Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

ε ειναι τραβηγμενο στις 12 το βραδυ να πηγαινεις γυμναστηριο...

Αν αυτον τον ξεκουραζει και δεν προκειται να κοιμηθει νωρις, γιατι οχι;;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα γλυκια μου

αλλα οι πιο πολλοι ανθρωποι στο γυμναστηριο κουραζονται.χωρια που μετα απο μια μερα στη δουλεια λιγο δυσκολο να πας στο γυμναστηριο...οι πιο πολλοι θελουν να πανε στα κρεβατια τους να κανουνε νανακια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

περι ορεξεως κολοκυθοπιτα γλυκια μου

αλλα οι πιο πολλοι ανθρωποι στο γυμναστηριο κουραζονται.χωρια που μετα απο μια μερα στη δουλεια λιγο δυσκολο να πας στο γυμναστηριο...οι πιο πολλοι θελουν να πανε στα κρεβατια τους να κανουνε νανακια.

Αμα δεν δουλευεις ομως...;:lol:

 

Ασε που προσωπικα παλιοτερα οταν πηγαινα στο γυμναστηριο ξεδινα πολυ και μετα ενιωθα μια απιστευτη χαλαρωση που ειναι οτι πρεπει για νανακια...Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μερικοι γυμναζονται με το που ανοιγουν το ματι...:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν δουλευεις ομως...;:lol:

 

Ασε που προσωπικα παλιοτερα οταν πηγαινα στο γυμναστηριο ξεδινα πολυ και μετα ενιωθα μια απιστευτη χαλαρωση που ειναι οτι πρεπει για νανακια...Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως μερικοι γυμναζονται με το που ανοιγουν το ματι...:worry:

 

Πολλοί προτιμούν να κάνουν γυμναστική τις πρωινές ώρες.Ίσως να μπαίνουν γρηγορότερα στον ρυθμό της ημέρας με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί προτιμούν να κάνουν γυμναστική τις πρωινές ώρες.Ίσως να μπαίνουν γρηγορότερα στον ρυθμό της ημέρας με αυτόν τον τρόπο.

Εγω παλι το πρωι δεν μπορω ουτε το μπρικι να σηκωσω για να φτιαξω καφε...

Ειναι οι πρωινοι τυποι, ειναι και οι βραδυνοι...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το πρωι δεν μπορω ουτε το μπρικι να σηκωσω για να φτιαξω καφε...

Ειναι οι πρωινοι τυποι, ειναι και οι βραδυνοι...:)

 

Aκριβως ετσι κι εγω...

Αν ηταν να παω γυμναστηριο το πρωι, με το που θα ξαπλωνα σε καποιον παγκο, επιτοπου θα τυλιγομουν με την πετσετα και θα συνεχιζα εκει τον υπνο...:O :p

Προτιμω ή μεσημερι (οταν μπορω) γιατι ειναι ψιλοχαλαρα τα παραγματα -κι αναλογα τις μερες αυτο- ή αλλιως αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς για κανένα καλό γυμναστήριο στο κέντρο της Αθήνας ? Εννοώ να έχει πολλά όργανα, να είναι οργανωμένο, να έχει ευχάριστο περιβάλλον κλπ. Δεν είναι απαραίτητο να είναι και πολύ μεγάλη αλυσίδα ή να έχει spa, σάουνες δεν ξέρω κι εγώ τι, απλά να είναι καλό.
It takes no time to fall in love but it takes you years to know what love is...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το πρωι δεν μπορω ουτε το μπρικι να σηκωσω για να φτιαξω καφε...

Ειναι οι πρωινοι τυποι, ειναι και οι βραδυνοι...:)

 

Σε γενικές γραμμές, η γυμναστική εάν δεν είναι εξοντωτική σε τονώνει και έτσι αν γίνει αργά δυσκολεύει τον ύπνο..

Γι'αυτό και πολλοί γιατροί συμβουλεύουν να μην γυμναζόμαστε για 3 ώρες πριν τον ύπνο..

Επίσης εάν γυμναστείς μετά πρέπει να φας και ένα καλό γεύμα και ως γνωστόν το βράδυ δεν είναι η καλύτερη ώρα για φαΐ..

Αλλά όπως είπες είναι και τι ταιριάζει στον καθένα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν κι εγώ προτιμούσα το πρωινό, ο γυμναστής μου είχε πει ότι πιο αποτελεσματική είναι η εκγύμναση τις απογευματινές ώρες, επειδή τότε ο οργανισμός έχει ήδη μπει σε πιο γρήγορους ρυθμούς.

