Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

τηλεοραση βλεπω εκπομπες μετρημενες στα δαχτυλα..~3 ωρες την εβδομαδα να βλεπω TV

παιχνιδι:κανα καλο αν βγει,μονο,που και με αυτο θα ποροθω 1 - 2 βδομαδες κ μετα τερμα..θα το παιζω οταν βαριεμαι

ιντερνετ: αυτο θελει λιγο ελατωμα..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξαναβάζω αυτούσια την ερώτηση :

 

Ζητώ συγνώμμη που θα ρωτήσω κάτι προσωπικό και όχι γενικό, αλλα όσο κ αν έψαξα στο νετ δεν βρήκα την πληροφορία που ήθελα.

Ενδιαφέρομαι να βρώ ενα γυμναστήριο στο κέντρο της Αθήνας (ομόνοια, σύνταγμα και λοιπά κεντρικά περίχωρα) το οποιο να παραμένει ανοιχτό πέραν τις 10 το βράδυ (αν όχι 24ωρο άντε μέχρι τη 1 - 2) και να έχει χώρους στάθμευσης όχι τόσο για αυτοκίνητα (γυμναστική είπαμε ε?) αλλα για ποδήλατα. Γνωρίζει κανεις κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

παντως..επειδη κ εγω επειδη παω συχνα με το νεο μου ποδηλατο..το αφινω απ εξω και το δενω σε μια κολωνα που εχει απ εξω οπως κανουν και μερικοι με τα μηχανακια τους..:)
Link to comment
Share on other sites

πηγαίνει κανείς στο golden Χολαργού (πρώην universal); Εντυπώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Re paidia egw exw paratirisei se mena to exis: Imoun 183 k 90 kila prin apo 3 mines. Arxisa monos mou na elegxw tin diatrofi mou. Ekopsa fai to vradi, arxisa laxanika k loipa. Piga k gimnastirio (synexizw na pigainw 4 fores tin evdomada) k twra eimai 185 k 74 kila, alla diafores simantikes de vlepw!! Ti mporw na kanw?
Link to comment
Share on other sites

Re paidia egw exw paratirisei se mena to exis: Imoun 183 k 90 kila prin apo 3 mines. Arxisa monos mou na elegxw tin diatrofi mou. Ekopsa fai to vradi, arxisa laxanika k loipa. Piga k gimnastirio (synexizw na pigainw 4 fores tin evdomada) k twra eimai 185 k 74 kila, alla diafores simantikes de vlepw!! Ti mporw na kanw?

Exεις χασει 14 κιλα.Αυτο δεν ειναι σημαντικη διαφορα;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Re paidia egw exw paratirisei se mena to exis: Imoun 183 k 90 kila prin apo 3 mines. Arxisa monos mou na elegxw tin diatrofi mou. Ekopsa fai to vradi, arxisa laxanika k loipa. Piga k gimnastirio (synexizw na pigainw 4 fores tin evdomada) k twra eimai 185 k 74 kila, alla diafores simantikes de vlepw!! Ti mporw na kanw?

 

1. Να παρεις γυαλια γιατι αποκλειεται να μην φαινονται 16 κιλα.

 

2. Να μας πεις το ακριβες προγραμμα που ακολουθησες. Δεν θελω να χασω 16 κιλα, αλλα δεν με χαλαει να παρω 2 ποντους. :lol:

Link to comment
Share on other sites

I diafora fainetai kyriws sti zigaria. Diladi an me dei kapoios pou exei na me dei 4 mines tha mou pei oti exasa 4-5 kila..Mipws to pososto lipous sto swma mou emeine idio?To programma tou gymnastiriou i tis diatrofis mou thes na sou pw?
Link to comment
Share on other sites

I diafora fainetai kyriws sti zigaria. Diladi an me dei kapoios pou exei na me dei 4 mines tha mou pei oti exasa 4-5 kila..Mipws to pososto lipous sto swma mou emeine idio?To programma tou gymnastiriou i tis diatrofis mou thes na sou pw?

