Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια παρολο που εγκαθιστω τους drivers μου λεει οτι δεν ειναι εγκατεστημενοι!!

 

εντιτ. αλλαξα πισι και περασαν οι drivers.ΟΜΩΣ!κολλαει εδω

 

18/046/2012 21:46:31 - INFO - Device connected in flash mode

18/046/2012 21:46:31 - INFO - Opening device for R/W

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Reading device information

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Phone ready for flashmode operations.

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Start Flashing

18/046/2012 21:46:32 - INFO - Flashing loader

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Loader : S1_Loader_Root_773f - Version : R4A066 / Bootloader status : ROOTABLE

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Disabling final data verification check

18/046/2012 21:46:35 - INFO - Flashing kernel.sin

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Ending flash session

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Flashing finished.

18/046/2012 21:46:36 - INFO - Please wait. Phone will reboot

18/046/2012 21:46:36 - INFO - For flashtool, Unknown Sources and Debugging must be checked in phone settings

18/046/2012 21:46:37 - INFO - Device connected in flash mode

 

υποτειθεται οτι το κινητο επρεπε να κανει reboot.δεν κανει ομως!!

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αρχιζω την διαδηκασια κ αφου εχω κλεισει την συσκευη οπως λεει κ παταω το κουπι "πισω" κ συνδεω το κινητο μου βγαζει το εξεις μηνυμα %25CE%25A7%25CF%2589%25CF%2581%25CE%25AF%25CF%2582%2520%25CF%2584%25CE%25AF%25CF%2584%25CE%25BB%25CE%25BF.png

τι μπορω να κανω; βοηθηστε σας παρακαλω, εχω κανει ολα τα αλλα που λεει παραπανω η διαδικασια.

βοηθηστε παρακαλω!

 

Υ.Γ. φυσικα με το να πατας το πληκτρο πισω κ δεν ανηγει το κινητο ουτε για φορτησει, μου βγαζει αποτυχια εγκατασταση συσκευης και στην "διαχειριση συσκευων" μου εχει με θαυμαστικο ενα αρχειο με το ονομα "S1 Βοοt download".

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρολο που εγκαθιστω τους drivers μου λεει οτι δεν ειναι εγκατεστημενοι!!

εντιτ. αλλαξα πισι και περασαν οι drivers.ΟΜΩΣ!κολλαει εδω

...........................

υποτειθεται οτι το κινητο επρεπε να κανει reboot.δεν κανει ομως!!

 

Καλά, σου κάνει όλη τη διαδικασία -σωστά όπως φαίνεται- και στο τέλος δεν κάνει το reboot..; Απ'ότι λέει πάντως τον kernel τον φλάσαρε κανονικά, τσέκαρες στις ρυθμίσεις να δεις μήπως τον πέρασε κιόλας; (σε τι ουτοπία ζω..;:lol: )

 

Για να δούμε αν το καταφέρουμε σήμερα, προς το παρόν εγκατέστησα όλους τους drivers όπως είπε κι ο zxr, μένει να βρω λίγο χρόνο για να ξεκινήσω πάλι τα διαδικαστικά..:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σου κάνει όλη τη διαδικασία -σωστά όπως φαίνεται- και στο τέλος δεν κάνει το reboot..; Απ'ότι λέει πάντως τον kernel τον φλάσαρε κανονικά, τσέκαρες στις ρυθμίσεις να δεις μήπως τον πέρασε κιόλας; (σε τι ουτοπία ζω..;:lol: )

 

Για να δούμε αν το καταφέρουμε σήμερα, προς το παρόν εγκατέστησα όλους τους drivers όπως είπε κι ο zxr, μένει να βρω λίγο χρόνο για να ξεκινήσω πάλι τα διαδικαστικά..:)

 

Ποσο ακυρο ειναι αυτο που συμβαινει;;

Ναι,φλασαρει κανονικα τον κερνελ (γεμιζει και η μπαρα) αλλα δεν κανει restart!!

Οταν το ανοιξω εγω η μονη διαφορα ειναι οτι μου βαζει τα uefa,antivirus και λοιπα.καποιος θα ελεγε οτι περαστηκε ο κερνελ.ομως πηγαινοντας στις ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο μου δειχνει τον κερνελ της 4.0.4!

 

Που σαι βρε zxr??!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και για εμάς που έχουμε την Nordic tweakαρισμένη και μας βγάζει σφάλμα κατά την ΟΤΑ εγκατάσταση της 4.0.4;

Χρησιμοποίησε καλώδιο, όχι ΟΤΑ.

