Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι ευχαριστεις βρε!να με ευχαριστησεις οταν το ρουταρεις!(με τσικουδιες!)

ρε συ το κινητο σου ειναι το ST15i....δεν υπαρχει;;

 

Kernel εννοείς; Βρίσκω αλλά αν δεν κάνω τόσο τραγικό λάθος, είναι αυτός που θα χρησιμοποιήσω για να επιστρέψω στην 4.0.4 με το root που θα έχω βάλει στην 4.0.3... όχι;

 

Άσε που το βήμα "δ" το λέει ξεκάθαρα, "Υπόλοιπα κινητά Xperia" και δίνει το λινκ.. :blink:

 

 

Edit: Κωστή όλα αυτά τα έχω πει και στο δεύτερο μόλις ποστ του νήματος αυτού, ρίξε μια ματιά αν θες..;) :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ναι βρε συ απλα προσπαθω να δω μια-μια πιθανοτητα και επιλογη.Γιατι αυτο το μηνυμα δεν το καταλαβαινω.

Προσπαθησες να googlαρεις το μηνυμα που σου βγαζει το flashtool;ισως εχει και καποιος αλλο το αναλογο προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε συ απλα προσπαθω να δω μια-μια πιθανοτητα και επιλογη.Γιατι αυτο το μηνυμα δεν το καταλαβαινω.

Προσπαθησες να googlαρεις το μηνυμα που σου βγαζει το flashtool;ισως εχει και καποιος αλλο το αναλογο προβλημα.

 

Ποιο μήνυμα εννοείς ότι δεν κατάλαβες; Εγώ googlαρα για το C:/ Drive απλά για να δω μήπως έβαλα σε λάθος path τον kernel..:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μήνυμα εννοείς ότι δεν κατάλαβες; Εγώ googlαρα για το C:/ Drive απλά για να δω μήπως έβαλα σε λάθος path τον kernel..:)

 

Δεν καταλαβαινω το error που σου βγαζει.Το path μην σε απασχολει.

Λιγο που γκουγκλαρα το error εχει εμφανιστει σε λιγους.Υποθετω οτι μπορει να φταιει το πισι.

Να φανταστω πατας το τικ στο πλαι πριν ξεκινησεις το φλας ε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω πατας το τικ στο πλαι πριν ξεκινησεις το φλας ε;

 

Aν εννοείς το "No final verification" είναι πατημένο απ'τη στιγμή που μπαίνω στο flashtool, εννοείται ότι αυτά τα ακουλουθώ κατά γράμμα Kωστή, ξέρω ότι το παραμικρό λάθος μπορεί να αποβεί μοιραίο για την συσκευή (και την τσέπη βέβαια :lol: )

 

;)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το μονο που μενει ειναι να δοκιμασεις σε διαφορετικα πισι.απο τη στιγμη που το κινητο σου ειναι απειραχτο,τοτε κατι τρεχει με τον υπολογιστη και δεν τελειωνει την διαδικασια.(να σου θυμισω οτι εμενα την μια δεν μου εκανε ρουτ και την αλλη εκανε.)

πηγαινε σε καποιον φιλο ή γνωστο και δοκιμασε σε vista και σε αλλα xp.δοκιμασε και στα 7αρια σου αν και σε μενα σε 7αρια δεν δουλεψε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το μονο που μενει ειναι να δοκιμασεις σε διαφορετικα πισι.απο τη στιγμη που το κινητο σου ειναι απειραχτο,τοτε κατι τρεχει με τον υπολογιστη και δεν τελειωνει την διαδικασια.(να σου θυμισω οτι εμενα την μια δεν μου εκανε ρουτ και την αλλη εκανε.)

πηγαινε σε καποιον φιλο ή γνωστο και δοκιμασε σε vista και σε αλλα xp.δοκιμασε και στα 7αρια σου αν και σε μενα σε 7αρια δεν δουλεψε

Μου κάνει εντύπωση πάντως που ασχολούμαστε μόνο εμείς με το root της 4.0.4 (εντάξει ο zxr έχει δουλειά), σε σημείο που αν δεν έπιανε σε σένα θα πίστευα ότι δεν πρόκειται να περάσει ποτέ στο mini μου αυτός το τρόπος!