 

Πλακα κανω ρε συ... προφανως εισαι κατω των 20 και ακομα ψηλωνεις. Για να σε δει καποιος και να καταλαβει διαφορα οταν εισαι με ρουχα, θελει δουλεια ακομη. Δουλεψε περισσοτερο πλατη που κανει τη διαφορα και αφην και πιο μονιμα αποτελεσματα. Και κανε πολλα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να χασεις λιπος(οσο μπορεις) διοτι ησουν υπερβαρος..εαν δεν εκανες και καποιο αθλημα πριν μην περιμενεις και πολλα σε 3 μηνες..σε αλλους 3-5 θα δεις σιγουρα..παντως..συνεχισε με επιμονη κ υπομονη..και για καθε σου απορια ρωτα τον γυμναστη :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά χαρά παιδιά. :)

 

Είμαι νέος στην περιοχή και ψάχνω να βρω μερικά καλά γυμναστήρια να τα δω από κοντά για να διαλέξω. Μένω στο Μαρούσι στα όρια με κάτω Πεύκη. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα ειναι ολα... τι θελεις; να γυμναστεις απλως; τοτε ενα απλο συνοικιακο ειναι τις περισσοτερες φορες μια χαρα. Να δεις γκομενες; Να κανεις πισινα, σκουος, παουερ πλειτ, πιλατες και μυδο-πιλαφα; Πρεπει να πας σε αλλες κατηγοριες...

 

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο γυμναστηριο ειναι συνηθως αυτο που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Πας με τα ποδια σε 3 λεπτα (αρα δεν αρχιζεις να βαριεσαι την διαδικασια μετα απο λιγο καιρο), και αν δεν θελεις να γνωρισεις μοντελα και ηθοποιους μια χαρα ειναι. Επισης, βασικο ειναι να βρεις καποιο με σχετικα νορμαλ ποσοτητα κοσμου. Αυτα που κανουν τρελες προσφορες και αυτα που ειναι "της μοδας" εχουν πολυκοσμια, που δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν θελεις να κανεις γυμναστικη. Αν βεβαια θελεις να κανεις δημοσιες σχεσεις αλλαζει. Για να εισαι σιγουρος κανε 3-4 επισκεψεις σε διαφορες ωρες να δεις τι παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ψάχνω γυμναστήριο για να γυμναστώ. Όλα τα άλλα ανήκουν στην υποκουλτούρα του αδιάφορου νεοέλληνα. Γκομενάκια βλέπω κι αλλού. Χεχε. :lol:

 

Σημαντικό αυτό που λες, να είναι 3 βήματα από το σπίτι να μην βαριέσαι να μετακινηθείς.

 

Ευχαριστώ. :)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Εγω παω περιπου 1-2 χρονια και εχω δει τρελες διαφορες...που αν δεν παω μια μερα δεν νιωθω και καλα...πλεον το γυμναστηριο εχει μπει για τα καλα στην καθημερινοτητα μου..:)
KeepWalking
Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πατε να τρεξετε σε ενα βουνο να δειτε διαφορα?

δεν μπορω να καταλαβω εκτως απο σχετικη δυναμη τι αλλο δινει ενα γυμναστηριο που μια ωρα στο βουνο δεν δινει?...

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν πατε να τρεξετε σε ενα βουνο να δειτε διαφορα?

δεν μπορω να καταλαβω εκτως απο σχετικη δυναμη τι αλλο δινει ενα γυμναστηριο που μια ωρα στο βουνο δεν δινει?...

 

Kαι μιση ωρα σε πισινα ειναι ακομη καλυτερα, αλλα ουτε το βουνο ουτε η πισινα ειναι ευκολα προσβασιμα στους περισσοτερους.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά. :)

 

Είμαι νέος στην περιοχή και ψάχνω να βρω μερικά καλά γυμναστήρια να τα δω από κοντά για να διαλέξω. Μένω στο Μαρούσι στα όρια με κάτω Πεύκη. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει. :)

 

 

γεια σου φιλε μου,εγω παω σ'ένα γυμναστηριο συνοικιακο,αλλα με καλυπτει πληρως σε αυτα που θελω. ειναι κοντα στο δημαρχειο του αμαρουσιου,αν σε βολευει σου λεω και διευθυνση ακριβως.

