Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

kala xalarwse. Dn einai kai toso geloio. Koita file mou. An kaneis gymnastirio, otan kaneis podia klp klp, kane 40ares. Vale tosa kila wste na mporeis na vgazeis 40 epanalipseis epi 3. An mou peis posa kila eisai kai ti gymnastiki exeis kanei ews twra, mporw na sou pw kila.

 

Gia na pidikseis psila thes ekriksi sta podia, na patiseis me dynami grigora kai na fygeis. Ayto to kaneis ama exei gymnasmena podia

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν καποια ειδικα βαρακια που τα βαζεις στα ποδια....ειναι με αυτοκολητο....φορεσετα κατο απο φορμα....και κανε καμια βολτα...με αυτα στα ποδια....βγαλτα...και θα δεις διαφορα....
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πήρα πλήρης απαντήσεις. Ακριβώς γιαυτο το θέλω, για το μπάσκετ. Η ζωή δεν με αφήνει να παίξω μπάσκετ για επαγγγελματικούς λόγους και θέλω του χρόνου στο σχολείο μου να πάρωτην εκδικηση μου κάπως. Φέτος μπορώ να κρεμαστώ σένα καλάθι αλλα οχι με την μπάλα. Θα αρχίσω και γυμναστήριο για 5-6 μήνες μέχρι τον νιόβρη με πρόγραμμα για τα πόδια. Είχα πάρει και παλιά βαράκια αλλά τα ξέσκησα. Μπορεί να ξανα πάρω.

 

Ευχαριστώ ξανα

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είχα και εγώ την ίδια απορία πέρισυ ..δηλαδή πως θα αυξήσω το άλμα μου κυρίως για το μπάσκετ.

 

1) ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΡΑΚΙΑ .ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ.

 

2) Το σχοινάκι βοηθάει να διατηρήσεις το άλμα που έχεις , δεν σου το αυξάνει.

 

3) Ψάξε στο google {vertical jump program , vertical increase } θα βρείς πάρα πολλά άρθρα που θα σε βοηθήσουν

 

4) Μόνο με ειδικές ασκήσεις θα αυξήσεις το άλμα σου (θα τις βρείς αν ψάξεις στο google .πχ. {calf raises , lunges ,squats , plyometrics }

 

Εγώ το περασμένο καλοκαίρι ασχολήθηκα με κάποια από τα προγράμματα που βρήκα και το άλμα μου αυξήθηκε περί τα 10 εκατοστά.Σταμάτησα βέβαια λόγω προετοιμασίας για πανελλήνιες και θα ξανακάνω τον Αύγουστο . Φυσικά αν έχεις ήδη πολύ γυμνασμένα πόδια μην περιμένεις καμια τρελή βελτίωση .Δεν είναι καθόλου θέμα ταλέντου , είναι θέμα προπόνησης και κατασκευής σώματος.Όλοι όμως με προπόνηση μπορούν να φτάσουν τουλάχιστον 60 πόντους άλμα.Έγω μετά το πρόγραμμα έφτανα τα 90 εκατοστά , αλλά τώρα έχω χάσει αρκετά . Ψάξε , ρώτα και θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

1) ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΜΑΤΑ ΜΕ ΒΑΡΑΚΙΑ .ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ.

 

ennoeitai ayto ;) elpizw na min to skeftike kaneis. An thes mporeis vevaia na pareis mia mpara na valeis kai 20-30(+mpara synolo 40) kg panw kai na aneokatevaineis apo ypswma peripou 30 pontwn i kai ligo psylotero.

