Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφορά την 3η ερώτηση.

Ναι αλλά εγώ που την έχω ήδη εγκατεστημένη την 4.0.4 θα μπορώ να την ξαναεγκαταστήσω?Δε θα μου λεει για παράδειγμα οτι δεν χρειαζεται γιατί είμαι στην τελευταία έκδοση λογισμικού?

 

Σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις επισκευή του τηλεφώνου σου, δηλαδή εκ νέου εγκατάσταση όλου του λογισμικού.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κατάφερα το clockworkmod!!!! Σε ευχαριστώ φίλε μου.Αν και είδα εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387832

στο βήμα 3 να μην το κάνουμε αν δεν είμαστε στην Stock 2.3 firmware....

εγώ τώρα παίρνω backup όλου του κινητού.Απο εδώ μπορώ επίσης να εγκαταστήσω και rom, έτσι? Μήπως έχεις κανένα link να βρω την 4.0.4 και την 2.3 του xperia neo v που να έχει και τα ελληνικά?

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

http://talk.sonymobile.com/message/178992#178992 Το link με τα official firmwares και οδηγίες εγκατάστασης!

Εγώ θα εγκαταστούσα rom με το flashtool που ξέρω ότι γίνεται σίγουρα, δεν ξέρω αν μπορείς με το cwm...

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απόφαση: εύκολο root για την έκδοση 4.0.4 δεν υπάρχει. Τί κάνουμε λοιπόν;

Αλχημείες είναι η απάντηση!

Αναφέρω περιγραφικά τη διαδικασία για να έχουμε μια κατευθυντήρια γραμμή και να ξέρουμε τί κάνουμε:

Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root.

 

Αρχικά

1) Προτού κάνουμε οτιδήποτε πηγαίνουμε:

α) Ρυθμίσεις --> Ασφάλεια --> Τικάρουμε τις Άγνωστε πηγές

β) Ρυθμίσεις --> Επιλογές για προγραμματιστές --> Τικάρουμε το Εντοπισμός σφαλμ. USB

γ) Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB --> Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC mode)

 

Φάση προετοιμασίας flashtool

2) Κατεβάστε το Flashtool (καρτέλα Installation) και εγκαταστήστε το (πατάτε Next, next χωρίς να αλλάξετε τίποτα)

 

2α) Αν έχετε παλιότερη έκδοση του Flashtool αναβαθμίστε το κατεβάζοντας το update που δίνεται στη ίδια σελίδα (καρτέλα Installation). Στη συνέχεια ξε-ζιπάρετε το update.zip που κατεβάσατε σε έναν φάκελο ώστε να βρείτε εύκολα τα αρχεία, τα αντιγράφετε και τα κάνετε επικόλληση στο C:\flashtool. Θα σας ρωτήσει αν θέλετε να εγκαταστήσετε τα αρχεία. Απαντάτε ναι!

 

2β) Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση v0.8.6.0 ή νεότερη (πχ 0.8.1.0). Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ! Κλείνουμε το flashtool

 

2γ) Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα. Κλείνουμε το παράθυρο.

 

Φάση κατεβάσματος αρχείων

3) Αναλόγως το κινητό μας επιλέγουμε τον αντίστοιχο kernel:

α) Arc and Arc S - Kernel

β) Ray - Kernel

γ) Neo/Neo V - Kernel

δ) Υπόλοιπα κινητά Xperia - Kernel. Μπορείτε να δοκιμάσετε τον kernel του Arc S ή του Ray

 

Τοποθετήστε το αρχείο που κατεβάσατε στο C:\ --> flashtool --> firmwares

 

4) Τρέχουμε το flashtool.exe και κάνουμε κλικ στο εικονίδιο του flashing.

Επιλέγουμε Flashmode και πατάμε ΟΚ.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FlashTool1.JPG

Θα πρέπει να βλέπετε πλέον κάτι τέτοιο (ανάλογα πάντα με το μοντέλο του κινητού σας):

http://talk.sonymobile.com/servlet/JiveServlet/downloadImage/2-178992-12393/ffc.png

Τσεκάρουμε αυτά που φαίνονται στην εικόνα και πατάμε ΟΚ.

