Jump to content

Rooting στην έκδοση 4.0.4 ICS


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί δεν φαίνεται η φωτογραφία, παίζει να ξανανέβει;

 

==

 

Έχω καιρό να κάνω update, μου λέει είμαι στην

 

Android version 2.3.4

Kernel Version 2.6.32.9-pref

Build n# 4.0.2.A.0.62

 

και στο πρόγραμμα του κινητού λέει πως υπάρχει διαθέσιμη νέα έκδοση λογισμικού 4.1.Β.0.587

να κάνω update? Το thread είναι απο τον Απρίλιο του 2012 να ασχοληθώ ή να περιμένω καινούριο οδηγό;

 

εδω που γραφεις ειναι για ροοτ στην εκδοση 4

εσυ εισαι στην 2.3 πρεπει να πας στον αντιστοιχο οδηγο

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 381
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μήπως ξέρει κανείς γιατί δεν μπορώ να κάνω update OTA σε xperia live walkman ics 4.0.4 root?ούτε με Wi-Fi γίνετε έχω rootάρει με με τον οδηγό στο παρόν post ήταν πολύ εύκολο κ ευχαριστώ για τον υπέροχο οδηγό
Link to comment
Share on other sites

είναι διαθέσιμη την κατεβάζω ξεκινάει η διαδικασία πατάω εγκατάσταση κλείνει το κινητό ξεκινάει αλλά κάποια στιγμή διακόπτεται κ ανοίγει κανονικά κ βγάζει το μην ότι η αναβάθμιση δεν εγκαταστάθηκε.δεν θέλω να την κάνω μέσω pc γιατί θα χάσω το root please help my
Link to comment
Share on other sites

αυτον που περιγραφεται στην αρχη του θεματος στη πρωτη σελιδα.

 

τον δοκιμασα 4-5 φορες και τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

τον δοκιμασα 4-5 φορες και τιποτα...

 

για δοκιμασε αυτο τον οδηγο που ειναι πιο

απλος.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τη διαδικασια που περιγραφεται στη πρωτη σελιδα ολα γινονται μια χαρα, εγκαθιστω και το recovery και στη συνεχεια κανω εγκατασταση μιας stock rom (xperia HD και pureness) αλλα ενω καθεται κανονικα δεν λειτουργει το wifi. Επιστρεφω στην custom και ολα λειτουργουν αψογα. Μηπως το kernel που εγκαθισταται μετα το root (https://www.4shared.com/get/XtkFYaiZ/LT15i_41B0587_Kernel.html) δημιουργει το προβλημα; Edited by alidali
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τη διαδικασια που περιγραφεται στη πρωτη σελιδα ολα γινονται μια χαρα, εγκαθιστω και το recovery και στη συνεχεια κανω εγκατασταση μιας stock rom (xperia HD και pureness) αλλα ενω καθεται κανονικα δεν λειτουργει το wifi. Επιστρεφω στην custom και ολα λειτουργουν αψογα. Μηπως το kernel που εγκαθισταται μετα το root (https://www.4shared.com/get/XtkFYaiZ/LT15i_41B0587_Kernel.html) δημιουργει το προβλημα;

 

Μήπως σου κάνει δουλειά αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brilliapps.wifiandmorefixer

αλλιώς ψάξε για να κάνεις αλλαγή τα Modules χειροκίνητα για να σου δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σου κάνει δουλειά αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.brilliapps.wifiandmorefixer

αλλιώς ψάξε για να κάνεις αλλαγή τα Modules χειροκίνητα για να σου δουλέψει.

 

πως γινεται αυτο;; μπορεις να μου δωσεις καποια σελιδα ....;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας εχω τεραστιο προβλημα παρακαλω βοηθεια!!!!!!

ξεκινησα να κανω root στο κινητο μου (Live walkman 4.0.4 την εκδοση 4.1.Β.0.587)

στο flashtool περναω το kernel του rey γτ τα αλλα δημιουργουσαν error κ διακοποταν η διαδικασια.Φορτωνει λοιπον κ με το που τελειωνει κ παω να ανοιξω το κινητο φωτιζει η οθωνη με μαυρο χρωμα κ μενει ετσι....βοηθεια κανεις????