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

εχω θα σου σε συμβουλευα να φτιαξεις την τεχνικη στο αλμα σου...Αυτο που σου λεω ειναι ισως πιο ευκολο απο καποιες αλλες προτασεις εδω μεσα. Οταν εγω βρισκομουν στη δικη σου κατασταση πριν απο 10 χρονια απλα εμπαινα στο γηπεδο και προσπαθουσα να καρφωσω την μπαλα διακαως...Μεχρι που ενα ωραιο πρωινο συνεβη...Και απο τοτε απλα το συντηρω και προσπαθω να το βελτιωνω με τις καθημερινες προπονησεις στην ομαδα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κυριως squat παράλληλα η βαθιά και πρεσα

σκοινάκι

και υπαρχουν και απο αμερικη κατι ειδικά <βιβλία> για ασκήσεις στο σπίτι ..

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ξανα.

Τελικά μάλλον ράγισα το χέρι μου απτο σχοινάκι :lol: . Σιγα να μην ξανα ακουμπήσω να καταστρέψω τον καρπό μου

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

εχω θα σου σε συμβουλευα να φτιαξεις την τεχνικη στο αλμα σου...Αυτο που σου λεω ειναι ισως πιο ευκολο απο καποιες αλλες προτασεις εδω μεσα. Οταν εγω βρισκομουν στη δικη σου κατασταση πριν απο 10 χρονια απλα εμπαινα στο γηπεδο και προσπαθουσα να καρφωσω την μπαλα διακαως...Μεχρι που ενα ωραιο πρωινο συνεβη...Και απο τοτε απλα το συντηρω και προσπαθω να το βελτιωνω με τις καθημερινες προπονησεις στην ομαδα...

 

To kataferes gt siga siga gymnazes toys myes sou ;) An kanei liga vari to paidi, swsta omws min kaei ki olas, tha to kataferei pio grigora :)

 

 

ps apo tin dimoskopisi leipei to eimai athlitis :p

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το (πηδημα) δεν το πολυκατεχω αλλα πιστευω οτι με το να παιζει ΠΟΔΙΑ με πολλα κιλα μαλλον το αντιθετο θα καταφερει.Εγω θα προτεινα να παιζει λιγα κιλα απλα για να γυμναζονται και οχι να πρηζονται.

Κατι ασχετο....

Εδω και μερικες μερες χρησιμοποιω το πακετακι της Muscletech (SHREDDED STACK),οταν τελειωσει ο κυκλος των 21 ημερων που θελει θα σας πω εντυπωσεις.Εαν καποιος το εχει χρησιμοποιησει ας πει την αποψη του για το πακετακι αυτο.

Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το (πηδημα) δεν το πολυκατεχω αλλα πιστευω οτι με το να παιζει ΠΟΔΙΑ με πολλα κιλα μαλλον το αντιθετο θα καταφερει.Εγω θα προτεινα να παιζει λιγα κιλα απλα για να γυμναζονται και οχι να πρηζονται.

 

Eksartatai poia einai ta polla :lol:

 

Gia mena to kalytero einai na vrei ta kg pou tha mporei na vgazei 3 set twn 40 epanalipsewn :) (100 kg ±10)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι ? το καλοκαιρι λεω να ξεκινησω και εγω γυμναστηριο . ειμαι 1,78 και 57 κιλα ! εχω χρονια να κανω γυμναστικη και θελω να αυξησω και τα κιλα μου αλλα ταυτοχρονα να αποκτυσω και μυικη μαζα . πως θα το καταφερω αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι φαινεται το παλικαρι ειναι πολυ αδυνατο. Οποτε θα χρειαζεται να τρωει αρκετα, αλλα υγειινα, κατα την περιοδο που γυμναζεται. Να συνδιασεις αεροβια κ βαρη, αλλα αεροβια λιγο. Πιο πολυ δωσε βαση στην ενδυναμωση των μυων. Παντως θελεις πολυ δουλεια απ 'τι καταλαβαινω απο τα κιλα σου

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ξερετε ποσα κιλα ειναι το φυσιλογικο στο υψος που ειμαι ? καλα οτι θελω πολυ δουλεια ειναι βεβαιο αλλα δεν γινεται και αλλιως . νιωθω μονιμως εξασθενημενος και αδυναμος !
Link to comment
Share on other sites

To an tha valeis i oxi kila sxetizetai para poly me ti trws ws prwino. Egw pou eimoun 62 kg, me allagi tis diatrofis mou mono sto prwino, eftasa sta 68, oxi apo tin mia mera stin alli, kai epeidi ekana kathimerines proponiseis, ola ayta ta kg eginan miiki maza.

