απλά μπορώ, τα βήματα που το έκανα εγώ στο mini:

 

-Φλασάρω τον πρώτο kernel με σβηστή τη συσκευή.

-Αποσυνδέω και τη βάζω σε λειτουργία, όμως εμένα το mini δεν έδειξε τίποτα κατά την εκκίνηση πέρα από τη μαύρη οθόνη που είχε όμως φωτισμό από πίσω.

-Συνδέω στον υπολογιστή με αναμμένη τη συσκευή (στη μαύρη ακόμα οθόνη) και τρέχω το runme.bat

-Κλείνω τη συσκευή - βγάζοντας τη μπαταρία γιατί όσο η οθόνη ήταν μαύρη δεν ανταποκρινόταν κανένα απολύτως πλήκτρο στο πάτημα ;)

-Συνδέω σβηστή συσκευή και φλασάρω τον kernel του mini

-Αποσυνδέω/Ανάβω/Root!:p

 

 

 

 

 

Ποια έκδοση του flashtool έχεις; Σου παραθέτω τα γραφόμενα του zxr για να σε διευκολύνω :)

 

"Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση v0.8.6.0 ή νεότερη (πχ 0.8.1.0). Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ!"

 

Καλημερα,

Ακριβως τα ιδια βηματα κανω αλλα τιποτα.

 

Ρε παιδιά είναι πολύ απλό,γιατί κολλάτε?Απλά διαβάζετε τον οδηγό βήμα βήμα και πολλές φορές.Εγώ τα κατάφερα με την πρώτη.Όσο για το flashtools εγώ με την 0.90 το έκανα.Και τέλος όσοι αλλάζετε τον kernel δεν πρόκειται να φανεί στο κινητό και ας λέει ο οδηγός να ελέγξουμε αν έχουμε τον τάδε kernel. Συνεχίζετε κανονικά στο επόμενο βήμα.

 

Την 0.90 εχω οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Στο flash tools, επιλεγω μονο το kernel.sin ή kαι τα υπολοιπα αρχεια που μου βγαζει; Πχ στον kernel του ray εχει kernel.sin και loader.sin και στον κανονικο του εχει system.sin, userdata.sin κλπ. Και στην στηλη διπλα που λεει wipe τα ξετικαρω ολα; Καπου εκει πρεπει να γινεται το λαθος.

 

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

επιλεγεις μονο το kernel.sin και διπλα εκει που λεει misc επιλεγεις "no final verification".ΜΟΝΟ αυτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ακριβως τα ιδια βηματα κανω αλλα τιποτα.

 

Την 0.90 εχω οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Στο flash tools, επιλεγω μονο το kernel.sin ή kαι τα υπολοιπα αρχεια που μου βγαζει; Πχ στον kernel του ray εχει kernel.sin και loader.sin και στον κανονικο του εχει system.sin, userdata.sin κλπ. Και στην στηλη διπλα που λεει wipe τα ξετικαρω ολα; Καπου εκει πρεπει να γινεται το λαθος.

 

Πολύ πιθανό να γίνεται εκεί γι'αυτό τσέκαρε και αυτά που σου λέει ο Κωνσταντίνος, είναι περίεργο πάντως γιατί και στο Live with walkman έγινε με τον ίδιο τρόπο με το mini, δες και το μήνυμα του damin26 ο οποίος βρήκε και τη λύση στο πρόβλημα που είχα με το δικό μου rootάρισμα μιας και δεν μπορούσα με τίποτα να φανταστώ ότι θα μπορούσα να προχωρήσω στο βήμα 5 με την οθόνη του κινητού μου μαύρη κι άραχνη..:lol:

 

Για να rootάρεις το mini σου θα χρειαστεί να περάσεις τον kernel του Ray (έτσι κι αλλιώς μόνο αυτός δουλεύει και σε μένα με το live with walkman). ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!!! Οποιαδήποτε κατάστηση κι αν επικρατεί στο κινητό σου με την αλλαγή του kernel, συνεχίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τα βήματα του root. Μόλις κάνεις το root, τότε επαναφέρεις τον original kernel και εισαι κομπλέ!!!!!! ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ LIVE WITH WALKMAN

 

Απλώς χρειάζεται λίγη φαντασία για να δοκιμάσεις να rootάρεις ένα μισοπεθαμένο smartphone... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, για το xperia S ??

Τι kernel μπορω να δοκιμασω?

 

ο οδηγος ειναι για κινητα του '11. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα παιδια, δοκιμασα παλι τωρα αλλα...

Σας επισυναπτω το root και τα log απο το flash tool μηπως βγαλουμε καποια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα παιδια, δοκιμασα παλι τωρα αλλα...

Σας επισυναπτω το root και τα log απο το flash tool μηπως βγαλουμε καποια ακρη.

 

Το root μου φαίνεται να γίνεται σωστά. Μήπως γίνεται το λάθος κατά το flashάρισμα του original kernel?? Σου παραθέτω screenshot με τις επιλογές που πρέπει να είναι τσεκαρισμένες στο flashtool.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Το root μου φαίνεται να γίνεται σωστά. Μήπως γίνεται το λάθος κατά το flashάρισμα του original kernel?? Σου παραθέτω screenshot με τις επιλογές που πρέπει να είναι τσεκαρισμένες στο flashtool.

 

Αν εισαι ασχετοςςςςςςς!! I did it :)

Ευχαριστω φιλε damin26 και τα αλλα παιδια που ασχοληθηκαν.

 

Δεν ειχα τικαρει καθολου την στηλη με τα exclude στο flash tools!

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι ασχετοςςςςςςς!! I did it :)

Ευχαριστω φιλε damin26 και τα αλλα παιδια που ασχοληθηκαν.

 

Δεν ειχα τικαρει καθολου την στηλη με τα exclude στο flash tools!

 

Να 'σαι καλά!! :happy:

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Neo V 4.0.4 stock unrooted (στην 4.0.3 ημουν με την Nordic, στην 4.0.4 δεν θυμαμαι τι εβαλα). Αρχιζω για φλασαρισμα στην 4.0.3 (4.1.A.0.562), τελειωνει τις ολες διαδικασιες χωρις errors. Οταν ανοιγω την συσκευη ομως για το rooting βλεπω πως ειμαι ακομα στην 4.0.4 (4.1.Β.0.431). Τι κανω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Neo V 4.0.4 stock unrooted (στην 4.0.3 ημουν με την Nordic, στην 4.0.4 δεν θυμαμαι τι εβαλα). Αρχιζω για φλασαρισμα στην 4.0.3 (4.1.A.0.562), τελειωνει τις ολες διαδικασιες χωρις errors. Οταν ανοιγω την συσκευη ομως για το rooting βλεπω πως ειμαι ακομα στην 4.0.4 (4.1.Β.0.431). Τι κανω λαθος?

 

Τίποτα δε κάνεις λάθος. Ξαναείπα πιο πάνω πως ακόμα και την 4.1.A.0.562 να βάλεις αυτό θα δείχνει 4.1.Β.0.431.Αν σου έχει βγάλει το superuser εικονίδιο στο μενού σου τότε είσαι root. κάνε και τα τελευταία βήματα για να βάλεις πάλι την kernel 4.1.Β.0.431, ασχέτως αν σου λέει πως είσαι σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

λογικα τον κερνελ τον περναει αφου βλεπω τα ουεφα κτλ

στο μενου οταν ομως προχωραω μρ το ροοταρισμα σταματαει εδω και δεν γινεται κατι.

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=26170&stc=1&d=1343325223

 

καποιος εδω?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...