Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας το πάρουμε απόφαση: εύκολο root για την έκδοση 4.0.4 δεν υπάρχει. Τί κάνουμε λοιπόν;

Αλχημείες είναι η απάντηση!

Αναφέρω περιγραφικά τη διαδικασία για να έχουμε μια κατευθυντήρια γραμμή και να ξέρουμε τί κάνουμε:

Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root.

 

Αρχικά

1) Προτού κάνουμε οτιδήποτε πηγαίνουμε:

α) Ρυθμίσεις --> Ασφάλεια --> Τικάρουμε τις Άγνωστε πηγές

β) Ρυθμίσεις --> Επιλογές για προγραμματιστές --> Τικάρουμε το Εντοπισμός σφαλμ. USB

γ) Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB --> Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC mode)

 

Φάση προετοιμασίας flashtool

2) Κατεβάστε το Flashtool (καρτέλα Installation) και εγκαταστήστε το (πατάτε Next, next χωρίς να αλλάξετε τίποτα)

 

2α) Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση v0.9.0.0 ή νεότερη (πχ 0.9.1.0). Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ! Κλείνουμε το flashtool

 

2β) Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα. Κλείνουμε το παράθυρο.

 

Φάση κατεβάσματος αρχείων

3) Αναλόγως το κινητό μας επιλέγουμε τον αντίστοιχο kernel:

α) Arc and Arc S - Kernel

β) Ray - Kernel

γ) Neo/Neo V - Kernel

δ) Υπόλοιπα κινητά Xperia - Kernel. Μπορείτε να δοκιμάσετε τον kernel του Arc S ή του Ray

 

Τοποθετήστε το αρχείο που κατεβάσατε στο C:\ --> flashtool --> firmwares

 

4) Τρέχουμε το flashtool.exe και κάνουμε κλικ στο εικονίδιο του flashing.

Επιλέγουμε Flashmode και πατάμε ΟΚ.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FlashTool1.JPG

Θα πρέπει να βλέπετε πλέον κάτι τέτοιο (ανάλογα πάντα με το μοντέλο του κινητού σας):

http://talk.sonymobile.com/servlet/JiveServlet/downloadImage/2-178992-12393/ffc.png

Τσεκάρουμε αυτά που φαίνονται στην εικόνα και πατάμε ΟΚ.

 

Το αφήνουμε να κάνει αυτά που πρέπει και όταν μας το ζητήσει ακολουθούμε τα βήματα προσεκτικά και συνδέουμε το κινητό. Το αφήνουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία του φλασαρίσματος.

Σε περίπτωση που δείτε μηνύματα σφάλματος μην ανησυχήσετε.

 

5) Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. Είναι πιθανό να ανοίξει κανονικά ή να κολλήσει. Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ

 

6) Κατεβάστε τα αρχεία που θα χρειαστούμε για τη συνέχεια.

Arc S - Kernel

Arc - Kernel

Ray - Kernel

Neo - Kernel

Neo V - Kernel

Mini - Kernel

Mini Pro - Kernel

Pro - Kernel

Live Walkman - Kernel

Active - Kernel

 

7) Φλασάρουμε τον kernel που κατεβάσαμε στο βήμα 6 (ανάλογα το κινητό που έχουμε). Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares, σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα, κλείνουμε το παράθυρο και ουσιαστικά ακολουθούμε τις οδηγίες των βημάτων 4 και 5.

 

Και σε αυτό το βήμα οι ρυθμίσεις που θα επιλέξουμε στο παράθυρο του flashtool παραμένουν οι ίδιες με αυτές της εικόνας του βήματος 4 (δείτε και εικόνα παρακάτω). Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας παρέχει το πρόγραμμα και είστε έτοιμοι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/ffc.jpg

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μην αγχωνεσαι.το μινακι δεν μασαει τιποτα.Ασε που τα xperia δυσκολα γινονται brick.

(καλου κακου κατεβασε και το SUS νασαι σιγουρος :p)

 

Κοίτα να δεις που κόλλησα εδώ τώρα:

Φάση κατεβάσματος αρχείων

3) Αναλόγως το κινητό μας επιλέγουμε τον αντίστοιχο kernel:

α) Arc and Arc S - Kernel

β) Ray - Kernel

γ) Neo/Neo V - Kernel

δ) Υπόλοιπα κινητά Xperia - Kernel. Μπορείτε να δοκιμάσετε τον kernel του Arc S ή του Ray

 

Διαλέγω το "δ" και μπαίνοντας στο λινκ βλέπω την εικόνα παρακάτω αλλά δεν ξέρω ποιο download να πατήσω..:O