 

Question: o filos mas dn mporei na kanei kati paromoio???

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

παιδια..δεν ειναι ευκολο να βαλει κανεις μυικα κιλα..θελει πολυ καλη διατροφη και βαρη..αυτα που λετε παραπανω..μερικα ειναι κατα πολυ λαθος(οχι ολα)!

οποιος θελει να κανει σωστη δουλεια ας μου στειλει ΡΜ να του δοσω ενα λινκ με ενα φορουμ οπου αν εχει ορεξη να διαβασει αρκετα..θα μαθει παρα πολλα..;)

φιλικα παντα,και δεν το παιζω ξερολας :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.bodybuilders.gr

http://www.bodybuilding.com

 

Σε αυτά τα 2 forum έχει όλες τις απαντησεις απο ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο και ειναι τροπος ζωης τους.Εδω ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

 

 

Εδω και μερικες μερες χρησιμοποιω το πακετακι της Muscletech (SHREDDED STACK),οταν τελειωσει ο κυκλος των 21 ημερων που θελει θα σας πω εντυπωσεις.Εαν καποιος το εχει χρησιμοποιησει ας πει την αποψη του για το πακετακι αυτο.

 

Τα προιοντα της Muscletech ειναι πανακριβα και για την τιμη τους δεν αξίζουν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

50 m kai 1m :p

 

bodybuilding sucks.... ;)

 

Athletes Row... Others play games

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

((Τα προιοντα της Muscletech ειναι πανακριβα και για την τιμη τους δεν αξίζουν καθόλου))......καθολου?Μπααααα

6 μυικα κιλα?Σε ποσο καιρο?

Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

http://www.bodybuilders.gr

http://www.bodybuilding.com

 

Σε αυτά τα 2 forum έχει όλες τις απαντησεις απο ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο και ειναι τροπος ζωης τους.Εδω ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του.

 

 

 

+1 ;)

απλα δεν ηθελα να κανω σπαμ! γι αυτο δεν τα αναφερα τα λινκ-φορουμ(παραπανω) !:O

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω κάποιες απορίες για όσους ξέρουν να με βοηθησουν. ΄Σας είχα ξανα ρωτήσει και πήρα καλές συμβουλές. Απο τότε κάνω τις περισσότερες, αλλά έχω μερικές απορίες με το γυμναστήριο.

Άρχισα γυμναστήριο απτην 1 του ιούνη. και στην αρχή πολύ εντατικά, πήγαινα σχεδών κάθε μέρα, αλλά ήμουν τόσο κουρασμένος που μετά δεν έφτανα ούτε καν να φτάσω το καλάθι. Τώρα πάω 2-3 φορές την βδομάδα όσω αφορα πόδια και είμαι πιο ξεκούραστος, καλύτερα δεν είναι έτσι? Κάνω τέσσερεις ασκήσεις. θέλω λίγη βοήθεια εδώ.

Η πρώτη είναι αυτή που ξαπλώνεις και βάζεις πολυ βάρος στους τετρακέφαλους. (για όλες της ασκήσεις κάνω 15 επαναλήψεις επί 4 σετ) είχα αρχίσει στα 40 κιλά, αλλά τώρα μετά απο 20 μέρες πήγα άνετα 60. Αυτό έγινε λόγο συνήθειας, ή δυνάμωσαν τα πόδια μου?

Η άλλες δύο ασκήσεις, είναι αυτές που κάθεσε και κάνεις ορθή γωνία, σηκώνοντας βάρη, η μια προς τα πάνω ή αλλη προς τα κάτω.