αρχιζω την διαδηκασια κ αφου εχω κλεισει την συσκευη οπως λεει κ παταω το κουπι "πισω" κ συνδεω το κινητο μου βγαζει το εξεις μηνυμα

τι μπορω να κανω; βοηθηστε σας παρακαλω, εχω κανει ολα τα αλλα που λεει παραπανω η διαδικασια.

βοηθηστε παρακαλω!

 

Υ.Γ. φυσικα με το να πατας το πληκτρο πισω κ δεν ανηγει το κινητο ουτε για φορτησει, μου βγαζει αποτυχια εγκατασταση συσκευης και στην "διαχειριση συσκευων" μου εχει με θαυμαστικο ενα αρχειο με το ονομα "S1 Βοοt download".

Τους drivers του flash tool τους έχεις περάσει;

https://dl.dropbox.com/u/17902502/Flashtool-drivers.exe

Ποσο ακυρο ειναι αυτο που συμβαινει;;

Ναι,φλασαρει κανονικα τον κερνελ (γεμιζει και η μπαρα) αλλα δεν κανει restart!!

Οταν το ανοιξω εγω η μονη διαφορα ειναι οτι μου βαζει τα uefa,antivirus και λοιπα.καποιος θα ελεγε οτι περαστηκε ο κερνελ.ομως πηγαινοντας στις ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο μου δειχνει τον κερνελ της 4.0.4!

 

Που σαι βρε zxr??!

Root να υποθέσω ότι δεν έχεις γίνει δηλαδή; Δεν υπάρχει super user;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Root να υποθέσω ότι δεν έχεις γίνει δηλαδή; Δεν υπάρχει super user;

 

αυτη η διαδικασια ειναι οταν φλασαρω τον κερνελ της 4.0.3!

φορτωνει και μπλα μπλα αλλα δεν κανει ρισταρτ.Εμφανιζονται νεες εφαρμογες,οπως ειπα (ουεφα,μακαφι) αλλα στις ρυθμισεις τηλεφωνου δειχνει οτι εχω την 4.0.4.:(

ακομα,επιχειρησα να κανω ρουτ μπας και δειχνει αρλουμπες στις πληροφοριες τηλεφωνου και οταν τρεχω το runme για το root λεει οτι εχω παλιους adb drivers.

Απο,τι καταλαβες εχω 117 διαφορετικα προβληματα...:worry:

 

p.s.Ελπιζω σημερα να μην εχεις πολυ δουλεια!! χαχα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

p.s.Ελπιζω σημερα να μην εχεις πολυ δουλεια!! χαχα

:lol:

 

Παιδιά προ ολίγου έκανα ξανά την προσπάθεια και μου βγάζει και πάλι τα ίδια, θυμίζω ότι εγκατέστησα και όλους τους drivers εκτός του Χ10 όπως είπα και νωρίτερα. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ίσως να ευθύνονται και τα windows ΧΡ που έχω στη δουλειά, δεν βρήκα όμως την ευκαιρία να δοκιμάσω και με τα windows 7 που έχω στο σπίτι χτες το απόγευμα.. να σημειώσω επίσης ότι στη συσκευή μου δεν έχει αλλάξει το παραμικρό.

 

Μήπως παίζει κάτι με τον οδηγό; Δεν είναι λίγο περίεργο που δεν κατάφερε ακόμα να rootάρει κάποιος την 4.0.4; Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα είχαμε τώρα ένα νήμα με 10 σελίδες συγχαρήκια για τον οδηγό και άλλες τόσες με πανηγύρια για το rootάρισμα των συσκευών μας..;:p

 

 

ΥΓ: Μπας περιμένετε όλοι εμένα με τον Κωστή βρε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Παιδιά προ ολίγου έκανα ξανά την προσπάθεια και μου βγάζει και πάλι τα ίδια, θυμίζω ότι εγκατέστησα και όλους τους drivers εκτός του Χ10 όπως είπα και νωρίτερα. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ίσως να ευθύνονται και τα windows ΧΡ που έχω στη δουλειά, δεν βρήκα όμως την ευκαιρία να δοκιμάσω και με τα windows 7 που έχω στο σπίτι χτες το απόγευμα..