Tο κόκκινο, το μπλε ή να αλλάξω στο πράσινο τον kernel και να επιλέξω τον ST15i για το mini;

Στην αρχή κατέβασα το αρχείο απ'το κόκκινο "κουτί" αλλά μου κατέβασε ένα πρόγραμμα όπως περιγράφεται πρέπει να τοποθεήσω στο C:/ Drive > flashtool > firmwares (αλήθεια, που βρίσκεται αυτό; Είναι το ίδιο με αυτό; C:\flashtool\firmwares ) γιατί το τοποθέτησα όπως κατέβηκε αλλά ανοίγοντας το flashtool δεν βρήκε τίποτα... πέσατε σε γκάβακα παίδες...:O

 

 

EDIT: Εντάξει με το αρχείο το βρήκα, έπρεπε να κάνω λογαριασμό πρώτα.:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εκανες με το path;;Ποιο χρησιμοποιησες;

Οταν πατας το C:/ Drive > flashtool > firmwares τι σου βγαζει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εκανες με το path;;Ποιο χρησιμοποιησες;

Οταν πατας το C:/ Drive > flashtool > firmwares τι σου βγαζει;

 

Μέχρι στιγμής κατέβασα τον kernel που δίνει το λινκ στο "δ" (ΜΤ11i...) και το αντέγραψα μέσα στο C:\flashtool\firmwares, ανοίγοντας το flashtool.exe βρήκε κανονικά το αρχείο αλλά τώρα έχω άλλο θέμα. Μου ζητάει ν'ανοίξω τη συσκευή πατώντας το back button ενώ το συνδέω τη συσκευή στον υπολογιστή, εκεί δεν κάνει τίποτα.. δείχνει απλά ότι φορτίζει. Μήπως παρά τις οδηγίες του flashtool πρέπει να πατήσω κάποιο άλλο πλήκτρο για το mini μας; Έχω ακολουθήσει τα πρώτα βήματα κατά γράμμα πάντως..

 

Αυτό ήταν το εύκολο βρε;:lol:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το εύκολο βρε;:lol:

 

χαχαχαχα!κλαιω!!!:lol::lol:

Μηπως δεν αναγνωριζει το πληκτρο back επειδη ειναι αφης (και ειναι λογικο οταν ειναι κλειστη η συσκευη)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!κλαιω!!!:lol::lol:

Μηπως δεν αναγνωριζει το πληκτρο back επειδη ειναι αφης (και ειναι λογικο οταν ειναι κλειστη η συσκευη)

 

:lol:

 

Πάμε στο σοβαρό, υποθέτω ότι αυτό ευθύνεται αφού με κλειστή τη συσκευή δεν ανάβει καν.. άρα; Να το συνδέσω με ανοιχτή (θά'θελες) ή μήπως θέλει να πατήσω κάποιο άλλο πλήκτρο κατά τη σύνδεση στον υπολογιστή; Εδώ σε θέλω κάβουρα..:lol:

 

Το flashtool την ώρα που σου λέει τι να κάνεις σου δείχνει κιόλας τα βήματα αλλά σε ένα Χ10 mini που έχει κανονικό πλήκτρο back.. ;)

Να δοκίμαζα με το volume down.. το πυροτέχνημα που λέγαμε..:lol:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Πάμε στο σοβαρό, υποθέτω ότι αυτό ευθύνεται αφού με κλειστή τη συσκευή δεν ανάβει καν.. άρα; Να το συνδέσω με ανοιχτή (θά'θελες) ή μήπως θέλει να πατήσω κάποιο άλλο πλήκτρο κατά τη σύνδεση στον υπολογιστή; Εδώ σε θέλω κάβουρα..:lol:

 

Το flashtool την ώρα που σου λέει τι να κάνεις σου δείχνει κιόλας τα βήματα αλλά σε ένα Χ10 mini που έχει κανονικό πλήκτρο back.. ;)

Αν αναφέρεσαι για το xperia mini, για να μπει σε λειτουργία flash πρεπει να πατήσεις το κουμπί της άυξησης της έντασης (αν δεν δουλευει δοκίμασε το πλήκτρο μείωσης της έντασης)

 

 

Eδώ λοιπόν για να το κάνω λίγο πιο εύκολο για τους υπόλοιπους..!:)

 

 

αυτός ο οδηγός κάνει και για το xperia S? δεν το αναφέρει πουθενά

ευχαριστώ.