 

Το αφήνουμε να κάνει αυτά που πρέπει και όταν μας το ζητήσει ακολουθούμε τα βήματα προσεκτικά και συνδέουμε το κινητό. Το αφήνουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία του φλασαρίσματος.

Σε περίπτωση που δείτε μηνύματα σφάλματος μην ανησυχήσετε.

 

5) Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. Είναι πιθανό να ανοίξει κανονικά ή να κολλήσει. Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ

 

6) Κατεβάστε τα αρχεία που θα χρειαστούμε για τη συνέχεια.

Arc S - Kernel

Arc - Kernel

Ray - Kernel

Neo - Kernel

Neo V - Kernel

Mini - Kernel

Mini Pro - Kernel

Pro - Kernel

Live Walkman - Kernel

Active - Kernel

 

7) Φλασάρουμε τον kernel που κατεβάσαμε στο βήμα 6 (ανάλογα το κινητό που έχουμε). Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares, σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα, κλείνουμε το παράθυρο και ουσιαστικά ακολουθούμε τις οδηγίες των βημάτων 4 και 5.

 

Αυτό όμως που αλλάζει εδώ είναι οι ρυθμίσεις που θα επιλέξουμε στο παράθυρο του flashtool. Οι σωστές ρυθμίσεις φαίνονται στην παρακάτω εικόνα οπότε προσοχή τι θα επιλέξετε. Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας παρέχει το πρόγραμμα και είστε έτοιμοι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/ffc.jpg

οσο κι αν προσπαθω εδω και ωρες,δυστηχως δεν καταφερα τιποτα.εχει δουλεψει ο τροπος που περιγραφεις σε εσενα? μηπως υπαρχει κατι που παραβλεφθηκε κατα λαθος, γιατι αν οχι ακατορθωτο,τουλαχιστον ειναι πολυ δυσκολο,για μεναπροσωπικα,να κανω root.εχω arc s.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

που κολλας φιλε μου;Σε ποιο βημα;

Γιατι ηδη 4-5 παιδια εδω μεσα εχουν ρουταρει με αυτον τον οδηγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

που κολλας φιλε μου;Σε ποιο βημα;

Γιατι ηδη 4-5 παιδια εδω μεσα εχουν ρουταρει με αυτον τον οδηγο.

οταν φλασαρω τον κερνελ της 4.0.3 τελειωνει και γραφει οτι θα κανει επανεκινηση,αλλα μετα απο 15λεπτα τπτ.παρολα αυτα τρεχω το doomlord...το οποιο γραφει ,δεν βρισκει την διαδρομη δισκου,καμια 50αρια φορες,και στο τελος,all done,.θεορωντας οτι εχω κανει ροοτ περναω τον κερνελ της 4.0.4 αλλα στο τελος δεν εχει αλλαξει τπτ.ακολουθησα ολα τα βηματα

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

οταν φλασαρω τον κερνελ της 4.0.3 τελειωνει και γραφει οτι θα κανει επανεκινηση,αλλα μετα απο 15λεπτα τπτ.παρολα αυτα τρεχω το doomlord...το οποιο γραφει ,δεν βρισκει την διαδρομη δισκου,καμια 50αρια φορες,και στο τελος,all done,.θεορωντας οτι εχω κανει ροοτ περναω τον κερνελ της 4.0.4 αλλα στο τελος δεν εχει αλλαξει τπτ.ακολουθησα ολα τα βηματα

 

Restart δεν κανει.