 

Μήπως παίζει κάτι με τον οδηγό; Δεν είναι λίγο περίεργο που δεν κατάφερε ακόμα να rootάρει κάποιος την 4.0.4; Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν θα είχαμε τώρα ένα νήμα με 10 σελίδες συγχαρήκια για τον οδηγό και άλλες τόσες με πανηγύρια για το rootάρισμα των συσκευών μας..;:p

 

 

ΥΓ: Μπας περιμένετε όλοι εμένα με τον Κωστή βρε;:lol:

 

 

:lol::lol::lol: ελιωσα!

 

φιλε μου δεν νομιζω να φταινε τα xp εκτος και αν σου λειπουν τιποτα σημαντικα αρχεια.Στο λεω γιατι εγω δεν μπορουσα να κανω την διαδικασια σε windows 7 και την εκανα (εστω και λειψη) σε xp!τουλαχιστον μου αναγνωρισε τους drivers που στα 7 δεν τους βλεπε με τιποτα.

 

αλλα οντως περιεργο που επιχειρουμε μονο εμεις οι 2 απο τη στιγμη που ολες οι συσκευες xperia βρισκονται πλεον στην 4.0.4!

Δεν επιασε μαλλον το "βγηκε νεα ευκολη μεδοθος για ρουτ στην 4.0.4" που εγραψα χθες! :p :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιασε μαλλον το "βγηκε νεα ευκολη μεδοθος για ρουτ στην 4.0.4" που εγραψα χθες! :p :rolleyes:

 

Όχι η μέθοδος είναι όντως πανεύκολη, απλώς δεν φέρνει αποτέλεσμα μέχρι στιγμής..!:lol:

 

Πέρα απ'την πλάκα το μόνο που μου/μας μένει είναι να κάνουμε λίγη υπομονή υποθέτω, θεωρώ ότι έγινε ένα σημαντικό βήμα απλά κάπου ψιλοσκαλώνει το πράγμα.. υπομονή..!:)

Link to comment
Share on other sites

μα το πιο περιεργο απολα ειναι οτι διαβαζω και τους ξενους οδηγους και ειναι αυτα τα βηματα.:/

το θεμα ειναι οτι μπορει να φταινε τα παντα.απο παλιους drivers μεχρι τα service packs των windows! :p

 

Οχι νταξει δεν εχω ιδεα τι μπορει να φταιει και δυστυχως δεν υπαρχουν αλλα παιδια να δουμε αν αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα ή αν κολλανε και αυτοι καπου ωστε να δουμε αν οντως φταινε τα βηματα ή τα κινητα μας ή τα πισι μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτη η διαδικασια ειναι οταν φλασαρω τον κερνελ της 4.0.3!

 

Κωνσταντίνε για να καταλάβω, το πρόβλημά σου είναι στο βήμα 4 δηλαδή;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε για να καταλάβω, το πρόβλημά σου είναι στο βήμα 4 δηλαδή;

 

Ακριβως.ολα καλα με τους drivers του flashtool.Εχω και την τελευταια εκδοση του.

και μου βγαζει αυτο

 

το κινητο δεν κανει ποτε reboot.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε για να καταλάβω, το πρόβλημά σου είναι στο βήμα 4 δηλαδή;

 

Ακριβώς εκεί εντοπίζεται σε όλους μας μέχρι στιγμής, ελπίζω να μην το περάσουμε και να κολλήσουμε στο επόμενο μετά..!:X :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως.ολα καλα με τους drivers του flashtool.Εχω και την τελευταια εκδοση του.

και μου βγαζει αυτο

 

το κινητο δεν κανει ποτε reboot.

Κάτσε βρε Κωνσταντίνε γιατί θα με τρελάνεις εσύ! Υποτίθεται, γράφεις, ότι θα έπρεπε να κάνει restart το κινητό. Το υποτίθεται προκύπτει από το ότι γράφει: "18/046/2012 21:46:36 - INFO - Please wait. Phone will reboot"

 

Ο ποιητής όμως το λεει καθαρά: "Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. "

Γράφεις επίσης ότι σου δείχνει τον kernel της 4.0.4. Πώς το έβγαλες το συμπεράσμα; Στις πληροφορίες, στο πεδίο "Έκδοση Kernel" τι σου γράφει;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε Κωνσταντίνε γιατί θα με τρελάνεις εσύ! Υποτίθεται, γράφεις, ότι θα έπρεπε να κάνει restart το κινητό. Το υποτίθεται προκύπτει από το ότι γράφει: "18/046/2012 21:46:36 - INFO - Please wait. Phone will reboot"

 

Ο ποιητής όμως το λεει καθαρά: "Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. "

Γράφεις επίσης ότι σου δείχνει τον kernel της 4.0.4. Πώς το έβγαλες το συμπεράσμα; Στις πληροφορίες, στο πεδίο "Έκδοση Kernel" τι σου γράφει;

 

ωραια.κανω εγω reboot.το κινητο δεν καθυστερει στο λογκο.μπαινει με την μια.