Edited by nondaz
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Πάμε στο σοβαρό, υποθέτω ότι αυτό ευθύνεται αφού με κλειστή τη συσκευή δεν ανάβει καν.. άρα; Να το συνδέσω με ανοιχτή (θά'θελες) ή μήπως θέλει να πατήσω κάποιο άλλο πλήκτρο κατά τη σύνδεση στον υπολογιστή; Εδώ σε θέλω κάβουρα..:lol:

 

Το flashtool την ώρα που σου λέει τι να κάνεις σου δείχνει κιόλας τα βήματα αλλά σε ένα Χ10 mini που έχει κανονικό πλήκτρο back.. ;)

 

αγαπητε μου εχω το ιδιο θεμα γιατι εχω το ray που και αυτο εχει soft keys.

Ψαχνοντας στο νετ (ευτυχως η τραπεζα δεν μου χει κλειδωσει το google) διαβασα οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις τα volume keys.

Δοκιμασε το volume down για αρχη.

Μην με κυνηγας αν γινει κατι.:O

 

αυτός ο οδηγός κάνει και για το xperia S? δεν το αναφέρει πουθενά

ευχαριστώ.

 

Οχι φιλε μου, ειναι μονο για xperia του 11.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην με κυνηγας αν γινει κατι.:O

 

Προς θεού, σιγά μη χαλάσουμε καρδιές για ένα κινητάκι τόσο'δά, δοκιμάζω και βλέπουμε..:)

 

(πρώτα θα πας σπίτι εσύ, πάω στοίχημα..:lol: )

Link to comment
Share on other sites

Προς θεού, σιγά μη χαλάσουμε καρδιές για ένα κινητάκι τόσο'δά, δοκιμάζω και βλέπουμε..:)

 

(πρώτα θα πας σπίτι εσύ, πάω στοίχημα..:lol: )

 

χαχαχ!και πρωτος να παω...κατα τις 6 που ξεκιναει η μπαλα με βλεπω να τελειωνω και γω...:rolleyes:

 

ο,τι θες ρωτα.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο,τι θες ρωτα.:)

 

Έγινε βρε Κωστή, τώρα κατάλαβα και τη διαδικασία και έχει λίγο κόπο η αλήθεια είναι. Περνάμε τον kernel της 4.0.3 (απ'ότι κατάλαβα) και κάνουμε το root μέσα σε αυτήν (με όλα τα απαραίτητα διαδικαστικά ;) ) και μετά επιστρέφουμε στον kernel της 4.0.4 κρατώντας ουσιαστικά το root του προηγούμενου kernel, όχι και τόσο εύκολο για μένα αλλά αφού μπήκα στον χορό..:p

 

Ευχαριστώ για όλα!:)

Link to comment
Share on other sites

Έγινε βρε Κωστή, τώρα κατάλαβα και τη διαδικασία και έχει λίγο κόπο η αλήθεια είναι. Περνάμε τον kernel της 4.0.3 (απ'ότι κατάλαβα) και κάνουμε το root μέσα σε αυτήν (με όλα τα απαραίτητα διαδικαστικά ;) ) και μετά επιστρέφουμε στον kernel της 4.0.4 κρατώντας ουσιαστικά το root του προηγούμενου kernel, όχι και τόσο εύκολο για μένα αλλά αφού μπήκα στον χορό..:p

 

Ευχαριστώ για όλα!:)

 

Μα βρε παιδι υποτειθεται οτι το λεει κανονικα ο ποιητης εδω!

"Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root."

 

Λογικα θα μπει ο zxr που εγραψε τον οδηγο και θα απαντησει στις αποριες.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μα βρε παιδι υποτειθεται οτι το λεει κανονικα ο ποιητης εδω!

"Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root."

Λογικα θα μπει ο zxr που εγραψε τον οδηγο και θα απαντησει στις αποριες.;)

Δεκτόν! (αν και μου διέφυγε παρόλο που το διάβασα κιόλας)

Απλά κόλλησα στο "εύκολο" και είχα ξεχάσει ότι στην 4.0.3 το root θέλει μια μικρή διαδικασίΤΣα..;)

 

Ακόμα δεν κατάφερα να το συνδέσω για το φλασάρισμα, μόλις έβαλα πιο νέα έκδοση flashtool και βλέπουμε.. ενημερωτικά, η διαδικασία ξεκίνησε με το volume down απλά με σταμάτησε αρκετά νωρίς λέγοντάς μου κάτι για drivers με κόκκινα γράμματα. Ξανακάνω απόπειρα με το νέο flashtool και ενημερώνω..:p

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οντως θελει ξεχωριστο νημα η 4.0.4 ηδη εχουμε 2 σελιδες με μονο ενα ατομο να επιχειρει!