Οποτε κολλας στο βημα του ρουτ;

Τι εννοεις θεωρωντας;ειδες αν οντως εχεις rootαριστει ή οχι;

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν φλασαρω τον κερνελ της 4.0.3 τελειωνει και γραφει οτι θα κανει επανεκινηση,αλλα μετα απο 15λεπτα τπτ.παρολα αυτα τρεχω το doomlord...το οποιο γραφει ,δεν βρισκει την διαδρομη δισκου,καμια 50αρια φορες,και στο τελος,all done,.θεορωντας οτι εχω κανει ροοτ περναω τον κερνελ της 4.0.4 αλλα στο τελος δεν εχει αλλαξει τπτ.ακολουθησα ολα τα βηματα

Λέει ότι κάνει restart απο μόνο του αλλά στην ουσία δεν κάνει.Πρέπει να το κάνεις μόνος σου επανεκκίνηση.Όταν ανοίξει το κινητό σου τότε κάνεις το doomlord. Αν έγινε root το κινητό σου που πιστεύω ότι έγινε,θα έχεις ένα εικονίδιο στο μενού σου που θα λέει superuser.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το flashtool αλλα ειναι η εκδοση 9

τι κανω? προχωραω με αυτη?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Συγγνωμη που γραφω εδω αλλα ειμαι καινουργιος και δε τα ξερω καλα..θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εχω ενα xperia neo (ΜΤ15i) με 4.0.4 και το εκανα flash στη 2.3.4 αλλα με εκδοση του neo v ...χαζομαρα ξερω, το θεμα ειναι οτι η καμερα μου δε δουλευει..τα δειχνει αναποδα και κοκκινα..τί να κανω; Προσπαθησα μεσω sus να κανω επιδιορθωση επιλεγοντας το MT15i αλλα το μονο που μου λεει ειναι οτ ιεχω την πιο προσφατη εκδοση λογισμικου και δε μου δινει τη δυνατοτητα να κανω επιδιορθωση..προσπαθησα και απο pc companion αλλα τιποτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Συγγνωμη που γραφω εδω αλλα ειμαι καινουργιος και δε τα ξερω καλα..θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εχω ενα xperia neo (ΜΤ15i) με 4.0.4 και το εκανα flash στη 2.3.4 αλλα με εκδοση του neo v ...χαζομαρα ξερω, το θεμα ειναι οτι η καμερα μου δε δουλευει..τα δειχνει αναποδα και κοκκινα..τί να κανω; Προσπαθησα μεσω sus να κανω επιδιορθωση επιλεγοντας το MT15i αλλα το μονο που μου λεει ειναι οτ ιεχω την πιο προσφατη εκδοση λογισμικου και δε μου δινει τη δυνατοτητα να κανω επιδιορθωση..προσπαθησα και απο pc companion αλλα τιποτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Χαζομάρα...μήπως μέσω του flashtool μπορείς να επαναφέρεις την κανονική rom για το neo.

Για τσέκαρε αυτό το λινκ

http://talk.sonymobile.com/message/178992#178992

και να διαλέξεις του neo την rom και όχι του neo v.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έφυγα απ'το σπίτι χτες αμέσως μετά το root στο mini μου να ενημερώσω ότι όλα δουλεύουν τέλεια μετά το καθάρισμα από τα άχρηστα, μπήκε και το Titanium που καθάρισε τα πάντα και μού'κανε κι ένα backupάκι σπέσιαλ, το AdFree που καθάρισε τα "ενοχλητικά" μέσα απ'τις εφαρμογές.. όλα καλά και συνεχίζουμε προς το γέμισμα της μνήμης γιατί αυτά τα 257mb που μένουν ελεύθερα στην εσωτερική είναι πολλά και με βαραίνουν παρ'όλο το ξαλάφρωμα της συσκευής..!:lol:

 

Για την ιστορία, όλα παίζονταν εδώ τελικά:

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Μη νομίζεις όμως, κι εγώ δεν το ανακάληψα μόνος μου. Το βρήκα εδώ: http://talk.sonymobile.com/thread/41119 (βήμα 4).

 

"4) After flashing restart your device, It may work fine or may not start completely, may remain at Sony logo or remain blank/black.