 

 

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο γυμναστηριο ειναι συνηθως αυτο που ειναι πιο κοντα στο σπιτι σου. Πας με τα ποδια σε 3 λεπτα (αρα δεν αρχιζεις να βαριεσαι την διαδικασια μετα απο λιγο καιρο), και αν δεν θελεις να γνωρισεις μοντελα και ηθοποιους μια χαρα ειναι. Επισης, βασικο ειναι να βρεις καποιο με σχετικα νορμαλ ποσοτητα κοσμου. Αυτα που κανουν τρελες προσφορες και αυτα που ειναι "της μοδας" εχουν πολυκοσμια, που δεν ειναι και οτι καλυτερο οταν θελεις να κανεις γυμναστικη. Αν βεβαια θελεις να κανεις δημοσιες σχεσεις αλλαζει. Για να εισαι σιγουρος κανε 3-4 επισκεψεις σε διαφορες ωρες να δεις τι παιζεται.

 

ακριβως με αυτα τα κριτηρια πηγα κι εγω,και μετα απο μερικα χρονια δεν βρισκω λογο να αλλαξω,οταν ξερω οτι θα παω και θα δω και μερικους φιλους να πω μια κουβεντα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ είμαι 14 με ύψος 1.65m και 72kg . Σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστήριο και δίαιτα . Το ξέρω πως η δίαιτα φέρνει προσωρινά αποτελέσματα αλλά μετά την ολοκλήρωσή της θα προσέχω τι τρώω . Θέλω να υποβάλλω 2 ερωτήματα-->

1)Πιστεύετε ότι θα πρέπει να κάνω και βάρη μαζί με την κύρια απασχόληση (διάδρομο + ποδήλατο) ή όχι , αν όχι γιατί ;

2)Ποιο είναι το ιδανικό βάρος και σε πόσο χρονικό διάστημα πιστεύετε ότι μπορώ να το φτάσω εάν πηγαίνω στο γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα αφιερώνοντας 1:00 με 1:30 ώρα τη φορά ;

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 14 με ύψος 1.65m και 72kg . Σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστήριο και δίαιτα . Το ξέρω πως η δίαιτα φέρνει προσωρινά αποτελέσματα αλλά μετά την ολοκλήρωσή της θα προσέχω τι τρώω . Θέλω να υποβάλλω 2 ερωτήματα-->

1)Πιστεύετε ότι θα πρέπει να κάνω και βάρη μαζί με την κύρια απασχόληση (διάδρομο + ποδήλατο) ή όχι , αν όχι γιατί ;

2)Ποιο είναι το ιδανικό βάρος και σε πόσο χρονικό διάστημα πιστεύετε ότι μπορώ να το φτάσω εάν πηγαίνω στο γυμναστήριο 5 φορές την εβδομάδα αφιερώνοντας 1:00 με 1:30 ώρα τη φορά ;

 

1. Ναι. Χωρις υπερβολες ομως, παιζωντας με λιγα κιλα και κανωντας κυριως βασικες ασκησεις.

Μιας που εισαι μικρος θα βοηθησουν την σωστη αναπτυξη του σωματος σου αρκει να μην το παρακανεις.

π.χ ασκησεις στηθους οπως το pull-over βοηθουν ατομα μικρης ηλικιας που ειναι ακομα στην αναπτυξη στην σωστη διαμορφωση του θωρακα.

Οπως και ορθοπεδικοι προτεινουν σε νεα παιδια με προβληματα στη μεση το γυμναστηριο για παρομοιους λογους. Μην ακους τα διαφορα του στυλ "μην σηκωνεις βαρη δεν θα ψηλωσεις" κλπ φαντασου μονο οτι ουτε καν γιατρος μπορει να βαλει το χερι του στη φωτια για τετοια ζητηματα. Εσυ φροντισε να βλεπεις το γυμναστηριο σαν αθληση/hobby και μην κανεις ασκησεις που δεν εχεις το "OK" απο τον γυμναστη σου(αν και αυτο ειναι σχετικο με καποιους ανιδεους που υπαρχουν...) ή απο αλλα ατομα με πειρα που ξερουν δυο πραγματα παραπανω.