Η τέταρτη είναι αυτή για τα ποντίκια πίσω απο την κνήμη. που κάθεσε και σπρώχνεις με καμπυλωτή κίνηση τα πόδια σου. Σε αυτήν την άσκηση, πρέπει να έχω ίσια τα πόδια ή σε στυλ καμάρας? να έχουν δηλαδή μια κλίση.

Επίσης κάνω squat, αλλά δεν καταστρέφω τον αυχένα μου?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω.. όταν ανεβαινω σκάλες,΄τρέχω ή ακόμα και όταν περπατώ ακόμα τριξίματα και κλικς μεσα στα γονατα και τους αστράγαλους των ποδιών μου. Τι λέτε να φταίει? μπορώ να κάνω κάτι?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιες απορίες για όσους ξέρουν να με βοηθησουν. ΄Σας είχα ξανα ρωτήσει και πήρα καλές συμβουλές. Απο τότε κάνω τις περισσότερες, αλλά έχω μερικές απορίες με το γυμναστήριο.

Άρχισα γυμναστήριο απτην 1 του ιούνη. και στην αρχή πολύ εντατικά, πήγαινα σχεδών κάθε μέρα, αλλά ήμουν τόσο κουρασμένος που μετά δεν έφτανα ούτε καν να φτάσω το καλάθι. Τώρα πάω 2-3 φορές την βδομάδα όσω αφορα πόδια και είμαι πιο ξεκούραστος, καλύτερα δεν είναι έτσι? Κάνω τέσσερεις ασκήσεις. θέλω λίγη βοήθεια εδώ.

Η πρώτη είναι αυτή που ξαπλώνεις και βάζεις πολυ βάρος στους τετρακέφαλους. (για όλες της ασκήσεις κάνω 15 επαναλήψεις επί 4 σετ) είχα αρχίσει στα 40 κιλά, αλλά τώρα μετά απο 20 μέρες πήγα άνετα 60. Αυτό έγινε λόγο συνήθειας, ή δυνάμωσαν τα πόδια μου?

Η άλλες δύο ασκήσεις, είναι αυτές που κάθεσε και κάνεις ορθή γωνία, σηκώνοντας βάρη, η μια προς τα πάνω ή αλλη προς τα κάτω.

Η τέταρτη είναι αυτή για τα ποντίκια πίσω απο την κνήμη. που κάθεσε και σπρώχνεις με καμπυλωτή κίνηση τα πόδια σου. Σε αυτήν την άσκηση, πρέπει να έχω ίσια τα πόδια ή σε στυλ καμάρας? να έχουν δηλαδή μια κλίση.

Επίσης κάνω squat, αλλά δεν καταστρέφω τον αυχένα μου?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω.. όταν ανεβαινω σκάλες,΄τρέχω ή ακόμα και όταν περπατώ ακόμα τριξίματα και κλικς μεσα στα γονατα και τους αστράγαλους των ποδιών μου. Τι λέτε να φταίει? μπορώ να κάνω κάτι?

Δεν ειναι καλο να πηγαινεις καθε μερα γυμναστηριο, πιστευω πως πρεπει να πηγαινεις το πολυ 5 φορες την εβδομαδα, αλλωστε ο μυης μεγαλωνει οταν ξεκουραζετε απο την γυμναστικη και οχι οταν την κανεις.

Για τις ασκησεις το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να ρωτησεις τον γυμναστη να σου δειξει εκεινη την στιγμη γιατι ειναι λιγο δυσκολο να σου πει καποιος πως να τα κανεις απο εδω.

Οσο για τα τριξιματα ο μονος που μπορει να σου πει τι ειναι, ειναι ο γιατρος, πηγαινε σε εναν ορθοπεδικο να βγαλεις και καμια ακτινογραφια και θα σου πει τι ειναι, παντως το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι κατι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...