Whatever the status is, just restart your device and proceed with the rooting"

 

Με την ευκαιρία του ποστ να ευχαριστήσω από καρδιάς:

 

-Τον konstantinoslp για ότι έκανε για μένα, μιλάμε ότι ο άνθρωπος έκανε το root του και ασχολήθηκε περισσότερο με το να μου προσφέρει όποια βοήθεια περνούσε από το χέρι του απ'όσο ασχολήθηκε με το να χαρεί την φρεσκοrootαρισμένη συσκευή του, το ξαναλέω, χαλί μ'έκανες Κωστή.:)

-Τον zxr για τον οδηγό κι ελπίζω μέσα απ'τα ψιλοβασανάκια που τραβήξαμε μερικοί να βοηθήσαμε ώστε να γίνει τέλειος για όσους το επιχειρούν από τώρα και στο εξής..!:)

-Τον damin26 που βρήκε ακριβώς αυτό που έψαχνα για 2-3 μέρες μέχρι να δω το εικονίδιο του Superuser στο μενού του κινητού μου.:)

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα να rootάρετε κι εσείς τώρα..!:ninja: :D

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

είμαι root σε GB .42

αν κάνω αναβάθμιση στο ICS και το κάνω root θα χάσω ότι έχω στο κινητό?

θα πρέπει να το ξανα-στήσω όσο αναφορά προγράμματα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

είμαι root σε GB .42

αν κάνω αναβάθμιση στο ICS και το κάνω root θα χάσω ότι έχω στο κινητό?

θα πρέπει να το ξανα-στήσω όσο αναφορά προγράμματα κλπ?

 

Αν κανεις clean install την ics μεσω companion θα τα χασεις ολα απο προγραμματα.(οχι ο,τι εχεις στην sd)

Απο κει και περα αν ακολουθησεις αυτον τον οδηγο για ρουτ στην 4.0.4 δεν χανεις κατι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε εγώ τα κατάφερα. Έχω Sony Ericsson Xperia Neo V. Δοκίμασα αρκετούς τρόπους και αυτόν και άλλους 2-3 που βρήκα στο xda forum αλλά τίποτα...

 

Έχω να αναφέρω ότι:

1. το έκανα με την έκδοση Flashtool v0.9.0.0 η οποία είναι και η πιο πρόσφατη μέχρι σήμερα και επίσης εγκατέστησα το Flashtool-drivers από την αρχή.

2. Στο βήμα 4 που κάνω flashmode με το MT11i_4.1.A.0.562_Kernel.ftf την πρώτη φορά που το κάνω μου βγάζει ένα error το οποίο δεν θυμάμαι να αναφέρω τώρα, από την δεύτερη προσπάθεια και έπειτα τσουλάει κανονικά απλά όταν τελειώνει την διαδικασία παραμένει σβηστό και δεν κάνει restart. Επίσης όσο το έχω συνδεμένο το καλώδιο δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε χειροκίνητα. Βγάζω λοιπόν το καλώδιο και το ανοίγω. http://prntscr.com/clex5 Στο κινητό εξακολουθεί να λέει ότι είναι στην έκδοση 4.1.Β.0.431.

3. Στο βήμα 5 τσουλάει ολόκληρο αλλά στο Flashtool μου βγάζει ένα παραθυράκι για να διαλέξω χειροκίνητα το μοντέλο της συσκευής μου διότι λέει δεν το αναγνωρίζει. παραθέτω και το log του όμως για να τσεκάρετε κι εσείς http://i.imgur.com/CPICN.png http://i.imgur.com/e4VFy.png

4. Στο Flashtool πλέον η κατάσταση είναι ως εξής http://i.imgur.com/f36XL.png . Να διευκρινίσω ότι πλέον έχει ξεκλείδωτο το λουκετάκι πάνω αλλά δεν το πατάω, σωστά;

5. Στο βήμα μετά το 7 λέτε ότι τώρα που θα βάλουμε το δεύτερο ftf αρχείο πρέπει να διαλέξουμε άλλες ρυθμίσεις και παραθέτεται από κάτω μια εικόνα. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από τις ρυθμίσεις του πρώτου ftf αρχείου. Τι φάση; Εμένα δίχνει έτσι πάντως στο παραθυράκι του http://i.imgur.com/pODIe.png.