Αν δεν βρεθεί κάποια λύση μέχρι το απόγευμα θα δοκιμάσω κι απ'το σπίτι στα windows 7, αν δεν πιάσει κι εκεί.. μένει μόνο αυτό που λες για υπολογιστή φίλου. Ε αν δεν πιάσει κι αυτό...:lol:

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕ TO ROOTARAAAA.ΚΟΜΠΛΕ ΟΛΑΑΑΑΑΑ.

Οτι και ο konstantinoslp.

Δεν προκειται να σας βγαλει 4.0.3 και 4.1.A...

Reboot στο κινητο θα κανετε μονοι σας

Κανετε root και περνατε την 4.1.B και ειστε κομπλε.

Σε περιπτωσει που δεν πετυχει το root με το runme.bat,καντε επανεκκινησει κινητο και υπολιγιστη!

Edited by sisipapa
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕ TO ROOTARAAAA.ΚΟΜΠΛΕ ΟΛΑΑΑΑΑΑ.

 

Σε τι υπολογιστή το έκανες εσύ; ΧΡ, Vista ή 7; Μήπως βγάλω καμμιά άκρη με τον δικό μου στη δουλειά..(έχω ταλαιπωρήσει πολύ και τον Κωστή):O

 

:)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ!εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι οποιος ρουταρει κανει παρτυ απο τη χαρα του!!

 

αναπολω εποχες z4root....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που ξαναβλέπω τώρα μιας και το ξανάβαλα στο pc μήπως και... και αφού μου κέντρισε περισσότερο το ενδιαφέρον και αυτό:

 

Το αφήνουμε να κάνει αυτά που πρέπει και όταν μας το ζητήσει ακολουθούμε τα βήματα προσεκτικά και συνδέουμε το κινητό. Το αφήνουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία του φλασαρίσματος.

Σε περίπτωση που δείτε μηνύματα σφάλματος μην ανησυχήσετε.

5) Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας.

 

Εμένα σταματάει εκεί που λέει για το MTP mode (δείτε φωτό παρακάτω). Κολλάει εκεί για αρκετά λεπτά. Μήπως να το αφήσω περισσότερη ώρα μπας και προχωρήσει..; Μήπως κόλλησε και σε εσάς εκεί αλλά προχώρησε αργότερα;

 

 

χαχαχαχ!εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι οποιος ρουταρει κανει παρτυ απο τη χαρα του!!

Kαλά φαντάσου να γίνει και το δικό μου...:lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να προχωρησει οσο και να το αφησεις.Εν τω μεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου κανει connect και disconnect το κινητο δυο φορες.

Οπως δεν στεκουν και οι επιλογες που σου λεει για το debugg και το MTP mode απο τη στιγμη που εισαι σε MSC mode.

 

δες στο δικο μου τι επρεπε να σου βγαζει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4203404#post4203404

 

οποιος το εκανε ας απαντησει στον Μακη αν συναντησε κατι ή αν εχει καποια ιδεα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να προχωρησει οσο και να το αφησεις.Εν τω μεταξυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου κανει connect και disconnect το κινητο δυο φορες.

Οπως δεν στεκουν και οι επιλογες που σου λεει για το debugg και το MTP mode απο τη στιγμη που εισαι σε MSC mode.

δες στο δικο μου τι επρεπε να σου βγαζει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4203404#post4203404

 

Και όντως δεν έχει κάνει τίποτα απ'την ώρα που επισύναψα τη φωτό, τα είχα δει και αυτά που έβγαζε σε σένα το flashtool αλλά βρισκόσουν στη φάση που ψαχνόσουν με το αν σου πέρασε τον Kernel και δεν ήθελα να σε απασχολήσω και με αυτά..;)

 

Τώρα για τα δικά μου, ίσως τελικά να ευθύνεται και το pc, θα δείξει.

Τέλος πάντων, το αφήνω και δοκιμάζω το απόγευμα πάλι απ'το σπίτι. Να το χαρείτε εσείς που το καταφέρατε παίδες!:)

Link to comment
Share on other sites

To κανα σε windows 7 32bit.

 

Μια ελπίδα ξεπρόβαλε στον ορίζοντα...:lol:

 

7άρια 32μπιτα έχω στο σπίτι..;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια.κανω εγω reboot.το κινητο δεν καθυστερει στο λογκο.μπαινει με την μια.

Παω λοιπον να δω την εκδοση kernel και ειμαι κανονικα στην 4.0.4 και αριθμο εκδοσης 4.1.b.0.431!καμια αλλαγη δηαλδη!

