Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω ρε παιδι μου;Μεγαλη χαζομαρα.Δοκιμασες τα παντα.υπομονη να βγει ενας ευκολοτερος τροπος.

Κριμα γμτ.στεναχωρεθηκα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι να πω ρε παιδι μου;Μεγαλη χαζομαρα.Δοκιμασες τα παντα.υπομονη να βγει ενας ευκολοτερος τροπος.

Κριμα γμτ.στεναχωρεθηκα.

 

Κι εγώ για λίγο φίλε αλλά εντάξει, ζούμε και χωρίς αυτό αν και θα ξανακάνω τις προσπάθειές μου μήπως και μπει επιτέλους πρώτον γιατί το θέλω root (AΜΕΣΑ!:lol: ) και δεύτερον γιατί πείσμωσα, έτσι για τις ώρες που σπατάλησα κι έχω αυτό εδώ το κακο-αρχειάκι

δ) Υπόλοιπα κινητά Xperia - Kernel. Μπορείτε να δοκιμάσετε τον kernel του Arc S ή του Ray

να μη θέλει να μου κάνει το χατήρι..:lol:

 

Και με παραξενεύει το γεγονός ότι οι άλλοι δύο kernel (Ray και Mini υπενθυμίζω) περνάνε με το flashtool κανονικά, αυτό με τρώει! Γιατί να μην περνάει αυτό που χρειάζομαι!

 

Για πες εσύ; Ξαλάφρωσε το τηλεφωνάκι με το root;;;:p

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση αρχάριου:

έχω την 2.3.4,θέλω να βάλω την 4.0.4 απο PC Companion. Μετά για να κάνω ροοτ την 4.0.4 με την μέθοδο του 1ου ποστ πρέπει να έχω unlocked bootloader ή δεν έχει καμία σημασία?

Βάση των προδιαγραφών για unlock του bootloader δεν μπορώ να κάνω γιατι το neo v που έχω είναι ημερομηνίας 12w16,γι'αυτό έχω αυτή την απορία.

X P E R I A

N E O V

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για λίγο φίλε αλλά εντάξει, ζούμε και χωρίς αυτό αν και θα ξανακάνω τις προσπάθειές μου μήπως και μπει επιτέλους πρώτον γιατί το θέλω root (AΜΕΣΑ!:lol: ) και δεύτερον γιατί πείσμωσα, έτσι για τις ώρες που σπατάλησα κι έχω αυτό εδώ το κακο-αρχειάκι

 

να μη θέλει να μου κάνει το χατήρι..:lol:

 

Και με παραξενεύει το γεγονός ότι οι άλλοι δύο kernel (Ray και Mini υπενθυμίζω) περνάνε με το flashtool κανονικά, αυτό με τρώει! Γιατί να μην περνάει αυτό που χρειάζομαι!

 

Για πες εσύ; Ξαλάφρωσε το τηλεφωνάκι με το root;;;:p

 

Κατσε.αφου εχεις το μινι,γιατι κολλαει οταν περνας τον κερνελ του;(ο ενας απο τους δυο που περνανε)

 

Δεν θα σου πω για να μην ζηλεψεις,

 

 

 

 

 

ερώτηση αρχάριου:

έχω την 2.3.4,θέλω να βάλω την 4.0.4 απο PC Companion. Μετά για να κάνω ροοτ την 4.0.4 με την μέθοδο του 1ου ποστ πρέπει να έχω unlocked bootloader ή δεν έχει καμία σημασία?

Βάση των προδιαγραφών για unlock του bootloader δεν μπορώ να κάνω γιατι το neo v που έχω είναι ημερομηνίας 12w16,γι'αυτό έχω αυτή την απορία.

 

Περνας την τελευταια εκδοση μεσω companion ή SUS (θα σε συμβουλευα να κανεις clean install και οχι να περασεις την νεα εκδοση απο πανω)

Και μετα ξεκινας την διαδικασια που βλεπεις εδω για ρουτ.

Δεν χρειαζεται ξεκλειδωμα ο BL!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατσε.αφου εχεις το μινι,γιατι κολλαει οταν περνας τον κερνελ του;(ο ενας απο τους δυο που περνανε)

Εδώ σε θέλω κι εγώ! Ο kernel ST15i περνάει κανονικά ενώ ο ΜΤ11i βγάζει τα Errors.. τρελό; Μέχρι και τον kernel του Ray πέρασα κανονικά απλά δεν άναβε η συσκευή..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδι μου;Μεγαλη χαζομαρα.Δοκιμασες τα παντα.υπομονη να βγει ενας ευκολοτερος τροπος.