 

Στο τέλος γίνονται όλα σωστά μόνο που πάλι το κινητό μου μένει σβηστό http://i.imgur.com/NCZkY.png

 

Τέλος γίνετε κάποια μόντα στο κινητό μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει. Σχεδόν μια μέρα μετά από την στιγμή που το έκανα μου έβγαλε ένα παραθυράκι στο κινητό που έλεγε ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό μου και να την κάνω... Τι φάση;

 

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο λεπτομερειακός γίνετε και επίσης δοκίμασα διάφορους τρόπους χωρίς αποτέλεσμα απλά εδώ αναφέρομαι καθαρά στον τρόπο που προτείνετε εσείς για να μην μπερδευτούμε περισσότερο... Ευχαριστώ που τα διαβάσατε όλα αυτά και επίσης αν μπορέσετε να βοηθήσετε θα το εκτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ούτε εγώ τα κατάφερα. Έχω Sony Ericsson Xperia Neo V. Δοκίμασα αρκετούς τρόπους και αυτόν και άλλους 2-3 που βρήκα στο xda forum αλλά τίποτα...

Έχω να αναφέρω ότι:

1. το έκανα με την έκδοση Flashtool v0.9.0.0 η οποία είναι και η πιο πρόσφατη μέχρι σήμερα και επίσης εγκατέστησα το Flashtool-drivers από την αρχή.

2. Στο βήμα 4 που κάνω flashmode με το MT11i_4.1.A.0.562_Kernel.ftf την πρώτη φορά που το κάνω μου βγάζει ένα error το οποίο δεν θυμάμαι να αναφέρω τώρα, από την δεύτερη προσπάθεια και έπειτα τσουλάει κανονικά απλά όταν τελειώνει την διαδικασία παραμένει σβηστό και δεν κάνει restart. Επίσης όσο το έχω συνδεμένο το καλώδιο δεν μπορώ να το ανοίξω ούτε χειροκίνητα. Βγάζω λοιπόν το καλώδιο και το ανοίγω. http://prntscr.com/clex5 Στο κινητό εξακολουθεί να λέει ότι είναι στην έκδοση 4.1.Β.0.431.

 

1. Όλα καλά έως εδώ, μια χαρά με το flashtool (κι εγώ με την ίδια έκδοση το έκανα στο mini), όμορφα και με τους drivers.(τους επέλεξες όλους για εγκατάσταση; )

2. Έτσι και στο δικό μου, πέρασα τον kernel που έπρεπε (του Ray δέχονταν το δικό μου) αλλά μετά στο reboot που έπρεπε να κάνω χειροκίνητα (αναφέρεται αρκετές φορές στο νήμα ότι δεν κάνει αυτόματο reboot μετά το φλασάρισμα) άναβε η οθόνη αλλά δεν έμπαινε καν στο λειτουργικό, φαντάσου ότι δεν έγραψε ούτε το "Sony", μαύρη οθόνη απλά με φωτισμό! Κι εκεί έκανα το βήμα 5, τη διαδικασία για το root δηλαδή η οποία -ναι! με μαύρη οθόνη!- έγινε κανονικά συνδέοντας το τηλέφωνο και πατώντας στο αρχείο runme.bat.