 

2. Μην σκεφτεσαι ετσι :) Θα καταλαβεις με τον καιρο γιατι στο λεω αυτο. Αν γυμναζεσαι συστηματικα και ακολουθεις μια σωστη διατροφη θα βλεπεις σταδιακα τις αλλαγες στο σωμα σου και θα κρινεις εσυ ποιο ειναι το ιδανικο βαρος για την κατασταση που θα εισαι. Και οταν λεω διατροφη, δεν εννοω διαιτα του στυλ τρωω μεσημεριανο και την υπολοιπη μερα αερα. Μεγαλο λαθος... Χρειαζονται αρκετα και ποιοτικα γευματα καθημερινα και για να παρεις και για να χασεις κιλα. Αλλα διαφερουν φυσικα αναλογως με το τι θες να κανεις. Παντως οπως λενε....φυσιολογικο βαρος ειναι να εισαι μεχρι - 5 κιλα σε σχεση με το υψος σου.(δλδ για 1.65 απο 60 εως 65 kg) Αυτο παντως δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει γιατι εφ'οσον αρχιζεις γυμναστηριο το βαρος θα ειναι αμεσα σε συναρτηση με τους μυες που θα χτισεις(και ας μη φαινονται στον καθρεφη). Δεν υπαρει δηλαδη καποιο standard.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι. Χωρις υπερβολες ομως, παιζωντας με λιγα κιλα και κανωντας κυριως βασικες ασκησεις.

Μιας που εισαι μικρος θα βοηθησουν την σωστη αναπτυξη του σωματος σου αρκει να μην το παρακανεις.

π.χ ασκησεις στηθους οπως το pull-over βοηθουν ατομα μικρης ηλικιας που ειναι ακομα στην αναπτυξη στην σωστη διαμορφωση του θωρακα.

Οπως και ορθοπεδικοι προτεινουν σε νεα παιδια με προβληματα στη μεση το γυμναστηριο για παρομοιους λογους. Μην ακους τα διαφορα του στυλ "μην σηκωνεις βαρη δεν θα ψηλωσεις" κλπ φαντασου μονο οτι ουτε καν γιατρος μπορει να βαλει το χερι του στη φωτια για τετοια ζητηματα. Εσυ φροντισε να βλεπεις το γυμναστηριο σαν αθληση/hobby και μην κανεις ασκησεις που δεν εχεις το "OK" απο τον γυμναστη σου(αν και αυτο ειναι σχετικο με καποιους ανιδεους που υπαρχουν...) ή απο αλλα ατομα με πειρα που ξερουν δυο πραγματα παραπανω.

 

2. Μην σκεφτεσαι ετσι :) Θα καταλαβεις με τον καιρο γιατι στο λεω αυτο. Αν γυμναζεσαι συστηματικα και ακολουθεις μια σωστη διατροφη θα βλεπεις σταδιακα τις αλλαγες στο σωμα σου και θα κρινεις εσυ ποιο ειναι το ιδανικο βαρος για την κατασταση που θα εισαι. Και οταν λεω διατροφη, δεν εννοω διαιτα του στυλ τρωω μεσημεριανο και την υπολοιπη μερα αερα. Μεγαλο λαθος... Χρειαζονται αρκετα και ποιοτικα γευματα καθημερινα και για να παρεις και για να χασεις κιλα. Αλλα διαφερουν φυσικα αναλογως με το τι θες να κανεις. Παντως οπως λενε....φυσιολογικο βαρος ειναι να εισαι μεχρι - 5 κιλα σε σχεση με το υψος σου.(δλδ για 1.65 απο 60 εως 65 kg) Αυτο παντως δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει γιατι εφ'οσον αρχιζεις γυμναστηριο το βαρος θα ειναι αμεσα σε συναρτηση με τους μυες που θα χτισεις(και ας μη φαινονται στον καθρεφη). Δεν υπαρει δηλαδη καποιο standard.

 

Σε ευχαριστώ με κάλειψες :)

Εικόνα εκτός ορίων.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά γειά σας. :)

 

Έχει πάει κανείς στην περιοχή της Πεύκης σε αυτά που είναι πάνω στην Ειρήνης;

 

Το ένα είναι το Pefkis κάτι (νομίζω Fitness) με μια οβάλ πινακίδα και το άλλο είναι η Αρμονία.

 

Ευχαριστώ.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...