Παω λοιπον να δω την εκδοση kernel και ειμαι κανονικα στην 4.0.4 και αριθμο εκδοσης 4.1.b.0.431!καμια αλλαγη δηαλδη!

Παρολα αυτα μου περασε μεσα το uefa,macafee και κατι αλλα που ειχα σβησει!εξηγησε μου εσυ λοιπον τι εγινε γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναρρωτιέμαι μήπως φταίει και το flashtool.. εγώ έχω την έκδοση v0.8.6.0.. βρε λες να μας ταλαιπωρεί τίποτα τέτοιο και να ψαχνόμαστε άδικα δυο μέρες τώρα..:confused:
Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτη εχω.αλλα ο οδηγος αυτη λεει αρα δεν νομιζω να κανουμε κατι λαθος!

 

Α!μια σημειωση!σε ενα ξενο φορουμ διαβασα οτι μαζι με τον driver του κινητου, πρεπει να επιλεξεις και τον driver με το ονομα flashmode drivers.Πειραζει που τα περασα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κάνει reboot μόνο του όσες φορές έχω δουλέψει το flashtool.

 

Πιστεύω ότι μάλλον έχει περαστεί ο νέος κερνελ.

 

Υ.Γ. δεν έχω δοκιμάσει την παραπάνω διαδικασία, ότι γράφω είναι από εμπειρία.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν κάνει reboot μόνο του όσες φορές έχω δουλέψει το flashtool.

 

Πιστεύω ότι μάλλον έχει περαστεί ο νέος κερνελ.

 

Υ.Γ. δεν έχω δοκιμάσει την παραπάνω διαδικασία, ότι γράφω είναι από εμπειρία.

 

Καλή συνέχεια.

 

ευχαριστώ φίλε barca10!πώς ομως μπορω να ξερω με σιγουρια αν περαστηκε ο κερνελ απο τη στιγμη που στις πληροφοριες δεν γραφει κατι τετοιο;

 

 

EDIT:

 

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε barca10!πώς ομως μπορω να ξερω με σιγουρια αν περαστηκε ο κερνελ απο τη στιγμη που στις πληροφοριες δεν γραφει κατι τετοιο;

 

 

EDIT:

 

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!

 

πως τα καταφερες; πες μας

ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!! Β.Π.
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που στις πληροφοριες ελεγε οτι εχω την 4.0.4 οι εφαρμογες uefa και mcafee που εγκατασταθηκαν μετα το περασμα του kernel με βαλανε σε σκεψεις.ετσι δοκιμασα να ρουταρω.δεν θα εχανα τιποτα ουτως ή αλλως.ρουταρα κανονικα και μετα περασα και την 4.0.4!

Να σημειωσω οτι δεν χαθηκε το παραμικρο απο εφαρμογες και οτι εσβησα επιτελους ολη τη σαβουρα της sony

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρολο που στις πληροφοριες ελεγε οτι εχω την 4.0.4 οι εφαρμογες uefa και mcafee που εγκατασταθηκαν μετα το περασμα του kernel με βαλανε σε σκεψεις.ετσι δοκιμασα να ρουταρω.δεν θα εχανα τιποτα ουτως ή αλλως.ρουταρα κανονικα και μετα περασα και την 4.0.4!

Να σημειωσω οτι δεν χαθηκε το παραμικρο απο εφαρμογες και οτι εσβησα επιτελους ολη τη σαβουρα της sony

 

Μπράβο ρε Κωστή! (κι ας με κέρδισες στην κούρσα του rootαρίσματος..:lol: )

 

2-3 ερωτησούλες για να ξεκινήσω κι εγώ αν και μάλλον θα σε προλάβω πριν τις δεις:

 

-Τελικά συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή πατούσες το volume down, σωστά;

-Αφού με το βήμα 4 προχώρησες κανονικά, στα υπόλοιπα βήματα πήγαν όλα όμορφα;

-Έβαλες Titanium Backup; Δουλεύει κανονικά στην ICS; (το έχω αγοράσει απ'το market παλιότερα γι'αυτό ρωτάω)

-Το σημαντικότερο, πως σου φαίνεται η συσκευή μετά το καθάρισμα;;;:p

 

 

Εdit: Δεν μπορώ να καταφέρω το 4ο βήμα παιδιά, μα με τίποτα όμως!