Παρολα αυτα μου περασε μεσα το uefa,macafee και κατι αλλα που ειχα σβησει!εξηγησε μου εσυ λοιπον τι εγινε γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω.

Θα ζητήσω την παραδειγματική σου τιμωρία γιατί δεν με διαβάζεις! :p

Την έκδοση kernel σου είπα να μου πεις, τον αριθμό έκοδσης μου δίνεις!!!

Μήπως παίζει κάτι με τον οδηγό; Δεν είναι λίγο περίεργο που δεν κατάφερε ακόμα να rootάρει κάποιος την 4.0.4; Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα είχαμε τώρα ένα νήμα με 10 σελίδες συγχαρήκια για τον οδηγό και άλλες τόσες με πανηγύρια για το rootάρισμα των συσκευών μας..;

Τα συγχαρήκια να ακούω σιγά σιγά μιας και σιγά σιγά ο κόσμος το κάνει!!! :p

Παρολο που στις πληροφοριες ελεγε οτι εχω την 4.0.4 οι εφαρμογες uefa και mcafee που εγκατασταθηκαν μετα το περασμα του kernel με βαλανε σε σκεψεις.ετσι δοκιμασα να ρουταρω.δεν θα εχανα τιποτα ουτως ή αλλως.ρουταρα κανονικα και μετα περασα και την 4.0.4!

Να σημειωσω οτι δεν χαθηκε το παραμικρο απο εφαρμογες και οτι εσβησα επιτελους ολη τη σαβουρα της sony

Για αυτό ακριβώς σου είπα να μου πεις τον kernel σου. Γιατί προφανώς αυτό το 4.0.4 δεν έχει καμία σχέση με τον kernel! ;)

Δείτε την εικόνα μπας και βγάλετε καμμία άκρη.. παρατηρείστε την τελευταία σύνδεση στο 08:54:49, με το που το συνδέω με το volume down αρχίσει η μπάρα του flashing να γεμίζει, φτάνει μέχρι το 15% κι αμέσως πετάει τα κόκκινα γράμματα ενώ η μπάρα σβήνει. Κι όλα αυτά σε κλάσματα του δευτερολέπτου, τι στο καλό;

 

Γιατί εγώ τον kernel που κατεβάζω στο βήμα 4 τον τοποθετώ στο C:\flashtool\firmwares κι εννοείται ότι όταν ξεκινάω τη διαδικασία το flashtool βλέπει τον kernel κανονικά. Απλά με ανησυχεί αυτό το C:/ Drive, που δεν το βρίσκω πουθενά..κι έλεγα ότι ξέρω 5 πράγματα από υπολογιστές...

Μάκη φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά με το pc σου. Κάποιος driver, ίσως κάτι σου ξεφεύγει. Πάντως είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα root-άρεις κι όταν μας πεις τι λάθος έκανες θα χτυπάμε όλοι μας το κεφάλι μας στον τοίχο!

 

Το C:\ drive προφανώς και δεν είναι path. Εννοούμε το drive με όνομα C:\. To διορθώνω για να μην μπερδευτεί κι άλλος κόσμος.

ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕ TO ROOTARAAAA.ΚΟΜΠΛΕ ΟΛΑΑΑΑΑΑ.

Οτι και ο konstantinoslp.

Δεν προκειται να σας βγαλει 4.0.3 και 4.1.A...

Reboot στο κινητο θα κανετε μονοι σας

Κανετε root και περνατε την 4.1.B και ειστε κομπλε.

Σε περιπτωσει που δεν πετυχει το root με το runme.bat,καντε επανεκκινησει κινητο και υπολιγιστη!

Ωραίος!

Μου κάνει εντύπωση πάντως που ασχολούμαστε μόνο εμείς με το root της 4.0.4 (εντάξει ο zxr έχει δουλειά), σε σημείο που αν δεν έπιανε σε σένα θα πίστευα ότι δεν πρόκειται να περάσει ποτέ στο mini μου αυτός το τρόπος!

Αν δεν βρεθεί κάποια λύση μέχρι το απόγευμα θα δοκιμάσω κι απ'το σπίτι στα windows 7, αν δεν πιάσει κι εκεί.. μένει μόνο αυτό που λες για υπολογιστή φίλου. Ε αν δεν πιάσει κι αυτό...