Κριμα γμτ.στεναχωρεθηκα.

 

Μιας που έχεις root 4.0.4 τι διάφορες βλέπεις σε σχέση με 4.0.3;τα πάει καλύτερα;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μιας που έχεις root 4.0.4 τι διάφορες βλέπεις σε σχέση με 4.0.3;τα πάει καλύτερα;

 

Δεν ειχα ποτε την 4.0.3 Λιακο.

(χρονια πολλα για χθες!!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ποτε την 4.0.3 Λιακο.

(χρονια πολλα για χθες!!)

 

Σε ευχαριστω Κωστή!

Χμμ σε σχέση με τη 2.3;:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Κωστή!

Χμμ σε σχέση με τη 2.3;:p

 

:)

Εγω απο την αρχη ημουν απο τους τυχερους που (αν εξαιρεσεις το λεντ -που με πατεντα- δουλευει πλεον στα μηνυματα και τον μονοφωνικο ηχο στα βιντεο) δεν ειχα κανενα προβλημα στην 4.0.4!πολυ γρηγορη.σαν την 2.3.4.

Παρολα αυτα μετα το root,το σβησιμο της σαβουρας και τα tweaks του ZXR έχω πλεον ενα κινητο με 100 mb ελευθερα για εφαρμογες (εχω ηδη καμια 90αρια)

Έχω ενα κινητο με 100mb τουλαχιστον διαθεσιμη ραμ και ενα κινητο το οποιο χαιρεται τα καλουδια του root!(διαγραφη διαφημισεων των εφαργμογων,disable autobrightness κ.α. πολλα!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σταματάει εκεί που λέει για το MTP mode (δείτε φωτό παρακάτω). Κολλάει εκεί για αρκετά λεπτά. Μήπως να το αφήσω περισσότερη ώρα μπας και προχωρήσει..; Μήπως κόλλησε και σε εσάς εκεί αλλά προχώρησε αργότερα;

 

 

το ιδιο συμβαινει και σε εμενα.δυστυχως κατι παραλειψαμε η κατι μικρο λειπει απο τον οδηγο.μαλλον τα παραταω μεχρι να βγει κατι απλο σαν το one klic root.για ιστορικους λογους το galaxy s που ειχα δεν παιζοταν σε τετοια θεματα,ισως βεβαια να ειναι πιο δυσκολη η 4.0.4 για να μην αδικω κανεναν.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο συμβαινει και σε εμενα.δυστυχως κατι παραλειψαμε η κατι μικρο λειπει απο τον οδηγο.μαλλον τα παραταω μεχρι να βγει κατι απλο σαν το one klic root.για ιστορικους λογους το galaxy s που ειχα δεν παιζοταν σε τετοια θεματα,ισως βεβαια να ειναι πιο δυσκολη η 4.0.4 για να μην αδικω κανεναν.

Βγάζει και σε σένα τα κόκκινα Error κατά το flashάρισμα;:(

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει και σε σένα τα κόκκινα Error κατά το flashάρισμα;:(

βγαζει κοκκινα ερορ και σταματαει εκει που λεει να περιμενω να γινει επανεκινηση,περιμενω κανενα 10λεπτο αλλα δεν γινεται τιποτα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι είπα να το προσπαθήσω ακόμα μια φορά σε τρίτο υπολογιστή με ΧΡ (είχα και μπόλικο ελεύθερο χρόνο) αλλά για τρίτη φορά τα ίδια και τα ίδια, error και ξανά error κι από flashάρισμα τίποτα. Μέχρι και το root δοκίμασα να κάνω μπας και είχε flashαριστεί τυχαία σε καμμιά από τις 500 προσπάθειες που έκανα και δεν μπορούσα να το δω (βλέπε περίπτωση Κωνσταντίνου :lol: ) αλλά και εκεί τζίφος.