Για την έκδοση μη σε ανησυχεί, σε όλους μας παρέμεινε η ίδια.;)

 

3. Στο βήμα 5 τσουλάει ολόκληρο αλλά στο Flashtool μου βγάζει ένα παραθυράκι για να διαλέξω χειροκίνητα το μοντέλο της συσκευής μου διότι λέει δεν το αναγνωρίζει. παραθέτω και το log του όμως για να τσεκάρετε κι εσείς

4. Στο Flashtool πλέον η κατάσταση είναι ως εξής. Να διευκρινίσω ότι πλέον έχει ξεκλείδωτο το λουκετάκι πάνω αλλά δεν το πατάω, σωστά;

 

Και ως εδώ όλα καλά μου φαίνονται.. δεν θυμάμαι τι έγραφε και το δικό μου βέβαια (είχα πελαγώσει με τα διαδικαστικά). Παρεπιπτόντως, μετά την διαδικασία με το runme.bat. άνοιξες τη συσκευή να δεις μήπως σου πέρασε το Superuser;

Μου κάνει λίγο εντύπωση αυτό που λες σχετικά με την αναγνώριση της συσκευής σου, δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο στο mini εμένα..

Λουκετάκι δεν πάτησα ποτέ και πουθενά.

 

 

5. Στο βήμα μετά το 7 λέτε ότι τώρα που θα βάλουμε το δεύτερο ftf αρχείο πρέπει να διαλέξουμε άλλες ρυθμίσεις και παραθέτεται από κάτω μια εικόνα. Δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από τις ρυθμίσεις του πρώτου ftf αρχείου. Τι φάση; Εμένα δίχνει έτσι πάντως στο παραθυράκι του.

 

Ακριβώς την ίδια εικόνα πρέπει να σου βγάζει απλά το κείμενο παρέμεινε από πριν το edit του zxr, όταν πρωτομπήκε ο οδηγός υπήρχε διαφορετική εικόνα αντί αυτής που βλέπεις σήμερα - που είναι η ίδια με την πρώτη.. (αχ βρε zxr :lol: )

 

Στο τέλος γίνονται όλα σωστά μόνο που πάλι το κινητό μου μένει σβηστό

 

Δηλαδή για να καταλάβω, τον kernel του Neo V που κατέβασες απ'το βήμα 6 τον φλάσαρες κανονικά και δεν σου ανάβει η συσκευή μετά που την αποσύνδεσες απ'τον υπολογιστή; Γιατί ξαναλέω, rebοot μόνο του δεν κάνει μετά το φλασάρισμα. Για να βλέπω τα παρακάτω, μάλλον πως το άνοιξες κανονικά λοιπόν..:p

 

Τέλος γίνετε κάποια μόντα στο κινητό μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι παίζει. Σχεδόν μια μέρα μετά από την στιγμή που το έκανα μου έβγαλε ένα παραθυράκι στο κινητό που έλεγε ότι υπάρχει αναβάθμιση για το κινητό μου και να την κάνω... Τι φάση;

 

Εδώ μπερδεύομαι, τι είδους αναβάθμιση σου βγάζει; Σίγουρα ο δεύτερος kernel που φλάσαρες ήταν το αρχείο απ'το βήμα 6 για το Neo V, σωστά; Η τελευταία εικόνα που επισύναψες δείχνει ότι φλασαρίστηκε κανονικά πάντως..:blink:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βγαζει αναβαθμιση εγινε και σε γνωστο μου.Αγνοησε το.Και οταν με το καλο ρουταρεις, κανεις ενα freeze την εφαρμογη update και φευγει η ειδοποιηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Όλα καλά έως εδώ, μια χαρά με το flashtool (κι εγώ με την ίδια έκδοση το έκανα στο mini), όμορφα και με τους drivers.(τους επέλεξες όλους για εγκατάσταση; )

 

Ναι, όλους για να είμαι σίγουρος...