σασ ευριστω πολυ που το διαβασατε και μονο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας εχω τεραστιο προβλημα παρακαλω βοηθεια!!!!!!

ξεκινησα να κανω root στο κινητο μου (Live walkman 4.0.4 την εκδοση 4.1.Β.0.587)

στο flashtool περναω το kernel του rey γτ τα αλλα δημιουργουσαν error κ διακοποταν η διαδικασια.Φορτωνει λοιπον κ με το που τελειωνει κ παω να ανοιξω το κινητο φωτιζει η οθωνη με μαυρο χρωμα κ μενει ετσι....βοηθεια κανεις????

σασ ευριστω πολυ που το διαβασατε και μονο!!!!

 

κανε μια επαναφορα με το seus

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας εχω τεραστιο προβλημα παρακαλω βοηθεια!!!!!!

ξεκινησα να κανω root στο κινητο μου (Live walkman 4.0.4 την εκδοση 4.1.Β.0.587)

στο flashtool περναω το kernel του rey γτ τα αλλα δημιουργουσαν error κ διακοποταν η διαδικασια.Φορτωνει λοιπον κ με το που τελειωνει κ παω να ανοιξω το κινητο φωτιζει η οθωνη με μαυρο χρωμα κ μενει ετσι....βοηθεια κανεις????

σασ ευριστω πολυ που το διαβασατε και μονο!!!!

 

συνεχίζεις κανονικά τη διαδικασία του root, με την μαύρη οθόνη. μόλις τελειώσεις όλα τα βήματα, μόνο τότε θα δουλεύει σωστά το κινητό σου.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

για δοκιμασε αυτο τον οδηγο που ειναι πιο

απλος.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4385173#post4385173

 

δοκιμασα αυτον τον οδηγο με τα αρχεια του arc s αλλα παλι τιποτα,,,,

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα αυτον τον οδηγο με τα αρχεια του arc s αλλα παλι τιποτα,,,,

 

μαλλον κατι δεν κανεις σωστα

δεν ξερω :sorry::sorry:

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να έχω τσεκαρισμένο στο flashtool για να αλλάξω την εκδοση σε .431 και μετά για να πάω ξανά στην .587 το arc.

 

κάποιος που ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοείς τον kernel να αλλάξεις.Εγώ δε τσεκάρω τίποτα παραπάνω από αυτά που εχει στο default τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι να αλλάξω τον kernel θέλω για να κάνω root, ευχαριστώ. Χρόνια πολλά σε όλους υγεία και ευτυχία.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μα βρε παιδι υποτειθεται οτι το λεει κανονικα ο ποιητης εδω!

"Όταν κάνουμε το τελευταίο update το κινητό μας πηγαίνει στην έκδοση 4.0.4 του Android με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431. Αυτό που θα κάνουμε λοιπόν είναι να πάμε στον προηγούμενο kernel, θα τον root-άρουμε και στη συνέχεια θα ξανά γυρίσουμε στον 4.1.Β.0.431 διατηρώντας το root."

 

Λογικα θα μπει ο zxr που εγραψε τον οδηγο και θα απαντησει στις αποριες.;)

 

παιδες, τωρα που εγω ειμαι στον LT18i_4.1.B.0.587, γυρναω στον 4.1.B.0.431 και μετα ξανα στον 587???

ή παω στον Lt18i_4.1.A.0.562 και μετα στον 587 ή στον 431??

λογικα παω 562, κανω ρουτ και μετα 587?

 

Επισης επειδη η εικονα που λεει στο 4 δεν φαινεται, δεν ανοιγει, απλα πατω να ξεκινησω ή πρεπει να αλλαξω κατι?εχει επιλεγμενο το κατω κατω τικ, δε θυμαμαι τι ελεγε

 

Μια ακομα απορια, μολις το ανοιξω δε θα πρεπει να ειμαι στην 4.0.3 με κερνελ 4.1.A.0.562??