 

Δεν είναι μόνο ότι έχω δουλειά αλλά και ότι θέλω και διακοπές!!! :lol::p :w00t::tease::dash:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρήκια να ακούω σιγά σιγά μιας και σιγά σιγά ο κόσμος το κάνει!!! :p

Δεν είναι μόνο ότι έχω δουλειά αλλά και ότι θέλω και διακοπές!!! :lol::p :w00t::tease::dash:

 

Eιδέ τονε πως εμφανίστηκε τρεχαπετάμενος μόλις πέσανε τα πρώτα root, Κωστή δες!:lol:

 

Μάκη φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά με το pc σου. Κάποιος driver, ίσως κάτι σου ξεφεύγει. Πάντως είμαι σίγουρος ότι στο τέλος θα root-άρεις κι όταν μας πεις τι λάθος έκανες θα χτυπάμε όλοι μας το κεφάλι μας στον τοίχο!

 

Εκεί καταλήγω κι εγώ φίλε, τώρα την ψάχνω στο pc της δουλειάς με διάφορες ενημερώσεις (των windows XP περισσότερο) αλλά άκρη δεν βλέπω να βγαίνει, ευτυχώς που έχω και το λάπτοπ στο σπίτι με τα 7άρια κι έχω άλλη μια ευκαιρία να το ψάξω κι από εκεί το απόγευμα, λογικά (..Θεού και τύχης θέλοντος) θα συγχαίρω κι εγώ λίαν συντόμως..:p

 

Ευχαριστώ όλους για κάθε προσπάθεια που καταβάλατε πάντως, ειδικά ο Κωστής μ'έχει κάνει χαλί..!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!εχω λιωσει ρε παιδες!

 

Τα συγχαρικια θα δωθουν οταν ρουταρει ο Μακης!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μα το Θεό θα τρελαθώ μ'αυτό το πράγμα, μόλις ήρθα στο σπίτι ξεκίνησα τη διαδικασία απ'την αρχή κατεβάζοντας τα προγράμματα και στον δικό μου υπολογιστή (windows 7) και το flashtool κάνει ακριβώς τα ίδια, με την ευκαιρία να σημειώσω ότι στο flashtool μπήκε νέα version 0.9.0.0.

 

Να αναφέρω επίσης (ίσως βοηθήσει) ότι εγκαθιστώντας τους drivers μέσα απ'το flashtool (τους έχω τικάρει όλους), κατά την εγκατάστασή τους μου πετάει ένα γρήγορο πινακάκι που λέει για ένα αρχείο που δεν εγκαταστάθηκε επειδή λείπει το κατάλληλο πρόγραμμα (επικοινωνήστε με microsoft κλπ κλπ) αλλά σβήνει γρήγορα και δεν προλαβαίνω λεπτομέρειες.. τους υπόλοιπους drivers τους περνάει κανονικά πάντως. Το περίεργο είναι ότι αυτό το είδα και στη δουλειά με τα windows XP γι'αυτό και ψαχνόμουν με τις ενημερώσεις νωρίτερα..;)

 

Μια ερώτηση ακόμα μήπως κάνω εκεί το λάθος, κατά τη σύνδεση του κινητού στον υπολογιστή με το volume down πατημένο, πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για ν'αφήσω το πλήκτρο;:wacko:

 

 

Edit: Τους drivers τους πέρασε όλους κανονικά, το flash όμως δεν γίνεται με τίποτα..

ΥΓ: Βρε; Μήπως θέλει και κανένας bootloader ξεκλείδωμα και δεν μου πέρασε απ'το μυαλό;;:confused:

 

ρε παιδια παρολο που εγκαθιστω τους drivers μου λεει οτι δεν ειναι εγκατεστημενοι!!

 

εντιτ. αλλαξα πισι και περασαν οι drivers.ΟΜΩΣ!κολλαει εδω

 

18/046/2012 21:46:31 - INFO - Device connected in flash mode

18/046/2012 21:46:31 - INFO - Opening device for R/W

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Reading device information

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Phone ready for flashmode operations.

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Start Flashing

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Flashing loader

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Loader : S1_Loader_Root_773f - Version : R4A066 / Bootloader status : ROOTABLE

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Disabling final data verification check

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Flashing kernel.sin

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Ending flash session

 

Και μόλις έφτασε μέχρι εδώ για πρώτη φορά και άρχισε πάλι τα κόκκινα Error.. λείπουν όμως τα παρακάτω..:

 

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Flashing finished.