Το πρωί ο οργανισμός είναι πιο ξεκούραστος και οι ασκήσεις γίνονται πιο εύκολα, ενώ το απόγευμα πχ. πρέπει να βάλεις μεγαλύτερη δύναμη στους μύες, και επομένως γυμνάζονται περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

captum αυτο που λες μου ακουγεται κουφο. Πραγματικα. Ισα ισα. Αν αντεχεις το πρωι, κανεις κ καλυτερες επιδοσεις. Με την ιδια λογικη, ειναι σαν να μας λες οτι καλυτερα ειναι να πας κουρασμενος στο γυμναστηριο για να πιεστεις περισσοτερο.

 

Ε, δεν νομιζω να σου ακουγεται ακομα λογικο :happy:

Φιλικα παντα

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

captum αυτο που λες μου ακουγεται κουφο. Πραγματικα. Ισα ισα. Αν αντεχεις το πρωι, κανεις κ καλυτερες επιδοσεις. Με την ιδια λογικη, ειναι σαν να μας λες οτι καλυτερα ειναι να πας κουρασμενος στο γυμναστηριο για να πιεστεις περισσοτερο.

 

Ε, δεν νομιζω να σου ακουγεται ακομα λογικο :happy:

Φιλικα παντα

 

Προφανώς δεν εννοούσε να πηγαίνεις κουρασμένος, ούτε να το παρακάνεις, απλά το πρωί οι μύες είναι πιο χαλαροί. Τι να σου πω, ειδικός δεν είμαι, απλά έγραψα ότι μου είχε πει.

Αλλά όπως είπα και πριν, προτιμούσα να πηγαίνω τα πρωινά, γιατί ακριβώς ήμουν πιο ξεκούραστος.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθές το βράδυ, άκουσα στο ράδιο μια διαφήμιση των Joe Weider, που έλεγε για μια προσφορά που θα ισχύει μέχρι τον Αύγουστο.

149 € για ένα χρόνο!

 

Καλό μου ακούγεται!

 

Για το Joe Weider του Κορυδαλλού, έχουν αναφερθεί κάποιοι χρήστες και μου φαίνεται καλή επιλογή.

 

Επειδή ψάχνω αυτό τον καιρό για γυμναστήριο μπορεί κάποιος/κάποια να προτείνει κάτι άλλο, για τις περιοχές Νίκαια - Κορυδαλλός;

 

Δεν με νοιάζει αν είναι ή δεν είναι επώνυμο.

Αρκεί, να έχει έναν άνθρωπο, να ασχοληθεί μαζί μου (γιατί είμαι αρχάριος) και να έχει καλές προσφορές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο οντως τα Joe εχουν τετοια προσφορα το θεμα ειναι ομως οτι εαν πας εκει το πιο πιθανο ειναι να τραυματιστεις διοτι ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχοληθει μαζι σου.Τα joe ετσι οπως τα εχουν κανει ειναι για πιο (εμπειρα) ατομα.
Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο οντως τα Joe εχουν τετοια προσφορα το θεμα ειναι ομως οτι εαν πας εκει το πιο πιθανο ειναι να τραυματιστεις διοτι ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχοληθει μαζι σου.Τα joe ετσι οπως τα εχουν κανει ειναι για πιο (εμπειρα) ατομα.

 

Δεν υπαρχει ατομο στον χωρο που γυμναζεσαι να σου δινει συμβουλες και να "παρακολουθει" ε;

Πραγμα οχι και τοσο σπανιο να σου πω την αληθεια...δυστυχως.

Το εχω συναντησει σε πααααρα πολλα gym...

Αν και το να τραυματιστεις ειδικα απο μηχανηματα ειναι δυσκολο (με ελευθερα βαρη πιο ευκολο) ειναι οντως ακυρο να μην υπαρχει καποιος να επιβλεπει.

Παντως σαν προσφορα τα σπαει ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο οντως τα Joe εχουν τετοια προσφορα το θεμα ειναι ομως οτι εαν πας εκει το πιο πιθανο ειναι να τραυματιστεις διοτι ΚΑΝΕΙΣ δεν θα ασχοληθει μαζι σου.Τα joe ετσι οπως τα εχουν κανει ειναι για πιο (εμπειρα) ατομα.

 

Αυτό είναι που με ανησυχεί.

