Jump to content

Γυμναστήρια: Ένας νέος τρόπος ζωής;


Dromeas
 Κοινοποίηση

Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;  

698 members have voted

  1. 1. Πάτε γυμναστήριο; Αν ναι, που; Αν όχι, γιατί;

    • Πάω Universal Studios, Gymnet κλπ (οργανωμένα γυμναστήρια)
      134
    • Πάω στο κλασικό γυμναστήριο της γειτονιάς μου...
      250
    • Δεν πάω γυμναστήριο, αλλά μήπως πρέπει να ξεκινήσω; :confused:
      186
    • Σιγά μην πάω γυμναστήριο... έχω αγώνα αύριο!
      128


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ποιες ασκήσεις μπορώ να κάνω για στήθος στο σπίτι?

Eξαρτάται από τι εξοπλισμό έχεις. Αν έχει μπάρα, τότε μπορείς να κάνεις πιέσεις στον πάγκο. Αν έχει αλτήρες, τότε πιέσεις με αλτήρες.

Επίσης μπορείς να κάνεις πιέσεις σε επικλινή, ανοίγματα και pull over.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Για στηθος κανε καμψεις. Γυμναζουν πολυ, και οχι μονο το στηθος αλλα και πολλα αλλα μερη του σωματος ;)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

επειδή k εγώ έχω ένα προβληματάκι με το στήθος...είναι λίγο πεταχτη η ρόγα..τι μπορώ να κάνω??έχετε καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

επειδή k εγώ έχω ένα προβληματάκι με το στήθος...είναι λίγο πεταχτη η ρόγα..τι μπορώ να κάνω??έχετε καμια ιδέα?

αν εχεις λιπος, πρεπει απαραιτητως πρωτα να το χασεις και υστερα να αρχισεις την "βαρια" γυμναστικη, γιατι αλλιως θα γινεις τανκ. Πρωτα χασιμο λιπους και υστερα καμψεις κλπ

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει ότι έχω αρκετό λίπος?e gmt μου!!τέσσρα από κιλά είμαι κανονικός k λίγο παραπάνω...και τι εύκολο το έχεις για να χάσεις λίπος?πολύ αερόβια e?κανένα άλλο tip?
Link to comment
Share on other sites

αυτό σημαίνει ότι έχω αρκετό λίπος?e gmt μου!!τέσσρα από κιλά είμαι κανονικός k λίγο παραπάνω...και τι εύκολο το έχεις για να χάσεις λίπος?πολύ αερόβια e?κανένα άλλο tip?

ραψτο κ τρεχα. απλα :p :O

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποιες ασκήσεις μπορώ να κάνω για στήθος στο σπίτι?

Μονόζυγο. :) ;)

Και τις 2 λαβές! Εννοώ και από μπροστά και πίσω

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις λιπος, πρεπει απαραιτητως πρωτα να το χασεις και υστερα να αρχισεις την "βαρια" γυμναστικη, γιατι αλλιως θα γινεις τανκ. Πρωτα χασιμο λιπους και υστερα καμψεις κλπ

Καμμία σχέση το λίπος με το μυικό ιστό και καλά θα κάνει να αρχίσει γυμναστική με βάρη πριν απ' όλα τ' άλλα.

 

Οταν υπάρχει αρνητικό ισοζύγο θερμίδων, δημιουργήται καταβολισμός δηλαδή το σώμα "κανιβαλίζει" τον μυικό ιστό.Είναι απαραίτητο κανείς όταν προσπαθεί να χάσει κιλά να διατηρήσει τον μυικό ιστό του , αλλιώς υπάρχει περίπτωση να χάσει κιλά αλλά να είναι ακόμα "μαλάκος" δηλαδή να έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.