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Please wait. Phone will reboot

18/046/2012 21:46:36 - INFO - For flashtool, Unknown Sources and Debugging must be checked in phone settings

18/046/2012 21:46:37 - INFO - Device connected in flash mode

 

Ενώ στο δικό μου μετά τα Error αρχίζει πάλι τα disconnected device και πάει λέγοντας.. λέτε να πέρασε τον kernel ή μπα;:wacko:

 

 

Edit: Πάρτε και μια φωτό μήπως βοηθήσει..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Η μπαρα του κερνελ φορτωσε;;

 

Eννοείς την γκρι κάτω μπάρα που δείχνει την κατάσταση του flashing; Kι όμως, και εδώ σταματάει στο 15% τη στιγμή που βλέπεις το κόκκινο Error στην τελευταία φωτό.. και αρχίζει πάλι τα σπαστικά. Κάτι το φρενάρει και δεν μπορώ να καταλάβω τι, στο σπίτι έβαλα τελευταίο flashtool, εγκατέστησα όλους τους drivers του, έκανε κάμποσα πράγματα παραπάνω απ'ότι στο pc της δουλειάς με τα XP κι όμως, και πάλι σταματάει στο 15% και με αφήνει σύξυλο..!

 

Έχω τρελαθεί Κωστή, χωρίς πλάκα δεν φαντάζεσαι το φλερτ που παίζει στο σπίτι μεταξύ xperia mini και μιας τσιμεντογωνίας στο σαλόνι, τ'αδύνατα δυνατά κάνω για να μην έρθουν σ'επαφή δύο τόσο αταίριαστα μεταξύ τους αντικείμενα..!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα τώρα πως τρελαίνεται ο άνθρωπος..:lol:

 

Λοιπόν είπα να δοκιμάσω τον kernel του Ray και τον πέρασε κανονικά, με την πρώτη προσπάθεια και σε κλάσματα του δευτερολέπτου!

Πάμε στα επόμενα βήματα τώρα.. κοίτα να μην το σκεφτώ νωρίτερα...:cry:

 

 

Edit: Ακούστε τώρα τι γίνεται. Με τους kernel του "δ" και του Arc S (μιας και προτείνεται στο "δ") το xperia mini βγάζει τα σφάλματα στο flashing και η διαδικασία δεν προχωράει μέχρι το τέλος. Πέρασε όμως κανονικότατα τον kernel του Ray αλλά..! Δεν μπορώ ν'ανοίξω τη συσκευή. Μαύρη οθόνη αλλά.. παρόλα αυτά θα το παλέψω κι άλλο έτσι να δω αν καταφέρω να του κάνω το restart για να rootάρω στην 4.0.3. Δοκίμασα και του πέρασα και τον kernel του mini (τώρα που τό'μαθα θα το σκίσω στα flash :lol: ) για να μου φύγει το άγχος ότι δεν θα μπορέσω να το ξανανοίξω ποτέ:lol: και τον πέρασε αλλά και άνοιξε κανονικά η συσκευή. Μόλις ξαναπέρασα τον kernel του Ray, περιμένω να δω πως θα καταφέρω να το κάνω reboot με την οθόνη να μένει κολλημένη στο μαύρο...

 

Edit2: Δεν ανοίγει με τίποτα η συσκευή με τον kernel του Ray παρόλο που τον περνάει μέσα κανονικά, περνάω τον kernel του mini πάλι και εγκαταλείπω κάθε προσπάθεια, ατυχήσαμε..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ανοιξε το κινητο;;

 

Τίποτα Κωστή, τα παράτησα απ'την απογοήτευση αφού απ'τους kernels που έχουν τα βήματα στον οδηγό οι μόνοι που περνούσαν στη συσκευή μου με το flashtool ήταν αυτοί του Ray και του mini (ST15i). Με τον kernel του Ray όμως δεν μπόρεσα καν να ανοίξω τη συσκευή για να προχωρήσω στο root οπότε..

 

Περίεργο πάντως το ότι οι kernels του "δ" και του Arc S έβγαζαν σφάλματα στο flashtool και σταματούσαν τη διαδικασία στο ίδιο σημείο ενώ οι άλλοι δύο ολοκλήρωναν κανονικά το flashάρισμα, και πάλι καλά λέω που κατάφερα να ξανανοίξω το κινητό με τον δικό του kernel γιατί αν δεν κατέβαινε κι αυτός.. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...