 

2. Έτσι και στο δικό μου, πέρασα τον kernel που έπρεπε (του Ray δέχονταν το δικό μου) αλλά μετά στο reboot που έπρεπε να κάνω χειροκίνητα (αναφέρεται αρκετές φορές στο νήμα ότι δεν κάνει αυτόματο reboot μετά το φλασάρισμα) άναβε η οθόνη αλλά δεν έμπαινε καν στο λειτουργικό, φαντάσου ότι δεν έγραψε ούτε το "Sony", μαύρη οθόνη απλά με φωτισμό! Κι εκεί έκανα το βήμα 5, τη διαδικασία για το root δηλαδή η οποία -ναι! με μαύρη οθόνη!- έγινε κανονικά συνδέοντας το τηλέφωνο και πατώντας στο αρχείο runme.bat.

Για την έκδοση μη σε ανησυχεί, σε όλους μας παρέμεινε η ίδια.;)

 

 

 

Και ως εδώ όλα καλά μου φαίνονται.. δεν θυμάμαι τι έγραφε και το δικό μου βέβαια (είχα πελαγώσει με τα διαδικαστικά). Παρεπιπτόντως, μετά την διαδικασία με το runme.bat. άνοιξες τη συσκευή να δεις μήπως σου πέρασε το Superuser;

Μου κάνει λίγο εντύπωση αυτό που λες σχετικά με την αναγνώριση της συσκευής σου, δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο στο mini εμένα..

Λουκετάκι δεν πάτησα ποτέ και πουθενά.

 

Το Superuser θα το αποθηκεύσει ως πρόγραμμα στο menu έτσι; Είναι πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου Android. Αν ναι τότε όχι δεν μου έβγαλε Superuser, κοίταξα.

 

Ακριβώς την ίδια εικόνα πρέπει να σου βγάζει απλά το κείμενο παρέμεινε από πριν το edit του zxr, όταν πρωτομπήκε ο οδηγός υπήρχε διαφορετική εικόνα αντί αυτής που βλέπεις σήμερα - που είναι η ίδια με την πρώτη.. (αχ βρε zxr :lol: )

 

 

 

Δηλαδή για να καταλάβω, τον kernel του Neo V που κατέβασες απ'το βήμα 6 τον φλάσαρες κανονικά και δεν σου ανάβει η συσκευή μετά που την αποσύνδεσες απ'τον υπολογιστή; Γιατί ξαναλέω, rebοot μόνο του δεν κάνει μετά το φλασάρισμα. Για να βλέπω τα παρακάτω, μάλλον πως το άνοιξες κανονικά λοιπόν..:p

 

Ναι ναι. Τα αρχεία είναι όλα κατεβασμένα από εδώ και με την σειρά που λέει περασμένα.

 

Αυτο που βγαζει αναβαθμιση εγινε και σε γνωστο μου.Αγνοησε το.Και οταν με το καλο ρουταρεις, κανεις ενα freeze την εφαρμογη update και φευγει η ειδοποιηση.

Εδώ μπερδεύομαι, τι είδους αναβάθμιση σου βγάζει; Σίγουρα ο δεύτερος kernel που φλάσαρες ήταν το αρχείο απ'το βήμα 6 για το Neo V, σωστά; Η τελευταία εικόνα που επισύναψες δείχνει ότι φλασαρίστηκε κανονικά πάντως..:blink:

 

Η αναβάθμιση όπως λέει και ο φίλος konstantinoslp είναι ασήμαντη απλά το λέω γιατί αυτό αποδεικνύει ότι γίνετε η μόντα μέχρι ένα μέρος της αλλά δεν ολοκληρώνετε... Ναι Τα αρχεία είναι όλα κατεβασμένα από εδώ και με την σειρά που λέει περασμένα. Η εικόνα δείχνει ότι φλασαρίστηκε αλλά αν δεις στις εντολές που στέλνει ο commander από το σημείο που περνάει αρχεία στο system δεν μου δίνει προσβλητικότητα... Λέει "Read Only" "Failed to copy Superuser.apk" και τέτοια. Το All Done είναι λογικό να το πει στο τέλος καθώς πρόκειται για cmd αρχείο που ακολουθεί μια σειρά εντολών και έχει σαν εντολή να πει All Done είτε γίνει σωστά η διαδικασία είτε αποτύχει σε κάποια σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλους για να είμαι σίγουρος...