 

Γι αυτό ο kostakiss ενώ είναι μόνο 4 κιλά πάνω απο το κανονικό βάρος , παρ' όλα αυτά έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.Αν δεν φροντίσει να διατηρήσει τον μυικό ιστό του υπάρχει περίπτωση να χάσει μεν κιλά αλλά και πάλι να έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.Μπορεί μάλιστα να είναι και χειρότερα από άποψη λίπους απ' ότι ήταν πρίν.

 

Για αυτό kostakiss ξεκίνα βάρη.Καλό θα σου κάνει και μην φοβάσαι , δεν "φουσκώνουν" έτσι εύκολα ;)

.
Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση το λίπος με το μυικό ιστό και καλά θα κάνει να αρχίσει γυμναστική με βάρη πριν απ' όλα τ' άλλα.

 

Οταν υπάρχει αρνητικό ισοζύγο θερμίδων, δημιουργήται καταβολισμός δηλαδή το σώμα "κανιβαλίζει" τον μυικό ιστό.Είναι απαραίτητο κανείς όταν προσπαθεί να χάσει κιλά να διατηρήσει τον μυικό ιστό του , αλλιώς υπάρχει περίπτωση να χάσει κιλά αλλά να είναι ακόμα "μαλάκος" δηλαδή να έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.

 

Γι αυτό ο kostakiss ενώ είναι μόνο 4 κιλά πάνω απο το κανονικό βάρος , παρ' όλα αυτά έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.Αν δεν φροντίσει να διατηρήσει τον μυικό ιστό του υπάρχει περίπτωση να χάσει μεν κιλά αλλά και πάλι να έχει αυξημένο ποσοστό λίπους.Μπορεί μάλιστα να είναι και χειρότερα από άποψη λίπους απ' ότι ήταν πρίν.

 

Για αυτό kostakiss ξεκίνα βάρη.Καλό θα σου κάνει και μην φοβάσαι , δεν "φουσκώνουν" έτσι εύκολα ;)

λοιπόν..καταρχήν ότι είναι μαυρισμένο θα σε παρακαλούσα να τα κανεις μια διευκρίνηση γιατί δεν τα κατάλαβα..επιπλέον να πω ότι 3 μήνες πριν το καλοκαίρι πήγαινα για 3 μήνες πήγαινα κάθε μέρα γυμναστήριο(k έκανα μονο σε όργανα),έχασα 5-6 κιλά,το στήθος μου τότε ήταν λιγότερο πεταχτό, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού άρχισα να τρώω και έβαλα 3 κιλά..αυτό που μου προτείνεται να κάνω είναι βάρη k αερόβια?πηγαίνω ρίψεις(ακόντιο) και από ότι άκουσα σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε τα βάρη..(θα βοηθήσει λέτε?)..επίσης λες ότι δεν φουσκώνουν τόσο εύκολα..σε 1 χρόνο τα αποτελέσματα θα είναι ικανοποιητικά?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..καταρχήν ότι είναι μαυρισμένο θα σε παρακαλούσα να τα κανεις μια διευκρίνηση γιατί δεν τα κατάλαβα..επιπλέον να πω ότι 3 μήνες πριν το καλοκαίρι πήγαινα για 3 μήνες πήγαινα κάθε μέρα γυμναστήριο(k έκανα μονο σε όργανα),έχασα 5-6 κιλά,το στήθος μου τότε ήταν λιγότερο πεταχτό, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού άρχισα να τρώω και έβαλα 3 κιλά..αυτό που μου προτείνεται να κάνω είναι βάρη k αερόβια?πηγαίνω ρίψεις(ακόντιο) και από ότι άκουσα σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε τα βάρη..(θα βοηθήσει λέτε?)..επίσης λες ότι δεν φουσκώνουν τόσο εύκολα..σε 1 χρόνο τα αποτελέσματα θα είναι ικανοποιητικά?

 

:) Κι εγώ ακόντιο κάνω. Θα φας καλά. Απ' ότι βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν θα σε έχω πετύχει πουθενά. Αθήνα είμαι εγώ. Κάποιον Φιλιπίδι τον ξέρεις? Έκανε πολύ καλές επιδόσεις φέτος. Νέο ταλέντο, από Θεσσαλονίκη είναι αν δεν κάνω λάθος.