Εχεις κατεβασει τους ADB Drivers??Μαλλον αυτους ζηταει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι οντως θελει ξεχωριστο νημα η 4.0.4 ηδη εχουμε 2 σελιδες με μονο ενα ατομο να επιχειρει!

Εχεις κατεβασει τους ADB Drivers??Μαλλον αυτους ζηταει.

 

Το είδα κι αυτό αλλά στους drivers μου ζητάει να επιλέξω ποιους θέλω να εγκαταστήσω, εκεί δεν βλέπω κάπου drivers για το mini.. βάζω φωτό παρακάτω μήπως βγάλετε άκρη εσείς (νά'ναι το flashmode; )..:)

 

Ανεβάζω άλλη μια επίσης απ'το σημείο που κολλάει το flashtool μήπως και βοηθήσει, ως τότε περιμένουμε όλοι μαζί το καινούργιο νήμα..!:p

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

ελα αγορι εδω νομιζω σε εχω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1466042

 

Ωχ, αυτός βγάζει μάτια εκεί μέσα και για ν'αποφασίσω να ξεκινήσω το κατεβατό... θα έχει βγει κι ο εύκολος τρόπος για root μέχρι να τον διαβάσω όλο..:lol:

 

Μ'ανησυχεί και το ότι το νήμα του είναι λίγο παλιό, άραγε ισχύουν όλα αυτά για την 4.0.4; :O

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, αυτός βγάζει μάτια εκεί μέσα και για ν'αποφασίσω να ξεκινήσω το κατεβατό... θα έχει βγει κι ο εύκολος τρόπος για root μέχρι να τον διαβάσω όλο..:lol:

 

Μ'ανησυχεί και το ότι το νήμα του είναι λίγο παλιό, άραγε ισχύουν όλα αυτά για την 4.0.4; :O

 

αυτο το σημειο μας νοιαζει!

"Installing ADB drivers for sony ericsson xperia mini/mini pro+other devices WINDOWS"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο το σημειο μας νοιαζει!

"Installing ADB drivers for sony ericsson xperia mini/mini pro+other devices WINDOWS"

 

Αυτά παθαίνω όταν μου πέσουν πολλά..!:p

 

Κωσταντίνε έτσι κι αλλιώς δεν θα το προλάβω τώρα αφού σε μία ώρα πρέπει να κλείσω το γραφείο, μάλλον (και εφόσον βρεθεί ελεύθερος χρόνος) πάω για το απόγευμα απ'το σπίτι και βλέπουμε.. ελπίζω μέχρι τότε να έχει προλάβει και ο zxr να τά'χουμε όλα πιο μαζεμένα και όμορφα.

 

Στο standby προς το παρόν κι ευχαριστώ γι'ακόμα μια φορά..!:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ φιλε Μακη.Σιγα δεν εγινε τιποτα αφου δεν καναμε δουλεια..

Επειδη εχω ενα μικροβιακι μαλλον θαμαι ο δευτερος που το επιχειρει σε λιγη ωρα.Οποτε εδω γυρω θα ειμαστε..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλη σας σπερα :D.

Εχω το Neo v κι εχω το τελευταιο update (4.1.Β...)

Πως μπορω να κανω downgrade και μετα να το κανω root?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας σπερα :D.

Εχω το Neo v κι εχω το τελευταιο update (4.1.Β...)

Πως μπορω να κανω downgrade και μετα να το κανω root?

Ευχαριστω!

 

Μπες στον Οδηγό που έχω στην υπογραφή μου κ θα το βρεις:rolleyes:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μα βρε παιδι υποτειθεται οτι το λεει κανονικα ο ποιητης εδω!

"Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root."

Όντως τα λεει καλά ο ποιητής!!! :p:p:lol:

Το είδα κι αυτό αλλά στους drivers μου ζητάει να επιλέξω ποιους θέλω να εγκαταστήσω, εκεί δεν βλέπω κάπου drivers για το mini.. βάζω φωτό παρακάτω μήπως βγάλετε άκρη εσείς (νά'ναι το flashmode; )..:)

 

Ανεβάζω άλλη μια επίσης απ'το σημείο που κολλάει το flashtool μήπως και βοηθήσει, ως τότε περιμένουμε όλοι μαζί το καινούργιο νήμα..!:p

Στη θέση, αφού δεν έχει drivers για το mini θα τους έβαζα όλους (Neo, Ray, Arc, Χ10 mini -- όχι Χ10)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω σε λιγο τη διαδικασια..φανταζομαι για windows 7 κανουν οι οδηγοι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και για εμάς που έχουμε την Nordic tweakαρισμένη και μας βγάζει σφάλμα κατά την ΟΤΑ εγκατάσταση της 4.0.4;
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...