 

Μέχρι που άρχισα να πιστεύω ότι μπορεί να φταίει και η συσκευή μου, κάτι τέλος πάντων με την ICS 4.0.4 και το clear install που της έκανα, τι άλλο να πω πια.. αν και περισσότερο πιθανολογώ το αρχείο για τον kernel ΜΤ11i, γιατί να μην τον περνάει μέσα τη στιγμή που τον kernel ST15i τον flashάρει κανονικά και μάλιστα σφαίρα..:wacko:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγη βοήθεια.Πήρα σήμερα το XPERIA NEO V και έβαλα την 4.0.4.Προσπαθώ τώρα να το κάνω root. Κατέβασα το

flashtool-0.9.0.0-windows και το εγκατέστησα κανονικά όπως λέει εδώ ο οδηγός. Κάνω τα πάντα μέχρι και το βήμα 5 και όλα πάνε καλά. Μετά με πετάει στον άλλο οδηγό και στο πρώτο βήμα που λέει πως έχουμε Stock ICS firmware 4.1.A.0.562 εμένα δυστυχώς το κινητό λέει πως έχει ακόμα Stock ICS firmware 4.1.B.0.431. Τι έκανα λάθος? Εκεί σταματάω και δε μπορώ να συνεχίσω.Τι να κάνω τώρα? Μήπως δεν έκανα καλά την flash διαδικασία? Δε νομίζω γιατί όλα πήγαιναν σύμφωνα με τον οδηγό....

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα καλά.Απλά εκεί που κόλλησα εγώ για κάποιο λόγο δε μας λέει ότι άλλαξε το Stock ICS firmware σε 4.1.A.0.562 και δείχνει το 4.1.B.0.431. Παρ'όλα αυτά συνέχισα κανονικά την διαδικασία για root και όλα πήγαν καλά.Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τον υπέροχο οδηγό.Και τώρα ξεκινάω να ανακαλύπτω το κινητό μου....!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να rootάρεις το mini σου θα χρειαστεί να περάσεις τον kernel του Ray (έτσι κι αλλιώς μόνο αυτός δουλεύει και σε μένα με το live with walkman). ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!!! Οποιαδήποτε κατάστηση κι αν επικρατεί στο κινητό σου με την αλλαγή του kernel, συνεχίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τα βήματα του root. Μόλις κάνεις το root, τότε επαναφέρεις τον original kernel και εισαι κομπλέ!!!!!! ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ LIVE WITH WALKMAN

 

Απλώς χρειάζεται λίγη φαντασία για να δοκιμάσεις να rootάρεις ένα μισοπεθαμένο smartphone... :lol:

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ενδεχομενο δεν το χαμε σκεφτει!Φιλε Μακη, για δοκιμασε!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να rootάρεις το mini σου θα χρειαστεί να περάσεις τον kernel του Ray (έτσι κι αλλιώς μόνο αυτός δουλεύει και σε μένα με το live with walkman). ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!!! Οποιαδήποτε κατάστηση κι αν επικρατεί στο κινητό σου με την αλλαγή του kernel, συνεχίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τα βήματα του root. Μόλις κάνεις το root, τότε επαναφέρεις τον original kernel και εισαι κομπλέ!!!!!! ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ LIVE WITH WALKMAN

Απλώς χρειάζεται λίγη φαντασία για να δοκιμάσεις να rootάρεις ένα μισοπεθαμένο smartphone... :lol:

 

Ε παιδιά εντάξει τώρα, αν παίζει τέτοιο πράγμα εννοείται ότι αν το δω root με αυτόν τον τρόπο θα πεθάνω...!:shock:

 

Αυτο το ενδεχομενο δεν το χαμε σκεφτει!Φιλε Μακη, για δοκιμασε!

 

Φυσικά και θα το κάνω ευθύς αμέσως, αναμείνατε edit :lol:

 

 

Εdit: ΠΕΘΑΙΝΩ ΑΝΕΤΑ ΤΩΡΑ! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:dance::lol:

Koίτα πόσο εύκολο ήταν και δεν θα το σκεφτόμουν 1000 χρόνια να περνούσαν! Root με μαύρη οθόνη, ποιος να το φανταζόταν..!:lol:

Υπέρ-ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια, φίλε damin26 τι να πω, με τρέλανες τελείως!

Ζxr κάνε αν θες ένα edit στον οδηγό μπας γλυτώσετε κι από άλλους τα χιλιάδες ποστς όπως τα δικά μου.. όπως τό'πες όμως, όταν βρούμε τη λύση θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο..!:lol:

Κωνσταντίνε..! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:yahoo:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Εdit: ΠΕΘΑΙΝΩ ΑΝΕΤΑ ΤΩΡΑ! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:dance::lol:

Koίτα πόσο εύκολο ήταν και δεν θα το σκεφτόμουν 1000 χρόνια να περνούσαν! Root με μαύρη οθόνη, ποιος να το φανταζόταν..!:lol:

Υπέρ-ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια, φίλε damin26 τι να πω, με τρέλανες τελείως!