 

Πάντως επειδή σπουδάζω και τεφαα θα σου πρότεινα να μην κάνεις έναν τρόπο γυμναστικής. Μην κάνεις μόνο αερόβια η μόνο βάρη. Ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα πρέπει να τα περιέχει όλα, και ειδικά τώρα στην αρχή ο προπονητής σου λογικά θα σου κάνει περισσότερο αερόβια και φυσική κατάσταση. Το θέμα τούμπανο δεν νομίζω να έχει σημασία η σειρά αλλά το είδος της άσκησης. Αν πλακώσεις μόνο βάρη και λίγες επαναλήψεις... αναπόφευκτο να φουσκώσεις.

 

Αν έχεις σπίτι σου πάντως μονόζυγο είναι πολύ καλό όχι μόνο για το στήθος αλλά για πααρα πολλές μυικές ομάδες κορμού... από πλάτι, μέχρι ότι θες. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

:) Κι εγώ ακόντιο κάνω. Θα φας καλά. Απ' ότι βλέπω είσαι Θεσσαλονίκη οπότε δεν θα σε έχω πετύχει πουθενά. Αθήνα είμαι εγώ. Κάποιον Φιλιπίδι τον ξέρεις? Έκανε πολύ καλές επιδόσεις φέτος. Νέο ταλέντο, από Θεσσαλονίκη είναι αν δεν κάνω λάθος.

 

Πάντως επειδή σπουδάζω και τεφαα θα σου πρότεινα να μην κάνεις έναν τρόπο γυμναστικής. Μην κάνεις μόνο αερόβια η μόνο βάρη. Ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα πρέπει να τα περιέχει όλα, και ειδικά τώρα στην αρχή ο προπονητής σου λογικά θα σου κάνει περισσότερο αερόβια και φυσική κατάσταση. Το θέμα τούμπανο δεν νομίζω να έχει σημασία η σειρά αλλά το είδος της άσκησης. Αν πλακώσεις μόνο βάρη και λίγες επαναλήψεις... αναπόφευκτο να φουσκώσεις.

 

Αν έχεις σπίτι σου πάντως μονόζυγο είναι πολύ καλό όχι μόνο για το στήθος αλλά για πααρα πολλές μυικές ομάδες κορμού... από πλάτι, μέχρι ότι θες. ;)

Χωρίς θερμιδικό πλεόνασμα είναι αδύνατο να φουσκώσεις.Απλά οι μύες σου θα κάνουν κατακράτηση υγρών με αποτέλεσμα να δείχνουν οτι έχουν αναπτυχθεί ,αλλά με το που θα σταματήσεις θα επιστρέψουν στην αρχική κατάσταση.Καμμία σχέση με υπεβολικό φούσκωμα όμως.

 

Χωρίς αυξημένες θερμίδες είναι αδύνατον να φουσκώσεις.

.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..καταρχήν ότι είναι μαυρισμένο θα σε παρακαλούσα να τα κανεις μια διευκρίνηση γιατί δεν τα κατάλαβα..επιπλέον να πω ότι 3 μήνες πριν το καλοκαίρι πήγαινα για 3 μήνες πήγαινα κάθε μέρα γυμναστήριο(k έκανα μονο σε όργανα),έχασα 5-6 κιλά,το στήθος μου τότε ήταν λιγότερο πεταχτό, κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού άρχισα να τρώω και έβαλα 3 κιλά..αυτό που μου προτείνεται να κάνω είναι βάρη k αερόβια?πηγαίνω ρίψεις(ακόντιο) και από ότι άκουσα σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε τα βάρη..(θα βοηθήσει λέτε?)..επίσης λες ότι δεν φουσκώνουν τόσο εύκολα..σε 1 χρόνο τα αποτελέσματα θα είναι ικανοποιητικά?