-Έχω κατεβάσει το flashtool σε μια απ'τις τελευταίες εκδόσεις

-Έκανα install όλους τους drivers

-Τίκαρα και τις 3 επιλογές στις Ρυθμίσεις

-Σβήνω τη συσκευή και τη συνδέω στον υπολογιστή με πατημένο το volume down και μου βγάζει τα παρακάτω (στην εικόνα), μάλιστα δοκίμασα και με το volume up αλλά και το πλήκτρο αφής back αλλά τζίφος, σ'αυτές τις δύο περιπτώσεις πετάει μηνύματα το pc περί εγκατάστασης νέας συσκευής..:blink:

 

Δείτε την εικόνα μπας και βγάλετε καμμία άκρη.. παρατηρείστε την τελευταία σύνδεση στο 08:54:49, με το που το συνδέω με το volume down αρχίσει η μπάρα του flashing να γεμίζει, φτάνει μέχρι το 15% κι αμέσως πετάει τα κόκκινα γράμματα ενώ η μπάρα σβήνει. Κι όλα αυτά σε κλάσματα του δευτερολέπτου, τι στο καλό;:worry:

 

Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα......

........Τοποθετήστε το αρχείο που κατεβάσατε στο C:/ Drive > flashtool > firmwares

 

Βρε μπας κάνω κανένα λάθος εδώ και ψάχνομαι άδικα τόσες μέρες.. τι διαφορά έχει το ένα απ'το άλλο; Γιατί εγώ τον kernel που κατεβάζω στο βήμα 4 τον τοποθετώ στο C:\flashtool\firmwares κι εννοείται ότι όταν ξεκινάω τη διαδικασία το flashtool βλέπει τον kernel κανονικά. Απλά με ανησυχεί αυτό το C:/ Drive, που δεν το βρίσκω πουθενά..κι έλεγα ότι ξέρω 5 πράγματα από υπολογιστές...:cool:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κωστή! (κι ας με κέρδισες στην κούρσα του rootαρίσματος..:lol: )

 

2-3 ερωτησούλες για να ξεκινήσω κι εγώ αν και μάλλον θα σε προλάβω πριν τις δεις:

 

-Τελικά συνδέοντας το κινητό στον υπολογιστή πατούσες το volume down, σωστά;

-Αφού με το βήμα 4 προχώρησες κανονικά, στα υπόλοιπα βήματα πήγαν όλα όμορφα;

-Έβαλες Titanium Backup; Δουλεύει κανονικά στην ICS; (το έχω αγοράσει απ'το market παλιότερα γι'αυτό ρωτάω)

-Το σημαντικότερο, πως σου φαίνεται η συσκευή μετά το καθάρισμα;;;:p

 

 

Εdit: Δεν μπορώ να καταφέρω το 4ο βήμα παιδιά, μα με τίποτα όμως!

-Έχω κατεβάσει το flashtool σε μια απ'τις τελευταίες εκδόσεις

-Έκανα install όλους τους drivers

-Τίκαρα και τις 3 επιλογές στις Ρυθμίσεις

-Σβήνω τη συσκευή και τη συνδέω στον υπολογιστή με πατημένο το volume down και μου βγάζει τα παρακάτω (στην εικόνα), μάλιστα δοκίμασα και με το volume up αλλά και το πλήκτρο αφής back αλλά τζίφος, σ'αυτές τις δύο περιπτώσεις πετάει μηνύματα το pc περί εγκατάστασης νέας συσκευής..:blink:

 

Δείτε την εικόνα μπας και βγάλετε καμμία άκρη.. παρατηρείστε την τελευταία σύνδεση στο 08:54:49, με το που το συνδέω με το volume down αρχίσει η μπάρα του flashing να γεμίζει, φτάνει μέχρι το 15% κι αμέσως πετάει τα κόκκινα γράμματα ενώ η μπάρα σβήνει. Κι όλα αυτά σε κλάσματα του δευτερολέπτου, τι στο καλό;:worry:

 

Nα σαι καλα αγαπητε μου.Λοιπον.Ενα ενα θα τα παρουμε.