Θέλω να βελτιώσω την υγεία μου, και την εμφάνισή μου!

Αλλά όπως είπα και πριν, είμαι αρχάριος!

Θα χρειαστώ αρκετή βοήθεια στην αρχή, τουλάχιστον!

 

Ένας φίλος (από τον στρατό) που γυμναζόταν πολλά χρόνια μου είπε : "Απ' το να κάνεις μια άσκηση λάθος, καλύτερα να μην την κάνεις καθόλου"!

 

Εγώ θέλω ασχοληθώ αλλά με σωστό τρόπο.

Έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο;

 

Θα ήθελα εμπειρίες-γνώμες, από άτομα που πηγαίνουν στα γυμναστήρια που προτείνουν.

 

Δεν θέλω να επιλέξω κάποιο μόνο και μόνο επειδή έχει χαμηλή συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά να έχετε πάντα υπόψιν σας πόσα γυμναστήρια που εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές έχουν βαρέσει "διάλυση" αφήνοντας ξεκρέμαστους τόσους πελάτες και τα οποία μετά ανοίγουν πάλι με νέα ονομασία.Προσέξτε γιατί πολλοί την έχουν πατήσει και ακόμα πληρώνουν για κάτι που δεν τους προσφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειπε ο φιλος σου εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο...

Εγω πηγαινα στο GOLDEN που ειναι στην Πετρου Ραλλη,καλο γυμναστηριο αλλα λιγο ακριβο.

Οσο για το Joe εχω προσωπικη εμπειρια διοτι ειχα γραφτει και ειχα παρει την προσφορα του χρονου εδω στην καλαματα που ειμαι τωρα.

Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει καμιά καλή άσκηση για να πηδώ πιο ψηλά? ή στο γυμναστήριο? σχοινάκι δοκιμάζω αλλά οταν το πατώ απότομα τραβιέται ο καρπός μου και σήμερα παρολίγο να μου βγεί. Υπάρχει και κανένας τρόπος να το κρατώ σωστά?
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εξασκηθείς στο πήδημα. Πρέπει να αρχίσεις να πηδάς όσο πιο συχνά μπορείς, όπου και αν βρίσκεσαι!

Το σκοινάκι μπορείς και να το αποφύγεις. Άλλωστε για να πηδήξεις, δεν είναι αυτό απαραίτητο ;)

Practice makes perfect! Εξασκίσου στο πήδημα και θα γίνεις ο καλύτερος! :)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙα ποιο λογο θες να αυξησεις το αλμα σου βασικα;:p

Το σκοινακι ο σκοπος ειναι να μην το πατας. Αμα το πατας αστα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, στην ηλικία σου και λίγο πιο μικρός είχα μεγάλο ταλέντο στο μπασκετ, μάλλον για αυτό θες να πηδήξεις πιο ψηλά κι εσυ!

Αφου σκέφτηκα να βάλω ελατήρια απο πολυθρόνα στα παπούτσια μου, είδα ότι δεν πετυχαίνει γιατί δεν έχουν χώρο τα ελατήρια μέσα στο παπούτσι για την ταλάντωση :lol:

Στην συνέχεια πήρα βαράκια για τα πόδια κι άρχισα να πηδάω. Τζίφος, άντε να βελτιώθηκε 1 εκατοστό το πήδημα μου.

Πήρα βιβλία προπονητικής κι είδα μερικές ασκήσεις για το πήδημα, όπως πχ να πηδάς από ενα σκαλοπάτι κάτω, και πριν χαλαρώσει ο μυς να ξαναπηδάς αμέσως όσο πιο ψηλά γίνεται.

Για να μην στα πολυλογώ, καμμιά βελτίωση, το πήδημα είναι φυσικό ταλέντο κι ίσως να αυξάνεται με τα χρόνια αν δεν πάρεις κιλά.

Η μόνη συμβουλή που σου δίνω αν δεν μπορείς να πηδήξεις ψηλά είναι να εξασκήσεις το πήδημα χαμηλά :lol:

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Το thread είναι γελοίο φυσικά, να δούμε τι άλλο θα δούμε στο Chat & Fun.

Και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να σκεφτείς ότι το άλμα στα πόδια (το κατακόρυφο) εξαρτάται άμεσα από το πόσο γυμνασμένοι είναι οι μύες των ποδιών.

Και ξαναέλεος με το κάθε χαζο-thread εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...