Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απενεργοποιησε τα antivirus στο pc σου και μετα ''τρεξε'' το αρχειο.

Και αυτό το έκανα, με απενεργοποιημένο antivirus και firewall ήμουν.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο kernel που χρησιμοποίησα; Έβαλα του Ray, όπως είχε γράψει και κάποιος άλλος για το ίδιο κινητό.

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και εγω το ιδιο προβλημα ακριβως σε mini μηπως εχεις windows xp και εσυ και φταιει αυτο τελικα?
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα ακριβως σε mini μηπως εχεις windows xp και εσυ και φταιει αυτο τελικα?

Εγώ Windows 7 64bit έχω και το τρέχω με το Flashtool64.

DigiLab.gr ~ my-Fitness.gr ~ GreekNight.gr ~ Apaixtoi.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ξεκλιδωσω τον bootloader? ειδα στο σαιτ της σονυ τον επισημο τροπο και κατεβασα το τελευταιο android sdk.μετα μου ζηταει να αντικαταστησω ενα αρχειο αλλα δν μπορω να βρω πουθενα αυτον τον φακελο!!!τι να κανω?

υπαρχει μηπως αλλως τροπος για να ξεκλιδωσω τον bootloader?ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα υπάρχει στο βήμα 4. Κανονικά θα πρέπει να την βλέπεις.

 

εχει δικιο. πρεπει να ειναι η φωτο που δειχνει τι πρεπει να τικαρει στο flashtool. ξανα ανεβασε αν μπορεις με ενδιαφερει και μενα

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απόφαση: εύκολο root για την έκδοση 4.0.4 δεν υπάρχει. Τί κάνουμε λοιπόν;

Αλχημείες είναι η απάντηση!

Αναφέρω περιγραφικά τη διαδικασία για να έχουμε μια κατευθυντήρια γραμμή και να ξέρουμε τί κάνουμε:

Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root.

 

Αρχικά

1) Προτού κάνουμε οτιδήποτε πηγαίνουμε:

α) Ρυθμίσεις --> Ασφάλεια --> Τικάρουμε τις Άγνωστε πηγές

β) Ρυθμίσεις --> Επιλογές για προγραμματιστές --> Τικάρουμε το Εντοπισμός σφαλμ. USB

γ) Ρυθμίσεις --> Xperia --> Συνδεσιμότητα --> Λειτουργ. σύνδεσης USB --> Λειτουργία μαζικής αποθήκευσης (MSC mode)

 

Φάση προετοιμασίας flashtool

2) Κατεβάστε το Flashtool (καρτέλα Installation) και εγκαταστήστε το (πατάτε Next, next χωρίς να αλλάξετε τίποτα)

 

2α) Τρέχουμε το flashtool.exe και πηγαίνουμε στο Ηelp-->Αbout ώστε να βεβαιωθούμε ότι έχουμε την έκδοση v0.9.0.0 ή νεότερη (πχ 0.9.1.0). Αν ναι, τότε είμαστε ΟΚ! Κλείνουμε το flashtool

 

2β) Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα. Κλείνουμε το παράθυρο.

 

Φάση κατεβάσματος αρχείων

3) Αναλόγως το κινητό μας επιλέγουμε τον αντίστοιχο kernel:

α) Arc and Arc S - Kernel

β) Ray - Kernel

γ) Neo/Neo V - Kernel

δ) Υπόλοιπα κινητά Xperia - Kernel. Μπορείτε να δοκιμάσετε τον kernel του Arc S ή του Ray

 

Τοποθετήστε το αρχείο που κατεβάσατε στο C:\ --> flashtool --> firmwares

 

4) Τρέχουμε το flashtool.exe και κάνουμε κλικ στο εικονίδιο του flashing.

Επιλέγουμε Flashmode και πατάμε ΟΚ.

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/FlashTool1.JPG

Θα πρέπει να βλέπετε πλέον κάτι τέτοιο (ανάλογα πάντα με το μοντέλο του κινητού σας):

http://talk.sonymobile.com/servlet/JiveServlet/downloadImage/2-178992-12393/ffc.png

Τσεκάρουμε αυτά που φαίνονται στην εικόνα και πατάμε ΟΚ.

 

Το αφήνουμε να κάνει αυτά που πρέπει και όταν μας το ζητήσει ακολουθούμε τα βήματα προσεκτικά και συνδέουμε το κινητό. Το αφήνουμε να ολοκληρώσει την διαδικασία του φλασαρίσματος.

Σε περίπτωση που δείτε μηνύματα σφάλματος μην ανησυχήσετε.