 

ναι πατουσα volume down σαν να κανεις συνδεση με SUS δηλαδη.Το κινητο μπαινει σε safe mode (πρασινιζει το λεντακι)

Με το που περασα τον κερνελ προχθες (και ας μην το χα καταλαβει λογω εσφαλμενης ενδειξης του κινητου οτι ειμαι στην 4.0.4 ακομα) πηγα να κανω root.Ομως μου εβγαζε προβλημα η διαδικασια του rooting καθως στο runme.bat (το προγραμμα για ρουτ) μου εβγαζε οτι εχω παλιους adb drivers και μου εκυρωνε την διαδικασια.Τα παρατησα λοιπον και λεω οταν μου απαντησει κανεις θα ξαναδοκιμασω.Διαβαζοντας στο νετ καπου πηρε το ματι μου οτι παρολο που αλλαζουμε κερνελ, ο αριθμος εκδοσης δεν αλλαζει.Οποτε διαβαζοντας αυτο και σε συνδυασμο με τις νεες εφαρμογες που εγκατασταθηκαν στο κινητο μου, λεω "βρε λες;" και ξαναεπιχειρω το ρουτ.Ε αυτο ηταν.Την δευτερη φορα δουλεψε αψογα.Τωρα τι να πω;εφταιγε που δεν ειχα κανει restart τον υπολογιστη;Εφταιγε που δεν ειχα κανει restart το κινητο;Παντως κατι εφταιγε που την πρωτη φορα δεν προχωρουσε το ρουτ και την επομενη μερα προχωρησε.(εννοειται εκλεισα ολα τα firewall γιατι αυτα τα προγραμματα συνδεονται στο νετ και καμια φορα μπορει να μην τους επιτραπει προσβαση)

Αυτο ηταν!φλασαρα τον κερνελ της 4.0.4 με τον ιδιο τροπο που φλασαρα τον .3 και ημουν ετοιμος.

Εβαλα TB και is working like a charm!:lol:

τα καθαρισα ολα.Το κινητο κανει σαφως καλυτερη διαχειριση.Εχει αρκετη ελευθερη μνημη (απο κατι 60αρια που ειχα πριν) και το σημαντικοτερο για μενα ειναι το adfree που καθαριζει ολη τη βρωμια απο τις διαφημισεις!

 

ποιες τρεις επιλογες λες στις ρυθμισεις;;

Δηλαδη ξεκιναει η μπαρα να γεμιζει και κοβεται στη μεση;;

 

οχι δεν φταιει το path!και εγω εκει που το βαζεις το εβαλα.

Ποιους κερνελ βαζεις στο φλαςτουλ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποιες τρεις επιλογες λες στις ρυθμισεις;;

Δηλαδη ξεκιναει η μπαρα να γεμιζει και κοβεται στη μεση;;

οχι δεν φταιει το path!και εγω εκει που το βαζεις το εβαλα.

Ποιους κερνελ βαζεις στο φλαςτουλ;

 

Mπα πανάθεμάτο μπελάς είναι και με βλέπω να τρέχω για Galaxy S2 το απόγευμα...:lol:

 

Για τις ερωτήσεις σου: Εννοώ τις ρυθμίσεις στη συσκευή (εντοπισμός σφαλμάτων, USB κλπ κλπ, το πρώτο βήμα στον οδηγό δηλαδή ;) )

Για τη μπάρα κάτω χαμηλά έτσι ακριβώς! Πάει μέχρι το 15% και αμέσως πετάει στον πίνακα κατάστασης από πάνω τα κόκκινα γράμματα, σβήνοντας ταυτόχρονα και την γκρι γραμμή του flashing..

Χάρηκα που ξεκαθαρίστηκε με το path γιατί ήδη έχω βγάλει τα μάτια μου στο νετ..:lol:

Ο kernel που κατεβάζω είναι αυτός που περιγράφεται στο "δ", Υπόλοιπα κινητά xperia - μπαίνω στο link του kernel και κατεβάζω αυτόν που δίνει "MT11i_4.1.A.0.562_Kernel".. μωρέ πλάκα θά'χει να την κάνω εκεί την πατατιά τελικά..:blink:

 

Κωστή εννοείται ότι σε υπέρ-ευχαριστώ για τον κόπο που καταβάλεις..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

τι ευχαριστεις βρε!να με ευχαριστησεις οταν το ρουταρεις!(με τσικουδιες!)

 

ρε συ το κινητο σου ειναι το ST15i....δεν υπαρχει;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...