Ζxr κάνε αν θες ένα edit στον οδηγό μπας γλυτώσετε κι από άλλους τα χιλιάδες ποστς όπως τα δικά μου.. όπως τό'πες όμως, όταν βρούμε τη λύση θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο..!:lol:

Κωνσταντίνε..! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:yahoo:

 

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Μη νομίζεις όμως, κι εγώ δεν το ανακάληψα μόνος μου. Το βρήκα εδώ: http://talk.sonymobile.com/thread/41119 (βήμα 4).

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ!!!ελα παιδι μου!!τρελανε μας!!!

Πραγματικα ειναι να αρρωσταινεις με κατι τετοια!!

Πιασε δουλεια Μακαρε!Σβησε πραμα,βαλε tweaks!να χαρεις το μινακι και να το δεις οπως θες!:D:p:p

 

Μπραβο damin!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την διαδικασία του root ψαχνόμουνα 2 μήνες πριν αποφασίσω να την κάνω στο κινητό μου. 2 μήνες ψάξιμο, απέδωσε καρπούς τελικά! ;)
Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 3 ερωτησούλες για το νέο μου xperia neo v (rooted)...

1) όταν τρέχω την εφαρμογή MyBackup Root μου λέει στην αρχή να αναβαθμίσω μέσω του Market το Busybox...Εγώ δεν το αναβαθμίζω γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά μπαρούφα...Παρ'όλα αυτά η εφαρμογή τρέχει κανονικά.Πρέπει όντως να το αναβαθμίσω???

2) Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορεί να παίρνει backup όλο το κινητό (Γνωρίζω για το Titanium backup ακι δεν εννοώ αυτό)?Σαν την εφαρμογή clockworkmod σε άλλα android κινητά?

3) Αν θελήσω κάποια στιγμή να εγκαταστήσω ξανά την μαμά 4.0.4 (την οποία έχω τώρα) επειδή έκανα κάποια λάθη και την πείραξα τόσο πολύ που δεν λειτουργεί καλά το τηλέφωνο,πως θα την εγκαταστήσω???Θα χαθεί το root μετά?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 3 ερωτησούλες για το νέο μου xperia neo v (rooted)...

1) όταν τρέχω την εφαρμογή MyBackup Root μου λέει στην αρχή να αναβαθμίσω μέσω του Market το Busybox...Εγώ δεν το αναβαθμίζω γιατί φοβάμαι μην κάνω καμιά μπαρούφα...Παρ'όλα αυτά η εφαρμογή τρέχει κανονικά.Πρέπει όντως να το αναβαθμίσω???

2) Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μπορεί να παίρνει backup όλο το κινητό (Γνωρίζω για το Titanium backup ακι δεν εννοώ αυτό)?Σαν την εφαρμογή clockworkmod σε άλλα android κινητά?

3) Αν θελήσω κάποια στιγμή να εγκαταστήσω ξανά την μαμά 4.0.4 (την οποία έχω τώρα) επειδή έκανα κάποια λάθη και την πείραξα τόσο πολύ που δεν λειτουργεί καλά το τηλέφωνο,πως θα την εγκαταστήσω???Θα χαθεί το root μετά?

 

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις το clockworkmod και στο neo v. http://talk.sonymobile.com/thread/39998?start=0&tstart=0 CWM Installation: θα εκτελέσεις όμως το install-cwm1.cmd (το install-cwm2.cmd είνια για τα mini lww active).

3) Κάνεις καθαρή εγκατάσταση του λογισμικού με το Sony Update Service, χάνονται όλα τα δεδομένα που υπάρχουν στη μνήμη του τηλεφώνου (μαζί και το root).

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Αφορά την 3η ερώτηση.

Ναι αλλά εγώ που την έχω ήδη εγκατεστημένη την 4.0.4 θα μπορώ να την ξαναεγκαταστήσω?Δε θα μου λεει για παράδειγμα οτι δεν χρειαζεται γιατί είμαι στην τελευταία έκδοση λογισμικού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...