 

5) Αφού τελειώσει η διαδικασία κάντε restart τη συσκευή σας. Είναι πιθανό να ανοίξει κανονικά ή να κολλήσει. Ότι κι αν συμβεί δεν έχει καμία σημασία. Κάντε restart και προχωρήστε στην διαδικασία του rooting που περιγράφεται εδώ

 

6) Κατεβάστε τα αρχεία που θα χρειαστούμε για τη συνέχεια.

Arc S - Kernel

Arc - Kernel

Ray - Kernel

Neo - Kernel

Neo V - Kernel

Mini - Kernel

Mini Pro - Kernel

Pro - Kernel

Live Walkman - Kernel

Active - Kernel

 

7) Φλασάρουμε τον kernel που κατεβάσαμε στο βήμα 6 (ανάλογα το κινητό που έχουμε). Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares, σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα, κλείνουμε το παράθυρο και ουσιαστικά ακολουθούμε τις οδηγίες των βημάτων 4 και 5.

 

Και σε αυτό το βήμα οι ρυθμίσεις που θα επιλέξουμε στο παράθυρο του flashtool παραμένουν οι ίδιες με αυτές της εικόνας του βήματος 4 (δείτε και εικόνα παρακάτω). Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας παρέχει το πρόγραμμα και είστε έτοιμοι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/ffc.jpg

 

Καλησπέρα

η διαδικασία που περιγράφεις εδώ αφορά και στο xperia mini, μοντέλο Ε10i με android 2.1 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

η διαδικασία που περιγράφεις εδώ αφορά και στο xperia mini, μοντέλο Ε10i με android 2.1 ?

αυτη που λες ειναι η διαδικασια που αφορα τα μοντελα του 2011.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

αυτη ειναι η διαδικασια ρουτινγκ του x10 mini (e10)

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

παίδες με την αναβάθμιση και ρουτάρισμα η κάμερα μου στο βίντεο είναι πιο χάλια από πριν με "σπασίματα".Γιατί?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το εκανα πανευκολα.με την 2η βεβαια.

χρειαστηκε αφου εκανα εγκατασταση τα προγραμματα μια επανεκκινηση στον υπολογιστη και στο κινητο ετσι για να ερθουν στα ισα τους και μετα εγιναν ολα χωρις σφαλματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τον οδηγό και είμαι root. Δεν είμαι βέβαιος για τον Kernel (δείτε συνημμένη φώτο).

 

Παρ'όλα αυτά το Neo V μου δουλεύει τέλεια με όλα τα tweaks και αυτό της φωτεινότητας.

 

Σε περίπτωση που πρέπει να επαναλάβω τα βήματα για τον 431 θα χάσω τις μέχρι τώρα ρυθμίσεις και την αψεγάδιαστη συμπεριφορά?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απόφαση: εύκολο root για την έκδοση 4.0.4 δεν υπάρχει. Τί κάνουμε λοιπόν;

Αλχημείες είναι η απάντηση!

Αναφέρω περιγραφικά τη διαδικασία για να έχουμε μια κατευθυντήρια γραμμή και να ξέρουμε τί κάνουμε:

Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root.

 

ποιος ειναι ο προηγουμενος kernel;

εχω κινητό Sony Ericsson Xperia Arc LT15i

με εκδοση android 4.0.4

και αριθμός εκδοσης 4.1.B.0.431

 

προσπαθω να το κανω root και εγω αλλα ολο αποτυγχανω.

δεν ξερω τι φταιει.

ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες αυτου του post

αλλα δεν τα καταφερνω.

καμια βοηθεια παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Ας το πάρουμε απόφαση: εύκολο root για την έκδοση 4.0.4 δεν υπάρχει. Τί κάνουμε λοιπόν;

Αλχημείες είναι η απάντηση!

Αναφέρω περιγραφικά τη διαδικασία για να έχουμε μια κατευθυντήρια γραμμή και να ξέρουμε τί κάνουμε:

Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root.

 

ποιος ειναι ο προηγουμενος kernel;

εχω κινητό Sony Ericsson Xperia Arc LT15i

με εκδοση android 4.0.4

και αριθμός εκδοσης 4.1.B.0.431

 

προσπαθω να το κανω root και εγω αλλα ολο αποτυγχανω.

δεν ξερω τι φταιει.

ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες αυτου του post

αλλα δεν τα καταφερνω.