εμενα παρεμεινε ιδιο ενω οταν το φλασαρα εδειξε οτι ετρεξε κανονικα,δηλαδη μολις συνεδεσα το κινητο εχοντας πατημενο το back αυτο επαιξε..αλλα το κινητο παρεμεινε κλειστο. το ανοιξα και δεν εχει αλλαξει η εκδοση.

συνεχιζω?ή κατι δε γινεται σωστα?

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Εχω το Neo V ενα χρονο και.. και οποτε και αν προσπαθησα να κανω root δεν τα καταφερνα.Και παλαιοτερα και τωρα εχω προβλημα με το flashtool κατα την διαρκεια του flashαρισματος.

Μου γραφει αυτο :

ERROR - Drivers need to be installed for connected device.

ERROR - You can find them in the drivers folder of Flashtool.

 

Αν και εκανα οτι μου ζηταει το ιδιο μηνυμα βγαζει ξερει κανεις τι φταιει? το κινητο μου εχει την 4.0.4 και την

4.1.b.0.431.Επιπλεον εχω κλικαρει οτι χρειαζεται στις ρυθμησεις καθως και εχω διαγραψει τα παντα μεσα απο το φακελο firmware

Καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

 

ΟΚ απο εμενα τελικα τα καταφερα και εβγαλα ακρη.Μολις εκανα root.Ευχαριστω τον zxr για τον απιστευτο οδηγο του :)

Edited by touristas1925
λυση προβληματος
Link to comment
Share on other sites

έκανα ροοτ σε Xperia ARC S αλλά όταν το ανοίγω μου βγάζει μύνημα η διαδικασία android.phone έχει σταματήσει και δε μπορώ να πάρω τηλέφωνα και γενικά να κάνω πολλά πράγματα. Να προχωρήσω σε αναβάθμηση σε Jelly bean κανονικά;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ναι προχώρα.Με την εγκατάσταση της νέας rom θα αντικατασταθούν τα αρχεία και θα λειτουργεί σωστά.Αν δεν.... επαναφορά με SEUS.
Link to comment
Share on other sites

πως τρέχω το jelly bean.zip από την κάρτα; ανοίγωντας το κινητό τι πατάω; νομίζω το πλήκτρο φωνής η κάτι τέτοιο;

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

πως τρέχω το jelly bean.zip από την κάρτα; ανοίγωντας το κινητό τι πατάω; νομίζω το πλήκτρο φωνής η κάτι τέτοιο;

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ ΤΟ CWM. KATEBASE TO X-PARTS ΑΠΟ ΤΟ PLAY STORE ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΟ CWM.ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΟΤΥΠΟ ΤΗΣ SONY ΠΑΤΑΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ CWM.TO jelly bean.zip TO BAZEIΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΟΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ CWM INSTALL ZIP FILE και ψαχνεις το jelly bean.zip και θα εγκατασταθει.

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το CWM αλλά και πάλι δε μπορώ να μπω από αυτό. Πατάω την οθόνη, δοκίμασα με το πλήκτρο έντασης φωνής και πάλι τίποτα. Και όταν ανοιγει το κινητό μου βγάζει ότι η εφαρμογή android.phone τερματίστηκε και δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνα και να κάνω οτιδήποτε....

Τελικά οκ το έκανα αλλά όταν ξεκινάει η εγκατάσταση του jelly bean μετά από λιγο μου γράφει installation aborded χωρίς να πατήσω τίποτα.

 

Και μια τελευταία απορία. Δεν μπορούμε να κάνουμε ροοτ με χωρίς να πάμε στον προηγούμενο kernel;

 

EDIT: Μετά από αρκετό ψάξιμο τελικά είμαι ροοτ κι έχω περάσει σε 4.1.Β.0.587

Το θέμα είναι πλέον το πως θα εγκαταστήσω το jelly bean αφού μόλις το τρέχω το zip από την κάρτα μνήμης χωρίς να κάνω τίποτα σταματάει από μονο του.... υπάρχει περίπτωση το αρχείο zip που έχω να έχει κάποιο σφάλμα και να πρέπει να κατεβάσω άλλο;

Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...