 

Kαι πολύ καλά έκανες :)

 

Το Superuser θα το αποθηκεύσει ως πρόγραμμα στο menu έτσι; Είναι πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου Android. Αν ναι τότε όχι δεν μου έβγαλε Superuser, κοίταξα.

 

Έτσι όπως τό'πες, κανονικό πρόγραμμα με εικονίδιο τη γνωστή νεκροκεφαλή (μη φοβηθείς, γλυκύτατη είναι :lol: ) που λογικά θα έπρεπε να εγκατασταθεί απ'τη στιγμή που μπήκες στο runme.bat (βήμα 5). Ξανακοιτώντας τις εικόνες από το Easy rooting toolkit όμως κάτι μου φαίνεται πως δεν πήγε καλά με το rootάρισμα και ίσως εκεί θα πρέπει να εστιάσουμε. Για να πει και κάποιος γνώστης..; Aυτό το "killing" δεν το θυμάμαι στα δικά μου κατεβατά..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι μετα απο αλλη μια αποτυχημενη προσπαθεια,απλως για να αναφερω οτι αντιμετωπιζω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα με τον bigot ,που το παρουσιασε με screenshot πολυ ωραια.αν ειναι ευκολο ο φιλος που εκανε με κοπο πιστευω τον οδηγο,ας κανει ενα ελενχο μηπως παρελειψε κατι.ευχαριστω.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για να rootάρεις το mini σου θα χρειαστεί να περάσεις τον kernel του Ray (έτσι κι αλλιώς μόνο αυτός δουλεύει και σε μένα με το live with walkman). ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΟΤΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ!!!!!! Οποιαδήποτε κατάστηση κι αν επικρατεί στο κινητό σου με την αλλαγή του kernel, συνεχίζεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ με τα βήματα του root. Μόλις κάνεις το root, τότε επαναφέρεις τον original kernel και εισαι κομπλέ!!!!!! ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΣΕ LIVE WITH WALKMAN

 

Απλώς χρειάζεται λίγη φαντασία για να δοκιμάσεις να rootάρεις ένα μισοπεθαμένο smartphone... :lol:

 

Αυτο το ενδεχομενο δεν το χαμε σκεφτει!Φιλε Μακη, για δοκιμασε!

 

Ε παιδιά εντάξει τώρα, αν παίζει τέτοιο πράγμα εννοείται ότι αν το δω root με αυτόν τον τρόπο θα πεθάνω...!:shock:

 

Εdit: ΠΕΘΑΙΝΩ ΑΝΕΤΑ ΤΩΡΑ! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:dance::lol:

Koίτα πόσο εύκολο ήταν και δεν θα το σκεφτόμουν 1000 χρόνια να περνούσαν! Root με μαύρη οθόνη, ποιος να το φανταζόταν..!:lol:

Υπέρ-ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια, φίλε damin26 τι να πω, με τρέλανες τελείως!

Ζxr κάνε αν θες ένα edit στον οδηγό μπας γλυτώσετε κι από άλλους τα χιλιάδες ποστς όπως τα δικά μου.. όπως τό'πες όμως, όταν βρούμε τη λύση θα χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο..!:lol:

Κωνσταντίνε..! ΕΙΜΑΙ ROOT!!!:yahoo:

 

Βρε σεις, να με πεθάνετε θέλετε; Στον οδηγό το γράφω καθαρά: "Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ"

 

Γιατί έχετε κολλήσει τόσο;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλιστα παιζει να σου εστειλα και pm για το συγκεκριμενο σημειο του οδηγου! :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις παω να κανω το βημα που αποσυμπιεζεις το αρχειο του

doomlord μου βγαζει αυτο το σφαλμα και μεσα στο φακελο files

δεν υπαρχει το runbat

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=26159&stc=1&d=1343232418

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...