καμια βοηθεια παιδιά;

 

αυτος ειναι ο προηγουμενος κερνελ 4.1.A.0.562

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω ακολουθω τις οδηγιες στο flashtool κλείνω το κινητο παταω το back κουμπι ενω το συνδέω δειχνει εκει οτι φορτωνει κατω η μπαρα και μετα γραφει device connected in flashmode το αφηνω πεντε δεκα λεπτα αλλα τιποτε δεν γινεται τι πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

πως να κανω αναβαθμιση στην .587 χωρις να χασω το ροοτ? :)

 

πρεπει να περασεις τη ρομ 587 μετα να βαλεις το κερνελ της πρωτης εκδοσης ics να το

κανεις ροοτ και μετα να περασεις ΜΟΝΟ το κερνελ της 587

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

για sony ericsson LT15i ποιος ειναι ο ποιος καταληλος;

 

εαν διαβασεις τον οδηγο εχει link για το kernel του arc

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!Έχω ένα mini pro το παλεύω για ρουτ απο χθες, αλλά μάταια....αφού ξεπέρασα τα οποια προβλήματα με το flashtool, όταν πάω να το ρουτάρω με το runme.bat κολάει στο deamon started succesfully και μετά δεν προχωράει από εκεί...καμιά ιδέα;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

edit: Σήμερα το πρωί, σε άλλο πισι, έκαν φλας, όλα οκ με πρόβλημα στο να ξανανοίξει, προχωράω σε ροοτ, μου λέει ότι πέτυχε για πρώτη φορά, πάω να το φλασάρω με την 4.1.β, δεν γινόταν, αλλάζω πισί, μου λέει ότι πέτυχε, ανοίγω το κινητό.....πουθενά ο superuser!!!Αλήθεια τώρα, νομίζω θα το πετάξω από το μπαλκόνι...

 

 

edit: Μόλις τακατάφερα!!!!!Παιδιά σημειώστε ότι σε μένα τουλάχιστον μάλλον επειδή πριν είχα την SK17_4.1.B.0.587_Kernel.ftf και αφού έκανα το ρουτ και όλα, μετά περνούσα την .431 που έχετε στις οδηγίες, δεν γινόταν με τίποτα... μετά έψαξα και βρήκα την .587 σε μια ύστατη προσπάθεια και αφού είχαν σπάσει τα νεύρα μου και ω! του θαύματος έγινε!!!Now its time for fun!!!!!!

 

 

Τελευταίο έντιτ γιατί τα έχω δει όλα....από ότι φαίνετaι, είμαι superuser μονο στα χαρτιά....κατέβασα το titanium αλλά μου λέει πρόσβαση ρουτ απέτυχε και κάτι σχετικό με τον φάκελο /system/bin/su

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by littleprince2s
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εδω και 3 μερες πολεμαω να κανω root to active,εχω διαβασει παντου,υπαρχει κατι συγκεντρωτικο καπου,εχω ζαλιστει. Εχω android 4.0.4, kernel 2.6.32.9-perf και αριθμ.εκδοσης 4.1.Β.0.587 και το pc ειναι vista. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, α και κατι αλλο το κουμπι επιστροφης ειναι αφης και δεν ανταποκρινετε,τι να παταω οταν ζητηθει? και που βλεπουμε αν εχουμε την ics? Edited by theos462
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, εδω και 3 μερες πολεμαω να κανω root to active,εχω διαβασει παντου,υπαρχει κατι συγκεντρωτικο καπου,εχω ζαλιστει. Εχω android 4.0.4, kernel 2.6.32.9-perf και αριθμ.εκδοσης 4.1.Β.0.587 και το pc ειναι vista. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ, α και κατι αλλο το κουμπι επιστροφης ειναι αφης και δεν ανταποκρινετε,τι να παταω οταν ζητηθει? και που βλεπουμε αν εχουμε την ics?

 

νομιζω οτι πρεπει να πατησεις το Volume Down επειδη δεν αναγνωριζει την αφη.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να πατησεις το Volume Down επειδη δεν αναγνωριζει την αφη.

 

Επιβεβαιωνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την lock screen notfication bar αλλα εκει που παιζουν τα πλακιδια και παει να ανοιξει,ξαναρχιζει να βγαινει το σημα της σονυ και μετα ξανα τα πλακιδια και 5-6 φορες ξανα το ιδιο...

τι να κανω;;;;;;;

βοηθειααα πλιιιιιζζζζζζζ το κινητο δεν ανοιγει

 

ακυρο

τελικα εκανα restore με το cwm και ξαναπερναω την αναβαθμιση.

 

μπορει ομως καποιος να δωσει λινκ για το πως περναμε την lock screen notfication bar;;;καπου θα εκανα λαθος....

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει να μου λύσει κανείς την απορία μου που βρίσκεται στο τέλος της σελίδας 18;;;;;;;;;;;;;;;; Pleaaaase!!

 

Ή τουλάχιστον ας μου πει κάποιος αν ξέρει πώς θα κάνω unroot ή πως θα κάνω root σε mac!

Edited by littleprince2s
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση του Flashtool για mac αλλά δεν είναι εύκολο να την εγκαταστήσει κάποιος. Προσπάθησε να κάνεις της εγκατάσταση μέσω virtual machine ή μέσω bootcamp. Αν δεν σε βολεύει τίποτα από αυτά ψάξε για υπολογιστή με windows.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...