Στο ανθρώπινο σώμα υπάρχουν διάφορα είδη ιστών , μεταξύ των οποίων ο μυικός και ο λιπώδης ιστός.

 

Το λίπος αποτελεί αποθηκευμένη ενέργεια την οποία ο οργανισμός συσσωρεύει για περιπτώσεις ανάγκης , δηλαδή όταν η ενέργεια που λαμβάνεις από τις διάφορες τροφές ή δεν επαρκεί ή δεν υπάρχει διαθέσιμη τροφή για μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

Οσο και αν σου φαίνεται περίεργο το ανθρώπινο σώμα προσπαθεί με κάθε τρόπο να διατηρήσει το λίπος το οποίο έχει συσσωρεύσει για λόγους αυτοσυντήρησης , μια και όπως προανέφερα αποτελεί την πηγή ενέργειας του οργανισμού όταν παραστεί ανάγκη.

 

Οταν λοιπόν περιορίζεις τις θερμίδες που καταναλώνεις το σώμα προσπαθεί με κάθε τρόπο να αποτρέψει την χρησιμοποίηση του λίπους που διαθέτει.Μειώνει το μεταβολικό του ρυθμό και χρησιμοποιεί πρώτα τον μυικό ιστό για να παρέχει την ενέργεια που χρειάζεται και δεν λαμβάνει από το φαγητό.Με απλά λόγια "καίει" τον μυικό του ιστό προσπαθόντας να διατηρήσει το αποθηκευμένο λίπος.Αυτός είναι χονδρικά ο καταβολισμός και ο "κανιβαλισμός" του μυικού ιστού.

 

Εαν λοιπόν όταν προσπαθείς να χάσεις κιλά δεν δώσεις κάποιο λόγο στο σώμα σου να διατηρήσει τον μυικό του ιστό κάνοντας βάρη θα χάσεις μυικό ιστό και όχι λίπος.

 

Το πόσα κιλά είσαι , όσο περίεργο και να ακούγεται , γενικά δεν έχει και μεγάλη σημασία.Εκείνο που είναι σημαντικό είναι η σύσταση της σωματικής μάζας , δηλαδή τι ποσοστό από τα κιλά σου αποτελεί μυικό ιστό και τι λίπος.

 

Εαν χάσεις λοιπόν μυικό ιστό θα έχεις μεν λιγότερα κιλά ,αλλά θα είσαι πιο "μαλακός", δηλαδή το ποσοστό του λίπους σε σχέση με τα κιλά σου θα αυξηθεί.

 

Την απάντηση γιατί δεν "φουσκώνουν" έτσι εύκολα την δίνω στο προηγούμενο post.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές γιατί ολόκληρο βιβλίο θα γράψω σε λίγο.

.
Link to comment
Share on other sites

και ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος k εύκολος για να χάσω λίπος σε αυτήν την ηλικία?

 

σπύρο φιλε μου,πάω περίπου έναν μηνα και τώρα κάνω ακόμα τεχνική,δεν γνωρίζω καθόλου από ονόματα..

 

έκανα ένα μεγάλο λάθος,λοιπόν:ξέχασα να σας πω ότι το πρόβλημα μου είναι στην ρόγα (του στήθους) και όχι στο στήθος..η ρόγα από το στήθος μου είναι λίγο πεταχτή..(όχι η περιοχή του στήθους μου)..ελπίζω να καταλάβατε.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα μεγάλο λάθος,λοιπόν:ξέχασα να σας πω ότι το πρόβλημα μου είναι στην ρόγα (του στήθους) και όχι στο στήθος..η ρόγα από το στήθος μου είναι λίγο πεταχτή..(όχι η περιοχή του στήθους μου)..ελπίζω να καταλάβατε.. :confused:

 

Αυτό δεν έχει να κάνει με την γύμναση αλλά με άλλους παράγοντες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει να κάνει με την γύμναση αλλά με άλλους παράγοντες.

Οπως; (10 χαρ)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως; (10 χαρ)

 

Σεξουαλική, sry που το λέω κάπως ωμά, αλλά αν... όλη μέρα λογικό είναι... :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Σεξουαλική, sry που το λέω κάπως ωμά, αλλά αν... όλη μέρα λογικό είναι... :p

Καμία σχέση... :confused:

Ρε παιδιά αν είναι δυνατόν... Όπως ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό αφαλό έτσι είναι και με τις ρόγες. Άλλοι δεν έχουν καθόλου κι άλλοι τους πετάγεται 1 πόντο. Είναι καθαρά γενετικό περιστατικό. Μη τρελαθούμε! :w00t:

 

Κωστάκη ζούλα τες να μπούνε μέσα! :D :p

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

 

Κωστάκη ζούλα τες να μπούνε μέσα! :D :p

Ή με ενα ψαλιδακι... :lol:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Κωστάκη ζούλα τες να μπούνε μέσα! :D :p

Ή με ενα ψαλιδακι... :lol:

 

omg τι κακοί που είστε :lol: Μην το τρομάζετε το παιδί, θυμόσαστε τότε με την οδοντόκρεμα και το Triclosan τι έγινε; :rolleyes::lol:

 

Πάντως σοβαρά τώρα, όντως δεν οφείλεται σε ..*γκουχ*..λόγους που προαναφέρθηκαν :p

 

Κωστάκη εγώ θα πρότεινα να ρωτήσεις το γιατρό σου, είναι ο πλέον αρμόδιος να σου λύσει κάθε απορία. Και μη φοβάσαι, τα σώματα σε αυτή την ηλικία αλλάζουν συνεχώς, είναι φυσιολογικό :)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν μπορω να ακουω βλακειες. ήμουν 70κιλά και υψος 1,85! και είχα το ίδιο προβλημα με τον Kostaki. οι θυλες μου ήταν καπως πιο φουσκωτές. πηγα σε εναν γιατρό και μου ελυσε το προβλημα το οποιο ήταν γυναικομαστία. δεν ειχα μεγαλο στηθος παρα μονο οι θυλες ήταν καπως πιο μεγαλες. δεν ειναι για να ανυσηχεις μιας και ειναι κληρονομικο τις περισσοτερες φορες. η εγχειρηση κραταει 30λεπτα. δεν ειναι τιποτα μα τιποτα! τωρα πια ειμαι πολυ χαρουμενος, δεν σκυβω για να κρυψω το προβλημα μου μιας και ειχα κομπλεξ και πηγαινω και γυμναστηριο.
Link to comment
Share on other sites

τέλος πάντων,ευχαριστώ...

 

:down: :angry: :X :mad:

Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις κράνα...

Πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό. Μήπως θα σε παρηγορούσε το γεγονός λέγοντας σου ότι έχω κι εγώ ένα φίλο με αυτό το πρόβλημα;

Αγάπησε το σώμα σου έτσι όπως είναι. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις κράνα...

Πρέπει να συμβιβαστείς με αυτό. Μήπως θα σε παρηγορούσε το γεγονός λέγοντας σου ότι έχω κι εγώ ένα φίλο με αυτό το πρόβλημα;

Αγάπησε το σώμα σου έτσι όπως είναι. ;)

 

 

ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ λαθος! Δεν συμβιβάζεσαι με αυτό!

Διαβασε kostakis το μηνυμα μου! Ειχα ΙΔΙΟ προβλημα! Γυναικομαστία! Μην σε τρομοκρατεί το όνομα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω ξεκίνησα 2 βδομάδες γυμναστήριο (είχα να πάω κανα τρίμηνο λόγω έλλειψης χρόνου) και έχω λιώσει λέμε... πονάω ολόκληρος :p :lol: σήμερα πονάνε όμοι και στήθος, προχθές πονούσαν τα πόδια... :lol: αντε να δούμε τι έχει σειρά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...